vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

149 επισκέπτες, 4 χρήστες
webtool, gstamatos, bloodlessz, Buliwyf

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #825 στις: Μαρτίου 12, 2016, 19:59 »
Να προτείνω εγώ δεν έχω, να προειδοποιήσω έχω...
Μην το βάλεις σε power mode στα 70watt, θα φας το καμένο της ζωής σου... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #826 στις: Μαρτίου 12, 2016, 20:01 »
δεν ειχα σκοπο να γυρισω στο power mode αλλα αν το εκανα  μαλλον θα την παταγα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #827 στις: Μαρτίου 12, 2016, 20:02 »
Μπορείς να το γυρίσεις πάντως άνετα. Μπορεί να σ'αρέσει και περισσότερο. Κατέβασε τα watt πρώτα όμως ε!

Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #828 στις: Μαρτίου 12, 2016, 20:05 »
ναι το ξερω αλλα θελω να δω πως θα αποδοσει γιατι με το Ni200 δεν ειδα μεγαλη διαφορα και γυρισα στο κανθαλ που μαλλον και με το SS το ιδιο θα ειναι... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #829 στις: Μαρτίου 12, 2016, 20:10 »
Κάποιο πρόβλημα έχουν οι γευστικοί σου κάλυκες, δεν εξηγείται αλλιώς... :tongue_smilie:
Όχι εντάξει, δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια, είπαμε. Αλλά συνήθως το νικέλιο δίνει καλύτερη γεύση... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #830 στις: Μαρτίου 12, 2016, 21:21 »
Εντάξει λοιπόν, επειδή δεν πιστεύεις εμένα, θα σε παραπέμψω αλλού ;D
Εδώ αλλά και εδώ, φαίνεται ξεκάθαρα οτι η θερμοκρασία και το TCR αντίστοιχα υπολογίζονται απο έναν τύπο και μόνο. Ανεξαρτήτου mod.
Αυτόν τον τύπο λοιπόν (εξίσωση) χρησιμοποιούν όοοολα τα mod, για να υπολογίσουν τη θερμοκρασία. Απο εκεί και πέρα, εκείνο που αλλάζει σε κάθε mod, και εδώ μπαίνει ο αλγόριθμος, είναι ο τρόπος που αποφασίζει τα watt για να σταθεροποιήσει αυτή τη θερμοκρασία. Αφού δηλαδή υπολογιστεί η θερμοκρασία με τον τύπο αυτό, μετά μπαίνει σε εφαρμογή ο αλγόριθμος και αποφασίζει το mod τα watt για να την κρατήσει σταθερή.

:thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Συμφωνουμε απολυτα !!!!!!!!!
Αυτον τον αλγοριθμο εννοουσα κι εγω !!!!  Αυτον τον δευτερο "τυπο" που μπαινει βεβαια στην βασικη εξισωση υπολογισμου θερμοκρασιας-αντιστασης!!!
Αλλα πως να εξηγησω μια εξισωση, που μπαινει σφηνα σε μια αλλη ? ;D
Γι αυτο και δεν βλεπουμε SS316L να εχει σε ενα μοντ 98 και σε αλλο 23346545 ;D
Αυτες οι μικρες διαφορες στο tcr απο μοντ σε μοντ ειναι γιατι εχουν διαφορετικο αλγοριθμο καποιες εταιριες που κατασκευαζουν μοντ ;)

Γι αυτο ειπα οτι το tcr ΠΡΕΠΕΙ να το παιρνουμε απο την κατασκευαστρια εταιρια του καθε μοντ !!!!!
Η οποια βεβαια βασιζεται πανω στον 1ο "βασικο τυπο" υπολογισμου θερμοκρασιας-αντιστασης, οπως πολυ ωραια διατυπωσες. :)

Ειναι θεμα διατυπωσης τελικα!
Εμ ιδιο ειναι να καταλαβαινομαστε με γραπτο λογο?.... με το να καθομαστε γυρο απο ενα τραπεζι, να τα λεμε πινοντας κανα κρασακι και ατμιζοντας τα καλουδια μας ? :)



Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #831 στις: Μαρτίου 12, 2016, 21:33 »
Συμφωνώ στο τελευταίο αλλά πάλι θα διαφωνήσω στα υπόλοιπα... :)
Επειδή όμως το τραβήξαμε πολύ, λέω να μην το συνεχίσω. Δεν μπορώ να πω πιο απλά οτι το TCR είναι σταθερά του υλικού και μόνο. Και οτι δεν εξαρτάται απο κανένα αλγόριθμο που χρησιμοποιεί η όποια εταιρία που κατασκευάζει mod. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #832 στις: Μαρτίου 12, 2016, 23:01 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον estrifan.
To TCR εξαρτάται από τον τύπο και τη σύσταση του σύρματος κι όχι από τη συσκευή. Τώρα αν ο αλγόριθμος που χρησιμοποιούν οι συσκευές διαφέρει από τη μια στην άλλη δεν το γνωρίζω. Εγώ έναν αλγόριθμο γνωρίζω για τον υπολογισμό που μας ενδιαφέρει, άρα θέλω να πιστεύω πως όλες χρησιμοποιούν τον ίδιο.

Για τον έλεγχο θερμοκρασίας και τις διακυμανσεις από συσκευή σε συσκευή, τη γνώμη μου την έχω γράψει και παλιότερα. Μην τον παίρνετε της μετρητής.
Η όλη τεχνολογία είναι σε αρχικό στάδιο και δε δουλεύει σωστά και με απόλυτη ακρίβεια. Πόσο μάλιστα με συσκευές του 20$. Οι πιο ποιοτικές κάτι πάνε να κάνουνε, με καμπύλες TFR κλπ, αλλά ακόμα κι εκεί πιστεύω έχουμε δρόμο μπροστά μας.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #833 στις: Μαρτίου 12, 2016, 23:13 »
Συμφωνώ για το ότι δεν δουλεύει με απόλυτη ακρίβεια. Εγώ σαν Γιάννης όμως προσπαθώ να πάρω ότι καλύτερο μπορώ απο αυτό με τον τρόπο που δουλεύει τώρα. Θεματάκι δικό μου είναι αυτό  ;D
Για αυτό αφιερώνω και τόσο χρόνο σε αυτό αλλά φυσικά και επειδή τα σύρματα για TC με ικανοποιούν περισσότερο ως προς το αποτέλεσμα.
Οι πιο ποιοτικές συσκευές με καμπύλες TFR κλπ με εξιτάρουν η αλήθεια είναι, αλλά δεν τα δίνω τα χρήματα... Εκτός αυτού λέω να μην καώ άλλο... ;)  Ας ατμίσω και λίγο!

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #834 στις: Μαρτίου 13, 2016, 02:44 »
Συμφωνώ στο τελευταίο αλλά πάλι θα διαφωνήσω στα υπόλοιπα... :)

Αααααααααχαχχαχαχαααχα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:   παραδινομαι !!!!!!!!

Κι εγω θα διαφωνησω που διαφωνεις :lotpot:  αλλα οκ το αφηνω κι εγω γιατι οπως ειπε και ο φιλος ΕΡΕΒΟΣ το καναμε N.A.S.A. εδω μεσα ;D
Το θεμα ειναι το αποτελεσμα !!! Και το αποτελεσμα ειναι να ειμαστε ΜΑΚΡΙΑ απο τα περιπτερα.
Υ.γ. Δεν εχω περιπτερο, απλα nickname ειναι :))

Παντως θεωρω οτι ειμαστε σε καλο δρομο !!! Το 2015 ηταν επαναστατικο στο η.τ. !!!
Και στο 2016 πιστευω οτι θα γινει χαμος παλι, καθως ηδη αρχισανε να ελεγχουν την θερμοκρασια σε kanthal   :yes: , ατμοποιητες χωρις συρματα...
Και ποιος ξερει τι αλλο ....... :)


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2016, 02:52 από periptero »

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #835 στις: Μαρτίου 14, 2016, 00:24 »
Στο vtc με το τελευταιο firmware και με το πρασινο καρουλι της ud το 88,90,92,94 δουλευει πολύ υποτονικα. Δεν ξερω αν τελικα αυτο ειναι το σωστο νουμερο η απλα φταιει το μοντ αλλα στην ρυθμιση για ss316 που εχει ετοιμη στο μενου παιζει πολύ πολύ καλα. ομως δεν εχω ιδεα αν δουλευει σωστα, απλα ειναι σαν να κανεις κανθαλ.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #836 στις: Μαρτίου 14, 2016, 00:49 »
Δεν μας είπες όμως και σε ποιά θερμοκρασία το έβαλες! ;)
Αν και εσένα σου μετράει το vtc τις αντιστάσεις παραπάνω, θέλεις παραπάνω απο tcr 92 για να καταφέρεις να ατμίσεις. Ιδανικά, σε μια αντίσταση 0.50Ohm και θερμοκρασία στους 220 ας πούμε, θέλεις ένα tcr κάπου στο 115, ή να ανεβάσεις θερμοκρασία κάπου στους 270 βαθμούς...
Αλλά γενικά έχουμε καταλήξει να μην πολυεμπιστευόμαστε κιόλας το ατσάλι σε TC με τόσο χαμηλό tcr... :dontknow:
Τώρα το αν παίζει σωστά, εσύ το ξέρεις όπως καταλαβαίνεις στο αποτέλεσμα που έχεις...ιδανικά αν δεν πάρεις και καμένο στο τελείωμα του υγρού.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #837 στις: Μαρτίου 14, 2016, 00:57 »
μεχρι 230.βασικα εχω απορια γιατι ειναι τοσο καλο το μαμα setting στους 190-200. λες να δοκιμασω παραπανω tcr?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #838 στις: Μαρτίου 14, 2016, 01:03 »
Εγώ το μαμα setting απο ότι ξέρω είναι 120. Κάποιος είχε κάνει νομίζω ερώτηση στη joyetech και είχε δώσει αυτό το νούμερο αν θυμάμαι καλά...για αυτό σου παίζει καλά εσένα εκεί...
Οπότε παραπάνω απο 120, θα σε αναγκάσει να κατεβάσεις τη θερμοκρασία μετά κιάλλο...
Πόσα ohm είναι η αντίστασή σου?

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #839 στις: Μαρτίου 14, 2016, 01:14 »
0,85

αν ειναι 120 εξηγει το προβλημα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246032 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572098 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1883 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8030 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121678 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326748 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8604 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297717 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827611 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511696 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios