vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, lounik, lidbab, th3ofilos, Ποντικός, bloodlessz

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Nai_Ego

Υπάρχουν και οικονομικοί τρόποι να φτιάξεις ένα αναδευτήρα στο σπίτι, μ' ένα 12άρι ανεμιστηράκι υπολογιστή κι έναν παλιό USB φορτιστή κινητού (ιδανικά να έχει και τον αντάπτορα USB to Travel Charger για να μπαίνει στην πρίζα). Σε 5 λεπτά είναι έτοιμος, κόστος 5€, κάνει άψογα την δουλειά του (μέχρι 100ml υγρού, δεν έχει δύναμη για παραπάνω). Φτιάχνεις την συνταγή σου, την βάζεις στο μπουκαλάκι σου, ανοίγεις υπολογιστή ή μουσική για να παίρνει ρεύμα το ανεμιστηράκι και το "ξεχνάς". Μου έχει τύχει να ακούω μουσική και να αφήσω μπουκάλι των 100ml να αναδεύεται και για 3 ώρες, δεν του κάνει κακό. Φύλαξη σε καραμελέ γυάλινο μπουκάλι σε συρτάρι, πάλι ανάδευση την επόμενη μέρα και παλαίωση.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Για τη μαγνητική ανάδευση υγρών υπάρχει ξεχωριστό θέμα: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,17853.0.html

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Έκανα βλακεία λέτε που έβαλα να ωριμάζει υγρό σε πλαστικό μπουκάλι από βαση? Να το βάλω σε γυάλινο?

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Όχι.Δεν παίζει σημασία. Και οι εταιρίες σε πλαστικά τα δίνουν άλλωστε
Απλώς το καλό του γυάλινου είναι ότι δεν κρατάει οσμές και ξαναχρησιμοποιείται εύκολα

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
εχω μια απορια εδω και καιρο, μπορουμε τα υγρα που φτιαχνουμε να τα βαζουμε στον φουρνο μικροκυματων για να τα ζεστανουμε?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Για ποιό λόγο να το κάνεις αυτό; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Speed steeping και καλά.

Μην ασχολείσαι, άποψη μου. Πρέπει, ανάλογα το γυάλινο μπουκάλι, να το βάλεις από 2-10 δευτερόλεπτα, δεν έχεις τρόπο να ελέγξεις την θερμοκρασία που θα φτάσει το υγρό, η νικοτίνη θα τα παίξει αν πας πολύ ψηλά σε θερμοκρασία, πρέπει να το αφήσεις να κρυώσει μετά και να επαναλάβεις αρκετές φορές, μπλα μπλα μπλα. Επίσης πρέπει να βγάλεις όλα τα πλαστικά από το μπουκάλι, μέσα στον φούρνο μόνο γυαλί.

Καλύτερα λεκάνη με ζεστό νερό από την βρύση (δεν παίζει να φτάσει ψηλά σε θερμοκρασία) και το αφήνεις να κρυώσει 2-3 φορές. Ή κανέναν μαγνητικό αναδευτήρα με θέρμανση ή ultrasonic.

Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
green apple 7 drops
mint 2 drops
vg/pg 70/30
Αυτη ειναι η πρωτη μου προσπαθεια για μαγειρεμα.Δεν θα πω οτι εμεινα δυσαρεστημενος.Η γευση δινει μια ελαφρια γλυκαδα και μια καλη φρεσκαδα. Το ατμιζω ανετα και δινει και μπολικο ντουμανι. Ομως νιωθω σαν να ακουω μουσικη χωρις μπασα.Λειπει κατι...μια γευση που θα δωσει βαθος,βαρυτητα,βαση στο οικοδομιμα. Μπορει καποιος απο την εμπειρια του να μου πει τι λειπει ρε παιδια?

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Πολλές φορές η ethyl malton ή το cotton candy δίνουν ένα σώμα. Θα σου δώσει κάτι σαν καμμένη ζάχαρη

Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
προσθεσα 10% vodka  και βελτιωθηκε.Οι γευσεις "ενωθηκαν" και το αποτελεσμα ειναι πιο απαλο. Και παλι ομως λειπει η βαθεια γευση .Μια σκεψη ειναι να βαλω κατι πολυ γλυκο αλλα δεν θελω να γλυκιζει παραπανω.Η αλλη ειναι να βαλω καπνικο αλλα δεν μου αρεσουν.Το παραδοξο βεβαια ειναι οτι μπορει μια μηρωδια να μην σου αρεσει αλλα αν την αναμηξεις ,να αλλαξει χαρακτηρα και να την λατρεψεις. Ε...νεος ειμαι και δεν ξερω...

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Vodka ε; Για πες γιατί το έχω ξαναδιαβάσει σε ξένα site αλλά δεν έτυχε να το δοκιμάσω...
Η οινοπνευματίλα φαίνεται; Και το χτύπημα αυξήθηκε καθόλου; Vodka με μηλαράκι και μενθόλη με ψήνει άσχημα

Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Σαν οινοπνευμα δεν ενιωσα κατι .Δηλ δεν μυρισα κατι που να μου φερνει μυρωδια οινοπνευματος .Αυτο που ενιωσα κυριως ηταν να μειωθει η μυρωδια της γλυκερινης.Αν εχεις ατμισει σκετη βαση γλυκερινης θα καταλαβενεις τι εννοω και στο μιγμα VG70-PG30 που ekana( για περισσοτερο ατμο) η μυρωδια αυτη φαινοταν.Με τη βοτκα εξαφανιστηκε αυτη η μηρωδια. Σαν δευτερο θα ελεγα οτι αναμοιχθηκαν περισσοτερο οι δυο γευσεις μεντας και μηλου αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο (γιατι και τις δυο φορες το ατμισα αμεσως και  γιατι μπορει οι αναλογες να μην ηταν οι ιδιες).
Α να μην ξεχασω και το οτι με την βοτκα πλεον εχω σκασιματα στην αντισταση .Δεν ειναι αισθητα στη γλωσα αλλα τα ακουω.
Εως τωρα εχω φτιαξει τρια  μπουκαλακια των 20ml  γιατι μου τα παιρνουν τα φιλαρακια.Αρεσε και σε αυτους πολυ

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Τα σκασίματα είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Αυτό που κρατάω είναι ότι δίνει σώμα στα υλικά. Εγώ έχω ένα 50-50 φλορεξ μηλαράκι που κάνω τώρα δυο μέρες και νιώθω πως πράγματι κάτι λείπει. Το είχα αποδώσει στη νικοτίνη που όσο να 'ναι, κάτι δίνει. Θα δω τι έχω στην κάβα μου και θα επανέρθω

Edit: Επανήλθα.  Έψαξα στην κάβα μου και βρήκα διάφορα. Τελικά επέλεξα ένα ρούμι μάρκας Lidl ως πιο "φρουτένιο". Ανάθεμα κι αν κατάλαβα γεύση από το ρούμι. Όμως η γεύση του υγρού βελτιώθηκε αισθητά. Απέκτησε σώμα, έγινε πιο υδαρές και προφανώς το ρούμι δούλεψε στο backround. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει τώρα με τα κατάλοιπα λόγω σακχάρων. Θενξ dalai. :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2015, 22:11 από altan678 »

Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Η βοτκα δεν εχει στερεα γιατι ειναι απεσταγμενη σαν τα τσιπουρα. Για το ρουμι δεν ξερω αλλα οταν το πινω μου δινει και αυτο αισθηση αποσταγματος.
Το ethyl malton που προτεινεις σε προηγουμενο ποστ δεν το βρισκω πουθενα να διαβασω για αυτο ...τι ειναι ,καπνικο ?
Η μεντα ταιριαζει πολυ με το μηλο .Αξιζει να το δοκιμασεις παντως.Θα δωσει μια φρεσκαδα στον ουρανισκο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2015, 22:35 από dalai »

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Το ρούμι είναι μεν απόσταγμα, αλλά δεν είναι σκέτο οινόπνευμα. Έχει σίγουρα ουσίες αρωματικές έστω. Δε μιλάω για στερεά κατάλοιπα. Τέλος πάντων θα δείξει. Δεν ξέρω και πρόκειται να το μάθω σύντομα. Ό, τι μαθαίνει κανείς, χρήσιμο είναι :)
Το ethyl maltol είναι σε μορφή κρυστάλλων όπως η μενθόλη. Το άρωμα cotton candy λένε πως είναι το ίδιο σε υγρή μορφή. Έχει γεύση καμμένης ζάχαρης. Χρησιμοποιείται πολύ συμπληρωματικά  στα καπνικά για να δώσει σώμα που λες. Ουσιαστικά είναι κάτι σαν ενισχυτικό γεύσης.
Το ξέρω πως η μέντα πάει με το μήλο. Αν είχα σπίτι θα έβαζα, αλλά δεν έχω. Στο γραφείο μου έχω βάση μενθόλης, αλλά επειδή είμαι λακαμάς την πήρα 20άρα αντί για 0 και στο 3-6 που ατμίζω τώρα, θα μπει τόσο λίγη που δε θα φανεί καθόλου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 0 111 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500275 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12384 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki