vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, stsoulos, Milarepa

Twitter

Serpent Mini (by Wotofo)

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #120 στις: Ιουνίου 30, 2016, 00:42 »
Πολύ μεγαλύτερη!!! Διπλάσια θα έλαγα και μάλιστα με ίδιο ακριβώς στήσιμο!!

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #121 στις: Ιουνίου 30, 2016, 00:50 »
Οι ατμοποιητες δεν ειναι αυτοκινητα με λιγοτερη ή μεγαλυτερη καταναλωση. Η καταναλωση εξαρταται απο το πως λειτουργουμε τον ατμοποιητη και οχι βεβαια απο τον ιδιο τον ατμοποιητη. Μη ξεχνατε επισης οτι ο serpent παιρνει 2 ml ενω ο goblin 3 ml. 
Τωρα μετα απο τα πρωτα στησιματα εχω να πω οτι το ερπετο με εντυπωσιασε. Απιστευτη γευση, πολυ λειτουργικος και ευκολος και βεβαια πολυ ομορφος. Πολυ καλη επιλογη για αερατος ατμοποιητης. Τον προτεινω ανεπιφυλακτα :thumpup: .

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #122 στις: Ιουνίου 30, 2016, 01:12 »
@caros εννοείται πως μιλάω για ίδιο στήσιμο αλλά ας μην βγω offtopic και πάω σε συγκριτικό.
Πολύ εύκολο στήσιμο ρε παιδιά ο serpent δεν το περίμενα να τον πετύχω με την πρώτη πραγματικά.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #123 στις: Ιουνίου 30, 2016, 01:26 »
Δεν απαντησα μονο σε σενα burku αλλα γενικοτερα ακουγεται απο αρκετους οτι ο ταδε ατμο "πινει", "ρουφαει" και αλλα ωραια και φαιδρα  θα ελεγα. Το στησιμο δεν ειναι ο μοναδικος παραγοντας καταναλωσης. Συγκεκριμενα η καταναλωση εξαταται απο:
1. Συρμα, αντισταση, βαμβακι
2. Βατ
3. Αριθμο τζουρων
4. Διαρκεια καθε τζουρας
και πάπαλα. Δεν υπαρχει κατι αλλο που να κανει τον ενα ατμοποιητη να καταναλωνει περισσοτερο ή λιγοτερο απο εναν αλλο. Απλα πραγματα, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη. Αρα ειναι εντελως ακυρο να μιλαμε για λιγοτερη ή περισσοτερη καταναλωση απο ατμοποιητη σε ατμοποιητη.

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #124 στις: Ιουνίου 30, 2016, 01:52 »
caros κάνεις λάθος και ο serpent και ο goblin είναι 3μλ!
Και ξαναλέω,με ίδιο σύρμα,αντίσταση ωμ κτλπ,ίδια watt(και λιγότερα βασικά) και φυσικά ίδια τζούρα,είχα πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση στο serpent.
Με τον goblin έκανα 5-6ml την ημέρα,με τον serpent έφτανα τα 10ml.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #125 στις: Ιουνίου 30, 2016, 02:07 »
O serpent παιρνει 2 ml μετρημενα με συριγγα, μη πιστευεις οτι διαβαζεις, δοκιμασε και μονος σου. Οσο για την καταναλωση απλα κανεις λαθος. Αν δεν μετρησεις τον αριθμο των τζουρων και τη διαρκεια της καθε μιας, ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε. Προφανως εκανες ή περισσοτερες τζουρες ή πιο μακροσυρτες κατα τη διαρκεια της ημερας. Δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Εκτος αν εχεις να μας πεις εσυ πως εξηγεις τη διπλασια καταναλωση. Αναμενω.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #126 στις: Ιουνίου 30, 2016, 02:10 »
[justify]Συγγνώμη που πετάγομαι στην όμορφη συζήτηση, όμως δεν νομίζω, αγαπητέ caros. Όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο απ' αυτό που λες, δεν είναι ούτε ασόβαρος, ούτε αστείος, κι ασφαλώς όχι φαιδρός. Προφανώς δεν το εννοείς κάτι τέτοιο, ακόμα κι αν κάνει λάθος. Όμως, λέγοντας κάποιος πως ο χ ατμοποιητής καταναλώνει περισσότερο, οφείλεται στον σχεδιασμό του, δηλ. για το συγκεκριμένο άτμισμα που είναι κατασκευασμένος να δώσει.[/justify]

[justify]Τυχαίο παράδειγμα. Αν πάρω τους kfl+ και serpent mini, δεν θα καταναλώσουν το ίδιο, σε καμία των περιπτώσεων. α) Αν τους στήσω σωστά κι όπως απαιτούν, ο ένας θα έχει λεπτό σύρμα κι άλλος όχι, ο ένας θα έχει το μισό βαμβάκι από τον άλλο, η ποσότητα αέρα επίσης τελείως διαφορετική, η ισχύς, η εισαγωγή αέρα, κ.λπ. κ.λπ., δεν στήνω κάτι από το μυαλό μου, έτσι είναι σχεδιασμένοι. β) Αν τώρα βάλουμε το ίδιο ακριβώς στήσιμο και στους δύο (και ίδιες τζούρες, βατ, κ.λπ.), πάλι η κατανάλωση θα είναι διαφορετική, πάλι δηλ. ο serpent θα είναι πιο δυνατός πότης κι αυτό γιατί έχει διαφορετικό σχεδιασμό ατμίσματος, παρ' όλη την επιμονή μου για ίδιο κι απαράλλακτο στήσιμο, κάτι περισσότερο θα απαιτήσει ο serpent από τον χρήστη έτσι ώστε να καταφέρει -τουλάχιστον- ν' ατμίσει. Η μόνη περίπτωση να έχουν την ίδια κατανάλωση θα είναι αν καταφέρω να κάνω τον serpent έναν kfl+.[/justify]


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #127 στις: Ιουνίου 30, 2016, 02:19 »
Νομίζω ότι πέραν του στησιματος ξεχνάμε και τον παράγοντα "εισαγωγή αέρα".  Είναι γεγονός ότι ο ίδιος ατμοποιητής με το ίδιο φυσικα στήσιμο και στα ιδια watts (ας υποθέσουμε και ίδιας διάρκειας τζουρα ) θα δώσει διαφορετική ποσότητα ατμού όταν έχει ρυθμισμένο στο φουλ τον αέρα και διαφορετική όταν το airflow μειωθεί στο μισό ας πούμε. Το βλέπουμε στα ντουμάνια μας εξάλλου. Κι εδώ μιλάμε για ντουμάνι ατμοποιημένου υγρού, όχι αέρα κοπανιστού.. ;)

Δικό σας.. :D

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #128 στις: Ιουνίου 30, 2016, 02:28 »
@Joe Μη βαζεις λογια στο στομα μου, δεν χαρακτηρισα κανεναν προσωπικα αστειο ή φαιδρο, ουτε ειχα τετοια προθεση και αν παρεξηγηθηκα απο το συνατμιστη (που δε νομιζω) ζητω και συγνωμη. Οπως και εσυ φανταζομαι δεν με χαρακτηριζεις ως απολυτο, αδιαλλακτο και ουγκ στις πρωτες σειρες του ποστ σου. Τωρα στην ουσια, περι καταναλωσης δυστυχως δε δινεις σαφη απαντηση. Το α) πολυ σωστο που ειπες, το β) ομως δεν ιχυει. Στο β λοιπον οταν τηρεις ολους τους παραγοντες που προανεφερα ιδιους, ο σχεδιασμος του ατμοποιητη παει περιπατο και σιγουρα δεν θα ευχαριστηθεις τον ενα απο τους δυο λογω του α).  Οταν λες επισης "κατι περισσοτερο" τι εννοεις ακριβως;

Μακη η εισαγωγη αερα δεν μπαινει στην εξισωση. Οταν εχεις φουλ αερα ανοιχτο το περισσοτερο ντουμανι που βγαζεις ειναι ακριβως αυτο που ειπες, αερας κοπανιστος καθοτι το μειγμα που παιρνεις εχει μεγαλυτερο ποσοστο αερα ενω η ποσοτητα ατμου απο το υγρο παραμενει η ιδια.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #129 στις: Ιουνίου 30, 2016, 02:50 »
Ναι δεν το διατύπωσα εγώ σωστά μάλλον, είναι και το περασμένο της ώρας. Σαφέστατα στο άνοιγμα του airflow τραβάμε και περισσότερο αέρα στην κάθε μας τζουρα. Κάτι μου λέει όμως πως λόγω της "ελευθερίας" αυτής στην κάθε μας εισπνοη, μαζί με την περισσια αυτή ποσότητα συμπαρασύρεται κατά μία έννοια και το υγρό στοιχείο που βρίσκεται μέσα στον χώρο ατμοποιησης. Κι όσο τραβάμε εμείς, τόσο περισσοτερο και το υγρό που εισέρχεται μέσα μας. Κάπως έτσι το έχω τώρα στο μυαλό, ελπίζω να μην ξυπνήσω το πρωί και διαβάζοντας τα αποψινα να σκεφτώ το "όποιος τη νύχτα περπατει" ή το άλλο που λέει για της νύχτας τα καμώματα..  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #130 στις: Ιουνίου 30, 2016, 03:03 »
Φίλε caros,αν εννοείς εμένα,όχι δεν παρεξηγήθηκα.
Και για να απαντήσω στην ερώτηση σου,όχι δεν μπορώ να το εξηγήσω! Παρόλα αυτά εγώ αυτό έχω παρατηρήσει. όπως και ο avocado,πάλι με το ίδιο στήσιμο,έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από τον goblin αλλά λιγότερο από τον serpent. Ίσως φταίει το βαμβάκι γιατί είναι το μόνο που αλλάζω(αναγκαστικά),τι να πω,δεν ξέρω!
Αν μπορείς εξήγησε μου εσύ,πως γίνετε ο serpent να έχει περισσότερο ντουμάνι από τον goblin,με μεγαλύτερη αντίσταση(ίδιο σύρμα όμως),λιγότερα watt και αρκετα πιο κλειστό τον αέρα??

Αποσυνδεδεμένος iaponas

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #131 στις: Ιουνίου 30, 2016, 07:41 »
Καλημέρα!
Διαπιστώνω διαρροές κάτω στο στον πόλο.
Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος lusiferinos

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #132 στις: Ιουνίου 30, 2016, 07:55 »
Δεν απαντησα μονο σε σενα burku αλλα γενικοτερα ακουγεται απο αρκετους οτι ο ταδε ατμο "πινει", "ρουφαει" και αλλα ωραια και φαιδρα  θα ελεγα. Το στησιμο δεν ειναι ο μοναδικος παραγοντας καταναλωσης. Συγκεκριμενα η καταναλωση εξαταται απο:
1. Συρμα, αντισταση, βαμβακι
2. Βατ
3. Αριθμο τζουρων
4. Διαρκεια καθε τζουρας
και πάπαλα. Δεν υπαρχει κατι αλλο που να κανει τον ενα ατμοποιητη να καταναλωνει περισσοτερο ή λιγοτερο απο εναν αλλο. Απλα πραγματα, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη. Αρα ειναι εντελως ακυρο να μιλαμε για λιγοτερη ή περισσοτερη καταναλωση απο ατμοποιητη σε ατμοποιητη.

Εννοείται πως παίζει ρόλο και ο ατμοποιητής και ΚΥΡΙΩΣ ο ατμοποιητής λόγω σχεδίασης. Αυτά που γράφεις είναι άμεσα συνδεδεμένα με το πως δουλεύει ο κάθε άτμο.

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #133 στις: Ιουνίου 30, 2016, 08:25 »
Όλα παίζουν ρόλο στην κατανάλωση, λίγο ή πολύ, και σίγουρα ξεχνάμε (που λέει ο λόγος) έναν πολύ σημαντικό παράγοντα, που είναι η χωρητικότητα στην πράξη, πόσο δηλαδή χωράει με το γέμισμα που συνηθίζουμε να κάνουμε στον κάθε ένα. Μην μου πείτε οτι όλους τους τιγκάρετε μέχρι σκασμού? Κάποιους γεμίζουμε όσο σχεδόν πέρνουν, ειδικά αν έχουν δυσκολότερο/προβληματικότερο γέμισμα, κάποιους λιγότερο, ή επειδή γεμίζουν πανεύκολα ή για κάποιο άλλο λόγο που μας βολεύει, έτσι δεν ειναι?
Θυμηθείτε μετά και περιπτώσεις σαν του Theorem. Το βαμβάκι μειώνει αισθητά τη χωρητικότητα, ναι, και αυτο φαίνεται από το πόσο πολύ γρήγορα αδειάζει το τανκ, αλλά αφού αδειάσει το τανκ έχουμε πάααααρα πολλές τζουρες από ότι έχει πάνω του το βαμβάκι...
Ωραία συζήτηση, ίσιωσα με το γράψιμο και φεύγω για δουλειά!  :bye:

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #134 στις: Ιουνίου 30, 2016, 08:56 »
Για την διαρροή στον πόλο ...
Η βίδα του πόλου που λύνει δεξιόστροφα έχει ενα μικρο οring πανω τη;.μήπως σου χει φύγει;
Κατανάλωση υγρού ..
Η λογική για μένα λέει ..οτι βαση στησίματος τροφοδοσίας..βατ έχουμε την αντίστοιχη κατανάλωση..
Αμα εχεις αερατο ατμοποιητη κανεις μεγαλύτερες τζουρες.αρα πινει
Στην αρχή γραφανε οτι είναι 3ml ..τώρα γράφουν στην περιγραφή 2 ml.
Έχει κ μεγαλα κανάλια πολύ καλη τροφοδοσία αρα κ πολύ γεύση..
Πολύ ωραίος ο ατιμος  κ ευκολος ..μικρός με μεγάλες επιδόσεις.
Απόλαυση....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro