vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

159 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Tem, Blackwolf, azzazel

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3645 στις: Απριλίου 15, 2016, 20:36 »
Μπράβο για το πείσμα σου και την υπομονή σου! Όλα αυτά θα φανούν χρήσιμα σε πολύ κόσμο.
Μια χαρά και το στήσιμο επίσης! :thumpup:
Έχεις ακόμα να πειραματιστείς...όρεξη να 'χεις!  ;)

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3646 στις: Απριλίου 15, 2016, 20:40 »
Ο toptank γενικά είναι ψιλό απογοητευτικός, άσε που τι να ξεβιδώνεις την καμπάνα τι το topfill, το ένα και το αυτο.
Κατά το γέμισμα από πάνω όντως το υγρό διαπερνάει το βαμβάκι και διαρρέει από την κεντρική τρυπά προς τα κάτω, το μόνο που κάπως αποδίδει σε μένα κατά των leaks είναι fiberfreaks no1 με vertical και στουμπωμένο, οχι πολύ αφράτο, δεν αρκεί κατ'εμε να καλύψεις απλά τις τρύπες, πρέπει να γεμίσεις όλο το rba με βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος mxersraz

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3647 στις: Απριλίου 15, 2016, 21:00 »
Πίστεψέ με, τηρώντας όλα αυτα που ανέφερα σαν βάση και πειραματιζόμενος με 2-3 στησίματα δεν θα έχεις καμία απολύτως διαρροή και καθόλου καμένο. Το κάνω 2 φορές τη μέρα το topfill μεχρι τελείως πάνω μάλιστα και δεν εχω την παραμικρή διαρροή η υποτροφοδοσία. μόνο κάποια πολύ μικρά σταγονίδια στις πρώτες 2 τζούρες.

Πολύ σημαντικός για μένα είναι ο χρόνος του γεμίσματος και οι τζούρες που γίνονται αμέσως πριν και μετα.
Το βαμβάκι που βάζω ειναι οργανικό γιαπωνέζικο UD, μόνο το αφράτο μέρος και όσο φαίνεται στις φωτό.
Το γέμισμα απο πάνω εναντι του κλασικού κρατάει δευτερόλεπτα, παίρνει παραπάνω υγρό και με έχει βολέψει αφάνταστα οταν ειμαι έξω.. ουτε χαρτια ουτε τιποτα  :thumpup:  
Πραγματικά παιδεύτηκα κι εγώ πάρα πολύ και σκέψου οτι ηταν η πρώτη μου επαφή με όλα αυτά. Αξιζε για μένα η ταλαιπωρία για το αποτέλεσμα αυτό τόσο ωστε έχω πλέον τον sub για καβάτζα.

Να είστε καλά παίδες και θα χαρώ πολύ αν το παίδεμά μου γίνει ευκολία για κάποιον άλλο.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2016, 21:05 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3648 στις: Απριλίου 15, 2016, 21:06 »
Αν και έχω 2 subtank mini V2 είχα εκδηλώσει την ανησυχία μου για των Top tank  για το θέμα  διαρροών απο την αρχή   ....ατμοποίητης που δεν κλείνουν τα υγρά κατα την αναπλήρωση οτι πατέντα και να του κανεις όσο βαμβάκι και αν στούμπωσης  μέσα αν όχι άμεσα αλλά σε επόμενη  αναπλήρωση η διαρροή  είναι σίγουρη ...Μακάρι να βρεθει απο την εταιρία μια σοβαρή λύση γιατί πραγματικα είναι ένας αξιόλογος ατμό που με συντρόφευε στις καθημερινές μου ατμιστικες μέρες ...ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ  και απο εμένα στων φιλο και συνατμιστή    mxersraz για την υπομονή και επιμονή του να επιλύσει το θέμα διαρροών απο μονος του και αλλο τοσο να το μοιραστεί με την ατμιστικη κοινότητα του φόρουμ   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3649 στις: Απριλίου 15, 2016, 21:57 »
φίλε mxersraz ο toptank δεν παίρνει παραπάνω υγρό από τον sub, στα χαρτιά ο top είναι 4ml κι ο sub 4.5ml (αν μιλάμε για τους mini), στην πράξη εγώ βλέπω μεγαλύτερη κατανάλωση στον top απ'ότι στον τον sub με ίδιο στήσιμο, προσωπικά δεν με βγάζει. Όσο για το καμένο, εγώ δεν πήρα ποτέ, μόνο μπούκωμα με υγρό του κεντρικού αεραγωγού κατά το fill.

Αποσυνδεδεμένος mxersraz

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3650 στις: Απριλίου 15, 2016, 22:01 »
Το παραπάνω δεν το ανέφερα σε σύγκριση με τη χωρητικότητα του subtank αλλά σε σχέση με ότι θα έπαιρνε ο ίδιος γεμίζοντάς τον από κάτω όπως ανέφερες. Περίπου 1 ml παραπάνω παίρνει τελείως γεμάτος με topfill :)

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3651 στις: Απριλίου 15, 2016, 22:07 »
Έχω τον Toptank 10 μέρες,
κεφαλή RBA,
στήσιμο όπως ο Subtank mini (λιγο βαμβάκι και να κλείνουν καλά οι τρύπες τροφοδοσίας) ..
έχω γεμίσει από επάνω περισσότερες από 10 φορές ...
κανένα απολύτως πρόβλημα διαρροής, υπερτροφοδοσίας κλπ. 
Όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος mxersraz

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3652 στις: Απριλίου 15, 2016, 22:35 »
Εξαιρετικά θετικό και παράξενο μου ακούγεται αυτό!
Αν τον στήνεις με τη δικιά του rba, καλά καλυμμένες τις τρύπες, γεμάτο μέχρι πάνω και δεν έχεις ούτε διαρροές ούτε καμένο τι να πω! Ή πολύ μερακλής είσαι ή πολύ τυχερός ή και τα δύο 8)
Για να πετύχω αυτή τη χρυσή τομή παραλίγο να ξαναρχίσω το κανονικό τσιγάρο! Και φαντάσου οτι αντίστοιχα τον subtank τον εστηνα με κλειστά ματια που λεει ο λόγος στο σημείο που εφτασα..
Τι στήσιμο του κάνεις? Και πόσα watt σε αυτό?

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3653 στις: Απριλίου 15, 2016, 22:43 »
Κανένα ειδικό μεράκι.. έτσι στήνω και τον Subtank mini.
Στήσιμο κλασικό: 2.5mm rod / 0.32 kanthal Α1 / 6 σπείρες / 1.2ohm περίπου.
Δουλεύω 11-14W ανάλογα με τα κέφια

(με την δικη του RBA με τις μικρες τρύπες.. φουλ γέμισμα απο πάνω)

Αποσυνδεδεμένος mxersraz

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3654 στις: Απριλίου 15, 2016, 22:56 »
Μωρε μπράβο! Μακάρι να ήμουν η εξαίρεση!

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3655 στις: Απριλίου 15, 2016, 22:57 »
έφτιαξα μια αντίσταση με σύρμα Kanthal 0.5mm  έκανα 9 σπείρες με το coil tool μου βγήκε στα 0.61ohm  αυτό που με προβληματίζει παρά πολύ είναι πως δεν μπορώ να την δουλέψω στα 30w  κεει τρέλα και δίνει καμένο μετά... το θέμα είναι πως επιδει ατμίζω odin 101 θέλω το λιγότερο 31.5W με της ssocc της παλιές άνετα μπορούσα και το είχα στα 35W  τώρα όμως στα 30w  έκαψα 4 αντίστασης....  με της εργοστασιακές.... αλλά και αντιστιχα με της rba πάλι φέρνει καμένο το modaki πάντως δίνει σωστά ρεύματα... έγινε έλεγχος πάνω σε coil master 521 tab  οπότε τη πεζει σε αυτή την περίπτωση? νομίζω πως για τα watt που θέλω θα καταλήξω στις κεραμικές.... από την άλλη μπορεί καπιος που γνωρίζει να μου προτίνει καπιο καλό build σε rba ώστε να δουλεύει χαλαρά έως και 35W 

Αποσυνδεδεμένος Curtis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3656 στις: Απριλίου 15, 2016, 23:10 »
Τώρα θα τη κάνω και γω την ερώτηση. Ποια η διαφορά να γεμίζεις απο πάνω οπως ο toptank ή o cubis αν πρέπει να ξεβιδώνεις και να κρατας το καπάκι στο χέρι, συν όλα τα θέματα με την διαφορά πίεσης ή ότι άλλο, με το να ξεβιδώνεις το κάτω μέρος? Προσωπικά δε βρίσκω διαφορά εκτος απο ένα σχόλιο που διάβασα ότι κάποιος φίλος μας βάζει το καπάκι στο στόμα :thumpup: (με cubis δε νομίζω να γίνεται). Του lemo 2, αν και δεν τον έχω, σαν λογική μου φαίνεται πιο βολικό. Απο την άλλη όσο λιγοτερο συχνά γίνεται αυτή η διαδικασία, ανάλογα τον ογκο του tank ή την κατανάλωση του καθένα μας, τόσο λιγότερο ενοχλητική είναι η κάθε δυσλειτουργία.
Φίλε madiadakis να σε ρωτήσω κάτι γιατί μπορεί να μη το έχω σωστά στο μυαλό μου. Νόμιζα οι μόνο για τους ατμο που η ρύθμιση αέρα είναι πάνω έχει νόημα να κλείνουν τα υγρά κατά την αναπλήρωση γιατί μόνο τότε δημιουργείται διαφορά πίεσης κατα το βίδωμα του πάνω μέρους. Τι δεν έχω καταλάβει σωστά?
Έχει προσπαθήσει κανεις να βιδώσει τον cubis με ανοικτο τον αέρα και βιδώνοντας απο το επιστόμιο? Αν ναι είδε διαφορά?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3657 στις: Απριλίου 15, 2016, 23:13 »
έφτιαξα μια αντίσταση με σύρμα Kanthal 0.5mm  έκανα 9 σπείρες με το coil tool μου βγήκε στα 0.61ohm  αυτό που με προβληματίζει παρά πολύ είναι πως δεν μπορώ να την δουλέψω στα 30w  κεει τρέλα και δίνει καμένο μετά... το θέμα είναι πως επιδει ατμίζω odin 101 θέλω το λιγότερο 31.5W με της ssocc της παλιές άνετα μπορούσα και το είχα στα 35W  τώρα όμως στα 30w  έκαψα 4 αντίστασης....  με της εργοστασιακές.... αλλά και αντιστιχα με της rba πάλι φέρνει καμένο το modaki πάντως δίνει σωστά ρεύματα... έγινε έλεγχος πάνω σε coil master 521 tab  οπότε τη πεζει σε αυτή την περίπτωση? νομίζω πως για τα watt που θέλω θα καταλήξω στις κεραμικές.... από την άλλη μπορεί καπιος που γνωρίζει να μου προτίνει καπιο καλό build σε rba ώστε να δουλεύει χαλαρά έως και 35W
σε 2,5 πυρηνα κανε 7 σπειρες και βαλε 35w
προσεξε το βαμβακι σου να μην στουμπωνει το εσωτερικο του πηνιου και τις τρυπες της rba
αν το κανεις σωστα θα :fight_shot_bandana:

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3658 στις: Απριλίου 15, 2016, 23:27 »
ωραια...!!!!! ευχαριστω πολυ...!!!!!

edit: όταν λες για 2.5 πυρήνα εννοείς το 25 που έχει το tool τις coil master? η θα χρειαστώ κάτι άλλο?  
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2016, 23:33 από akisgr1 »

Αποσυνδεδεμένος merixas

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3659 στις: Απριλίου 16, 2016, 02:25 »
Ναι αυτο εννοεί ο φίλος 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem