vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, tasos1976, 2Fdeal, manoslykos, camber

Twitter

Ενδείξεις για μακροχρόνια εμπειρία με τη χρήση της προπυλενογλυκόλης

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Βρήκα αυτή τη Σουηδική έρευνα


http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0013423


μελετήστε την κι εσείς, τη μελετάω και γω να δούμε τι άκρη θα βγάλουμε


Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Μια πρώτη ανάλυση της έρευνας με το μικρό μου το μυαλό...


Α. Τι λέει η έρευνα:
1. Δεν μιλάει για σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία: μιλάει για εμφάνιση συμπτωμάτων σφυριχτής αναπνοής/άσθματος, ρινίτιδας ή εκζεμάτων χωρίς κάποιο κρύωμα, σε παιδιά βρεφικής/παιδικής ηλικίας (μέχρι 8 ετών, νομίζω), καθώς και για ευαισθητοποίηση στις αλλεργίες. Όχι για πνευμονίες, βρογχίτιδες, βρογχιολίτιδες, καρκίνους κλπ.
2. Βάζει την προπυλενογλυκόλη μαζί με τους αιθέρες γλυκόλης, οι οποίοι όμως έχουν πολύ ισχυρότερη δράση σαν οργανικοί διαλύτες, και δεν θεωρούνται τόσο ασφαλείς όσο αυτή.
3. Σε ένα σημείο που την ξεχωρίζει, (σχολιασμός πίνακα 3 - επιχειρηματολόγηση για την μη τυχαιότητα των αποτελεσμάτων), αναφέρει:

...apparently elevated likelihood of the present outcomes was not driven by propylene glycol, most abundant PGE compound. Rather, the estimated risks after excluding the propylene glycol were almost identical as those based on the original definition of the PGEs. Furthermore, mean risks of the number of the PGE compounds in given home posed comparable risks as those estimates using the PGE concentrations, shown in Table 4. This suggests that multiple compounds, rather than a single one, contribute to the observed risks.
Ελεύθερα: ...η εμφανιζόμενη αυξημένη πιθανότητα για συμβάντα δεν προκαλείται από την προπυλενογλυκόλη, το αφθονότερο συστατικό PGE. Μάλλον, οι εκτιμώμενοι κίνδυνοι εξαιρουμένης της προπυλενογλυκόλης ήταν ακριβώς ίδιοι όπως αυτοί που βασίζονται στον αρχικό ορισμό των PGE. Ακόμα, οι μέσοι κίνδυνοι του αριθμού των συστατικών PGE σε δεδομένο σπίτι, φέρνουν συγκρίσιμους κινδίνους όπως οι εκτιμίσεις χρησιμοποιώντας τις συγκεντρώσεις PGE, που φαίνονται στον πίνακα 4. Αυτό υπαινίσσεται ότι πολλαπλά συστατικά, αντί για ένα μόνο του, συνεισφέρουν στους παρατηρούμενους κινδύνους.
Λιανά: η προπυλενογλυκόλη δεν φαίνεται να αυξάνει από μόνη της την πιθανότητα εμφάνισης συμπτωμάτων. Αυτή φαίνεται να αυξάνει με την έκθεση σε πολλαπλά συστατικά PGE.
4. Οι συγκεντρώσεις προπυλενογλυκόλης που ανιχνεύτηκαν ήταν της τάξης των 1-40 μg/m3, με μέσο όρο στα 5-6.


Β. Τα δικά μου συμπεράσματα:
1. Η προπυλενογλυκόλη είναι αθώα σε αυτές τις συγκεντρώσεις, ακόμα και για χρόνια έκθεση σε βρέφη.
2. Με μερικές απλές πράξεις και υποθέσεις, φαίνεται όμως πως ο ατμός μας, σε ημερήσια κατανάλωση, παράγει χιλιαπλάσιες συγκεντρώσεις προπυλενογλυκόλης (της τάξης των mg/m3 αντί για μg/m3). Η έρευνα όμως δεν ασχολείται με τέτοιες συγκεντρώσεις, άρα δεν μπορεί να μου απαντήσει για τυχόν επιδράσεις του παθητικού ατμίσματος σε παιδιά.


Γ. Τι βγαίνει απ' όλα αυτά;
Τη σήμερον ημέραν (sic), υπάρχει τρομερή έξαρση των ασθενειών/συμπτωμάτων που μετράει η έρευνα (αλλεργίες/ρινίτιδες/εκζέματα/άσθμα), τόσο στα παιδιά όσο και στους ενήλικες.
Αιτίες (κατά τη γνώμη μου): Σύγχρονος τρόπος ζωής. Περνάμε πλέον σχεδόν όλη μας τη ζωή σε κλειστούς ή όχι εξωτερικούς χώρους, ενώ και οι κλειστοί ακόμα είναι πολύ πιο στεγανοί. Αυτό αυξάνει εκθετικά την συγκέντρωση από οτιδήποτε στον αέρα που αναπνέουμε.
Πολύ περισσότεροι επιβαρυντικοί παράγοντες. Οι ουσίες είναι πλέον πολύ περισσότερες. Εκτός από τις φυσικές (γύρη κλπ.) έχουμε όλες τις χημικές ουσίες/καυσαέρια που διαχέονται στην ατμόσφαιρα, και επιπλέον τρομακτικά μεγαλύτερες ποσότητες σκόνης.
Δραματική μείωση παιδικής θνησιμότητας: Δεν αφήνουμε τα παιδιά μας να χαθούν. Παλιότερα, παιδιά με ευαισθησίες είχαν μικρότερες πιθανότητες να επιβιώσουν και να κάνουν παιδιά (κληρονομώντας τις ευαισθησίες τους). Επίσης, τώρα δίνουμε πολύ μεγαλύτερη σημασία σε τέτοια πράγματα (αλλεργίες, βηχάκια και εκζέματα χωρίς αρρώστιες).
Ε, τώρα σε όλα αυτά μπαίνει και το PG...


Τι θα κάνω εγώ; Έχω δίδυμα 13 μηνών, και στην αρχή τρόμαξα (Wikipedia: Important correction, November 2010: Recent findings in a Swedish study strongly suggest a connection between air-concentrations of propylene glycol in houses and development of asthma and allergic reactions, such as rhinitis, in children.) Αυτό, διαβάζοντας την έρευνα, αποδεικνύεται λανθασμένο (για να μην πω ψευδές). (αλλοιώς, ο FDA θα το είχε κάνει σημαία...) Γι' αυτό:
- Δεν θα ατμίζω στο υπνοδωμάτιο των μωρών, και όσο γίνεται δεν θα τα εκθέτω άμεσα στον ατμό μου.
- Όταν χειμωνιάσει, τακτικός αερισμός (που τον κάνω έτσι κι' αλλοιώς: ξέρετε πόση ραδιενέργεια μαζεύεται σε ένα σπίτι που δεν αερίζεται, από τα αδρανή του σκυροδέματος; χώρια οι υγρασίες και όλα τα άλλα...)
- Αυτά για τη PG. Για την νικοτίνη: Δεν έχει αναφερθεί εθισμός στην νικοτίνη μέσω παθητικού καπνίσματος. (σε κάποια από τις έρευνες που αναφέρονται στο φόρουμ το διάβασα, δεν θυμάμαι σε ποια). Θεωρώ λοιπόν ανούσιο να την ενοχοποιούμε στο άτμισμα.
- Για τα αρώματα: είναι από ασφαλές ουσίες (considered as safe, όπως και η PG), και σε συγκέντρωση 1/50 σε σχέση με την PG.


Πλέον είμαι καθησυχασμένος. Δεν ανησυχώ για την χρόνια έκθεση σε παθητικό άτμισμα για τα παιδιά μου.
Για την επιρροή στον δικό μου οργανισμό, αυτή η έρευνα δεν έχει να προσθέσει τίποτα. Σε σχέση με το κ.τ ξέρω πως το η.τ είναι λιγότερο βλαβερό στην τάξη του 1/1000 ή και λιγότερο. Όταν πια ξεφορτωθώ την μνήμη του κ.τ τελείως (είμαι νέος ατμιστής), θα προσπαθήσω να ξεφορτωθώ και τον εθισμό στο η.τ . Όλα στην ώρα τους.


Δεν είμαι γιατρός, ούτε στατιστικολόγος, ούτε ερευνητής.
Παρακαλώ, αν αυτή η έρευνα σας οδηγεί σε διαφορετικά συμπεράσματα, εκφράστε τις απόψεις σας εδώ να τις συζητήσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2011, 15:29 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Άλλη έρευνα:



Food Chem Toxicol.
1989 Sep;27(9):573-83.Subchronic nose-only inhalation study of propylene glycol in Sprague-Dawley rats.
Suber RL, Deskin R, Nikiforov I, Fouillet X, Coggins CR.
SourceBowman Gray Technical Center, R. J. Reynolds Tobacco Co., Winston-Salem, NC 27102.
Abstract
Groups of nineteen Sprague-Dawley rats of each sex were exposed by a nose-only inhalation to 0.0, 0.16, 1.0 or 2.2 mg propylene glycol/litre air, for 6 hr/day, 5 days/wk for 90 days. There were no significant differences in respiratory rates, minute volumes or tidal volumes between any of the groups during aerosol exposure. The uniformity of respiratory parameters between dose groups implied that the delivered doses were proportional to the exposure concentrations. The mean terminal body weights were not significantly different from controls for any group of male animals. The mean body weights of the females exposed to 2.2 mg/litre were significantly less than those of female controls from day 50 onwards. This effect, in female rats, was consistent with a decrease in feed consumption for the high-exposure female rats beginning on study day 43. Statistically significant differences between the treated and control groups in certain haematological parameters, serum enzyme activities, other serum chemistry parameters and organ weights did not show clear dose relationships. There was a significant increase in the number of goblet cells or an increase in the mucin content of the existing goblet cells in the nasal passages of the medium- and high-exposure animals. Exposure to the above concentrations of propylene glycol caused nasal haemorrhage and ocular discharge in a high proportion of animals, possibly as a result of dehydration of the nares and eyes.

PMID: 2807102 [PubMed - indexed for MEDLINE]


Τι καταλαβαίνω εγώ:
Δώσανε σε ποντίκια μεγάλες δόσεις εισπνεόμενου PG για μεγάλο διάστημα. Φτάσανε οι ερεθισμοί σε μάτια/μύτες σε επίπεδο αιμορραγίας, αλλά δεν υπήρχαν αλλαγές στην αναπνευστική λειτουργία. Σαν να λέμε, πρώτα ματώνει η μύτη απ' τον ερεθισμό και μετά θα προκληθεί κάποια βλάβη.
Νομίζω αυτό είναι καλό.



Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Ωραια ευρηματα φιλε Λιακουρα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
+1000 για τον κόπο σου :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος yiannisagiannis

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
  • Im...steaming...
αξιεπαινη προσπαθεια-ερευνα.
μπραβο :thumpup:
++++1...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Ευγε Λιάκουρα, σημαντικά δεδομένα και εύστοχες παρατηρήσεις :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Θα σταθώ στα ποντίκια!
Αιμοραγία στις μύτες  γιατί ?
Το λέω γιατί η μύτη μου αιμοραγεί κατα περιόδους, δεν με ανησύχησε το ΗΤ  ως αιτία , γιατί είναι χρόνιο πρόβλημα μου ιδιαίτερα το καλοκαίρι, ίσως και λόγω υπέρτασης απο μικρό παιδί + πρόβλημα στο ρινικό διάφραγμα + κληρονομικότητα όπου θυμάμαι τη γιαγιά μου με παρόμοιο πρόβλημα.
Στην τελευταία κρίση ( μάτωνε σχεδόν καθημερινά, επι ένα μήνα, ενώ είχε να παρουσιαστεί παρόμοια κρίση γύρω στα 2-3 χρόνια) κατηγόρησα τη νικοτίνη και μείωσα σε μεγάλο βαθμό τη λήψη της. Συμπτωματικά ή όχι οι αιμοραγίες σταμάτησαν.
Εχει κατηγορηθεί η PG για τέτοια δράση ?
Γνωρίζει κανείς ?

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Αιμοραγία στη μύτη και στα ούλα είχα και εγώ αρκετές φορές και με μεγάλη διαρκεια σε ημέρες  στο χρονικό διάστημα που ατμίζω . Πριν το άτμισμα ήταν σπάνιο και σποραδικό φαινόμενο. Η νικοτίνη που ατμίζω είανι στα 5mg.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Παράθεση
Αιμοραγία στη μύτη και στα ούλα είχα και εγώ αρκετές φορές και με μεγάλη διαρκεια σε ημέρες  στο χρονικό διάστημα που ατμίζω . Πριν το άτμισμα ήταν σπάνιο και σποραδικό φαινόμενο. Η νικοτίνη που ατμίζω είανι στα 5mg.
Πάντως είχες μια τάση ε ? καλά , στα ούλα εξηγείται
¨οπως και νάναι , πρέπει να το διερευνήσουμε αυτό kaxri

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Γενικά για της ρινορραγίες ευθύνεται και ο υψηλός αιματοκρίτης.
Δεδομένου οτι το κτ ρίχνει μερικές μονάδες τον αιματοκρίτη, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αποχής με ή χωρίς ητ υπάρχει περίπτωση να ξανανέβει η ήδη οριακή τιμή του αιματοκρίτη, με αποτέλεσμα ζαλάδες,  ρινορραγίες κ.ο.κ.
Βέβαια οι ρινορραγία σχετίζεται και με την αύξηση της θερμοκρασίας στα αγγεία...έτερον εκάτερον...
Απλά προσθέτω μία ακόμη πιθανή αιτία.
Μία γενική αίματος θα απαντήσει στο παραπάνω ερώτημα.
Σε υψηλές τιμές αιματοκρίτη συστήνεται αγωγή και αφαίμαξη ή σε απουσία άλλων παθολογικών ευρημάτων, απλά συχνή αιμοδοσία...
Το τερπνόν μετά του ωφελίμου δηλαδή...


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Οι εξετάσεις μου ( πριν 1 μηνα ) είναι όλες οκ φίλε Gabriel, (εκτός υπέρτασης). Αιματοκρίτης είναι φυσιολογικός.

Όπως το γράφει η έρευνα η αιμορραγία στην μύτη οφείλεται πιθανότατα στην αφυδάτωση που προκαλέι η PG στα ρουθούνια και τα μάτια.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Από ό,τι κατάλαβα, όλα στην ενδοφλέβια χρήση αναφέρονται.

Και κάτι που ειπώθηκε πριν (διόρθωση):
Το κ.τ. ανεβάζει τον αιματοκρίτη. Όλοι οι καπνιστές έχουν υψηλότερο αιματοκρίτη από ό,τι αν δεν κάπνιζαν.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Ποιο από τα συστατικά του κ.τ. ανεβάζει τον αιματοκρίτη. Πάντα το είχα απορία. Είχα πάντα υψηλό αιματοκρίτη 46-48 (όταν κάπνιζα) και στις τελευταίες εξετάσεις (3 μήνες μακριά από κ.τ.) είχα 50

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Από ό,τι κατάλαβα, όλα στην ενδοφλέβια χρήση αναφέρονται.

Και κάτι που ειπώθηκε πριν (διόρθωση):
Το κ.τ. ανεβάζει τον αιματοκρίτη. Όλοι οι καπνιστές έχουν υψηλότερο αιματοκρίτη από ό,τι αν δεν κάπνιζαν.

Ναι συγγνώμη το αντίθετο ισχύει...κεκτημένη ταχύτητα.
Αν και η ορθότερη ορολογία είναι ΄΄διαταράσσει΄΄ τις τιμές του αιματοκρίτη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix