vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

82 επισκέπτες, 8 χρήστες
Aoratix, Sergios, FaniFox, Chris66, yorgoss, Jorge, Xameno_Skli, manoslykos

Twitter

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Από τον συντονισμό:
Στο επόμενο μήνυμα υπάρχει η μετάφραση του κειμένου.
Τα αποτελέσματα της έρευνας μπορείτε να τα δείτε εδώ: http://gfn.net.co/downloads/2014/posters/122%20Farsalinos%20%20-%20DA_AP.pdf
Και εδώ που συνεχίζεται η συζήτηση μετά την ανακοίνωσή τους:
http://vaping.gr/index.php/topic,20229.msg748334.html#msg748334
Επίσης την δημοσιευμένη περίληψη εδώ: Evaluation of electronic cigarette liquids and aerosol for the presence of selected inhalation toxins

=======================


[youtube]X6kSiyfPQFo[/youtube]

Short Summary

Dear all,

This is Dimitris from Vapeteam introducing Dr Konstantinos Farsalinos, a well-known and respected researcher on electronic cigarettes safety/risk profile. For those not knowing him, he has been involved in electronic cigarette research since late 2011 and has published several studies in peer-reviewed medical journals as well as made several presentations of his work in international medical conferences. He strongly believes that electronic cigarettes are a revolution in tobacco harm reduction and supports that with further ressearch we can develop better quality products.

A recent study performed by Dr Farsalinos revealed the presence of some potentially harmful-to-inhale ingredients in electronic cigarette liquids. In order to define the magnitude of the problem and provide the solution for the safety of all vapers, we decided to organize this fund-raising campaign and obtain as many e-liquid samples as possible that will be tested in an experienced and highly-specialized laboratory.

What We Need & What You Get

•    Our goal is to test more than 100 e-cigarette liquids from manufacturers all over the world. Funds are needed for the cost of obtaining all e-liquids that need to be tested and (mostly) for covering the costs of the specialized laboratory which will perform the analysis.
•    The liquids and flavorings tested are extremely popular, therefore this research concerns all the vaping community as well as the industry.
•    THE MORE FUNDS WE RAISE, THE MORE LIQUIDS WILL BE TESTED. This will allow us to define the extent of the problem as accurately as possible and will provide a definite solution.
•    We believe this research will provide crucial information and will induce necessary changes in the electronic cigarette market to make the products as safe as they can possibly be.
•    The issue that will be studied is absolutely AVOIDABLE. These are ingredients that should definitely be avoided and can be easily removed. There is a method to make sure that they will not ever be present in e-cigarette liquids.
•    This research will be the perfect opportunity for the INDUSTRY to show its responsibility towards health-related issues. They should also SUPPORT this research project.
•    Vapers will be reassured about the quality and safety of e-cigarette liquids available in the market.
•    Unfortunately there are no gifts that we can give. Detailed information and proper scientific research is all we can offer.
•    The study and all details will be published in an international medical journal.

The Impact
•    THIS IS A HEALTH-RELATED ISSUE.
•    The problem is complex, because the vast majority of e-liquid manufacturers and suppliers are NOT aware that these chemicals are present in their liquids (or, even worse, they have been falsely informed that they are not present).
•    This research will contribute to making e-cigarette liquids safer.
•    Dr Farsalinos and his research team are renowned for their efforts and contributions to electronic cigarette research.
•    E-cigarette liquids will only become BETTER and SAFER after this research project is concluded.

Other Ways You Can Help
Some people may not be able to contribute, but that doesn’t mean you can’t help:
•    We encourage you to get the word out and make some noise about our campaign.
•    Please use social media and Indiegogo sharing tools.


Thank You



http://www.indiegogo.com/projects/electronic-cigarette-liquids-analysis-evaluating-potentially-harmful-ingredients


Share this campaign : http://igg.me/at/ecigarette-liquids



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2022, 22:30 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Μια μεταφραση για τους μη αγγλομαθεις.

Αγαπητοί,


Αυτός είναι ο Δημήτρης από τους Vapeteam και μας παρουσιαζει τον Δρ. Κωνσταντίνο Φαρσαλινό, ένα πολύ γνωστό κι αξιοσέβαστο ερευνητή για την ασφάλεια των ηλεκτρονικών τσιγάρων. Για όσους δεν τον γνωρίζουν, ο ίδιος έχει εμπλακεί σε έρευνες πανω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο από τα τέλη του 2011 κι έχει δημοσιεύσει πολλές μελέτες σε έγκριτα ιατρικά περιοδικά, καθώς κι εχει κάνει αρκετές παρουσιάσεις του έργου του σε διεθνή ιατρικά συνέδρια. Ο ίδιος πιστεύει ακράδαντα ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι μια επανάσταση στην μείωση των επιβλαβών συνεπειών του καπνού και υποστηρίζει ότι με περαιτέρω έρευνα μπορούμε να αναπτύξουμε ποιοτικότερα προιόντα.

Μια πρόσφατη μελέτη που πραγματοποιήθηκε από τον Δρ. Φαρσαλινό αποκάλυψε την παρουσία ορισμένων δυνητικά επιβλαβών για εισπνοή συστατικών σε υγρά ηλεκτρονικών τσιγάρων. Για να ορίσει το μέγεθος του προβλήματος και να δώσει τη λύση για την ασφάλεια όλων των ατμιστών, αποφασίσαμε να οργανώσουμε αυτήν την εκστρατεία συλλογής κεφαλαίων και να λάβει όσο το δυνατόν περισσότερα δείγματα υγρών που θα δοκιμαστουν σε ένα εμπειρο και υψηλά εξειδκευμένο εργαστήριο.


Τι χρειαζόμαστε και τι κερδίζετε:
• Στόχος μας είναι να δοκιμάσει περισσότερα από 100 υγρά ηλεκτρονικού τσιγάρου από κατασκευαστές από όλο τον κόσμο. Απαιτούνται ομως κεφάλαια για την απόκτησης όλων των υγρών που πρέπει να δοκιμαστουν και (κυρίως) για την κάλυψη των εξόδων του εξειδικευμένου εργαστηρίου που θα εκτελέσει την ανάλυση.
• Τα υγρά και τα αρώματα που ελέγχθηκαν είναι εξαιρετικά δημοφιλή, ως εκ τούτου, η έρευνα αυτή αφορά το σύνολο της κοινότητας των ατμιστών, καθώς και την ατμιστική βιομηχανία.
• ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ διαθέτουμε, ΤΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΥΓΡΑ θα δοκιμαστούν. Αυτό θα του επιτρέψει να καθορίσει την έκταση του προβλήματος όσο το δυνατόν ακριβέστερα γίνεται και να παρέχει μια οριστική λύση.
• Πιστεύουμε ότι αυτή η έρευνα θα παρέχει ζωτικής σημασίας πληροφορίες και θα επέλθουν οι αναγκαίες αλλαγές στην αγορά των ηλεκτρονικών τσιγάρων για να γίνουν τα προϊόντα ασφαλή, δεδομένου ότι μπορεί ενδεχομένως να μην είναι.
• Το θέμα που θα μελετηθεί είναι αναπόφευκτο. Αυτά είναι συστατικά που θα πρέπει οπωσδήποτε να αποφευχθούν και να αφαιρεθούν. Υπάρχει μια μέθοδος για να εξασφαλίσει ότι δεν πρόκειται ποτέ να είναι υπαρξουν σε υγρά ηλεκτρονικού τσιγάρου.
• Η έρευνα αυτή θα είναι η τέλεια ευκαιρία για την ατμιστική βιομηχανία να αποδείξει την υπευθυνότητά της απέναντι σε θέματα που αφορούν την υγεία. Θα πρέπει επίσης να υποστηρίξει αυτό το ερευνητικό έργο.
• Οι ατμιστές θα είναι βέβαιοι για την ποιότητα και την ασφάλεια των υγρών του ηλεκτρονικού τσιγάρου που θα διατίθενται στην αγορά.
• Δυστυχώς δεν υπάρχουν δώρα που μπορούμε να δώσουμε. Το μόνο που μπορούμε να προσφέρουμε είναι αναλυτικές πληροφορίες και την κατάλληλη επιστημονική έρευνα.
• Η μελέτη κι όλα τα στοιχεία θα δημοσιευθούν σε ένα διεθνές ιατρικό περιοδικό.

Ο αντίκτυπος:
• ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΕΥΧΟΣ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ.
• Το πρόβλημα είναι πολύπλοκο, επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των κατασκευαστών και των προμηθευτών υγρών δεν γνωρίζουν ότι αυτές οι χημικές ουσίες είναι παρούσες στα υγρά τους (ή, ακόμη χειρότερα, έχουν λανθασμένα ενημερωθεί ότι δεν υπάρχουν).
• Η έρευνα αυτή θα συμβάλει στο να καταστούν τα υγρά ασφαλέστερα.
• Ο Δρ. Φαρσαλινός και η ερευνητική του ομάδα είναι γνωστή για τις προσπάθειες και τις συνεισφορές τους στην έρευνα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
• Τα υγρά για το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα γίνουν καλύτερα και ασφαλέστερα μόλις αυτό το ερευνητικό έργο ολοκληρωθεί.

Άλλοι τρόποι που μπορείτε να βοηθήσετε:
Κάποιοι μπορεί να μην είστε σε θέση να συμβάλλετε οικονομικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείτε να βοηθήσετε:
• Σας ενθαρρύνουμε να διαδώσετε την καμπάνια μας.
• Παρακαλούμε να χρησιμοποιήσετε τα social media και τo IndieGoGo.

Ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2014, 17:10 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πολύ καλή πρωτοβουλία!  :thumpup: Να ξέρουμε τι ατμίζουμε και να ξέρουν και οι κατασκευαστές υγρών τι δεν θα πρέπει να βάζουν στα υγρά τους.
Υπόψιν σε όποιον θέλει να συνεισφέρει: Το ποσό μπορεί να αλλάξει. (Ως προεπιλογή έχει τα 100 δολάρια).

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Κάνω λάθος ή προέκυψε από κουβέντες με τον γιατρό στο παρόν φόρουμ η σχετική ιδέα για το crowd-sourcing μελετών;
 :D

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ τα παιδιά που με πρόλαβαν και το ανακοίνωσαν.


Ελπίζω να το δουν και οι εταιρίες, γιατί μέχρι στιγμής μόνο ατμιστές έχουν ανταποκριθεί (και μάλιστα σε σημαντικό βαθμό).
Έχω στείλει και προσωπικές επιστολές (email) σε ελληνικές εταιρίες, μπορώ να πω ότι κάποιες έχουν υποστηρίξει μελέτες μας στο παρελθόν. Αναμένω λοιπόν...


@Atmos: δεν ξέρω πως προέκυψε η προεπιλογή για 100 δολλάρια. Εγώ δεν έβαλα κανένα όριο ή προεπιλογή, πάντως βλέπω ότι και 5 δολλάρια γίνονται δεκτά.


Η μελέτη νομίζω ότι θα εκπλήξει πάρα πολλούς (δυσάρεστα δυστυχώς). Τονίζω πως η μελέτη δεν έχει να κάνει με υγρά που φτιάχνονται με εκχυλίσματα φύλλων καπνού, απλά από ένα τυχαίο εύρημα σε εκείνη την μελέτη προέκυψε η επιτακτική ανάγκη να προχωρήσουμε στην τωρινή μελέτη. Θα εξετάσουμε υγρά πολύ δημοφιλών γεύσεων, και σκοπός μας είναι να καλύψουμε όσο καλύτερα γίνεται την παγκόσμια αγορά.

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ συγχαρητήρια ακόμη μια φορά για την ενέργεια. Έβαλα κι εγώ το λιθαράκι μου, είμαι σίγουρος πως τα χρήματα θα έχουν μαζευτεί εντός του ΣΚ κιόλας.
Θα ήθελα να παρακαλέσω αν είναι εφικτό ας εξεταστούν πέρα από έτοιμα υγρά και συμπυκνωμένες γεύσεις, ίσως με μια προκαθορισμένη αναλογία πρόσμιξης ή την προτεινόμενη του παρασκευαστή (αν υπάρχει) σε βάση διαπιστωμένα καθαρή από τα ύποπτα αυτά στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Παρών, με ό,τι μπορούσα.
 :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2014, 16:06 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ειλικρινά δεν μου αρέσει το γεγονός οι ατμιστές να χρηματοδοτούν τέτοιες μελέτες. Είναι υποχρέωση της βιομηχανίας η.τ. να συμμετέχει, διότι εσείς ως καταναλωτές και πελάτες τους χρηματοδοτείτε ήδη.


Δυστυχώς, με την εξαίρεση 3 συγκεκριμένων ελληνικών εταιριών (2 retailers και 1 κατασκευαστής) και 1 ή 2 του εξωτερικού (ονόματα δεν χρειάζεται να πούμε, τα γνωρίζουν όλοι), ουδείς στην βιομηχανία ασχολείται ή ενδιαφέρεται για την έρευνα. Ελπίζω σύντομα να αλλάξει αυτό, διότι αποτελεί και πρωτοφανές φαινόμενο να υπάρχουν επιχειρηματίες που ανοιχτά αναφέρουν πως πρέπει οι ατμιστές να χρηματοδοτούν τις μελέτες.


Η μελέτη θα απασχολήσει πάρα πολύ την ατμιστική κοινότητα και την βιομηχανία. Σκοπός μας δεν είναι να διαφημίσουμε ή να δυσφημίσουμε κανέναν, αλλά να τεθούν τα σωστά standards ώστε ΟΛΟΙ να αναγκαστούν να λύσουν το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Πολυ καλη κινηση και ειλικρινα ευχομαι και θα βοηθησω ωστε να πετυχει οπως μπορω. Αν και νεος στο η.τ. με προβληματιζει αρκετα η αγορα "καθαρων" υγρων (τωρα ειμαι με natura 30μλ -virginia). Δεν γνωριζω ακομα τι πρεπει να αποφυγω.


Γι αυτο θα ηθελα να μου πεις ποιες ειναι αυτες οι εταιρειες που ενδιαφερονται για την ερευνα, αν θεωρειται διαφημιση στειλε μου ενα pm αν δεν ειναι κοπος.



Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Ίσως είναι η μόνη κίνηση από όσες έχουν γίνει με την πραγματική χρηστική αξία για τους ατμιστές, είναι αυτό που ψάχνουμε όλοι απεγνωσμένα στο διαδίκτυο αρχίζοντας το άτμισμα. Θα συνεισφέρω και εγώ όσο μπορώ.


Μια ερώτηση όμως:


...... Τονίζω πως η μελέτη δεν έχει να κάνει με υγρά που φτιάχνονται με εκχυλίσματα φύλλων καπνού, απλά από ένα τυχαίο εύρημα σε εκείνη την μελέτη προέκυψε η επιτακτική ανάγκη να προχωρήσουμε στην τωρινή μελέτη...................


Προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι για αυτό. Μπορεί να έχει δημοσιευθεί και τότε λάθος μου και παρακαλώ κάποιον να μου υποδείξει που θα το διαβάσω. Αν όμως δεν έχει δημοσιευθεί, παρακαλώ το γιατρό μας να μας γνωστοποιήσει το γεγονός γιατί είναι ξεκάθαρο που αναφέρεται και μάλιστα σε υγράπου καταναλώνω και εγώ αλλά και πολλοί άλλοι συνατμιστές.


Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Και μένα με αρέσει ωσαν κίνηση και θα συνεισφέρω τον οβολόνε!

Αυτό άλλωστε δεν συνέβαινε και με την καπνοβιομηχανία όταν καπνίζαμε,χαχαχαχαχαχα;;; :lotpot:
... πέρα από την πλάκα όμως, αν αυτή η εξέλιξη της ατμοκοινότητας δεν είχε το χαρακτήρα και την πορεία που έχει, μια ενέργεια όπως η παρούσα δεν νομίζω να λάμβανε ποτέ χώρα ...


Θα ήθελα να ξανασχολιάσω και να τονίσω την ασφάλεια -πιθανολογικά- που αισθάνομαι ότι μου παρέχει το να ξέρω ότι έχω πολλαπλή και ανεξάρτητη χρηματοδότηση, έστω και αν την πληρώνω εγώ (εμείς ως καταναλωταί εννοάω, αλλά και ως έμποροι όποιος θέλει-θα έπρεπε να θέλει ...), και να συμπληρώσω, για να μην παρεξήγηθώ, ότι δεν το πετάω σαν σπόντα, η παλιοκενωνία με έχει κάνει συνομωσιολόγο, μη έχοντας τη δυνατότητα να γνωρίζω εκ των έσω !!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ειλικρινά δεν μου αρέσει το γεγονός οι ατμιστές να χρηματοδοτούν τέτοιες μελέτες. Είναι υποχρέωση της βιομηχανίας η.τ. να συμμετέχει, διότι εσείς ως καταναλωτές και πελάτες τους χρηματοδοτείτε ήδη.


Δυστυχώς, με την εξαίρεση 3 συγκεκριμένων ελληνικών εταιριών (2 retailers και 1 κατασκευαστής) και 1 ή 2 του εξωτερικού (ονόματα δεν χρειάζεται να πούμε, τα γνωρίζουν όλοι), ουδείς στην βιομηχανία ασχολείται ή ενδιαφέρεται για την έρευνα. Ελπίζω σύντομα να αλλάξει αυτό, διότι αποτελεί και πρωτοφανές φαινόμενο να υπάρχουν επιχειρηματίες που ανοιχτά αναφέρουν πως πρέπει οι ατμιστές να χρηματοδοτούν τις μελέτες.


Η μελέτη θα απασχολήσει πάρα πολύ την ατμιστική κοινότητα και την βιομηχανία. Σκοπός μας δεν είναι να διαφημίσουμε ή να δυσφημίσουμε κανέναν, αλλά να τεθούν τα σωστά standards ώστε ΟΛΟΙ να αναγκαστούν να λύσουν το θέμα.

Το ότι μέασ σε 2 μέρες συγκεντρώθηκε κιόλας το 1/3 του ποσού και μάλιστα στο μεγαλύτερο μέρος του από ατιμστές, δείχνει πόσο μας καίει το θέμα. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω (Big Sur) εδώ είχε προκύψει η κουβέντα για το θέμα σε παλιότερες συζητήσεις για την ανάγκη τέτοιων ερευνών.
Όσο μπορεί ο καθένας μας, για να ξέρουμε τι μπορούμε να ατμίζουμε και τι όχι.

Γιατρέ, πόσο καιρό υπολογίζετε να χρειαστεί η έρευνα να ολοκληρωθεί;

ΥΓ.: Το θέμα μπήκε και στις ανακοινώσεις του φόρουμ κάτω.

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
 Konstantinos Farsalinos posted an announcement 8 hours ago

 Some clarifications for this project, based on comments posted in various forums:

1. We thank the e-cigarettes business who have offered to, but we do not accept manufacturers to send their samples, even if they offer to do it for free. We want to buy them anonymously from retailers, in order to make sure that we get the same exact samples that are available for every vaper to purchase.

2. This is not a study ordered by the e-cigarette industry. It is our initiative, based on findings from another study in which we found some chemicals which are not good to be inhaled. This study will test samples which are likely to contain these substances.

3. None controls or decides which liquids will be tested besides our research group. We will choose as many samples as possible, based on scientific criteria.

4. Our goal is not to advertize the companies which do not contain these chemicals in their products or discredit those which contain them. The problem we have detected needs to be defined and needs to be confronted by the whole industry. It is highly likely that even the products which do not contain these chemicals in our tests will have them in the next production batch. We will make sure that this is clearly understood when we will present our findings.

5. We have always supported that e-cigarettes are a revolution in tobacco harm reduction and have the potential to save millions of lives. We have additionally supported the need to provide as safe products as possibleto consumers, and remove any unnecessary risk. This is the goal of this study. The industry should see this an opportunity to show responsibility towards the consumers (vapers) and improve the safety profile of the products.

6. The study will be published in a medical journal. The magnitude of the problem will be defined and the solution will be presented. The ultimate goal is to remove unnecessary potential risk for consumers (vapers).

7. We strongly believe that such studies should be funded by the industry and not by the consumers. It is the responsibility of the industry and not of the vapers to ensure that proper and safe products are available. However, we cannot force anyone to support this (or any other) study.

8. We would like to thank everyone for the support. Please share this crowdfunding campaign to eveyone.


Dr Konstantinos Farsalinos
===================================================================================================================


 :thumpup:

 
 

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Ειλικρινά δεν μου αρέσει το γεγονός οι ατμιστές να χρηματοδοτούν τέτοιες μελέτες. Είναι υποχρέωση της βιομηχανίας η.τ. να συμμετέχει, διότι εσείς ως καταναλωτές και πελάτες τους χρηματοδοτείτε ήδη.


Δυστυχώς, με την εξαίρεση 3 συγκεκριμένων ελληνικών εταιριών (2 retailers και 1 κατασκευαστής) και 1 ή 2 του εξωτερικού (ονόματα δεν χρειάζεται να πούμε, τα γνωρίζουν όλοι), ουδείς στην βιομηχανία ασχολείται ή ενδιαφέρεται για την έρευνα. Ελπίζω σύντομα να αλλάξει αυτό, διότι αποτελεί και πρωτοφανές φαινόμενο να υπάρχουν επιχειρηματίες που ανοιχτά αναφέρουν πως πρέπει οι ατμιστές να χρηματοδοτούν τις μελέτες.


Η μελέτη θα απασχολήσει πάρα πολύ την ατμιστική κοινότητα και την βιομηχανία. Σκοπός μας δεν είναι να διαφημίσουμε ή να δυσφημίσουμε κανέναν, αλλά να τεθούν τα σωστά standards ώστε ΟΛΟΙ να αναγκαστούν να λύσουν το θέμα.

Εγω παλι γιατρε μου πιστευω οτι καλο θα ηταν να ανεφερθουν εστω και σαν μεσο πιεσης , ετσι ωστε να εμπλακουν περισσοτερο οι εταιριες. Επιπλεον , θα ηταν καλο και για μας τους λιγοτερο μυημενους καταναλωτες να δουμε ποιες εταιριες ειναι πιο αξιοπιστες κι ενδιαφερονται περισσοτερο για την ποιοτητα του προιοντος που κατασκευαζουν.

ΥΓ: οφ τοπικ, ενα μεγαλο ευχαριστω κι απο μενα Γιατρε μου. Οι ερευνες σας ηταν ο λογος και το κινητρο να δωσω στο ητ μια δευτερη ευκαιρια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66041 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix