vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 12:53 »
το καλο με αυτον τον ατμοποιητη ειναι οτι το κεραμικο με την αντισταση μαζι,μπαινει καρφι στον ιατυ. :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alexg

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 12:58 »
Και εγω σε αυτόν αναφέρομαι. Απο ολους οσους έχουν περάσει απο τα χέρια μου όπως ego-t c imist t2 t3 mini vivi nova (απο αυτόν απογοητευτεικα περισσότερο σύμφωνα με τις προσδοκίες που ειχα με αυτα που διάβαζα ). Προσωπική μου γνωμη πάντα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΤΙΡ'S για οσους τον έχετε καλο πλύσιμο ίσως και κάψιμο στα φυτιλια σε καινούργιο (για να φυγει η φυτιλιλα) καθώς και άνοιγμα (ξεστριψιμο) σε αυτα για καλυτερη τροφοδοσία και αν χρησιμοποιείτε vg κόψιμο το σιλικονακι στα σημεία που ειναι τα φυτιλια.
Φιλικά πάντα.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 13:03 »
Φίλε alexg μιας που βλέπω πως συμμετέχεις πέρασε από εδώ να σε γνωρίσουμε

Αυτοπαρουσίαση μελών

Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 15:24 »
Όλη αυτή η περίεργη ''λαδίλα'' μου ερχόταν με το tribeca,απο χθες που τον ατμίζω με ElGreco Virginia δεν έχω καταλάβει τίποτα απολύτως!! Πρίν μια ώρα το ''πότισα'' με Tribeca πάλι και έχει εξαφανιστεί η ''λαδίλα'', προφανώς θέλανε να δουλέψουνε λίγο τα φυτίλια για να έρθει στα ίσια του ο ατμοποιητής.Του έβαλα και την χαμηλή αντίσταση (1,5) και είναι πύραυλος απο χτύπημα!

Αποσυνδεδεμένος iliteo

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 04, 2013, 00:09 »
10 μήνες από το πρώτο post - το mini review, και συνεχίζω με τον συγκεκριμένο atmo αποκλειστικά.
Είπα να κάνω άλλο ένα post, με τις εντυπώσεις μου, γιατί για μένα το αξίζει, και ίσως να βοηθήσει και κάποιους.
Δεν με έχει αφήσει ποτέ, ούτε έχει τύχει να καεί, ούτε ένας.
Τον δουλεύω με eGo Twist στα 4.8 Volt, και τους έχω όλους στα 2.8Ω.
Έχω πάρει γύρω στα 30 κομμάτια, και άλλα τόσα ανταλλακτικά - φιτιλοαντιστάσεις.
Ντουμάνι απίστευτο και ζεστός ατμός.
Κάποια στιγμή έκανα μια παραγγελία 10 κομμάτια και 10 ανταλλακτικές αντιστάσεις, και απο λάθος μου 'στείλαν τους CE4+ ή κατ' άλλους τους CE5+, αυτούς με το μικρό συμπαγές ανταλλακτικό, και με την χοντρή βάση στήριξης.
Είπα να δοκιμάσω ένα, πατάω το κουμπί, αλλά πού να ζεσταθεί; έκανε άλλο τόσο χρόνο, γιατί όλη η θερμότητα φεύγει προς τα κάτω, από την μεταλλική βάση στήριξης.
Τους έδωσα όσο - όσο.
Αυτός, λόγω του ότι η μεταλλική βάση στήριξης του κεραμικού, είναι στην ουσία ένα πολύ λεπτό μεταλλικό σωληνάκι, κούφιο στο κέντρο, ανεβάζει πολύ γρήγορα θερμοκρασία, πρακτικά χωρίς απώλειες.
Το συγκεκριμένο ατού δεν έχει αναφερθεί και νομίζω θα έπρεπε, γιατι είναι σημαντικό και ίσως μοναδικό.
Καμένο πολύ σπάνια, σχεδόν το έχω ξεχάσει - μόνο αν δεν τροφοδοτείται επαρκώς και γρήγορα με υγρό στα φιτίλια.
Επειδή κάνω σκέτη VG, στην αρχή τριμμάριζα την σιλικονένια τάπα του κεραμικού, για να ελευθερωθούν τα φιτίλια.
Τώρα τελευταία κάνω κάτι άλλο, αφαιρώ τελειως την τάπα και αφήνω μόνο το μεταλλικό που έχει στο κέντρο, για να μην γυρίζει το υγρό πίσω στο επιστόμιο. Κάποιες φορές ακόμα και έτσι μπορεί να στεγνώσει, οπότε το γυρίζω προς τα πίσω και τραβάω τζούρα. Γενικά παίζω πολύ με την κλήση του, ενόσω ατμίζω.
Θέλει κάποιο πειραματισμό εδώ, γιατί το πόσο υγρό καταναλώνει, εξαρτάται από το πόσα Volt το δουλεύετε, τι υγρά του βάζετε, τι τζούρες κάνετε.. κλπ.
Την αντίσταση την αλλάζω σπάνια, μπορεί να μου τραβήξει και 2 μήνες.
Τον ανοίγω όμως συχνά και τον καθαρίζω.
Στην αρχή τον έπλενα με οινόπνευμα, αλλά δεν χρειάζεται. Τον βάζω κάτω από την βρύση, αφού τον ανοίξω προσεκτικά, - εδώ θέλει λίγο προσοχή, να μην μας μείνει στο χέρι - πλένω όλα τα κομμάτια.
Μετά παίρνω μια καρφίτσα και καθαρίζω την αντίσταση από την μάκα και το κάρβουνο, και πάλι καλό πλύσιμο.
Μετά καλό τίναγμα και μοντάρισμα. Δεν χρειάζεται στέγνωμα. Το γεμίζω υγρό, μετά λίγο κούνημα και ότι σταγόνες νερού είχαν μείνει, διαλύονται στην VG. Μετά, μια σταγόνα υγρό πάνω στην αντίσταση, και είναι έτοιμος για νέα ντουμάνια.
Κάποιες φορές όταν βάζω νέο σώμα ή αντίσταση, έχει κάποια παράξενη αδιόρατη μυρωδιά, αλλά στο πρώτο πλύσιμο εξαφανίζεται. Δώστε του λίγο χρόνο - όπως με όλους τους atmo εξάλλου.
Καλό είναι να μην αποθαρρύνουμε κάποιους που θα μπορούσαν να τον δοκιμάσουν. Εξάλλου, οι atmos, όπως όλα στο ΗΚ είναι πολύ υποκειμενικά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος alexg

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 08, 2013, 11:20 »
Θα συμφωνήσω απολυτα και γω όπως άλλωστε και στα προηγούμενα post μου 
Σταθερή αξία.. Ύστερα και απο μια απόπειρα μου με τον vapeonly.
Κατα την ταπεινή μου γνωμη ο πιο αξιόλογος-αξιόπιστος εργοστασιακος ατμοποιητης.


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk



Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 08, 2013, 13:34 »
Αν και το νήμα έχει ξεκινήσει από εμένα, δεν είχα δοκιμάσει τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, γιατί απλά ότι και αν είχε πέσει στα χέρια μου, του είδους, με είχε απογοητεύσει.
Όλα αυτά μέχρι προχτές που, από περιέργεια καθαρά, πήρα έναν.

Αρχικές εντυπώσεις..... ανάμεικτες!
Γεμίζοντας τον με υγρό, (VG μόνο) πρόσεξα ότι τα φιτίλια,  (να σημειώσω ότι μου φάνηκαν λίγα), δεν απορροφούσαν και παρέμεναν λεύκα.
Περίμενα μερικά λεπτά αλλά... τίποτα.
Αποφάσισα λοιπόν να τον δοκιμάσω έτσι και μετά από πέντε-έξι τζούρες, μου ήρθε η προειδοποιητική γεύση ότι θα μου φέρει καμένο. Όπως και έγινε δυο τζούρες μετά.
Έβγαλα το υγρό, τον σκούπισα και του ξέστριψα τα φιτίλια.
Τον συναρμολόγησα και γεμίζοντας τον πρόσεξα ότι τα φιτίλια άρχισαν να διαφανίζουν σημάδι ότι άρχισαν να απορροφούν.
Από εκεί και έπειτα όλα μια χαρά.
Μέχρι που τελείωσε, εντελώς, το υγρό κανένα πρόβλημα.
Θα έλεγα μάλιστα ότι, από πλευράς γεύσης, είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει από αυτού του είδους ατμοποιητές και πιστέψτε με... έχω δοκιμάσει πολλά!
Από παραγωγή ατμού, για 2,4 ohm που τον μέτρησα, σε ego μπαταρία, εντυπωσιακά καλά!

Είμαι της γνώμης ότι, ένας ατμοποιητής που βγαίνει στην αγορά και απευθύνεται σε καινούργιο ατμιστή, πρέπει να είναι απλός και να μην χρειάζεται καμιά παρέμβαση από μέρους του για να δουλέψει.
Ο έμπειρος ατμιστής, έτσι κι αλλιώς, από περιέργεια θα πάρει κάτι τέτοιο, κι αν του τύχει κάτι στραβό ξέρει πως να το κάνει να δουλέψει.

Μπορεί το δικό μου κομμάτι να χρειαζόταν πείραγμα και όλα τα άλλα να μην χρειάζονται τίποτα.
Αν όμως είναι όλα όπως το δικό μου, τότε απαιτείται παρέμβαση, αν και απλή όπως το λύσιμο των φιτιλιών.

Τελικά... 
Πιστεύω ότι, στο είδος του, είναι ο καλύτερος και σε γεύση και σε παραγωγή ατμού.
Μοναδικό μελανό σημείο είναι ότι, (έστω στον δικό μου), πρέπει να τον πειράξεις για να δουλέψει, αλλά τουλάχιστον με αυτόν κάτι κάνεις, με τους άλλους δεν μπορείς να τους βοηθήσεις με τίποτα.


Για αυτούς που πιάνουν τα χέρια τους και έχουν εμπειρία από σετάρισμα με σύρμα non και με αντίσταση, επισκευάζεται πανεύκολα!

Αποσυνδεδεμένος iliteo

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 11, 2013, 21:29 »
Είμαι της γνώμης ότι, ένας ατμοποιητής που βγαίνει στην αγορά και απευθύνεται σε καινούργιο ατμιστή, πρέπει να είναι απλός και να μην χρειάζεται καμιά παρέμβαση από μέρους του για να δουλέψει.
Ο έμπειρος ατμιστής, έτσι κι αλλιώς, από περιέργεια θα πάρει κάτι τέτοιο, κι αν του τύχει κάτι στραβό ξέρει πως να το κάνει να δουλέψει.

Απ' ότι ξέρω τουλάχιστον, όλοι οι ατμοποιητές μέχρι στιγμής φτιάχνονται για PG.
Δεν μπορούν όλοι οι ατμοποιητές να αποδώσουν το ίδιο καλά σε όλα τα υγρά.
Η VG έχει πολύ μεγάλο ιξώδες, με αποτέλεσμα να ρέει δύσκολα στα μέρη του ατμοποιητή.
Πέρασαν χρόνια μέχρι να αναδειχθεί και η VG σαν βασικό συστατικό άτμισης.
Στην αρχή απ' όσο θυμάμαι τα 9 στα 10 υγρά που κυκλοφορούσαν είχαν σαν βασικό συστατικό την PG,
και η VG υπήρχε σαν συμπλήρωμα της PG, πχ. 60/40, 80/20...
Τώρα σιγά σιγά αρχίζει και την εκτοπίζει η VG.
Οπότε.. μάλλον εμείς είμαστε ..εκτός ορίων..  ;)
Έχω την εντύπωση πάντως ότι ο συγκεκριμένος με PG δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.




Αποσυνδεδεμένος gps1603

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 13, 2013, 17:00 »
Καλησπέρα και από εμένα. Έφερα πριν από 1 μήνα 8 τέτοιους και 10 ανταλλακτικά από το vaporbreak. 
Έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα 2 + 2 ανταλλακτικά αλλά η γεύση παραμένει απαίσια.  Τα υγρά μου είναι el toro cigarillos και brasileiro .Εχω δοκιμάσει να τους πλύνω αλλά δεν στρώνουν. Η γεύση παραμένει απαίσια.
Έχει κάποιος καμία ιδέα , γιατί είναι κρίμα να πάνε χαμένοι.


Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 13, 2013, 17:54 »
Τα υγρά σου είναι PG/VG αλλά δεν είναι ιδιαίτερα λεπτόρευστα.
Δοκίμασε να ξεστρίψεις τα φυτίλια όπως έκανα εγώ.
Μιας και θα ασχολείσαι, κοίτα μέσα στην αντίσταση μήπως οι σπίρες είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και αν είναι αραίωσε 'τες ομοιόμορφα!
Ενημέρωσε αν θες για το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 13, 2013, 18:23 »
και εγω αυτον εχω και χρεισιμοποιω μαζι με vv nova εγω αυτους τους τους προτειμω περισσοτερο απο ολους τους ce4, 4+ 5 και οτι αλλο εχει βγει μεχρι τωρα.
τα αρνητικα  του για μενα ειναι
1) δυσκολο γεμισμα.
2) προσοχη στο βιδωμα του drip
3) πολυ δυσκολη η επισκευη του ( για να κανεις εσυ το σεταρισμα που σε βολευει)


το μονο που ειναι κεραμηκο παιδια λεει πολλα.


για την τροφοδοσια οσοι το θεωρούν αρνητικο ειναι λαθος. αν ετυχε σε καποιους να εχουν προβλημα η λυση ειναι απλη. κοωημο της ταπας ή, και δευτερο φυληλι απο πανω και τερμα.


αυτη ειναι η αποψη μου παιδια.

Αποσυνδεδεμένος iliteo

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 17, 2013, 12:36 »
Καλησπέρα και από εμένα. Έφερα πριν από 1 μήνα 8 τέτοιους και 10 ανταλλακτικά από το vaporbreak. 
Έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα 2 + 2 ανταλλακτικά αλλά η γεύση παραμένει απαίσια.  Τα υγρά μου είναι el toro cigarillos και brasileiro .Εχω δοκιμάσει να τους πλύνω αλλά δεν στρώνουν. Η γεύση παραμένει απαίσια.
Έχει κάποιος καμία ιδέα , γιατί είναι κρίμα να πάνε χαμένοι.

Δοκίμασε να αλλάξεις υγρά.

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 27, 2013, 22:28 »
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να τον δοκιμάσω, πριν πάρω την τελική μου απόφαση να περάσω σε κάποιον επισκευάσιμο (δεν υπονοώ ότι συγκρίνεται με επισκευάσιμους), απλά και μόνο για να πάρω μια γευση του κεραμεικού.

Οπότε να παρακαλέσω το εξής: Θα είχε την ευγενή καλοσύνη κάποιος συμφορουμίτης που έχει απόθεμα να μου δώσει έναν μαζί με δυο έξτρα κεφαλές; Εννοώ να τον αγοράσω όχι να μου τον χαρίσει.

Ή αν κάποιος ξέρει σε ποιό μαγαζί στην Ελλάδα υπάρχουν (εγώ δεν τους έχω βρει), ας μου πει.


Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 27, 2013, 23:28 »
Με ένα πρόχειρο ψάξιμο δες εδώ σίγουρα θα υπάρχει και αλλού

Αποσυνδεδεμένος iliteo

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 20, 2013, 20:57 »
Έχει δοκιμάσει κάποιος αντικατάσταση του πλαστικού με κάποιο μεταλλικό επιστόμιο?
Το πλαστικό σιγά-σιγά απο τη ζέστη, μαζεύει και δεν πιέζει σωστά το κεραμικό.
έχουμε κάποια ιδέα? το έχει δοκιμάσει κανείς? ή έστω σε CE4+ ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 43 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix