vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Cuttwood Premium e-Liquids

Αποσυνδεδεμένος makrimallis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #105 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 11:07 »
Για το tobacco trail έχουμε κάποια γνώμη;

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #106 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 18:01 »
Σε αντίθεση με το unicorn milk και boss reserve που ήταν καταπληκτικά υγρά, πήρα να δοκιμάσω και το bird brain της ίδιας εταιρίας αλλά δεν πάει κάτω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! :shock_sick_02: Σε 6 μήνες του έδωσα αντίστοιχες ευκαιρίες (μπας και ωριμάσει) αλλά δεν...

Αποσυνδεδεμένος Xxristos

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #107 στις: Νοεμβρίου 29, 2016, 02:59 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #108 στις: Νοεμβρίου 29, 2016, 12:40 »
Έχω και τα 4 καινούρια υγρά της σειράς (Livid Lime, Magic Mint, Outrage Orange, Tobacco Trail) για δοκιμή και μόλις τα τελειώσω, θα γράψω ανλυτικά.

Γι αυτό που ρωτάς, μπορώ να σου πω περιληπτικά ότι είναι μία εξαιρετική υλοποίηση του παλιού καλού κλασσικού RY4.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #109 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 14:36 »
Ήρθε η στιγμή να δούμε και την νέα τετράδα γεύσεων της Cuttwood, τετράδα που την έχω στα χέρια μου κάμποσο καιρό αλλά έμεινε πίσω. Πρόκειται λοιπόν για 2 φρουτένια, μία μέντα και ένα καπνικό. Με το τελευταίο θα ξεκινήσω καθώς είναι η πρώτη απόπειρα της εταιρείας σε καπνικό υγρό, και με το track record που έχει, θέλω να ελπίζω ότι θα το πήγε καλά.
 
Tobacco Trail, 3mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 1.60Ω, Drago Cotton.
 
Ήπια και γλυκά καπνά με μια ιδέα μελιού. Απλοποιημένη η περιγραφή της εταιρείας, χωρίς να μας αφήνει περιθώρια για μαντεψιές και αναμενόμενα αποτελέσματα. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, έρχονται στη μύτη νότες από RY καπνικό με έντονα στοιχεία κρέμας και καραμέλας. Ίσως και ξηροί καρποί, μέλι πάντως στη μύτη δεν υπάρχει. Υγρό στον ατμοποιητή λοιπόν και πάμε για τη δοκιμή.
 
Δεν με πρόδωσε η μύτη μου που παραμένει πιστή μου σύντροφος στις δοκιμές. Έχουμε μια υλοποίηση του παλιού καλού κλασσικού RY4, με πολύ λιγότερους ξηρούς καρπούς, λιγότερη καραμέλα και μία κρέμα βανίλιας με αρκετά έντονη παρουσία, χωρίς όμως βούτυρο. Ρε τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει... Α, ναι, το Gaucho της Lamda… Όσο το ατμίζω, υποχωρεί στο παρασκήνιο το καπνικό στοιχείο και η ένταση της κρέμας καλύπτει τα πάντα. Στην εισπνοή από τη μύτη, το καπνικό στοιχείο κυριαρχεί απόλυτα και στους παλαιότερους φέρνει μνήμες, ενώ ελάχιστα αργότερα έρχεται η κρέμα να καλύψει τα πάντα. Στην εκπνοή από τη μύτη, υπάρχει ισορροπία καπνού και κρέμας. Η παραγωγή ατμού είναι άφθονη ενώ το χτύπημα στα απόλυτα αναμενόμενα επίπεδα. Η επίγευση δεν είναι ούτε μεγάλη σε διάρκεια, ούτε επίμονη και αφήνει αίσθηση RY4 και ψημένες νότες.
 
Αρκετά κατώτερο των προσδοκιών μου, αυτό το υγρό είναι απλά ευχάριστο και πολύ καλή συνοδεία για τον μεσημεριανό ή απογευματινό καφέ. Τίποτα άλλο. Αν τα προηγούμενα της εταιρείας έδειχναν ότι έχει πέσει δουλειά εκεί, αυτό είναι ένα σχετικά μέτριο αποτέλεσμα. 71/100
 
Outrage Orange, KF3.1ES Clone, 0.32mm SS316L, 3.0mm MC, 0.60Ω, Drago Cotton.
 
Το όραμα της Cuttwood για τη γεύση που θα έπρεπε να έχει το πορτοκάλι. Άλλη μια λιτή περιγραφή, μόνο που αυτή τη φορά πρόκειται για μια γνωστή γεύση από την οποία ξέρουμε τι να περιμένουμε. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, έχουμε πολύ ωραίο και γλυκό άρωμα πορτοκαλιού. Στη μύτη δεν έρχεται οξύτητα και φέρνει στο μυαλό αρώματα από καραμέλα πορτοκάλι ή αναψυκτικό. Δεν βρίσκω λόγο να κάθομαι να ψάχνω κρυφά αρώματα, σε κανένα σημείο δεν μου έδωσε να καταλάβω ότι μπορεί να κρύβει τέτοια, οπότε υγρό στον ατμοποιητή και πάμε να δούμε τι λέει και από γεύση.
 
Δεν είναι και κάτι το εξαιρετικό αλλά μία απόδοση γεύσης η οποία μας δίνει να καταλάβουμε τι πάει να πει απλότητα. Με τίποτα δεν μπορείς να πεις ότι ατμίζοντας αυτό το υγρό, είναι σαν να δαγκώνεις πορτοκάλι. Περισσότερο σαν ζελεδάκι ή καραμέλα πορτοκάλι μοιάζει, το οποίο έχει μέσα σίγουρα και κάτι για να στρογγυλεύει τη γεύση, μάλλον κρέμα. Λείπουν στοιχεία όπως οξύτητα και σπιρτάδα από το υγρό και σε κανένα σημείο δεν βρήκα έστω και ελάχιστη πικράδα. Δεν είναι κακό σαν γεύση, μοιάζει όμως να έχει τα αρώματά του πνιγμένα από την πολλή VG, σαν κάτι να θέλει να πει αλλά να μην μπορεί. Στην εισπνοή από τη μύτη, δεν αλλάζει κάτι εκτός από μία ανεπαίσθητη αύξηση στην οξύτητα ενώ στην εκπνοή από τη μύτη ο ατμός δεν αφήνει τίποτα απολύτως. Το χτύπημα ελαφρύτατο ενώ η παραγωγή ατμού και πάλι σε υψηλά επίπεδα. Η επίγευση σύντομη, με πολύ μικρή ένταση, περιορίζεται σε μια ελαιώδη αίσθηση και κάποιες απροσδιόριστες γλυκές και όξινες νότες φρούτων.
 
Βαρύγδουπη δήλωση το «αυτή είναι η γεύση που θα έπρεπε να έχει το πορτοκάλι» και χωρίς αντίκρισμα. Το υγρό είναι εντελώς αδιάφορο χωρίς χαρακτήρα. Κακό δεν είναι με τίποτα, ούτε όμως και καλό. Αν μου το έδιναν να το δοκιμάσω χωρίς να ξέρω την εταιρεία παραγωγής, θα μάντευα ότι ανήκει στο παλμαρέ εταιρείας από αυτές που θεωρούμε πολλές φορές low cost και μέτριας ποιότητας. Με τίποτα δεν θα μου πήγαινε στο μυαλό η Cuttwood. 48/100
 
Livid Lime, 3mg, Phenomenon Zest, Clapton, 2.0mm MC, 0.50Ω, Cotton Bacon.
 
Το όραμα της Cuttwood για τη γεύση που θα έπρεπε να έχει το lime. Ίδια περιγραφή με το προηγούμενο με μοναδική αλλαγή το φρούτο. Αγαπημένη γεύση το lime για μένα και ήδη προσπαθώ να αφήσω το προηγούμενο πίσω, ελπίζοντας αυτό να είναι πολύ καλύτερο. Το άρωμα από το μπουκαλάκι θα μπορούσα άνετα να το χαρακτηρίσω ως ζαχαρωμένο lime. Αρωματικό, με νότες γλυκάδας, οξύτητα και πικράδα. Υγρό στο Φαινόμενο και πάμε να το δούμε και γευστικά.
 
Αρκετά παράδοξο το γευστικό αποτέλεσμα. Σε όλη τη διάρκεια της τζούρας, έχουμε ένα γλυκόπικρο αρωματικό lime και πλήρη απουσία οξύτητας. Τη στιγμή που σταματάει όμως η εισπνοή, σκαει η οξύτητα και μαζί με τα αρώματα αφήνει μια πολύ ωραία και γευστική αίσθηση. Στη ρινική εισπνοή το άρωμα είναι πολύ έντονο και σε κάποια σημεία δίνει χημική αίσθηση, στο μεγαλύτερο διάστημα όμως, θυμίζει ξύσμα lime, όχι εντελώς καθαρό και εύκολα παρεξηγήσιμο για λεμόνι. Στην εκπνοή από τη μύτη, πέραν της μίας κάποιας οξύτητας και χημικής αίσθησης, δεν έχει κάτι να δώσει. Το χτύπημα και πάλι ελαφρύ ενώ η παραγωγή ατμού στα αναμενόμενα επίπεδα. Η επίγευση, χαμηλής έντασης αλλά καλής διάρκειας, αφήνει γλυκιά γεύση, αρώματα lime και μια ελαιώδη αίσθηση.
 
Σαφώς καλύτερη απόδοση από το προηγούμενο, σε καμία περίπτωση κάτι το wow όμως. Σε μία φράση θα μπορούσα να το συνοψίσω ως ζαχαρωμένη λεμονόκουπα, με lime αντί για λεμόνι φυσικά. Και πάλι όμως, λείπουν στοιχεία και συνολική ένταση στο υγρό ενώ σίγουρα θα ήθελα οξύτητα. Και περισσότερη, και πιο μακρά σε διάρκεια. 69/100
 
Manic Mint, 3mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 1.60Ω, Drago Cotton.
 
Το όραμα της Cuttwood για τη γεύση που θα έπρεπε να έχει η μέντα. Είναι σαφές ότι το υγρό πρόκειται για μέντα και όχι για μενθόλη και αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό καθώς περιμένω και γεύση, όχι μόνο δροσιά. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, το άρωμα θυμίζει καραμέλα μέντας με γλύκα και το άρωμα της μέντας. Σίγουρα έχει μενθόλη, αλλά όχι σε βαθμό να σε τσούζει η μύτη μυρίζοντας. Υγρό στον ατμοποιητή λοιπόν και πάμε.
 
Σωστά προέβλεψα, το υγρό δεν βασίζεται στη μενθόλη. Έχει ωραία γεύση μέντας με αρκετά γλυκά στοιχεία και θυμίζει σε πολλά σημεία Mentos με πολύ μικρότερη ένταση στη γεύση όμως. Η μενθόλη υπάρχει σε πολύ μικρό επίπεδο και είναι όση ακριβώς χρειάζεται για να δώσει στο υγρό την αίσθηση που πρέπει. Στην εισπνοή από τη μύτη, παίρνω μια αίσθηση η οποία θυμίζει κρέμα μέντας ενώ αξιοπρόσεκτο είναι το γεγονός ότι η μενθόλη ελάχιστα φαίνεται. Στην εκπνοή από τη μύτη, ο ατμός δεν αφήνει κάτι χαρακτηριστικό. Η παραγωγή ατμού και πάλι σε υψηλά επίπεδα ενώ το χτύπημα, ελαφρώς ενισχυμένο, παραμένει και πάλι ελαφρύ όπως είναι αναμενόμενο. Η επίγευση είναι εντελώς ανεπαίσθητη και με ελάχιστη διάρκεια, περιορίζεται δε σε μία αίσθηση γλύκας με νότες δροσιάς.
 
Άλλο ένα αδιάφορο υγρό, το πρώτο όμως υγρό μέντας που δοκιμάζω το οποίο δεν σου παγώνει τον εγκέφαλο και έχει όντως δώσει βάρος στη γεύση της μέντας. Πολύ σημαντικό επίσης ότι δεν κουράζει. 65/100
 
Δεν βγήκε και πολύ καλή αυτή η τετράδα. Φαίνεται αυτό που λέμε αντίστροφη εξέλιξη. Θα περίμενα δηλαδή πρώτα να έχει κυκλοφορήσει αυτή η τετράδα και μετά η προηγούμενη, ως βήμα εξέλιξης δηλαδή. Εκεί, θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα, καθώς τώρα έχουμε ένα σετ το οποίο δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες του προηγούμενου και δείχνει ως προχειροδουλειά ή ξεπέτα. Δεν ξέρω αν αυτό έγινε για να προλάβει τις νέες νομοθετικές ρυθμίσεις στην Αμερική και να τα εξελίξει μετά, πάντως στην παρούσα τους μορφή, δεν τα βλέπω να «περπατάνε».

Αυτό όπως και όλα όσα έχω κατά καιρούς γράψει, μπορείτε να τα βρείτε και στο blog μου.



Αποσυνδεδεμένος dieccast

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • Create a vape society
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #110 στις: Δεκεμβρίου 20, 2016, 01:09 »
γεια χαρα τωρα ειδα οτι υπαρχει θεμα με cuttwood! εγω κανω μονος μου εδω και κανα 2 μηνο,κλωνο του unicorn που ειναι απιστευτη υγραρα και δεν το εχω βαρεθει ακομα!

εχει βρει κανεις καλες τιμες για αγορα? γιατι απο ελλαδα ειναι τσιμπημενα πολυ

Υ.Γ εχει αγορασει κανεις απο innovapors ? μπορω να παρω με χρεωστικη??

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #111 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 14:06 »
παιδια εχω ενα boss reserve 30μελο δεν βλεπω ομως πουθενα ημερομηνια ληξης στο μπουκαλι πεζει να το εχω κανα 5μηνο,εχει μια στανταρ ημερομηνια ληξης?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #112 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 20:02 »
Θεωρητικά, ένα χρόνο μετά την ημερομηνία παραγωγής.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Xxristos

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #113 στις: Δεκεμβρίου 24, 2016, 20:56 »
Αγορασα το "tobacco trail"
Κολλημα!!!!!! Ελαφρυ καπνικο με ελαχιστη γλυκαδα.καθολου κουραστικο!

Αποσυνδεδεμένος dieccast

  • **
  • 150
  • Φύλο: Άντρας
  • Create a vape society
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #114 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 02:19 »
Όταν λες γλυκαδα ? Τι στυλ? Γιατί θέλω να το δοκιμάσω.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2016, 03:52 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #115 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 03:03 »
Δοκιμάζω εδώ και καμιά ώρα το Tobacco Trail. Ευχάριστο υγρό, αλλά όχι το κάτι ιδιαίτερο. Μου θυμίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό το Smokey Caramel της After-8 (το οποίο απλά νομίζω ότι έχει ένα πιο oriental twist στο καπνικό του κομμάτι). Επίσης, το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η εταιρεία αναφέρει στην περιγραφή μέλι. Εγώ ούτε το μυρίζω, ούτε το γεύομαι. Καραμέλα ναι, και μάλιστα αρκετή, αλλά μέλι με τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #116 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 04:49 »
Σε αντίθεση με το unicorn milk και boss reserve που ήταν καταπληκτικά υγρά, πήρα να δοκιμάσω και το bird brain της ίδιας εταιρίας αλλά δεν πάει κάτω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! :shock_sick_02: Σε 6 μήνες του έδωσα αντίστοιχες ευκαιρίες (μπας και ωριμάσει) αλλά δεν...

Πριν από κάνα χρόνο περίπου ...

Εγώ πάλι, μετά το Unicorn Milk και το Boss Reserve χθες πήρα το Bird Brain. Γλυκιά γεύση αμφισβήτητα, θυμίζει κάτι από ζαχαρωτά (πιθανόν τσιχλόφουσκα) δεν μου φάνηκε έντονη η γεύση από γάλα (όπως τα δύο πρώτα). Σε κάθε περίπτωση, όλη η σειρά της εταιρίας είναι ποιοτική  :thumpup:

Τελικά τι ισχύει? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #117 στις: Μαρτίου 20, 2017, 14:09 »
Ξέρετε αν έχουν βγει 10ml Cuttwood?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #118 στις: Μαρτίου 20, 2017, 14:20 »
Ναι, η εταιρία έχει μπει στη διαδικασία να βγάλει 10μελα μπουκαλάκια και λογικά σύντομα θα είναι διαθέσιμα σε περισσότερα καταστήματα. Προς το παρών, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη, βλέπω κάποια διαθεσιμότητα στο e-smokers.

Αποσυνδεδεμένος igorewired

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cuttwood Premium e-Liquids
« Απάντηση #119 στις: Μαΐου 16, 2017, 20:29 »
Tobacco Trail σε 6mg λίγο σύρμα λίγο βαμβάκι και τον gus lite + του... και τα μυαλά στα μέλια. 

Πολύ ωραίο. Αξίζει την δοκιμή σας. 



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix