vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, FaniFox, teo77, aalex, manoslykos, Milarepa, gfilip

Twitter

Micro coil setup

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #45 στις: Αυγούστου 27, 2013, 11:34 »
Το από κάτω είναι βαμβάκι?

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #46 στις: Αυγούστου 27, 2013, 11:54 »
Ναι, βαμβάκι είναι, και είναι και περασμένο μέσα απο τις σπείρες  !!!

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #47 στις: Αυγούστου 27, 2013, 16:11 »
Ε το αρνητικό του είναι του βαμβακιού, όχι της αντίστασης.. Αν κάνω λοιπόν ένα ίδιο σκηνικό και το πνίξω στο φιτίλι..; Θα δουλέψει;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2013, 16:42 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #48 στις: Αυγούστου 27, 2013, 16:19 »
Δεν υπαρχει φοβος να κανει υπέρτροφοδοσία?

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 4


Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #49 στις: Αυγούστου 27, 2013, 18:28 »
Ε το αρνητικό του είναι του βαμβακιού, όχι της αντίστασης.. Αν κάνω λοιπόν ένα ίδιο σκηνικό και το πνίξω στο φιτίλι..; Θα δουλέψει;
Δεν βρίσκω τον λόγο να μην δουλέψει.


Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να " γδύσεις " τόσο πολύ το φυτίλι, που νομίζω οτι θα είναι αρκετά δύσκολο.
Εγω έφτιαξα την αντίσταση πάνω σε μία καρφίτσα, οπότε εάν κάνεις το ίδιο setup, θα πρέπει το φυτίλι σου
να είναι αρκετά πιό αδύνατο απο μιά σύριγγα έτσι ώστε να μην το πνίγει.


Εσύ ξέρεις !

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #50 στις: Αυγούστου 27, 2013, 23:38 »
Όχι μέσα φιτίλι βρε.. Μέσα δε θα μπει τίποτα και το πήρα απόφαση, γύρω γύρω αν βάλω φιτίλι λέω, ώστε να μην έχω το νου μου συνέχεια να μην αρπάξει..

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #51 στις: Αυγούστου 28, 2013, 00:00 »
Α !
Ετσι ναι, το καταλαβαίνω.

Εάν το δοκιμασεις, προσπάθησε να έχει αρκετό κάτω απο την αντίσταση. Το γύρω γύρω, απλά θα συγκρατεί το υγρό και μόνο. Δεν θα δίνει στην αντίσταση.

Εννοείται ότι μιλάμε για dripper, έτσι ?

Καλή επιτυχία  :thumpup:/


Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #52 στις: Αυγούστου 28, 2013, 01:40 »
Όταν η αντίσταση εξωτερικά ακουμπάει σε φυτίλι, μειώνεται η περιοχή ατμοποίησης - έχω κάνει δοκιμές σε igo-l και η απόδοση μειώνεται αισθητά ενώ ο ατμός έρχεται πιο...υγρός.

Το βαμβάκι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει υποτροφοδοσία αν έχει στηθεί σωστά, ακόμα και σε πολλά watt, ακόμα και με σκέτη vg!


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #53 στις: Αυγούστου 28, 2013, 17:06 »
Δε με ενδιαφέρει τόσο η τροφοδοσία, γιατί πράγματι θα το βάλω σε dripping.. Απλά μέσα στην εβδομάδα σπάνια έχω χρόνο για στησίματα.


Συγκεκριμένα mpekas μετά από αυτά που λέγαμε στο νήμα του Vamo, πάω για το overkill με Igo L. Αρκεί να δουλέψει το καταραμένο το vamo!! Θέλει κάποιος να μου βάλει το τσιπάκι του σε ένα κουτάκι 2 Χ 18650;;! Αυτό είναι κάτι που θα πλήρωνα...


OpenMind, Vangos πέραν της κατανάλωσης σε υγρό, η κατανάλωση μπαταρίας αυξήθηκε..; Γιατί με το νέο σύστημα ήδη είμαι πολύυυυ αυξημένος σε ανάγκες, όχι πως δε θα το δοκιμάσω, απλά προβλέπω τις δυο 18350 να φεύγουν στο μισάωρο.

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #54 στις: Αυγούστου 28, 2013, 18:00 »
Για Igo-L σε Vamo προτείνω microcoil 1.2-1.5Ω με twisted .2mm kanthal, τυλιγμένο σε οδοντογλυφίδα ή 1.5mm τρυπανάκι, με non στο θετικό για να κάτσει η αντίσταση όσο πιο κοντά γίνεται στην τρύπα αέρα...τρελό ντουμάνι, απίστευτη γεύση!

Τώρα για το Vamo, εγώ θα προτιμούσα ένα 7A τροφοδοτικό στα 7-8V...αφού έτσι κι'αλιώς τέτοια στησίματα δε τα βγάζω βόλτα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 28, 2013, 19:44 »
@ exispathi

Περί ρεύματος.

Το ξεκίνησα, με μηχανικό mod για να κάψω την αντίσταση. 
Μετά, το πρώτο ml το κατανάλωσα με Vamo. Απο 4,0 που ήταν, πήγε 3,9... Δηλαδή σχεδόν τίποτα. Ηταν ομως καινούργια η αντίσταση.
Μετά πήγα σε μία eGo 650mAh,  :)) δεν ήθελα ούτως ή άλλως ιδιαίτερα ρεύματα λόγω βαμβακιού, και έχω καταναλώσει άλλα 2 ml, και η μπαταρία κρατάει μιά χαρά ακόμα.


update
Μόλις τελείωσε η 650αρα eGo  :(
Αρα  exispathi υπολόγισε οτι για 2 ml θες περίπου 500 ?.... να πω ? Δεν ξέρω γιατι σίγουρα θα αφήνει μέσα η μπαταρία mAh
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2013, 21:19 από OpenMind »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #56 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2013, 23:53 »
...
OpenMind, Vangos πέραν της κατανάλωσης σε υγρό, η κατανάλωση μπαταρίας αυξήθηκε..; Γιατί με το νέο σύστημα ήδη είμαι πολύυυυ αυξημένος σε ανάγκες, όχι πως δε θα το δοκιμάσω, απλά προβλέπω τις δυο 18350 να φεύγουν στο μισάωρο.
...για να είμαι ειλικρινής (και σόρρυ για την καθυστέρηση της απάντησης) το είχα περισσότερο σπίτι στο πασθρού, αλλά σε μια δοκιμή που έκανα, δεν διαπίστωσα διαφορά από τα απλά σεταρίσματά μου.
Βέβαια είμαι μόνιμα γύρω στο 1Ωμ (0,9-1,3) με 18350 Efest IMR 800mAh σε μηχανική ατμόπιπα, με την οποία "βγάζω" γύρω στα 2,5 ml...
Άρα δεν είμαι αξιόπιστη πηγή πληροφορίας, σχετικά με κατανάλωση ρεύματος.

Εν συντομία:
Έχει αρκετά καλή συμπεριφορά στη διάρκεια ζωής, δε χτίζει φαίνεται τόσο εύκολα κατάλοιπα.
Εκείνο που με απασχολεί, είναι ότι μάλλον χάνει ένα κλικ σε γεύση.
Όχι πολύ, αλλά για μένα είναι αρκετά σημαντικό.
Φυσικά, ουαί κι αλίμονο αν πέσετε σε υποτροφοδοσία, το καμένο θα φτάσει ... στη φτέρνα!!! :))

Χρωστάω και μια παρουσίαση με τζένεσις, αλλά έπαθα μια ζημιά (σπασμένη βίδα θετικού πόλου) και δεν μπορώ ν'ανεβάσω καλές φοτό γιατί έχω σετάρει με πατέντα.
Επιφυλάσσομαι όμως, για να επανορθώσω μόλις επισκευάσω το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #57 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 00:38 »
Περιμένουμε φψτό.  :thumpup:


Εγώ πάντως, εντελώς για προοληπτικούς λόγους, άλλαξα βαμβάκι, και παρατήρησα τα ίδια.
Καθόλου " κάρβουνο " στην αντίσταση, και το βαμβάκι που έβγαλα, ήταν ΜΙΑ χαρά.
Το άλλαξα μετά απο 10ml με VG + άρωμα [ virginia ], και δεν είχε καθόλου κατάλοιπα.

Προσωπικά πιστεύω πως είχα πολύ καλή γεύση, ίδια με mesh.  ???
Οσο για την κατανάλωση, επιβεβαιώνεται ότι ΔΕΝ χαλάει ρεύμα περισσότερο απο μιά απλή αντίσταση.  :thumpup:

Λοιπόν, η φωτογραφία που σας έλεγα.

Δυστυχώς δεν είχα την φωτογραφική μηχανή μαζί μου, και την τράβηξα με το κινητό.
Δεν φαίνεται καθαρά η αντίσταση, αλλά σας βεβαιώ, πως είναι πεντακάθαρη.


Την επόμενη φορά, θα φωτογραφίσω [ με  την φωτογραφική μηχανή ] και το βαμβάκι που θα βγάλω, και θα δείτε πόσο καθαρό είναι ΚΑΙ αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 01:34 από OpenMind »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #58 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 00:47 »
Μια χαρά φαίνεται η φοτό και μια χαρά φαίνεται και η κατάσταση της αντίστασης. :thumpup:

Αυτό που λέω σχετικά με τη γεύση, να τονίσω ότι αφορά περισσότερο τον φιτιλάτο ατμοποιητή (iAtty) κι όχι τόσο τον γενέσιο.

Θα γίνει και διπλής αντίστασης σετάρισμα, γύρω στο 1,5Ωμ συνολικά (2Χ3Ωμ) και νέα δοκιμή, εν καιρώ.(μέσα στην επόμενη βδομάδα, ελπίζω)

...αρκεί να έχω λίγο ελεύθερο χρόνο... ;)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #59 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 00:51 »
Με διπλό micro, δεν νομίζω να δεις διαφορά...... Τουλάχιστον εγώ, το προτιμάω μονό. Για μένα δεν αξίζει τον κόπο......

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314726 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix