vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος lemon3

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #75 στις: Μαρτίου 11, 2016, 13:23 »
Συμφωνώ προς τη λογική σε ένα κόσμο όμορφο, αγγελικά πλασμένο όμως ;)

Εδώ που παίζονται πολλά φράγκα όμως, (~90% των 4 ευρώ το πακέτο φόρος νομίζω) μπορεί να πέσει λίγο "λαδι" στα γρανάζια της μηχανής ;)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #76 στις: Μαρτίου 11, 2016, 15:56 »
Κάθε φόρος όμως πρέπει να έχει μια αιτιολόγηση από πίσω, δε βάζεις φόρο αυθαίρετα. Πχ ο ΕΦΚ στο καπνό έχει τη λογική ότι αναμένουν ασθένειες από τη χρήση καπνού οπότε "προκαταβολικά" εισπράτουμε για να σε κουράρουμε όταν θα έρθει η ώρα (άσχετα αν το έχουν κάνει καθαρά εισπρακτικό μέσο τον ΕΦΚ ή θα συνδράμεις επιπλέον από τη τσέπη σου άσχετα τα πόσα έχεις πληρώσει ήδη με το ΕΦΚ) αλλά το ότι μπήκε αυτός ο φόρος αιτιολογείται από τις ζημιές που προκαλεί η χρήση του προϊόντος.
Αυτά ισχύουν στην θεωρία. Η αιτιολόγηση φόρου αρκεί να είναι μια προσχηματική ανοησία. Επιλέγεις 1-2 "βολικές" μελέτες, τις παρουσιάζεις όπως βολεύουν και τέρμα η ιστορία. Δεν υπάρχει κράτος που να εξαναγκάζεται από τους πολίτες να αιτιολογεί απόλυτα τις αποφάσεις του: η θέσπιση φόρων και η δυνατότητα επιβολής τους δια της βίας είναι κρατικό μονοπώλιο (=το κράτος έχει μηχανισμούς και αστυνομία, εγώ δεν έχω).
Θα έλεγα πως είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ο ΕΝΦΙΑ! Θυμάμαι σαν τώρα τον Ευ.Βενιζέλο να εξηγεί πως η ανταποδοτικότητα του φόρου είναι... πως θα κρατήσεις το σπίτι σου! Δηλαδή αυτό ακριβώς που θα έλεγε και κάποιος που σου πουλά "προστασία". Η όποια νομιμότητα ή συνταγματικότητα επαφίεται σε μακρόχρονες δικαστικές διαδικασίες που καταλήγουν σε πολιτικό παιχνίδι. Τα τελευταία χρόνια η στάση των δικαστικών όσον αφορά τα νέα μέτρα ήταν το να κοντράρουν τις κυβερνήσεις μόνο σε περιόδους που απειλούνταν οι ίδιοι. Όταν οι κυβερνήσεις δεν απειλούν τα κεκτημένα των δικαστικών τότε -ως δια μαγείας- οι φόροι και τα μέτρα βγαίνουν σύννομα και συνταγματικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2016, 16:33 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος apagogeas

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • My software
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #77 στις: Μαρτίου 11, 2016, 18:09 »
Ναι, οκ δεν αντιλέγω ότι έτσι λειτουργούν σε πολλά πράγματα. Εδώ έχεις κάτι που κατά γενική ομολογία βελτιώνει πάρα πολύ τη ζωή των πρώην καπνιστών και τους κρατά μακρυά από αυτό, το προωθούνε συστήματα υγείας (βλέπε Αγγλία και σύντομα και άλλοι οργανισμοί υγείας φαντάζομαι), έχει πολλές έρευνες που δείχνουν μιδαμινές επιπτώσεις στην υγεία και λες ότι θα περάσουν έτσι εύκολα νόμο που θα το φορολογεί ως κάτι πολύ κακό για την ανθρωπότητα, σαν το κάπνισμα πχ, παρά τα εκατομμύρια φωνών που φωνάζουν για τη προώθησή του ως μέσο απαλλαγής από το κάπνισμα; Και να περάσει με ψεύτικα στοιχεία τέτοιος νόμος - γιατί πραγματικά βαριά στοιχεία εναντίον του δεν υπάρχουν απ'οσο ξέρω - πως θα τον κρατήσουν σε εφαρμογή όταν κριθεί σε δικαστήριο ότι το όλο θέμα ήταν μια υπέροχη πλάνη; Γιατί δε πιστεύω ούτε η βιομηχανία ΗΤ, ούτε οι οργανισμοί υγείας που σέβονται το όνομά τους, να αφήσουν το ΗΤ στη μοίρα του όταν είναι φως φανάρι τι θετικό αντικτυπο έχει στη καθημερινότητα ανθρώπων που υποφέρουν από το ΚΤ και προσπαθούν να απεξαρτηθούν. Το μόνο δυστυχές είναι η άνιση μάχη (κυβερνήσεις/λόμπι ΚΤ/big pharma vs κατακερματισμένη βιομηχανία ΗΤ/ανεξάρτητοι γιατροί/οργ. υγείας), γι' αυτό και είμαι σίγουρος ότι αν επιβληθεί ασύμμετρη φορολογία στη λογική του ΚΤ θα καταλήξει στα δικαστήρια που είναι ο μόνος χώρος που μπορείς να αντικρούσεις τον παραλογισμό.

Σε αυτή τη μάχη, οι παράλογοι είναι οι κυβερνήσεις που από τη μία σου λένε αποτρεπτικός φόρος για να μη καπνίζεις, αλλά αφού καπνίζεις πλήρωνέ το αδρά αλλά δε σε αφήνουμε κιόλας να σταματήσεις το κάπνισμα γιατί χάνουμε τον παρά αλλά ταυτόχρονα το κάπνισμα κάνει κακό και κάνουμε πολιτικές μείωσης καπνίσματος και θέτουμε όρια/στόχους αλλά μόνο με τις μεθόδους που εμείς ως κράτος/big pharma επιλέγουμε για να τα παίρνουμε και από εκεί σε μακροχρόνια βάση μέχρι ίσως αν και ποτέ καταφέρει ο άμοιρος να το κόψει <- Άντε βγάλε άκρη ποιοι είναι οι λογικοί εδώ πέρα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #78 στις: Μαρτίου 11, 2016, 23:53 »
Ανυποστατη η ερευνα που εγινε απο το πανεπιστημιο του Χονκ Κονγκ
http://www.sigmalive.com/lifestyle/health/315349/plasmatiki-erevna-gia-to-ilektroniko-tsigaro-prokalei-paniko

Αποσυνδεδεμένος storki

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #79 στις: Απριλίου 12, 2016, 22:10 »
εγω δεν ξερω και πολλα αλλα βλεπω ότι τα ηλεκτρονικοτσιγαρομαγαζα(χαχαχα) ανοιγουν το ένα πισω από το άλλο και όλα δουλευουν σε σχεση με άλλες επιχειρήσεις που κλεινουν η μια πισω από την άλλη. εγω νομιζω πως θα αυξηθουν σε καποια πραγματα τα τελωνεια και οι φοροι που θα εισπραττει το κρατος από αυτά ώστε να ερθουν όλα σε μια αναλογια οσο θα επαιρνες ένα περιπου πακετο τσιγαρα την ημερα.
και αν μπουν οι καπνοβιομηχανιες στην παραγωγη τετοιον σκευασμάτων(όπως τα αποκαλουν τωρα) τοτε ξεχαστε τις γευσεις και τα υγιεινα απ`οσο εχει αποδειχτεί μεχρι τωρα υγρα και λοιπα.
αυτοι εχουν το πεπονι αλλα αυτοι εχουν και το μαχαιρι και εάν θελησουν μπορουν να μπουν σε οποιαδήποτε βιομηχανια θελουν χωρις να τους πει κανενας τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 23, 2016, 02:17 »
ο πόλεμος στα η.τ ξεκινάει απο τα συμφέροντα σίγουρα... αυτό όμως που τον διαιωνίζει είναι η αναπαραγωγή των ανεπαρκή ψευδών πληροφοριών λόγω τρομακτικών έρευνών κτλ απο άτομα που δεν έχουν ψάξει ιδιαίτερα το θέμα αλλα έτυχε να ακούσουν, να διαβάσουν κάτι ανάλογο.

Δεν ξέρω αν θα ήταν αρεστό , αλλα θα πρότεινα την δημιουργία ενός θέματος όπου θα παρουσιάζονται άρθρα σχετικά με το άτμισμα (κυρίως απο το facebook καθώς αποτελεί σημαντικός παράγοντας) ώστε να μπορούμε να τα εντοπίζουμε και να απαντάμε σε κακόηθες σχόλια, προσπαθώντας να παρέχουμε μια πιο γενικευμένη ενημέρωση. Νομίζω ένα σχόλιο  ,στα προαναφερθέντα άρθρα, με λινκ από τις έρευνες που υπάρχουν στο φόρουμ θα ήταν αρκετό ωστε σιγά σιγά να γίνεται κατανοητό το μέγεθος της παραπληροφόρησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2016, 03:15 από remi0s »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 23, 2016, 03:12 »
Εδω υπαρχουν συγκεντρωμενα τα λινκ απο πολλες ερευνες στο φορουμ:

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΣΙΓΑΡΑ

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 23, 2016, 03:14 »
δεν εννοούσα αυτό :) έκανα Edit το προηγούμενο πόστ γιατί ίσως δεν έγινα κατανοητός.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 23, 2016, 03:26 »
Σχεδον καθε αρνητικο αρθρο για το ατμισμα εχει απαντηθει/συζητηθει στα σχετικα νηματα του φορουμ. Εξαλλου το νημα που προανεφερα ειναι βοηθητικο για απαντησεις σε τετοιου ειδους αρθρα. Ολα τα μελη μπορουν να βρουν αυτο που ψαχνουν με λιγη αναζητηση. Επισης καθε φορα που γινεται αναφορα σε τετοια αρθρα απο μελη, παλια ή και συγχρονα, παντα υπαρχει παραπομπη σε σχετικο λινκ.

Αποσυνδεδεμένος tomκα62

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 09, 2016, 19:13 »
http://www.topontiki.gr/article/129416/ti-epiptoseis-ehei-stoys-pneymones-i-hrisi-ilektronikoy-tsigaroy
Θέλω να απαντήσω στο παραπάνω , έψαξα και λογικά προσπέρασα την απάντηση , και θέλω να απαντήσω σύντομα , αν την έχει κάποιος πρόχειρη δώστε μου το λινκ παρακαλώ

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 09, 2016, 19:21 »
Το άρθρο είναι από πέρσι. Δεν νομίζω να έχει και πολύ μεγάλη σημασία να απαντήσεις πλέον.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 09, 2016, 21:54 »
  • χρησιμοποιήθηκαν 3 γεύσεις -κανέλα, μπανάνα και μέντα- όπου παρατηρήθηκε αλλαγή στο ασβέστιο, ανάλογα με τη δόση. Οι μεγαλύτερες δόσεις αποδείχτηκαν τοξικές για τα κύτταρα. (χαίρω πολύ)
  • είχαν αρνητικές επιδράσεις στην ικανότητα ανάπτυξης και αναπαραγωγής των κυττάρων, ανάλογα με τη χορηγούμενη δόση. (χαίρω πολύ)
  • Οι επιπτώσεις των διαφόρων χημικών συστατικών των ηλεκτρονικών τσιγάρων στους ιστούς των πνευμόνων είναι σε μεγάλο βαθμό άγνωστες (πολύ χρήσιμη πληροφορία, τι να πω!) :tongue_smilie:
  • καταναλωτές θα πρέπει να αποφεύγουν αυτά τα προϊόντα, συμπεριλαμβανομένων των ηλεκτρονικών τσιγάρων», τα οποία έχουν απαγορευτεί σε χώρες όπως η Βραζιλία, η Ουρουγουάη και η Σιγκαπούρη (στην Αγγλία συστήνονται όμως)
Ερωτήματα:
Αυτές τις δόσεις που δοκίμασαν τις ατμίζει κάποιος;
Πόση ήταν η αλλαγή στο ασβέστιο ή στα κύτταρα κτλ. που παρατηρήθηκε; 1%    0,001%   50%  ;
Πρόκειται για μόνιμη αλλαγή;

Ο τρόπος γραφής και παρουσίασης μου δείχνει άλλο ένα άρθρο που θέλει να δημιουργήσει εντυπώσεις γιατί δεν αναφέρουν την πηγή αλλά και βασικές πληροφορίες που απαντούν στα παραπάνω ερωτήματα.

Για μένα η άχρηστη πληροφορία της ημέρας :thumpdown:

http://www.topontiki.gr/article/129416/ti-epiptoseis-ehei-stoys-pneymones-i-hrisi-ilektronikoy-tsigaroy
Θέλω να απαντήσω στο παραπάνω , έψαξα και λογικά προσπέρασα την απάντηση , και θέλω να απαντήσω σύντομα , αν την έχει κάποιος πρόχειρη δώστε μου το λινκ παρακαλώ

Θα μας ενδιέφερε κι εμάς η απάντησή σου.




Αποσυνδεδεμένος axl100

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 09, 2016, 22:33 »
Αυτό που είπα είναι ότι δεν είναι δραματικά τώρα. Βλέπω όμως πχ τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας να είναι "ύποπτα" αρνητικός στο ΗΤ, την ΕΕ σκεπτική χωρίς να παίρνει σαφή θέση κι αυτό δε μου αρέσει.
Αν θέλουν φορολογούν το ΗΤ, απαγορεύουν την πώληση νικοτινούχων βάσεων και καλά λόγω τοξικότητας κι έτσι "σκοτώνουν" μια μεγάλη μερίδα ατμιστών οι οποίοι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να χρυσοπληρώνουν τα υγρά.
Το ξαναλέω όμως υπάρχει ακόμη χρόνος μπροστά μας για να δούμε τι θα γίνει.
Φιλος υπαρχει και το τουμπεκι που εχει  9% νικοτινη - με μερικες γλαστρες στο μπαλκονι θα βγαζεις τον χρονο ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 09, 2016, 22:38 »
  • Παράθεση
    Οι επιπτώσεις των διαφόρων χημικών συστατικών των ηλεκτρονικών τσιγάρων στους ιστούς των πνευμόνων είναι σε μεγάλο βαθμό άγνωστες 


οποτε ας προτιμησουμε τα γνωστα που ξερουμε βρε παιδι μου τι προκαλουν: ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΟΝΑ! :laugh1:
Ο αρθρογραφος ειναι wanna be Τονυ Μπαιρ απο τα Lidl*



*ο Τονυ Μπλαιρ ειχε πει το περιφημο οτι πρεπει να γινει εισβολη στο Ιρακ για τα κρυφα μυστικα οπλα που υπαρχουν εκει, και μετα αφου εγινε η εισβολη ειπε οτι τα μυστικα οπλα ειναι τοσο μυστικα που μπορει να μη βρεθουν και ποτε!!!

 ...ειδατε τι καλα που κρυβονται οι ελεφαντες πισω απ τις παπαρουνες? μεχρι τωρα δεν ειδαμε κανεναν!

Αποσυνδεδεμένος tomκα62

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 10, 2016, 11:30 »
Ευχαριστώ , δε το έγραψα σωστά , την απάντηση την έδωσα σε φίλους εκτός φόρουμ γιατι επο εκεί προήλθε η ερώτηση, προσθέτοντας
α. Πως χορηγήθηκαν ? ατμίζοντας ή ενέσιμα πχ 
 Δε περιγράφεται η μεθοδολογία 
β. πάνω σε ποιό έμβιο όν έγιναν ?
γ. για ποιές ποσότητες αναφέρονται ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix