vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, Milarepa, lagoudakis, camber, Jorge, nuts, mathimatikos1966, Blackwolf

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #810 στις: Μαρτίου 11, 2016, 18:04 »
Τα εχω σε excel, μολις βρω χρονο θα τα περασω εδω.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #811 στις: Μαρτίου 11, 2016, 21:52 »
Λοιπόν το πρώτο παράδειγμα με τη διαφορά 0,0001 στο TCR το 'χω! :thumpup:
Συμφωνώ απόλυτα! Εμπλούτισα λίγο και εγώ τα excel μου και βγαίνουν τα ίδια! Με μπέρδεψες με τα Ω στο TCR γιατί δεν έχει το ρημάδι Ω σαν μονάδα μέτρησης... :tongue_smilie:

Το άλλο με τη διαφορά 0,01Ohm, εκεί δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως το εννοείς και δε μου βγαίνουν τα ποσοστά με τίποτα...με βάση τί τα βγάζεις?

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #812 στις: Μαρτίου 12, 2016, 05:08 »
estrifan,  
Παλι μου το μπουρδουκλωσες το θεμα ;D
Και εξηγω παλι...
Το tcr ειναι ενας αριθμος ("σταθερη" αν θες οκ) ο οποιος μπαινει σε μια ολοκληρη εξισωση, που εγω προηγουμενος την ονομασα αλγοριθμο.
Λες οτι το zivipf δινει tcr του SS συρματος.
Αληθεια πιστευεις οτι αν βαλεις το tcr που σου δινει η zivipf για το SS316L θα δουλεψει το ιδιο σε ολα τα μοντακια? 
Φυσικα και ΟΧΙ!! 
Κι αυτο γιατι καποια μοντακια εχουν διαφορετικο τροπο υπολογισμου (εξισωση-αλγοριθμο) αρα θελουν αλλη τιμη tcr για να δωσουν τους πολυποθητους 220 βαθμους π.χ. που θελουμε.
Αν ηταν ιδιος ο αλγοριθμος σε ολα τα μοντακια, θα παιζανε το ιδιο ολα! ;D Το μονο που θα κοιτουσαμε θα ηταν η ομορφια του καθε μοντ, και την δυναμη του σε watts,volts, ampere....
Ο dicodes που δινει για το NiFe30 tcr 320 το δινει για την ρυθμιση των ΔΙΚΩΝ ΤΟΥ mods. Μπορει να ειναι οκ και σε αλλα μοντακια, η' να εχουν μικρη αποκλιση λογο διαφορετικου αλγοριθμου.
Σου εδωσα πριν παραδειγμα που δεν σχολιασες : γιατι το SS316L θελει tcr 0088 στο vtc mini ενω στα dicodes θελει 0098?
Δεν θα επρεπε συμφωνα με την λογικη σου να ειναι το ιδιο?  ;)
Επαναλαμβανω λοιπον....το tcr το δινει ο κατασκευαστης του mod. Μερικα mods χρησιμοποιουνε τον ιδιο αλγοριθμο, γι αυτο και βλεπουμε πολλες φορες ιδιες τιμες tcr. Δεν ειναι παντα ετσι ομως! Πειραματιστειτε με διαφορετικα μοντακια με τον ιδιο παντα ατμοποιητη και θα δειτε...(ειδικα σε SS που η παραμικρη μεταβολη σημαινει μεγαλη διαφοροποιηση της θερμοκρασιας)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #813 στις: Μαρτίου 12, 2016, 11:25 »
Εντάξει λοιπόν, επειδή δεν πιστεύεις εμένα, θα σε παραπέμψω αλλού ;D
Εδώ αλλά και εδώ, φαίνεται ξεκάθαρα οτι η θερμοκρασία και το TCR αντίστοιχα υπολογίζονται απο έναν τύπο και μόνο. Ανεξαρτήτου mod.
Αυτόν τον τύπο λοιπόν (εξίσωση) χρησιμοποιούν όοοολα τα mod, για να υπολογίσουν τη θερμοκρασία. Απο εκεί και πέρα, εκείνο που αλλάζει σε κάθε mod, και εδώ μπαίνει ο αλγόριθμος, είναι ο τρόπος που αποφασίζει τα watt για να σταθεροποιήσει αυτή τη θερμοκρασία. Αφού δηλαδή υπολογιστεί η θερμοκρασία με τον τύπο αυτό, μετά μπαίνει σε εφαρμογή ο αλγόριθμος και αποφασίζει το mod τα watt για να την κρατήσει σταθερή.
Φυσικά και πιστεύω οτι το σύρμα της zivipf θα παίξει το ίδιο σε όλα τα modάκια αφού μου δίνει τη σταθερά. Οι όποιες διαφορές προκύψουν θα είναι σίγουρα απο κάτι άλλο, πχ ρεύματα και όχι απο το TCR. Στο παράδειγμα των 220 βαθμών που λες, αν βάλεις σε αυτόν τον τύπο που προανέφερα διαφορετικά TCR, αφού ο τύπος είναι ένας, πως γίνεται να έχουμε πάντα 220 βαθμούς απο mod σε mod? :dontknow:
Σχολίασα γενικά για το ατσάλι και είπα οτι απο τη στιγμή που δεν μας δίνει TCR ο κατασκευαστής, ο μόνος γνώμονας είναι το ατμιστικό αποτέλεσμα. Το TCR του 316L κανονικά είναι 92. Σε όλη την κουβέντα που έχει γίνει με το vtc συγκεκριμένα και το ατσάλι της UD, το οποίο είχε διαφορά απο μάυρο σε πράσινο καρουλάκι και ήδη έχει γίνει μεγάλη συζήτηση γύρω απο αυτό, οι περισσότεροι τελικά το δούλεψαν σε TCR 100 με 110 και όχι 88. Σε άλλα ατσάλια άλλων εταιριών πάλι άλλαζε το TCR. Αν όμως εγώ έπαιρνα ατσάλι της zivipf, σίγουρα θα έβαζα το TCR που θα μου έδινε και δεν θα το έψαχνα. Άρα λοιπόν δεν θα έπρεπε να είναι το ίδιο όταν ο κατασκευαστής δεν μου δίνει TCR. Και όταν λέω κατασκευαστής, εννοώ πάντα τον κατασκευαστή του σύρματος. Επίσης δεν νομίζω η zivipf ή η stealthvape να κατασκευάζουν και mod για να δίνουν TCR για αυτά! ;)
Με τη δική σου λογική απο την άλλη, γιατί δεν έχουμε διαφορετικά TCR στο Ni200 και το τιτάνιο? :dontknow:
Παραθέτω επίσης και μία σελίδα απο το wikipedia. Έχει ένα ωραίο πινακάκι με διάφορα υλικά και το TCR τους. Δε βλέπω πουθενά να αναφέρεται κανένας κατασκευαστής mod αλλά ούτε καν το άτμισμα... ;)

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #814 στις: Μαρτίου 12, 2016, 12:28 »
Ρε μπαγασηδες,εχετε ανεβασει το ατμισμα σε μεταπτυχιακο NASA.Απλα υποκλινομαι ,μας ξεστραβωνεται. :respect:

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #815 στις: Μαρτίου 12, 2016, 12:31 »
To TCR σαφεστατα παει στο υλικο και οχι στο μοντ.

Ο τροπος υπολογισμου της θερμοκρασιας ειναι ξεκαθαρος, μια απλη εξισωση:

ΔR = R0 x TCR x ΔΤ

εδω μπορουμε να πουμε ομως οτι για ευκολια χρησιμοποιουμε μια γραμμικη προσεγγιση. Στην πραγματικοτητα το ΤCR εχει μικροδιαφορες στο ιδιο υλικο απο θερμοκρασια σε θερμοκρασια (καμπυλη ΤFR απο εμπειρικα δεδομενα).

Για αυτο πολλες φορες βλεπουμε ενας κατασκευαστης να δινει στο default mode για πχ το Νi200 0,0060 ενω καποιος αλλος 0,0062.

Ενας αλλος πολυ σημαντικος παραγοντας ειναι η ευασθησια της πλακετας, ποσο γρηγορα  και με τι ακριβεια ανιχνευει τις αλλαγες της αντιστασης.
H dicodes μιλαει για ακριβεια 1mOhm, η Joytech χλωμο το βλεπω  :tongue_smilie:


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #816 στις: Μαρτίου 12, 2016, 12:36 »
Αυτό με το Ni200 ναι, το έχω δει και εγώ. Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν 620 και σιγά σιγά είδα να χρησιμοποιείται το 600 :dontknow:
Μόνο στο τιτάνιο δεν έχω δει διαφορές.
Αυτό με την ευαισθησία ξαναπές το...εκεί μπαίνει και ο αλγόριθμος, στον υπολογισμό των μεταβολών της αντίστασης, πόσο γρήγορα ας πούμε.. Όχι στο TCR.
1mOhm ε...τελικά υπάρχει mod που υπολογίζει πάνω απο δύο δεκαδικά... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #817 στις: Μαρτίου 12, 2016, 12:59 »
και ο αλγοριθμος επισης μεγαλη συζητηση, αλλα μοντακια εχουν 3 modes (soft,normal,powerful) αλλα εχουν 5 modes  ενω αλλα σε αφηνουν να καθορισεις εσυ ακριβως τα watt. 

Εδω σε απλο VW mode παρατηρουμε διαφορες στην αποδοση.

20w σε DNA 200 και 20w σε vtc mini και εχεις αισθητη διαφορα στο ατμισμα.

ή εχω 2 vtc μινι στο ενα μου διαβαζει την αντισταση 1,34Ω στο αλλο 1,35Ω.


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #818 στις: Μαρτίου 12, 2016, 15:40 »
1mOhm ε...τελικά υπάρχει mod που υπολογίζει πάνω απο δύο δεκαδικά... :thumpup:

Και τα ipv d2/d3 (και το d5 υποθέτω) όταν κλειδώνεις την αντίσταση, 3 δεκαδικά ψηφία διαβάζουν και κλειδώνουν, ασχέτως αν στην μικρή τους οθόνη δείχνουν τα δύο. Βεβαίως δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει αυτό. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #819 στις: Μαρτίου 12, 2016, 16:40 »
Πολύ ωραία! Δεν ήξερα οτι διαβάζουν 3, νόμιζα διαβάζουν όσα δείχνουν.
Παίζει ρόλο στο ότι όταν η μεταβολή της αντίστασης αφορά το τρίτο δεκαδικό, ένα mod που δεν διαβάζει τρία αλλά δύο, δεν θα καταλάβει τη μεταβολή αυτή. Ένα mod όμως που διαβάζει τρία, θα δει τη μεταβολή και θα την υπολογίσει στα watt που πρέπει να δώσει για να κρατήσει σταθερή τη θερμοκρασία.
Ας πούμε με μια αντίσταση ατσάλι στα 0.5Ohm, στους 220 βαθμούς έχει ανέβει στα 0.592Ohm αν μετρήσουμε και το τρίτο δεκαδικό.
Αν το 0.592, πάει στα 0.598, η θερμοκρασία κανονικά ανεβαίνει στους 233 βαθμούς. Αν το mod δεν μετράει το τρίτο και τη βλέπει ακόμα 0.59, που κανονικά στα 0.59 υπολογίζει θερμοκρασία 215 βαθμούς περίπου, έχει χάσει στον υπολογισμό κάποιους βαθμούς.
Δεν ξέρω βέβαια αν κατά προσέγγιση απο την άλλη, το mod τη μετρήσει 0.6Ohm... αλλά και πάλι χάνει το ενδιάμεσο, και αυτόματα η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 237,4 με στρογγυλοποίηση...
Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια...δεν είναι πολύ μεγάλες οι αποκλίσεις για να μην μετράνε τελικά τα mod πάνω απο δύο δεκαδικά...? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #820 στις: Μαρτίου 12, 2016, 17:24 »
Μόνο που d2 και d3 δεν παίζουν ss  σε tc :laugh1:
Ίσως όμως, αυτός να είναι ο λόγος (+ ο καλύτερος πόλος) που σε tc, παίζουν καλύτερα από το vtc με Ν200 και Τi. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #821 στις: Μαρτίου 12, 2016, 17:36 »
Ίσως αλλά αν χρησιμοποιήσουμε το ίδιο παράδειγμα με πριν, προσθέτοντας αντίστοιχα 0.006Ohm στην τιμή της αντίστασης στους 220 βαθμούς, το νικέλιο δίνει 2 βαθμούς παραπάνω ενώ το τιτάνιο 3,4 περίπου...πολύ μικρή η διαφορά για αυτά τα σύρματα...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #822 στις: Μαρτίου 12, 2016, 17:47 »
Μα γι' αυτό πρόσθεσα και το πρόβλημα του πόλου, γιατί δεν θα προσθέσεις μόνο 0,006 αλλά και 0,02, αφού πάντα τόσο χάνει στην τιμή κλειδώματος (άρα 0,026), το δικό μου vtc τουλάχιστον. Φαντάσου ότι αυτή τη στιγμή έχω NiFe48 κι αφού αυτό μου κλέβει τα 0,02Ω, το κλέβω κι εγώ, βάζοντας tcr 405 αντί 400 και παίζει μια χαρά :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #823 στις: Μαρτίου 12, 2016, 18:21 »
Καλά ναι αυτό με τον πόλο πια... :eyesplash:

Τέλος πάντων είπαμε...το modάκι για τα λεφτά του είναι κορυφή. Απο εκεί και πέρα ο καθένας τη βρίσκει την άκρη του. Εσύ εκμηδενίζεις τη διαφορά με το μεγαλύτερο TCR, εγώ ανεβάζω λίγο θερμοκρασία... :thumpup:

Δοκίμασε κάτι όμως! Μήπως αν βάλεις TCR 415 με 420, ανάλογα την αρχική αντίσταση, έχεις ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα? ;)

Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #824 στις: Μαρτίου 12, 2016, 19:52 »
καλησπερα μαγκες μου αγορασα το  ud 28ga 30 ft, εφτιαξα σε 2,4mm με 7-8 σπειρες μου βγηκε 0,77Ω  στο κιουμποιντ,το δουκευω (στους 200 C και pwr:70w) μου φενεται νορμαλ.Εχετε να προτεινετε και καποιο αλλο στησιμο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix