vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Micro coil setup

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #60 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 01:06 »
Ίσως, απλά έχω έτοιμο στριμένο πυκνά αρκετό 0,17 και 0,20 σύρμα και δε θα χρειαστεί να κάνω τίποτε το ιδιαίτερο, εκτός από το "πάντρεμα" με το non resistance. ;)

Το ντουμάνι του πάντως είναι αρκετά "άνω του μέσου όρου" και παραπέμπει σε χαμηλότερες αντιστάσεις. Και με διάρκεια σε ml κατανάλωσης.

Τώρα που το καλοσκέφτομαι, τα δύο στα τρία σεταρίσματα που έχω, είναι με micro coil  -και λόγω δοκιμών βέβαια... :hmmm:

Θα μου γίνει συνήθειο στο τέλος ;D


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #61 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 01:40 »
Αποτυχία no2. Έχω αρχίσει και πιστεύω πως τέτοια κόλπα πρέπει να τα δοκιμάζεις μόνο σε IgoLειδές dripping ατμοποιητές.
Αυτή τη φορά Το τύλιξα γύρω από σύριγγα

Κατόπιν έδεσα και ψάρεψα το φιτίλι μου να το φέρω γύρω γύρω από αυτήν..



..και τέλος απλά μια σπείρα. Εδώ φαίνεται πολύ σύρμα αλλά το έκανα στη φωτό, στην πράξη προσπάθησα να ακουμπάει σχεδόν παντού.


Η αποτυχία όμως δεν ήταν στο τύλιγμα, ήταν στο στέγνωμα, πράγμα που κατά κάποιο τρόπο φοβόμουνα. Δεν ήθελα να φτιάξω τέτοιο πράγμα για να το δουλεύω σε 8Watt.. και στα 15 από πάνω με το σταγονόμετρο να ήμουν, κάπου δεν έκανε επαφή το φιτιλάκι μάλλον με το σύρμα και κοκκίνιζε.
ΙΣΩΣ το ξαναδοκιμάσω, αλλά μόνο με τον τρόπο που είχα πει πριν, δηλαδή IgoL με φιτίλι πάνω κάτω, οπού εκεί απλά το γέρνεις προς την αντίσταση και πάει υγρό από την πισίνα σου.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #62 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 01:44 »
Το φυτίλι σου, δεν περνάει μέσα απο την αντίσταση ?, ή λάθος βλέπω ?

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #63 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 01:50 »
Όπως πολλά ποστ πίσω είχα πει όχι.. Είναι αδύνατον να κάνω κάτι τέτοιο. Αλλά στο 95% της διαδρομής  βρεχόταν και δούλευε. Και σε πιο χαμηλά Watt επίσης. Όταν ανέβαινα ένα σημείο συγκεκριμμένο με ενόχλησε, και το κακό όταν καταφέρεις και φτιάξεις εξοπλισμό που σε καλύπτει, είναι ότι μετά όταν δοκιμάσεις κάτι και θέλει πολύ σκάλισμα το πιο πιθανό είναι να το αφήσεις, γιατί ακριβώς δίπλα σε περιμένει ένας ατμοποιητής που δουλεύει. Τέλος πάντων, το σκάλισα, αλλά όχι μια ώρα...

Να τονίσω μόνο το ότι η τελευταία φωτό ήταν πιο πολύ για να εξηγήσω τι εννοώ σπείρα γύρω από το σύρμα. το φιτίλι ήταν πιο πυκνό.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #64 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 01:52 »
Δύο συμβουλές (ισχύουν σε όλα τα σετάπ, όχι μόνο στο micro coil):

-Μην έχεις σύρμα με αντίσταση έξω απ'το κεραμικό (στις άκρες δλδ).
Θα έχεις μόνιμα καμένο ακόμη κι αν το πλημμυρίσεις με υγρό!

-Μην έχεις καθόλου ακάλυπτες σπείρες αντίστασης από φιτίλι.
Ιδιαίτερα το ribbon που έχει μεγάλη επιφάνεια, θα σε καψουλιάζει εν ριπή...
Τράβα καλύτερα κατά μήκος το φιτίλι σου κι αν θες οπωσδήποτε μέσα στην αντίσταση, αφαίρεσε τύλιγμα απ'το φιτίλι αν δεν έχεις 1mm πάχος (και πάλι μπορεί να χρειαστεί να βγάλεις καναδυό ίνες...)

Είναι λίγο ζόρικο το πυκνό τύλιγμα, ακόμη πιο ζόρικο βέβαια με ribbon ...
(και μπράβο σου που το πάλεψες ;) )

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #65 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 02:05 »
Τώρα θα πω μιά βλακεία, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τί γίνεται.


Εάν μέσα στην αντίσταση βάλεις mesh το οποίο θα το τροφοδοτείς απο το φυτίλι που ήδη έχεις ?.... :hmmm:




Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #66 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 02:09 »
Καταρχάς ευχαριστώ για τις συμβουλές (και το κουράγιο), αλλά αυτό είναι που με παραξένεψε...
Το φαινόμενο του ελατηρίου να μου γυρνάει δεν το έζησα καθόλου, και το τύλιξα χωρίς καθόλου κάψιμο. Το τύλιξα κι έμεινε εκεί. Τα συρματάκια που φαίνονται πως πετάνε, φτιάχτηκαν μετά. Παρόλο που το V2 housing μου ήταν σε χρήση στον κανονικό, εγώ πάλι τύλιξα πηνίο το non στο φιτίλι από την "αρνητική" πλευρά.

Τώρα......... να μπει πιο μέσα η αντίσταση όμως δεξία αριστερά, δε χωράει! Την έσπρωχνα την πίεζα.. Σκέψου πως αυτό βγήκε 1,7-1,9 (δε θυμάμαι ακριβώς γιατί έγινε πριν λίγες μέρες) Πιο κάτω, πέραν ότι δε θα παίζει γιατί δεν έχω μηχανικό, θα είναι sub ohm coil, όχι micro coil..

Ισως το βλέπω λάθος, αλλά δεν έχω δει κανέναν Ταυλανδέζο/Φιλλιπινέζο ντουμανιάρη με nautikus dripping mode. Θα το δοκιμάσω στον 22 εκ. Igo και πιστεύω θα δουλέψει, θα κάνω και μια ευθεία γραμμή φιτίλι όπως λες από πάνω (μέσα είμαι ανίκανος), αλλά μάλλον κι όπου μπορεί να ακουμπήσει.

Το mesh το είχα δοκιμάσει πιο παλιά από κάποιον που το είδα. Δεν το χώνεψα κι εκείνο το ρημάδι, χώρια που shortάριζε (το βραχυκύκλωνε δε μ'άρεσε) δεν έχω και μηχανικό όπως είπα για να το φτιάξω με πατηματάκια, πατάνε κι οι κόμποι του non άσχημα πάνω στο mesh, καθότι μη κάτοχος κολλητηρίων...

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #67 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 02:13 »
Λοιπόν, αυτό το νήμα, τώρα το είδα.........
Δουλεύω εδώ και μερικές μέρες μέρες, με αντιστάσεις micro και θα παραθέσω μόνο δυο τρία πραγματάκια, σε ότι αφορά τον τρόπο που ΕΓΩ χρησιμοποιώ σε Α7, EVOD και lse στον οποίο δούλευα μέχρι πρότινος dual coils (όχι micro) σε dripping mode (κάποια άλλη στιγμή μπορεί να αναφερθώ πιο εκτεταμένα).
Για το στήσιμο, χρησιμοποιώ 20ρι nichrom με 8-9 στροφές πάνω σε ένα αλιενάκι που πρέπει να είναι κάπου 1,2 -1,3mm.
Aφού τυλίξω όσο πιο κοντά μπορώ (κολλητά σχεδόν) το σύρμα, στη συνέχεια αφαιρώ την αντίσταση και την πιάνω αρκούντως σφιχτά με το .....φρυδοτσίμπιδο ( :tongue_smilie: :tongue_smilie:  ακόμα το ψάχνει η γυναίκα....) και την πυρώνω (να είναι δλδ κόκκινη) για περίπου 10+sec πάνω από τη φλόγα γκαζιού. Με αυτόν τον τρόπο, "παίρνει τη φόρμα" και παραμένουν οι σπείρες κολλητά. ΑΥΤΟ το βήμα, είναι νομίζω ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ
Στη συνέχεια (κάτι που είναι σημαντικό προκειμένου να μην καταστραφεί αυτή η φόρμα) την ξαναπερνάω στο αλιενάκι και την τοποθετώ στην θέση της στον εκάστοτε ατμοποιητή και αφαιρώ το αλιενάκι ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ αποφασίσω ότι αυτή είναι και τελική θέση (με άλλα λόγια δεν την πειράζω ΜΕΤΑ για να μην χαλάσει η φόρμα που λέγαμε).
Μετά κάνω dry-burn (αν τελος πάντων μπορούμα να το πούμε, καθώς ΔΕΝ υπάρχει ακόμα μέσο τροφοδοσίας) μέχρι να φύγει η μυρωδιά που έχει απορροφήσει το σύρμα από τα χέρια κλπ κατά τη διαδικασία. Σε αυτό το σημείο είναι καταφανές ότι σε αυτή τη μέθοδο ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ σύρμα χωρίς αντίσταση, καθώς το μοναδικό κομμάτι που κοκκινίζει είναι το τμήμα του micro-coil (αναφέρομαι στους ατμοποιητές που χρησιμοποιώ, με αυτούς που τα μήκη μέχρι τους πόλους είναι μεγαλύτερα  :dontknow: :dontknow:  , αν και στον Α7, έχω ξεμακρύνει κάπως από τους ακροδέκτες μια φορά χωρίς να δω κοκκίνισμα)
Στη συνέχεια κόβω μια τουφίτσα βαμβάκι (αποκλειστικά αυτό χρησιμοποιώ σε αυτή τη μέθοδο) την οποία κάνω διαμήκη και στρίβω το ένα άκρο ώστε να το περάσω στην αντίσταση ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ χωρίς να πιέσω. Στη συνέχεια περνάω μέχρι να νιώσω ότι δεν με 'παίρνει' άλλο και υπολογίζω πόσο χρειάζομαι στα άκρα, κόβοντας το περίσσευμα.
Επειδή το βαμβάκι, όταν απορροφήσει υγρό διογκώνεται, στον EVOD δεν χρειάζεται άλλα κόλπα (επιπλέον φιτιλάκια, αφαίρεση κλπκλπκλπ) και δουλεύει άμεσα χωρίς τις μπουρμπουλήθρες στα τελειώματα κλπ
Στα υγρά που χρησιμοποιώ, έχω δει μόνο μικροδιαφορές (είναι κάπως πιο υγρή, βαριά, πως να το πω η γεύση τους) στον ίδιο ατμοποιητή και με αρκετά καλή απόδοση σε ατμό.




Ελπίζω να βοήθησα κάπως με αυτά που έχω καταλάβει ως τώρα........

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #68 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 02:20 »
..άρα οι απόψεις μας είναι αρκετά κοντά.

Το non resistance που αναφέρω, είναι για τους ατμο που το έχουν πραγματικά ανάγκη (iAtty, Οδυσσέα κτλ.)

Οι γενέσιοι και λοιποί με κοντά τις συνδέσεις, δε χρειάζονται, εννοείται.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #69 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 02:22 »
Για πόσα ml κρατάς το ίδιο βαμβάκι Buliwyf ?

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #70 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 02:28 »
Θεωρητικά, και τον EVOD όσοι έχουν επισκευάσει κεφαλές, το έχουνε κάνει και με τους δύο τρόπους και το non λένε ότι είναι σημαντικό. Σύντομα (όταν ψοφήσει αυτή που έχω πάνω) θα το φτιάξω KAI με κεραμικό σε αυτόν αλλά θα το δοκιμάσω και στον diver (μάλλον πιο σύντομα) ΧΩΡΙΣ non.
Πάντως στον EVOD που πιπιλάω τώρα (κυριολεκτικά τώρα!!) είναι μια χαρά χωρίς non. Είμαι σίγουρος ότι ούτε με το κεραμικάκι θα υπάρξει θέμα μεταλικίλας κλπ.... ΘΑ ΔΟΥΜΕ όμως......
ΜΗΝ παραλείπετε το βήμα με το πύρωμα παίδες!!! Το λέω γιατί είδα ΠΟΛΥ μεγάλες αντιστάσεις σε φωτό πριν..... Η συνολική μου αντίσταση, δεν πρέπει να υπερβαίνει σε μήκος τα 3 χιλιοστά και είναι κάπου στα 1,6-1,7Οhm.....


edit
Για πόσα ml κρατάς το ίδιο βαμβάκι Buliwyf ?


Τον EVOD τον έχω πάνω από 10 γεμίσματα και είναι ακόμα καινούρια. Και έχω αλλάξει 3 φορές υγρό προκειμένου να τεστάρω τη συμπεριφορά στην αλλαγή γεύσης (πολύ καλή!!). Αλλά με τρώει να την αλλάξω λόγω κεραμικού!  :laugh1: :laugh1:
Τους άλλους μόνο για δοκιμές τους παίζω, οπότε δεν μπορώ να σου πω........ Είναι μυστικό :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Εγώ νομίζω πάντως ότι τη μεγάλη διαφορά θα την εντοπίσω στον Diver (αν υπάρχει). Εκεί άλλαζα αντίσταση κάθε 6-7 μέρες, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 02:34 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #71 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 02:39 »
Πως θα φτιάξεις τον Diver ?  :o
Θάθελα πολύ να το δω.


Αν έχεις την καλοσύνη, όταν το φτιάξεις, ανέβασε καμμιά φωτό εδώ να την δούμε....

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #72 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 02:45 »
Οι δική μου (η αντίσταση :P ) μπορεί να σου φαίνεται μεγάλη, λόγω πολύ μικρής διαμέτρου (<1mm).
Αναγκαστικά πήρε μήκος.
Στον τζενεσις ήταν σαφώς μικρότερη.



Android Tapatalker


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #73 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 02:49 »
Πως θα φτιάξεις τον Diver ?  :o
Θάθελα πολύ να το δω.


Αν έχεις την καλοσύνη, όταν το φτιάξεις, ανέβασε καμμιά φωτό εδώ να την δούμε....




Κι εγώ!!!!  :)) :)) :)) :))
Βεβαίως, γιατί όχι!!!! Αν καταφέρω να τραβήξω καμία που να φαίνεται.......  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Οι δική μου μπορεί να σου φαίνεται μεγάλη, λόγω πολύ μικρής διαμέτρου (<1mm).
Αναγκαστικά πήρε μήκος.







 :o :o :o :o :o :o :o :o 
 ;D ;D ;D ;D ;D


Παρακαλείται ο έχων το σκουπάκι.........  :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #74 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 09:53 »
δοκιμασα κι εγω σε EVOD, 3 μερες τωρα και παει πολυ καλα!!!!


 και στον A7 απο προχθες μια απο τα ιδια!!


βρηκα επιτελους αυτο που με ευχαριστεί μάλλον!!
απο δω και περα ολες ετσι!
και με βαμβακι (πολύ καλύτερο απο την πλαστικιλα των φιτιλιών!!)
μονο προσοχή μην στεγνώσει, γιατι μαλλον θα βήχεις μεχρι μεθαυριο  :eyesplash: 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix