vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 8 χρήστες
vag21, Jorge, manoslykos, yorgoss, Mimhsdr, ZoeM, infernity, Takis D.M

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1620 στις: Ιουνίου 13, 2012, 22:53 »
Λοιπόν και επιγραμματικά έχουμε και λέμε...
1. Δεν υπαρχει αντιστοιχία στην πρόσληψη νικοτίνης μεταξύ ΗΤ και κτ οπότε μην σε ανησυχεί η μεγάλη χρήση εκτος αν δείς οποιαδήποτε παρενέργεια όπως αναφέρεις παρακάτω. Προσωπικά είμαι περίπου στα 10ml τη μέρα και παρενέργειες γιόκ!
2. Η μπαταρία σου κρατάει μια χαρά! μια δεύτερη μπαταρία για πάν ενδεχόμενο είναι παντα καλό να έχεις! Αν η δουλειά σου είναι τέτοια που σου κανει και πασθρου, ακόμα καλύτερα!
3. Ατμοποιητές υπάρχουν όσα και γούστα στο άτμισμα. Εδώ μονο διαβάζοντας και ρωτώντας θα ενημερωθείς, μιας και ο καθένας εχει την άποψή του. Αλλα οτι και να λέμε, η δοκιμή είναι ο ορθότερος κριτής.
Ριξε μια "γρήγορη " ματια και εδώ.
4. Δεν εχω αποψη για το συγκεκριμένο, αλλα θα σε παρότρυνα να δοκιμάσεις κλασσικά cartomizer 510D. Είναι κατι που και χρήστες ετών χρησιμοποιούν συνέχεια! προσωπικά, πέραν επισκευάσιμων ειναι το μόνο "εμπορίου" που χρησιμοποιώ και δεν προτίθεμαι να σταματήσω!!!
5. για φυσικά καταστήματα στην Αθήνα δες εδώ. Και λέω φυσικά, για να μπορέσεις να δείς πράγματα με τα μάτια σου και να έχεις κάποια βοηθεια σε ότι δέν ξερεις! και πιθανότατα, να μπορέσεις και να δοκιμάσεις κατι καινούριο.
6. Αν δεν κανω τραγικό λαθος, ειναι 510. Ητοι οτι ατμο δείς να λεει οτι εχει σπείρωμα 510 σου κάνει στην μπαταρία σου!
7. Είναι λογικό και μπορεί να φταίνε και όλα μαζί ή ενα! Εμενα με πιάνει το ίδιο αν το παρακάνω και εχω υψηλή νικοτίνη! Εσένα μπορεί να σε ενοχλεί κάπως η PG ας πούμε σε συνεχή χρήση! οπως και νάχει, είναι ίσως ενα δείγμα οτι το παράκανες εκείνη τη μέρα. Μια μικρή αποχή για καμμια ωρίτσα ας πούμε δεν θα εβλαπτέ! Επιπροσθέτως ισως πρεπει να πειραματιστείς με τα υγρά σου.
8. Η μπαταρία σου μπορεί να κρατήσει ενα μήνα, (οπότε θα είσαι μαλλον στην εγγύηση) μπορει και ένα χρόνο καί! Οπως και να χει, θα διακρίνεις ευκολα την πτώση της απόδοσής της, και της διάρκειάς της, και θα έχεις όλο το χρόνο να την αντικαταστήσεις.
Οι ατμοποιητές συνήθως έχουν εγγύηση DOA. Dead on Arrival. Που σημαίνει οτι εχουν αρκετά ακόμα, μεγάλο ποσοστό φύρας και ελλατωματικών.
Για αυτό και σου πρότεινα να δοκιμάσεις απλά κάρτο 510D , γιατι με κόστος 5 ευρώ περίπου τα 5, δεν σε νοιάζει ακόμα και αν το αλλάζεις κάθε μέρα. Αν σε ικανοποιούν φυσικά. Είναι ομως και πάλι μια καλή καβάτζα αν ξεμείνεις απο ατμο!
9. Αυτο είναι θέμα του κάθε συγκεκριμένου ατμοποιητή, και μόνο μια έρευνα στα συγκεκριμένα νήματα θα σε κατατοπίσει.
10. Την πρόταση μου την προανέφερα ήδη, και την θεωρώ δόκιμη. προσωπικά ανακάλυψα τα 510 κάρτο ΜΕΤΑ απο τους επισκευάσιμους, και παρ όλα αυτά παντα εχω ενα κάρτο με τανκ επάνω μου για παν ενδεχόμενο. Και ενώ δεν μου προσφέρουν την ιδια ακριβώς απόλαυση που μου προσφέρουν οι επισκευάσιμοί μου, είναι πολύ πιο κοντά, απ όσο δικαιολογεί η διαφορά τιμής τους!!!!!!


και επίσης είναι ίσως νωρίς αλλα μάλλον ήρθε ο καιρός να ασχοληθείς με αναμίξεις υγρών! Εστω για την οικονομία, που είναι και ο λόγος για τον οποίο τις άρχισα κι εγώ.
και είναι πολυ ευκολότερο απ ότι φαίνεται αρχικά! Δές εδώ. και εδώ. και τελικά εδώ.


και τελικά, πέρνα και μια βόλτα απο εδώ!!!
και καλωσήρθες. :) :) :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1621 στις: Ιουνίου 14, 2012, 02:20 »
Συμφωνώ με τον Alex, μόνο δύο-τρία tips ακόμη:
1. Ξαναδοκίμασε τον want με τη σφικτή τζούρα, ίσως έχει φτιάξει (κοινώς στεγνώσει). Φύσα και για να φύγει τυχόν υγρό από τον πόλο. Οι want που είχα αρχικά τα παίζανε όταν κατά λάθος τους έστριβα παραπάνω και μετατοπιζόταν όλο το πλαστικό περίβλημα ενώ έμενε σταθερό το μεταλλικό μέρος. Όταν γινόταν αυτό, περνούσε υγρό στον ατμοποιητή και μετά ρουφούσες ρουφούσες και τραβούσες κυρίως υγρό. Αυτό λύνεται σχετικά εύκολα, με επανατοποθέτηση των μερών του -αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να επεκταθώ :)
2. Για τον Ce4+ : Με βάση τα όσα έχω διαβάσει γι' αυτούς, ίσως δεν σφίγγει καλά το πιπάκι και περνάει υγρό στον πόλο. Φύσα προς τα μέσα δυνατά (πάνω σε μια χαρτοπετσέτα!) ώστε να βγάλει τυχόν υγρό, και ξαναδοκίμασε την τύχη σου σφίγγοντας καλύτερα το πιπάκι (αυτά για άμεση χρήση, πριν πας να ξαναπάρεις πακέτο -αν και με μικρές πιθανότητες επιτυχίας, ίσως είναι χαλασμένος εκ κατασκευής -δεν θα στο άλλαζε το κατάστημα άραγε;)
3. Αφού βρεις τι ακριβώς σε βολεύει σε ατμοποιητή και υγρό, θα βρεις και από πού να το προμηθεύεσαι φτηνά, κοινώς από ηλεκτρονικά καταστήματα, ή κάποια φυσικά καταστήματα με προσφορές στα μέλη και καλές τιμές, ή και από το εξωτερικό. Για τα υγρά υπάρχει και η λύση του DIY που λέει ο Alex αλλά ίσως σε λίγο -ωστόσο είναι καλό να ξέρεις πως μπορείς κάπως να κάνεις οικονομία! Άρα, χαλάρωσε ως προς την οικονομία, θα έρθει 100%, και βρες αυτό που θα σε βόλευε.

4. Συγχαρητήρια για την τόσο πετυχημένη μέχρι στιγμής προσπάθειά σου!

Αποσυνδεδεμένος savix

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1622 στις: Ιουνίου 14, 2012, 14:30 »
παλι καλα γιατι ειχα αρχησει και ανησιχουσα και κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω χρησιμοποιω ενα τανκ 1.5 ωμ της smoktech αλλα μετα απο λιγη ωρα χρησεις μου ανεβαζει υγρο εχετε να μου προτηνεται καπιον αλλο carto η ατμοποιητη???

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1623 στις: Ιουνίου 14, 2012, 15:20 »
 Δοκιμασε ατμοποιητη Nobacco DCT.

Αποσυνδεδεμένος A621

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΕΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1624 στις: Ιουνίου 15, 2012, 01:21 »
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Απλα θα ήθελα να μάθω ποια μάρκα cartomiser 510d προτείνετε και απο που μπορω να την αγοράσω στην τιμη των 5€ τα 5 τεμάχια που λέτε γιατι σε Ελλάδα δεν βρήκα.

Επίσης ευχαριστω για τις συμβουλές σας περι DIY υγρά αλλα προτιμώ τα έτοιμα λόγω σοβαρής έλλειψης χρόνου. Για κάποιον που καπνίζει davidoff ποιο υγρό προτείνετε;;;;

Τέλος για επιπλέον μπαταρία σκέφτομαι την giant ποια η γνώμη σας είναι συμβατή με I want; Μηπως προτείνετε κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1625 στις: Ιουνίου 15, 2012, 02:01 »
Αν δεν έχεις σκοπό να τα βάλεις σε τανκ μέσα, τα kanger πιστεύω ότι είναι καλύτερα όλων. Σε 510 σπείρωμα νομίζω ότι τα έχει μόνο το hlektroniko-tsigaro.com όπου αν γραφτείς μέλος θα δεις άλλη τιμή, 5.80 νομίζω.

Από κει και πέρα, δημοφιλή είναι τα boge, το ecig-shop νομίζω τα έχει φθηνότερα, αλλά εχουν αρκετά καταστήματα σε κοντινές τιμές, ίσως και στις ίδιες.

Σε σμοκτεκ και σε ανώνυμα μπορεί επίσης να πέσεις σε καλά.

Βέβαια, αστοχίες υλικού υπάρχουν σε όλα. Μπορείς να επισκεφτείς τον πίνακα με τους εμπορους εδώ για να ενημερωθείς καλύτερα, ειδικά για κάποιες προσφορές που μπορεί να τρέχουν.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1626 στις: Ιουνίου 15, 2012, 02:05 »
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Απλα θα ήθελα να μάθω ποια μάρκα cartomiser 510d προτείνετε και απο που μπορω να την αγοράσω στην τιμη των 5€ τα 5 τεμάχια που λέτε γιατι σε Ελλάδα δεν βρήκα.

Επίσης ευχαριστω για τις συμβουλές σας περι DIY υγρά αλλα προτιμώ τα έτοιμα λόγω σοβαρής έλλειψης χρόνου. Για κάποιον που καπνίζει davidoff ποιο υγρό προτείνετε;;;;

Τέλος για επιπλέον μπαταρία σκέφτομαι την giant ποια η γνώμη σας είναι συμβατή με I want; Μηπως προτείνετε κάτι άλλο;

1. οτι σου ειπε η πετρα.
2. δε χρειαζεσαι περισσοτερο απο 3 λεπτα για να φτιαξεις 20 ml υγρου της αρεσκειας σου.
3. ειναι συμβατη, αλλα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι giant. μια 900-1000αρα που να φορτιζει κ απο το pc θα σε εχει παντα ετοιμοατμιστο ;)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1627 στις: Ιουνίου 15, 2012, 02:32 »
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Απλα θα ήθελα να μάθω ποια μάρκα cartomiser 510d προτείνετε και απο που μπορω να την αγοράσω στην τιμη των 5€ τα 5 τεμάχια που λέτε γιατι σε Ελλάδα δεν βρήκα.

Δές εδω: http://www.ecig-shop.gr/index.php?route=product/product&path=57_64&product_id=148
Δεν ξερω όμως αν τρέχει κάποια προσφορά ή εκπτωση στα μέλη του φόρουμ.

Επίσης ευχαριστω για τις συμβουλές σας περι DIY υγρά αλλα προτιμώ τα έτοιμα λόγω σοβαρής έλλειψης χρόνου.

Μήν το ξαναπείς! Μπορεί να είναι και πολλά τα 20 δευτερόλεπτα που σου είπε ο συμφορουμίτης αν δεν χρειαζεται να κανεις αναμιξη και στην βάση! και ετσι θα σου έρχεται και τραγικά φτηνότερα, και θα μπορείς να αλλαζεις όταν και σε ότι θέλεις!


Για κάποιον που καπνίζει davidoff ποιο υγρό προτείνετε;;;;

Για αντιστοιχία τσιγάρου με υγρό μήν ψάχνεις γιατι θα ψάχνεις για πάντα! βρές ενα υγρό που σου αρέσει απλα! Δυστυχώς μόνο με δοκιμές θα την βρείς την άκρη.

Τέλος για επιπλέον μπαταρία σκέφτομαι την giant ποια η γνώμη σας είναι συμβατή με I want; Μηπως προτείνετε κάτι άλλο;

Οπως είπε και ο Drum. μια Passthrough μπαταρία, αν περνάς ώρες κοντά σε υπολογιστή ή και σε γραφείο ακόμα, με πρίζα σχετικά κοντά σου, θα σε καλύψει! 510 σπείρωμα να χει για να μπορείς να δοκιμάζεις ότι θές επάνω.

Αποσυνδεδεμένος A621

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΕΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1628 στις: Ιουνίου 15, 2012, 08:49 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον κατέληξαν σε boge αλλά μόνο το ecig-shop τα έχει και θέλει 6€ μεταφορικά οπότε θα ψάξω μήπως βρω κανένα φυσικό κατάστημα αν τα έχει στα νότια της Αθήνας μπάσκετ και βγουν φθηνοτεροι.
Για να φτιάξω υγρά είναι κάτι που θα δώ μελλοντικά
Για την μπαταρία ακόμα ψάχνω.
Και κάτι ακόμα Γνωρίζει κανείς που μπορώ να δοκιμάσω τα υγρά της halo γιατί η alter ego δεν τα έχει διαθεσιμα σε υψηλές δόσεις νικοτινης; Έχει μόνο τα 12mg...








Έγινε συγχωνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2012, 10:41 από malamadre »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1629 στις: Ιουνίου 15, 2012, 09:30 »
Κοίταξε εδώ


Προσπαθούμε πάντα για την σωστή εξυπηρέτηση και με βάση αυτό το σκεπτικό, παρέχουμε την ευχέρεια στους συν-ατμιστές να δοκιμάζουν πάνω από 20 διαφορετικά υγρά αναπλήρωσης σε όλα τα επίπεδα  mg.
Φυσικά και ισχύει  έκπτωση.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1630 στις: Ιουνίου 15, 2012, 09:40 »
@A621

Τα Boge μπορείς να τα βρεις και εδώ http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35473    με 5€ και αν δεν κάνω λάθος 3-4€ μεταφορικά

Η μπαταρία giant είναι μπαταρία ego 900 με passthrough και διαθέτει εσωτερικά το σπείρωμα για 510 
1.  http://nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/giant/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1-giant   
2.  http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35397)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2012, 09:47 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΤΣ

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1631 στις: Ιουνίου 15, 2012, 20:04 »
Καλησπέρα, θέλω και εγώ να κάνω μια ερώτησή οσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να τα βρω  :wall:
εχω τον ego-w και αγοραία αυτούς τους ατμοποιητες μια και τους βρήκα φτηνά
1) http://vaporbreak.com/en/112-ce4-ego-atomizer.html
2) http://vaporbreak.com/en/ce5-atomizer-/124-cheapest-ce5-plus-ego-atomizer-with-easily-replaceable-and-cheap-wick-and-coil-plus.html

αλλά τώρα που το σκέφτομαι μήπως δεν ταιριάζουν? μήπως θέλουν κάποιον αντάπτορα?
Αν ναι απο που μπορώ να παρω αντάπτορα? κανενα λιγκ?
Ευχαριστώ και συγνώμη αν η ερώτησή μου έχει ήδη απαντηθεί.........

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1632 στις: Ιουνίου 15, 2012, 20:09 »
Ταιριάζουν στις μπαταρίες σου χωρίς αντάπτορα  :thumpup: 8)

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΤΣ

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1633 στις: Ιουνίου 15, 2012, 20:31 »
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Αποσυνδεδεμένος A621

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΕΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1634 στις: Ιουνίου 18, 2012, 21:07 »
Μια εμπειρία που θα ήθελα να μοιραστώ. Τελικά όλα είναι θέμα δοκιμών. Αγόρασα το Halo Tribecca 18mg και με λίγο ξέσφιγμα του βιδώματος του nobacco clearomizer το αποτέλεσμα ήταν εξαίσιο. Δεν το συγκρίνω με κ.τ. αλλά με ικανοποιεί αρκετά. Όσο για το boge 510d δυστυχώς δεν τα έχω δοκιμάσει καθότι το cleverstore.gr μου πέφτει μακριά και τα μεταφορικά δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Αν ξέρει κανένας να τα έχουν πουθενά αλλού στο κέντρο ή στα νότια ας μου πει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix