vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 6 χρήστες
Mimhsdr, Ribot, Jorge, manoslykos, hlias bax, infernity

Twitter

Χτύπημα χωρίς νικοτίνη και PG γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος atmistis1960

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χτύπημα χωρίς νικοτίνη και PG γίνεται;
« Απάντηση #150 στις: Αυγούστου 25, 2014, 19:59 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ ΣΑΝ ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ CARREFOUR ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΠΥΛΑΙΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΥΓΡΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΜΕ ΧΤΥΠΗΜΑ.ΑΓΟΡΑΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΧΤΥΠΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΩ 3 ΥΓΡΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ STEAM ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Κ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ (ΧΗΜΙΚΟΣ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ.ΤΑ ΥΓΡΑ ΕΧΟΥΝ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΤΑ ΠΑΣΑΡΑΝΕ ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΜΕΝΤΑΣ.ΟΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΑΠΛΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΛΣΙ Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΥΓΡΩΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩς ΕΙΝΑΙ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ.ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΠΩΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΥΓΡΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΙ ΒΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΒΑΘΜΙΔΕΣ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΜΗΝΥΣΕΙΣ ΛΕΩ ΚΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΙΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΣ Λ Α Μ Ο Γ Ι Α!!!!!!
ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΕΑ!!!


Mην γράφετε με κεφαλαία.
Είναι κουραστικά στην ανάγνωση και δείχνει ότι φωνάζετε.
Διαβάστε και αυτό: Όχι ολόκληρα μηνύματα με κεφαλαία.
Ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2022, 08:16 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Χτύπημα χωρίς νικοτίνη και PG γίνεται;
« Απάντηση #151 στις: Αυγούστου 25, 2014, 22:37 »
Καλώς ήρθες  :bye:
Μπορείς να περάσεις και από εδώ για μια πρώτη γνωριμία:
http://vaping.gr/index.php/topic,1888.msg757898.html#msg757898

Σοβαρές οι κατηγορίες σου.
Παρόμοιες έχουν αναφερθεί.
Μιας και είσαι χημικός, μπορείς να βοηθήσεις πάρα-πάρα πολύ.
Όπως το πώς καταλαβαίνουμε, εμείς οι ερασιτέχνες την περιεκτικότητα σε νικοτίνη και πολλά-πολλά άλλα, που θα φανούν τις επόμενες μέρες, καθώς ταξιδεύεις στις σελίδες εδώ.
Καλώς ήρθες  :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2022, 02:37 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Χτύπημα χωρίς νικοτίνη και PG γίνεται;
« Απάντηση #152 στις: Αυγούστου 26, 2014, 01:30 »
Φίλε atmistis1960, καλύτερα θα ήταν να περίμενες τις αναλύσεις και μετά να δημοσίευες το μήνυμά σου. Τώρα δεν έχει καμιά καμία ισχύ και είναι μόνο υποθέσεις.
Όταν θα έχεις τις πλήρεις αναλύσεις, δημοσίευσέ τες με πλήρη στοιχεία εργαστηρίου (διεύθυνση, τηλέφωνο, E-mail) ώστε να μπορούν να διασταυρωθούν.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χτύπημα χωρίς νικοτίνη και PG γίνεται;
« Απάντηση #153 στις: Αυγούστου 26, 2014, 11:36 »
 Καλημέρα

 Πρέπει να ήταν Μάρτιος ή Απρίλιος και ήμουν με την σύζυγο που δοκίμαζε παπούτσια σε κάποιο μαγαζί στον διάδρομο εμπορικού κέντρου.
Βαρεμάρα μεγάλη, ατμίζω έξω από το μαγαζί και χαζεύω βιτρίνες για να σκοτώσω την ώρα μου ώσπου πλησιάζω τον πάγκο/περίπτερο με είδη Η.Τ.

 Ήταν η περίοδος που ψαχνόμουν για ένα VV/VW και το μάτι μου έπεσε σε ένα Vamo V5 που είχε στο stand.

 -Καλησπέρα σας, μπορώ να το δώ αυτό; (ρωτάω στον 35άρη υπεύθυνο που άτμιζε με μια ego κρεμασμένη στο λαιμό του)
 -Βεβαίως. (και μου δίνει να το πιάσω)
 -Πω, πω! Ολόκληρη γκουμούτσα. Πόσο το μαλλί;
 -Εξήντα ευρώ.
 -Σώπα βρε παιδάκι μου! Πολλά δεν είναι;
 -Μα έχει και μπαταρία και φορτιστή. Ξέρετε παίρνει ειδικές μπαταρίες (και μού δείχνει μια ...fire).
 -Η μπαταρία είναι protected; (ρώτησα καθώς μου φάνηκε αρκετά μακριά όπως την κρατούσε.)
 -Ορίστε; Δεν σας άκουσα;
 -Λέω, η μπαταρία έχει κύκλωμα προστασίας ή είναι χωρίς προστασία;
 -Μα τι λέτε κύριε, φυσικά είναι με προστασία. Όλα τα είδη μας είναι ασφαλή!
 
Ευτυχώς η κυρία είχε διαλέξει παπούτσια και με φώναξε για να δώ αν της πάνε...
 
 Τα παραπάνω είναι ενδεικτικά της κατάρτισης και της υπευθυνότητας κάποιων πωλητών ΗΤ.
 
 
Έχω όμως και κάποιες απορίες:

 1. Πόσο αετός πρέπει να είναι ένας πωλητής για να πείσει έναν χημικό να αγοράσει μέντα ως υποκατάστατο της νικοτίνης;

 2. Σε ποιο νήμα έχουν απαντήσει και ποιους έχουν απειλήσει με μηνύσεις;
 
 3. Χημικός μπήκε στη διαδικασία να αναλύσει υγρά, διαπιστώνει ότι περιέχουν νικοτίνη, αναφέρει εδώ το αποτέλεσμα και εν συνεχεία περιμένει τα "επίσημα" αποτελέσματα.
Από ποιόν τα περιμένει, από τον ιερέα της ενορίας του; Τό αποτέλεσμα των αναλύσεών του που αναφέρει εδώ, δεν είναι έγκυρο; 

Απ: Χτύπημα χωρίς νικοτίνη και PG γίνεται;
« Απάντηση #154 στις: Αυγούστου 26, 2014, 13:51 »
Μπορει να τα στειλε στο χημειο του κρατους ή και σε αλλο εργαστηριο..

Σε αντιπροσωπεια αυτοκινητων υπηρχε θεμα με λαδια και ξερω οτι οι ανθρωποι εστειλαν σε 3-4 εργαστηρια δειγμα για να στοιχειοθετησουν κατηγορια..


διαγραφή άμεσης παράθεσης
Μην χρησιμοποιείτε την "παράθεση" όταν απαντάτε στο αμέσως προηγούμενο ποστ, διότι γίνεται ανάγνωση του ίδιου κειμένου δύο φορές χωρίς λόγο.
Ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2014, 13:58 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Χτύπημα χωρίς νικοτίνη και PG γίνεται;
« Απάντηση #155 στις: Αυγούστου 26, 2014, 19:12 »
Μια ερώτήση μόνο προς τον φίλο atmistis1960. Σε ένα σημείο λες ότι

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΩ 3 ΥΓΡΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ STEAM ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Κ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ (ΧΗΜΙΚΟΣ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ.ΤΑ ΥΓΡΑ ΕΧΟΥΝ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΤΑ ΠΑΣΑΡΑΝΕ ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗ.

και στο τέλος

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΜΗΝΥΣΕΙΣ ΛΕΩ ΚΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΙΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι στην πρώτη περίπτωση έκανες ανάλυση με ίδια μέσα και στη δεύτερη τα έδωσες σε κάποιο χημείο και περιμένεις το χαρτί με τις σφραγίδες και τις υπογραφές, σωστά?

Συχώρεσέ με αν κάνω λάθος καθώς δεν τη γνωρίζω τη διαδικασία αναλύσεων ούτε τα πρωτόκολλα αλλά ούτε και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αναλύσεις ένα υγρό για περιεκτικότητα νικοτίνης με υλικά και εξοπλισμό που βρίσκεις στο γενικό εμπόριο και μπορείς να έχεις σπίτι σου.

Αυτό πάλι που έχουν απαντήσει και απειλούν με μυνήσεις, γνωρίζεις που ακριβώς βρίσκεται γιατί πραγματικά δεν μου θυμίζει κάτι. Αν όντως έτσι έχουν τα πράγματα πάντως, το θεωρώ σοβαρότατο παράπτωμα από τη μεριά του πωλητή και θεωρώ επιβεβλημένη την ενημέρωση κυρίως των ατμιστών. Καλώς μας ήλθες κιόλας, θεωρώ ότι η βοήθειά σου και οι γνώσεις σου θα είναι απαραίτητες στο εξής.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Χτύπημα χωρίς νικοτίνη και PG γίνεται;
« Απάντηση #156 στις: Αυγούστου 26, 2014, 22:40 »
Μια πιθανή εξήγηση είναι όντως το πρώτο σκέλος από αυτό που έγραψε ο Cruiser79. H ακρίβεια της ανάλυσης εξαρτάται από τα όργανα που έχει ο καθένας.
Ίσως έγινε μια πρώτη εκτίμηση με την αρχική ανάλυση και η παραπάνω να γίνει με όργανα μεγαλύτερης ευαισθησίας.
Όπως και να έχει, περιμένουμε με ενδιαφέρον τις εξελίξεις.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Χτύπημα χωρίς νικοτίνη και PG γίνεται;
« Απάντηση #157 στις: Αυγούστου 26, 2014, 22:53 »
Το θέμα (χωρίς τις μηνύσεις) έχει απασχολήσει ξανά το φόρουμ στο ίδιο νήμα
http://vaping.gr/index.php/topic,10974.msg529779.html#msg529779


Τώρα από αυτά που λέει ο atmistis1960 δύο πράγματα καταλαβαίνω: ή ότι έκανε μια αρχική ανάλυση ο ίδιος και αφού βεβαιώθηκε για το προφανές - ότι χτύπημα χωρίς νικοτίνη δεν υπάρχει - πήγε τα υγρά και σε εργαστήριο. Ή ότι τα πήγε εξαρχής σε εργαστήριο, έμαθε προφορικά το αποτέλεσμα και τώρα το περιμένει γραπτώς και επισήμως.
Σε κάθε περίπτωση, θα μας το διευκρινίσει.


Δυστυχώς η εν λόγω εταιρία υπάγεται κατά τη γνώμη μου στα καταστήματα πώλησης η.τ. που η μοναδική τους χρησιμότητα είναι ότι θα χρησιμοποιηθούν ως κακά παραδείγματα του χώρου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2022, 02:38 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Χτύπημα χωρίς νικοτίνη και PG γίνεται;
« Απάντηση #158 στις: Αυγούστου 26, 2014, 23:05 »
Υπάρχουν και τεστ νικοτίνης για οικιακή χρήση.
http://www.eliquidtest.com/

[Δεν γνωρίζω πόσο ακριβή είναι, ούτε έχω χρησιμοποιήσει.]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix