vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

eXpromizer by eXvape

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #915 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 10:36 »
Επιβεβαιώνω γι'ακόμα μια φορά λοιπόν αφού δοκίμασα δύο ακόμα πράγματα, "πηχτότερο" υγρό (Natura Manhattan σχεδόν 100vg ) και στήσιμο με περισσότερο βαμβάκι στο deck που σχεδόν κάλυπτε τις τρύπες εισαγωγής του υγρού. Ρύθμιση υγρών στη δεύτερη τρύπα, εργοστασιακό τανκ, τροφοδοσία άψογη. Μετά από κάθε τζούρα βλέπω την χαρακτηριστική φυσαλίδα αέρα να φεύγει προς τα πάνω, ένδειξη ότι το βαμβάκι τραβάει υγρό μετά από κάθε παραγωγή και εισπνοή ατμού.

Δεν εξηγείται διαφορετικά παιδιά, το ότι στενεύει εσωτερικά το μεταλλικό τανκ που πωλείται σαν έξτρα, αφήνει μικρό κενό στην εισαγωγή υγρού στο deck και το υγρό δεν εισέρχεται εύκολα μέσα ακόμα κι αν δεν υπάρχει καν βαμβάκι να καλύπτει τις τρύπες μέσα στην καμπάνα.
Πως το εξηγώ λοιπόν: Σαν να πηγαίνει να δημιουργηθεί μια φυσαλίδα μετά από κάθε τζούρα έξω απ'το δαχτυλίδι ρύθμισης των υγρών και ο λιγοστός/στενός χώρος εκεί δεν αφήνει τη φυσαλίδα να φύγει προς τα πάνω. Παραμένει λοιπόν στην τρύπα του δαχτυλιδιού με αποτέλεσμα να μην αφήνει χώρο στο υγρό που υπάρχει στο τανκ να εισχωρήσει μέσα στο deck. Υποτροφοδοσία, κάψιμο βαμβακιού.
"Κενό αέρος" λοιπόν που λόγω στενότητας δεν βρίσκει διαφυγή προς το τανκ και παράλληλα εμποδίζει τη φυσική ροή του υγρού προς το βαμβάκι μας.

Νομίζω ότι θα πρέπει να το κοιτάξουν αυτό όσοι παρουσιάζουν το συγκεκριμένο τανκ σαν "συμβατό" με τη V2 έκδοση του expromizer, εκτός κι αν το δοκίμασαν με πολύ ρευστά υγρά και τους δούλεψε.
Κι εγώ δεν είχα πρόβλημα αρχικά η αλήθεια είναι, με τα ίδια υγρά μάλιστα που χρησιμοποιώ στις τωρινές δοκιμές μου.
Ίσως οι πτώσεις της εξωτερικής θερμοκρασίας λόγω εποχής όμως δεν τα διατηρούν πλέον το ίδιο ρευστά μέσα στα τανκ μας..

Το έξτρα τανκάκι μου μπήκε συρτάρι, κρίμα. Ίσως το βάλω ξανά πάνω αν βρω κάποιο πιο ρευστό υγρό μελλοντικά..

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #916 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 10:45 »
Μάκη επιβεβαιώνω και εγώ τα λεγόμένα΄σου διότι ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα και πάσχιζα να βρω τι φταίει αλλάζοντας συνέχεια στησίματα. δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο. το τανκ στο συρτάρι προς το παρόν και τα όξινα υγρά όχι με αυτόν τον ατμοποιητή πλέον. Ίσως να στείλω ένα e-mail στην εταιρεία να δούμε τι θα μας πούνε.

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #917 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 10:57 »
Πηρα πριν 10 μερες το τανκακι με τα τετραγωνα για τα οξινα μου , αλλα δεν εχω κανενα προβλημα υπερτροφοδοσιας , δοξα τον Θεο .
Το μονο θεμα ειναι οτι στην αρχη κουμπωνε λιγο καπως .θεμα γευσης τωρα δεν ειδα διαφορά με το αρχικο του .
Υπερτροφοδοσια και διαρροες ειχα τις πρωτες μερες απιστευτη γιατι δεν ειχα την σωστη ποσοτητα και τοποθετηση βαμβακιου .
Εχει ιδιοτροπια σε αυτο ο expro v2 . Θελει πολυ καλο χτενισμα - αφρατεμα και να κατσουν οι ακρες κατω στα λουκια χωρις να τα κλεινουν .
Τα υγρα που εχω βαλει περαν τα αγαπημενα 70pg/30 pg και 50/50 , τα δοκιμασα και με vg και δεν ειχα θεμα , απλα θελει στα πηχτα αλλαγη στην μεγαλη τρυπα τροφοδοσιας και υψηλοτερα βατ.
Επισης δοκιμαστε να καθαρισετε καλα τις τρυπουλες εισαγωγης  υγρου ακομα και με μυτερο αντικειμενο γιατι παιζει κατι να φρακαρει εκει . Μου ειχε τυχει και το καθαρισανε στο μαγαζι ( ειχα παρα πολυ διαρροη ).

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #918 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 11:52 »
Ξαναεστησα το πρωί με Ryuu - way of the dragon 70vg/30pg και όλα κανονικά με το μεταλλικό τανκ ,  μήπως μου κάθεται καλά επειδή τον αέρα τον έχω στην δεύτερη μικρότερη τρύπα? Εκεί μου αρέσει η τζούρα

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #919 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 12:14 »
Παιδιά τα έχω δοκιμάσει όλα μιλάμε, ρύθμιση στις τρεις μεγαλύτερες τρύπες εισαγωγής υγρού, φυσικά έλεγχο πολλάκις για τυχόν φράξιμό τους και απ'το πλάι αλλά και από πάνω απ'τη βάση του deck, τοποθέτηση ελάχιστη βαμβακιού σε σημείο που όπως είπα και νωρίτερα, έβλεπα τις τρύπες εισαγωγής του υγρού από πάνω πεντακάθαρα πριν βιδώσω το καπάκι του "φούρνου"! Σε κάθε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να είχε πλημμυρίσει ο τόπος, τι να λέμε τώρα. Ακόμα και στη μεγαλύτερη τρύπα του δαχτυλιδιού το παραπάνω!
Κι όχι μόνο δεν πλημμύρισε ο τόπος, στην τρίτη τέταρτη τζούρα άρχισε σιγά σιγά το καψούλι. Άνοιγμα ξανά του deck, το βαμβάκι στεγνό και στη μέση μαυρισμένο..

Τροφοδοσία γινόταν μόνο αν την προκαλούσα εσκεμμένα, χωρίς fire button δηλαδή, φράξιμο της τρύπας του αέρα με το δάχτυλο, ελαφρύ και σύντομο τράβηγμα με το στόμα απ'το drip tip.. ;)

Μέχρι και το αν είναι σωστά ευθυγραμμισμένες οι τρύπες υγρού του δαχτυλιδιού με αυτές του deck και τις γραμμούλες ένδειξης της θέσης σωστού "κεντραρίσματός" του τσέκαρα ρε παιδιά. Δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία να ενημερώσω τους πάντες αν δεν είχα τσεκάρει τα πάντα πρώτα.

Α, μέχρι και το oring του δαχτυλιδιού άλλαξα! :laugh1:


Φυσικά και πιστεύω ότι σε πολλούς μπορεί να δουλεύει σωστά, σε εμένα όμως υπάρχει πρόβλημα. Φταίει το υγρό; Ε όταν με το εργοστασιακό τανκ όλα δουλεύουν σωστά και μάλιστα με δύο τρύπες κάτω σε ρύθμιση (μικρότερες δηλαδή ) τότε με το συγκεκριμένο τανκ κάτι δεν.. σε πιο λεπτόρευστα υγρά ίσως, σε αυτά που έχω εδώ (που δεν είναι και λίγα ) δεν.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #920 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 12:24 »
Δεν αποκλειεται καθολου να επεσες σε ελατωματικη παρτιδα τανκ ... οποτε αν συμβαινει αυτο πας στο μαγαζι και τους το λες να σου στειλουν αλλο και μεχρι τοτε το πλαστικο τους που ειναι μια χαρα .

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #921 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 13:10 »
Στέλλα μου δεν βλέπω κάτι πάνω του που να δείχνει ελαττωματικό, το έχω κάνει κομμάτια να το πλύνω εξάλλου και δείχνει νορμάλ σε κάθε του κομμάτι. Να είναι στενότερο εσωτερικά από τα υπόλοιπα λόγω αστοχίας δεν μου κάθεται.. Μιλάω γι'αυτό, δείτε πόσο στενεύει εσωτερικά μήπως καταλάβετε κι εσείς κάτι.

Αυτό το εσωτερικό στενεμα ακριβώς κάτω απ'το σπείρωμα κάνει όλη την "ιστορία" αφού έρχεται ακριβώς στο ύψος του δαχτυλιδιού ρύθμισης του υγρού. ;)


Άλλη μια από πάνω ώστε να το συγκρίνετε με το εσωτερικό "φάρδος" του εργοστασιακού τανκ.. ;)



Ελπίζω να βγάλατε άκρη, αν είχα ανοιχτό τον expro θα έβαζα και το εργοστασιακό δίπλα για πιο εύκολη σύγκριση αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω μόλις τον ανοίξω πάλι για νεο στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #922 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 13:21 »
Αυτο εχω και εγω ακριβως και μολις τον ανοιξα για να δω κατι . Μου φαινεται οτι στον δικο σου , εκτος και αν ειναι απο τις φωτο ετσι ειναι λιγο πιο φαρδυ κατω απο τα σπειρωματα που σημαινει οτι ειναι τσιμα τσιμα στην καμπανα ..
θα προσπαθησω να βγαλω φωτογραφια το δικο μου και να το ανεβασω γιατι νομιζω οτι εχει διαφορα εκει που σου ειπα ..

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #923 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 13:33 »
Πλάκα θα'χει..

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #924 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 14:08 »
Μια φορά Μάκη οφείλω να ομολογήσω ότι θαυμάζω την υπομονή και την επιμονή σου!

Έβγαλα κι εγώ φωτογραφίες, θα τις ανεβάσω τώρα. Τις έβγαλα παρόμοιες με τις δικές σου αν μπορεί να γίνει σύγκριση, αν και μου φαίνεται λίγο δύσκολο, είναι παρόμοια. (Παρεπιπτόντως, εγώ έχω αυτό με τα στρογγυλά παράθυρα)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Με ολίγα απομεινάρια Relax μέσα...  :))

Αν υπάρχει περίπτωση διαφοράς, νομίζω είναι δύσκολο να εντοπιστεί από τις φωτογραφίες... τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.








« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2015, 14:24 από asterw »

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #925 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 14:51 »
Δοκίμασε να βάλεις ένα συρμα στις τρύπες εισαγωγής υγρού σε σχήμα αγκίστρι,  βάλτο από κάτω και πάλεψε το μέχρι να βγει από πάνω και ξανάκανε ένα στήσιμο

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #926 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 15:28 »
Παιδιά όπως είπα πιο πριν έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον Μάκη και έχω ακριβώς το ίδιο τανκ. Εκτός τέλος πάντων αν χρειάζεται κάποιο τόσο πολύ συγκεκριμένο στήσιμο. Τι να πω έχω δοκιμάσει τόσα στησίματα, εκτός αν χρειάζεται άλλο βαμβάκι, χρησιμοποιώ KGD. Όλα βέβαια δουλεύουν άνετα με το εργοστασιακό τανκ.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #927 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:58 »
Δοκίμασε να βάλεις ένα συρμα στις τρύπες εισαγωγής υγρού σε σχήμα αγκίστρι,  βάλτο από κάτω και πάλεψε το μέχρι να βγει από πάνω και ξανάκανε ένα στήσιμο

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το έχω ήδη κάνει και αυτό! ;)

Φοβήθηκα τυχόν φράξιμο αλλά δεν, ανοιχτότατες και οι δύο τρύπες.. :)

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #928 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 22:40 »
Το λοιπόν...

Δύο μέρες μετά την συζήτηση περί υποτροφοδοσίας, φωτογραφίες κλπ κλπ, θεώρησα "καθήκον" μου να σας πω ότι από χτες το βράδυ έχω το ίδιο πρόβλημα με τον Μάκη! Γυρίζω σπίτι το βράδυ, αρχίζει να έρχεται η γεύση καμένου. Ανοίγω, κοιτάζω, βρίσκω το βαμβάκι στεγνό, νύσταζα, το άφησα στην άκρη. Σήμερα το πρωί μια από τα ίδια. Έπιασα άλλους ατμοποιητές, ξαναδοκίμασα το απόγευμα (τι περίμενα να αλλάξει στ'αλήθεια;;; ). Τα ίδια. Έλυσα, έπλυνα, άλλαξα υγρό. Δοκιμάζω στην αρχή, όνειρο. Μετά από λίγες τζούρες αρχίζει το καμένο.

Πάω να ανοίξω για να δω... και επειδή ενός κακού μύρια έπονται, δεν μπορούσα να ξεβιδώσω το τανκ από την βάση. Με τίποτα όμως. Άνοιγε το πάνω μέρος. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου, τίποτα. Στο τέλος τα πήρα, τον έλυσα όλο (εννοείται πάει το υγρό), το κάτω μέρος του τανκ κολλημένο στη βάση.

Και επειδή αρχικά μου φάνηκε λίγο πιο ζεστό απ'ότι συνήθως (λόγω της υποτροφοδοσίας ίσως;), θυμήθηκα κάτι που είχα διαβάσει πριν από λίγο καιρό, νομίζω o Ribot είχε προτείνει σε κάποιον με το ίδιο πρόβλημα 15 λεπτά στην κατάψυξη. Έτσι και έκανα. Στα 10 λεπτά δεν κρατήθηκα, το δοκίμασα και τσουπ! Ξεκόλλησε.

Να πω λοιπόν ένα μεγάλο ευχαριστώ γιατί χάρη στο φόρουμ, στους προβληματισμούς σας και στις απαντήσεις σας γλύτωσα πολύ χρόνο και κυρίως πολλά νεύρα! Πάω τώρα να στήσω με το πλαστικό τανκάκι... Το γυάλινο το καλοκαιράκι πάλι με το καλό υποθέτω.  :-\

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #929 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 23:04 »
Παρα λιγο να τον πεταξω απο το παραθυρο ..  Βραδυ Σαββατου εκει που ελεγα μια χαρα δεν εχει ο δικος μου τιποτα ( το τανκ με το πυρεξ και τα τετραγωνα ) αρχιζει μια τρελη διαρροη απο εκει που κουμπωνει . Τον ελυσα 3-4 φορες , τον επλενα τον ξανα εστηνα , ξανα τα ιδια ,, δεν κουμπωνε καλα , φαινωταν οπτικα οτι κατι δεν .
Λεω τον ματιαξα , βαζω το πλαστικο και ολα καλα . Καλα μεχρι να ξαναρχισει η διαρροη απο παντου .
Να μην τα πολυλογω εφυγε ετσι το βραδυ Σαββατου μαζι με το τελευταιο 20μελο που ειχα .


Το πιο τελειο ειναι οτι την αλλη μερα το πρωι παω να τον ανοιξω να βαλω σκετη βαση ( δεν ειχα κατι αλλο ) και κοβεται τελεια περιμετρικα ακριβως πανω απο τα σπειρωματα , λες και επεσε πανω του το σπαθι του Σαμουράι  :angry_orange: :angry_orange: . Και δεν το ειχα σφιξει καθολου ουτε ειχα βαλει περιεργα οξινα κανελες κτλ .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70778 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro