vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab

Αποσυνδεδεμένος boltsis

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1275 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:55 »
Εγώ γενικά θέλω άρωμα , αυτο που δοκίμασα της Liquid estate ήτανε πολυ μπισκοτένιο-βουτυρένιο που σε κάποια φάση σε ξελίγωνε αλλά δεν ήθελες αν το σταματήσεις.Θα δώσω πιο πολύ έμφαση στο cinnamon cookies , δεύτερο το μήλο και στο τέλος λέω να προσθέσω πολύ λίγη καραμέλα..

Αποσυνδεδεμένος Sgebulon

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1276 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 14:54 »
Έφτιαξα ένα εξελάκι για να κάνω τη ζωή μου πιο έυκολη στους υπολογισμούς των αρωμάτων για τα υγρά που φτιάνχω και σκέφτηκα να το μοιραστώ και με την παρέα. Ο υπολογισμός έγινε με την παραδοχή οτι 1ml είναι 32 σταγόνες. Το παράδειγμα είναι ενδεικτικό για μια συνταγή μηλόπιτα - καραμελωμένο μήλο. Εσείς βάζετε οτι θέλετε και κάνετε τον υπολογισμό σας.
Ελπίζω να σας βοηθήσω λιγάκι με τα μαγειρέματα σας.


https://drive.google.com/file/d/0B0-wuL-Pz8xiTkJfdWlSd2NJYlE/view?usp=sharing

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1277 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 15:14 »
Επιτρέψτε μου το offtopic μιας και το απλό κουμπάκι του μπράβο δε μου φτάνει.

ΜΠΡΑΒΟ Sgebulon. Είναι το 5ο σου μήνυμα και ήδη βοηθάς σημαντικά μια μεγάλη μερίδα του φόρουμ. Μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1278 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 01:17 »
Περιπου ποσο καιρο κανει να δεσει ενα υγρο;
Περιπου βδομαδα τα αφηνω και κυριως φτιαχνω 40ml
κατι νεο! σε 40ml εβαλα 1.6ml cinnamon cookies αλλα θολωσε το υγρο
για 40ml βαση ειχα βαλει 2ml νικοτ. βαση 20mg/ml και 20ml μηδενικη, εβαλα 1,6ml αρωμα θολωσε αλλα ελειπαν ακομα 18ml μηδενικης! εβαλα και τα αλλα 18 και τωρα καθαρισε! ηταν λογικο αυτο? η θα παθω τιποτα?

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2015, 01:05 από sector7 »

Αποσυνδεδεμένος firsttramdriver

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1279 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 01:13 »
γεια σας παιδες...αφου ετοιμασω το υγρο, τι κανω μετα ? το χτυπαω σαν φραπε ? απλα το αφηνω να γινει και για ποσο καιρο ? κανω cinnamon cookies atmos 13ml μηδενικη και 6ml 20αρα + 1 ml αρωμα....οι βασεις ειναι 50-50 balanced atmos....δεν ξερω αν παιζει ρολο,αλλα τα γραφω μηπως χρειαστει....καποιος μου ειχε πει οτι το αφηνεις σε βραστο νερο μεσα μεχρι να κρυωσει το νερο.....βοηθαει σε κατι ή μπουρδες ? αλλοι λενε αφηνεις για καποια ωρα ανοιχτο το καπακι...τι ισχυει απο ολα αυτα ?

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1280 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 07:36 »
Φίλε εδώ θα ακούσεις κάθε ένα από αυτά που ανέφερες ως το σωστό ενώ στην πραγματικότητα δεν ξέρει κανείς. Καλύτερα κάνε αυτό που σου λέει η λογική σου ως πιο σωστό. Για να σου απαντήσω όμως στην ερώτηση, η πλειοψηφία τα αναδεύει καλά και τα αφήνει κάποιες μέρες για ωρίμανση με απαλό ανακάτεμα ενδιάμεσα. Για το πόσο καιρό, θα ακούσεις από 1 λεπτό μέχρι 2 μήνες. Ο μ.ο. νομίζω είναι οι 2 βδομάδες.
Η δική μου μέθοδος είναι : καλός φραπές και άμεσο άτμισμα χωρίς ωρίμανση

Αποσυνδεδεμένος GATOS45

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1281 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 09:11 »
εδω και μια 5ετια κανω ακριβως το ιδιο

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1282 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 09:18 »
@firsttramdriver το cinnamon cookies είναι ενα υγρό που αρχικα το αγάπησα και σην τελική το μίσησα λογου του χρωματισμού ήθελα περιπου κάθε 5 εμέλ αλλαγή βαμβάκι και αντίσταση
Τα ποσοστά που έφτιαξεσ σε υγρό 50/50  με 3% άρωμα και 3.5 mg δυναμικότητας νικοτίνης
Είναι πολύ καλά ..τώρα σε βραστά νερά και φραπεδιάσματα και απο μαγνητικές ανάδευσης   δεν κάνω ποτε ακολουθώ κάποια πραγματα που εμένα μου φαίνονται ποιο απλα  λογικά
δλδ κυκλική ανάδευση με χαλαρούς ρυθμούς και τα αφήνω το λιγοτερο 8 ημέρες να όροιμασούν  και να δέσουν όλα τα υλικά μεταξύ τουσ.η γεύση στων κάθε ενα μασ είναι διαφορετική όπως και η γνώμη ..η γνώμη η δικιά μου προσ το φραπεδιάσμα είναι αρνητική
Ακόμα και των φραπέ αν κάνουμε ενα κουτάλατο και ενα σε σέικερ χτυπητό θα δεισ διαφορά στην γεύση αλλα τα αρώματα δεν συγκαταλέγονται στην κατηγορία του καφέ αλλά κάτι αναμεσα σε καλά κρασιά ..αυτή φυσικά είναι η γνώμη  δικιά μου και δικά μου πιστεύω τώρα οτι θέλει ο κάθε ένας πράττει καλές ανάδευσης   σου εύχομαι   
 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1283 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 12:19 »
Φίλε εδώ θα ακούσεις κάθε ένα από αυτά που ανέφερες ως το σωστό ενώ στην πραγματικότητα δεν ξέρει κανείς.

Kι όμως εδώ, σ' αυτό το φόρουμ υπάρχει και η άποψη αυτού που ξέρει επειδή είναι χημικός και ο δημιουργός των υγρών Atmoslab. Θα βρείτε τα νήματά του όπου και εμφανίζεται ως "Kallitexnis". Για να μην ψάχνετε τώρα, θα σας πω οτι προτείνει κυκλική ανάδευση και όχι φραπέδιασμα. Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει όπως νομίζει  :)

Αποσυνδεδεμένος Manos13

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1284 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 22:57 »
Παιδια τιποτα σε βανιλοειδες κρεμα με αρωματα Atmos Lab εχουμε?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2015, 23:21 από Manos13 »

Αποσυνδεδεμένος lesarros

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1285 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 17:52 »
Εχω πάρει το Καϊμάκι της Atmos.Εχει κανείς καμιά συνταγή να μου προτείνει?
Κάτι μου λέει ότι θα ταιριάζει πολύ με το nocciola. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1286 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 22:24 »
Δυστυχώς την πάτησες φίλε μου. Πολύ φοβάμαι ότι δεν ταιριάζει με τίποτα. Ούτε καμιά συνταγή κατάφερα να βρω ποτέ, αλλά και κάποτε που είχα προσπαθήσει να το ταιριάξω με καραμέλες, φράουλες, σοκολάτες, βανίλιες, μπισκότα κ.λπ., όλα κατέληξαν στο νεροχύτη. :(
Μακάρι να βρεις τρόπο να το ατμίσεις. Εγώ, μόνο του το άτμισα για λίγα ml κι ούτε θέλω να το ξαναδώ μπροστά μου. :nope:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1287 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 22:34 »
Δεν το έχω δοκιμάσει και ούτε πρόκειται άλλωστε αλλά σκέφτομαι ως εξής.
Το καιμάκι πρέπει να μοιάζει με μαστίχα σωστά; Με τι ταιριάζει η μαστίχα; Ή που βάζουμε μαστίχα;
1. Τσουρεκια
2. Σάμαλι
3. Τσίχλες
4. Παγωτό καιμάκι-βύσσινο.

Εγώ θα το δοκίμαζα με graham crucker, με sour cherry ή κάτι παρεμφερές

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1288 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 20:33 »
Το σωστό καϊμάκι δεν περιέχει μαστίχα. Φτιάχνεται με μια ζόρικη διαδικασία η οποία κανονικά θέλει βουβαλίσιο γάλα αλλά και με απλό + κρέμα γάλακτος 35% λιπαρά, γίνεται. Είναι ταμάμ με το ρεβανί και γενικά με σιροπιαστά γλυκά πλην αυτά που έχουν φύλλο.

Το συγκεκριμένο της Atmos δεν το έχω δοκιμάσει, θα μπορούσες όμως να το δεις με κάποια έτοιμα υγρά, πχ, After-8 Bite me ή 25 DAYS Later, ή με το Umami Sin Cookie.

Αποσυνδεδεμένος geoman

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνταγές για DIΥ υγρά από ATMOS Lab
« Απάντηση #1289 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 21:02 »
Κάπου έχω δει πως υπάρχει άρωμα βάφλα για δες . θα θυμίζει βάφλα παγωτό με καϊμάκι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499495 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy