vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, teo77, aalex, manoslykos, Milarepa, gfilip, lagoudakis

Twitter

Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #225 στις: Αυγούστου 17, 2016, 01:22 »
Είσαι σίγουρος ότι τα ψάρια σου δεν έχουν διακετύλιο? Αναλύσεις, έχουν? 😁

Πέρα από την πλάκα, είναι πολλές οι εταιρείες που δημοσιεύουν αναλύσεις για περιεκτικότητα σε διακετύλιο, ακετοΐνη και Acetyl Propionyl. Σίγουρα όχι όλες, αλλά αρκετές. Και πάντα μιλάμε για έτοιμα υγρά ή αρώματα.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #226 στις: Αυγούστου 17, 2016, 01:42 »
Cruiser,προσπαθω να βαλω μια φωτογραφια με τα ψαρια και μετα θα σε ρωτουσα αν μπορεις να κανεις ενα review,αλλα δεν μπορω γιατι ειναι μεγαλη και δεν ξερω πως να την φτιαξω.Περιμενε ομως μεχρι αυριο που θα ερθει βοηθεια και θα τα πουμε... :)) :))
υ.γ:αν τα ψαρια μου ειναι πιο νοστιμα απο τα υγρα σου κερδιζω ενα μοντακι;!

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #227 στις: Αυγούστου 17, 2016, 02:52 »
Ελάχιστες εταιρείες αναφέρουν αν τα αρώματα ή τα έτοιμα υγρά περιέχουν διακέτυλιο ή όχι κτλ κτλ.

Μιλούσα για τα diy αρώματα, νόμιζα έγινε κατανοητό. Με τα έτοιμα υγρά δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα γιατί η αγορά, ειδικά όπως είναι στην ελλάδα, δεν με πείθει καθόλου από πολλές απόψεις. Διακετύλιο καθαρό, θεωρητικά δεν περιέχει κανένα υγρό. Δεν ξέρω αν είναι απαγορευμένο επίσημα (μάλλον είναι), ανεπίσημα πάντως είναι, γιατί έχει στιγματοποιηθεί χοντρά. Υπάρχουν εταιρείες που δεν δίνουν ενδείξεις αλλά την πατάνε, μπορείς να ψάξεις ας πούμε για το φιάσκο με την -πασίγνωστη- five pawns.

Για τα diy αρώματα τώρα, τα υγρά που περιέχουν acetoin/acetyl propionyl (όχι διακετύλιο, το οποίο ίσως απλά προκύψει στην μίξη σε μικρά δείγματα λόφω των προαναφερθέντων) αναφέρονται παντού και πάντα. Τουλάχιστον για τα γνωστά που έχω δει εγώ (tpa, capella, FW, FA κλπ). Δεν έχω ιδέα γιατί λες ελάχιστες τώρα εσύ για ένα θέμα που πραγματικά έχει πάρει τεράστια διάσταση στον χώρο εδώ και καιρό. Ποιές είναι αυτές που δεν το κάνουν; Έχω περιέργεια.


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Diver ποιο ντοκυμαντερ; Δεν γνωριζω :-[και θα ηθελα να το δω.Επισης βλεπω ο φιλος kikas λεει οτι ''ελάχιστες εταιρείες αναφέρουν αν τα αρώματα ή τα έτοιμα υγρά περιέχουν διακέτυλιο ή όχι κτλ κτλ.'' ενω λιγο πιο πανω ο superfuzz λεει '' ολες οι εταιρείες αναφέρουν αν τα αρώματα περιέχουν διακετύλιο ή τα συναφή και ποιά.''. :confused1:(παλι)
σημ:superfuzz ευχαριστω για το link.Θα το διαβασω με ησυχια αυριο γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα,γιατι σημερα προτιμησα να κανω λιγο ψαρεμα το οποιο με ανταμειψε με 4-5 ωραια ψαρακια,χωρις διακετυλια-ακρομαιντανους κ.τ.λ

Ο καθένας μας το μακρύ και το κοντό του λέει εν τέλει. Όπως με πολλά θέματα που αφορούν την πληροφορία, η κρίση -και η εμπιστοσύνη σε αυτήν- του αναγνώστη είναι απαραίτητη. :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2016, 02:59 από superfuzz »

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #228 στις: Αυγούστου 17, 2016, 10:13 »
Diver ποιο ντοκυμαντερ; Δεν γνωριζω :-[και θα ηθελα να το δω..........

Υπάρχει νήμα γι αυτό  http://vaping.gr/index.php/topic,30287.msg1008121.html#msg1008121
Το βίντεο με τη μετάφραση δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα , αλλά αμετάφραστο μπορείς να το βρεις στο  youtube ψάχνοντας "E Cigarettes Miracle or Menace"

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #229 στις: Αυγούστου 17, 2016, 11:23 »
@superfuzz αναφέρομαι κυρίως στα έτοιμα υγρά καθώς δεν ασχολούμαι με DIY. Πλέον είναι αμέτρητες οι εταιρείες που φτιάχνουν υγρά. Εγώ και εσύ να κάτσουμε να φτιάξουμε 5 υγρά, τα ονομάζουμε ΧΨ, κολλάμε και μια ετικέτα πάνω και έτοιμα προς κατανάλωση. Κάποιες εταιρείες έχουν όντως αναλύσεις αλλά μέχρι στιγμής δεν είναι η πλειοψηφία. Κάντε μια μικρή έρευνα με τα υγρά που πουλάνε τα καταστήματα και μπείτε στην σελίδα του κατασκευαστή των υγρών.
Επίσης υπάρχει και θέμα στο φόρουμ όπου υπάρχουν αναρτημένα ποια υγρά έχουν αναλύσεις. Πλέον όμως, όπως έγραψα και πιο πριν έχει ξεφύγει ο ρυθμός που ξεφυτρώνουν καινούρια υγρά και είναι δύσκολο να τα παρακολουθήσει κάποιος.
Τέλος το διακετέλιο δημιουργείται κυρίως από τις προσμίξεις των αρωμάτων (χημικός δεν είμαι άρα δεν είμαι και 100% σίγουρος γι αυτό, γράφω με βάση όσα έχω διαβάσει), δεν υπάρχει στις πρώτες ύλες (άρωμα, βάση κτλ) ή αν υπάρχει μπορείς να το αποφύγεις αγοράζοντας πρώτες ύλες που δεν το περιέχουν.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #230 στις: Αυγούστου 17, 2016, 11:51 »

Ατμιζω με ή χωρις διακετυλια κ.λ(πως μπορω να ξερω,παντως ατμιζω) και κερναω μεζε με ιωδιο και φρεσκαδα!
Θα μου πει τωρα ο Cruiser79:και αν εχουν βαρεα μεταλλα-ακρολεινη ή αλλα;Καλε μου κυριε,δεν γνωριζω.Ως νησιωτης ομως, ποιο θα επιλεγατε για review; :))

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2016, 14:19 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος dogonala

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #231 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 02:24 »
Καλησπερα παιδια,

Λοιπόν επειδή έχω χαθεί τελείος  μερικες απορειες, διαβασα με προσοχή όλα τα ποστ αλλα και πάλι άκρη δεν έβγαλα
Ερώτηση πρώτη
Οι προαναφερθήσες ουσιές απ οτι κατάλαβα βρίσκονται και στο κανονικό τσιγάρο και μάλιστα σε μεγαλήτερες ποσότητες σωστά?
αλλάζει κάτι με την καύση σε σχέση με τον ατμό όσον αφορά το αποτέλεσμα στην υγεία μας γιαγτι δεν μας είχαν απασχολίσει στο παρελθόν τόσο πολυ για το κανονικό τσιγάρο ( η απλά ειναι μικρό το κακό μπροστά στον καρκινο τα εγκεφαλικά και τις καρδιοπάθιες που το τσιγάρο μοιράζει)
Ερώτηση 2 γιατί με τα νουμερα που αναφέρθηκαν μπερδέυτικα. Μπορεί καποιος συμφορουμήτης σε περίπτωση που διαθέτει μια λύστα υγρών ασφαλή προς ατμισμα να μας την παραθέσει. Ετερεια η όνομα υγρού.

Και τρίτον 
Στην πρώτη σελίδα είδα έναν ''πίνακα'' με ασφαλές προς άτμισμα τιμές διαφόρων χημικών ουσιών
όριο ασφαλούς άτμισης για έτοιμο υγρό 22 μg/ml για το δυακετύλιο
όριο ασφαλούς άτμισης για έτοιμο υγρό 46 μg/ml για acetyl propionyl
όριο ασφαλούς άτμισης για την ακεταλδεΰδη δεν έχει προσδιοριστεί.
Μπορείτε να αναφέρετε και την αντιστοιχεια ug/ml. που οι περισσότερες ερευνες δημοσιευονται ετσι.


Ευχαριστώ πολύ.







Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #232 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 02:53 »
Για το (1) δεν υπάρχει απάντηση. Γιατί δεν νοιαστήκαμε ως καπνιστές για 2-3 από τις 4000 ουσίες που έχει ο καπνός του τσιγάρου; Και γιατί δεν νοιαστήκαμε και για τις άλλες 3998;
Κάθε απάντηση είναι προσωπική. Εγώ δεν νοιάστηκα γιατί δεν με ενδιέφερε να μάθω τίποτα παραπάνω για το τσιγάρο. Ήξερα πως κάνει κακό αλλά ήθελα να συνεχίσω να καπνίζω, όχι να διαβάζω μελέτες για το θέμα. Αν εννοείς "γιατί δεν νοιάστηκαν οι επιστήμονες"... πού το ξέρεις πως δεν νοιάστηκαν; Όταν κάπνιζες διάβαζες μελέτες για όλες αυτές τις ουσίες ή έκανες όπως κι εγώ;
;)

Τα (2) και (3) θα σου απαντηθούν εδώ:
Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #233 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 11:23 »
Οσον αφορα το πρωτο σκελος, κι εγω (και πιστευω ΟΛΟΙας ανεξαιρετως) μια απ τα ιδια με τον απο πανω...
Φυσικα και δε νοιαστηκα για μελλετς, ερευνες ουτε για τις ουσιες και τα προσθετα του τσιγαρου και η λογικη δικαιολογια εχει να κανει μαλλον με το οτι ηταν κατι "ευρεως αποδεκτο" οπου ολοι λιγο πολυ γνωριζαμε οτι προκαλει προβληματα στην υγεια αλλα δε νοιαζομασταν γιατι απλα ολοι καπνιζαν, οποτε μαλλον καπου στο βαθος του μυαλου σκεφτομασταν πως " αν απ τους καπνιστες το Χ ποσοστο θα παθει καρκινο εγω θα ειμαι αυτος?  "
Απο κει και περα αν σου λεγαν οτι μπορει να προκαλεσει και αλλα πνευμονικα θεματα υπηρχε περιπτωση να ταρακουνηθεις τη στιγμη που δε "μασσησες" στον καρκινο και στο θανατο?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #234 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 22:40 »
Γιατι λεμε οτι δεν νοιαζομαστε για τις πιθανες συνεπειες του κανονικου τσιγαρου αφου μολις εμφανιστηκε μια νεα εναλλακτικη μορφη που φανεται οτι ειναι πολυ λιγοτερο βλαβερη,τρεξαμε σε αυτη;
Περισσοτερο πρεπει να ισχυει αυτο που λεει ο Nick74:μαλλον καπου στο βαθος του μυαλου σκεφτομασταν πως " αν απ τους καπνιστες το Χ ποσοστο θα παθει καρκινο εγω θα ειμαι αυτος?  ",γι'αυτο και συνεχιζαμε το καπνισμα.
Τωρα,φυσικο ειναι να μας ενδιαφερει η ερευνα σχετικα με το η.τ,και πρεπει να μας ενδιαφερει νομιζω,αφου ειναι μια νεα ανακαλυψη,για την οποια οπως λενε οι γιατροι/ερευνητες χρειαζονται πολλα χρονια μελετης ακομα για να σιγουρευτουμε τι τελικα ειναι αυτη η νεα ανακαλυψη.
Περασαμε απο την μια εξαρτηση,κ.τ,σε μια αλλη,η.τ.Μακαρι να ειναι ολα καλα,οπως δειχνουν οι μεχρι τωρα ερευνες.
Δεν πρεπει να μας ενδιαφερει; :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #235 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 01:14 »
Ούτε πρέπει, ούτε δεν πρέπει. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός νομίζω. :)

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #236 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 19:46 »
Ναι σωστα.Ειναι κατι σαν τη ψηφο,ενα πραμα...

Μετα την απομακρυνση απο την καλπη,ουδεν λαθος αναγνωριζεται...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #237 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 00:25 »
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι. Αυτό που νομίζω είναι ότι ούτε εγώ μπορώ να στηρίξω ότι εσένα δεν πρέπει να σε απασχολεί, ούτε εσύ μπορείς να στηρίξεις ότι εμένα πρέπει να με απασχολεί.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #238 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 09:14 »
από ατύχημα μάθαμε την βλαπτικές συνέπειες κάποιων ουσιών και σαν γνήσιοι καπνιστές αγνοούμε τις συνέπειες τους. :o
Μπορεί να μην ξέρουμε σε ποια δοσολογία αλλά ξέρουμε ότι οι συγκεκριμένες ουσίες προκαλούν  μη αναστρέψιμη βλάβη σε ένα από τα πιο ζωτικά όργανα.

Ωστόσο η τέλεια κρέμα και το φανταστικό μπισκότο είναι πολύ πιο σημαντικό ώστε να με απασχολούν τέτοια ποταπά θέματα.

Η βιομηχανία έπρεπε από μόνη της να πάρει μέτρα, δεν πήρε και έδωσε ένα ακόμα όπλο στο να μας εξισώσουν με το κάπνισμα.




Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη
« Απάντηση #239 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 10:19 »
Υπήρξαν πάντως εταιρείες που έκαναν αλλαγές.
Όχι όλες, δυστυχώς, αλλά κάποιες είχαν τη διορατικότητα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix