vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #541 στις: Ιουλίου 19, 2013, 18:17 »
Εγώ τον πήρα την παρασκευή και πήρα και μία έξτρα αντίσταση τον 1.8ohm.

Χρησιμοποίησα εξ'αρχής την 1.8 αλλά δεν άφησα τα φιτίλια να μουλιάσουν 2-3 λεπτά όπως αναφέρει η nobacco και μετά από μερικές ώρες άτμισης άρχισε να μου πετάει σταδιακά δόσεις καμένου πλαστικού αλλά και πέρα από αυτό σε κάθε τζούρα ένοιωθα τον λαιμό μου να καίγεται.

Την επόμενη μέρα δεν άντεξα και χρησιμοποίησα τον 2.4ohm αλλά αυτή την φορά τον άφησα 3-4 λεπτά να ποτίσουν τα φιτίλια και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την γεύση και από την ποιότητα κατασκευής του (αν και ίσως είναι λίγο πρώιμο να βγάλω συμπεράσματα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα)

Μου παρουσιάζει όμως ένα περίεργο πρόβλημα στην μία μπαταρία (έχω 2 x 900mAh giant)

Το πρόβλημα ξεκίνησε αφού γύρισα στον 2.4ohm (μπορεί να είναι και απλή σύμπτωση) τον χρησιμοποίησα εκείνο το βράδυ κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά κάποια στιγμή το επόμενο πρωί όταν χρειάστηκε να τον ξαναγεμίσω όταν τον έβαλα επάνω στην μπαταρία το φως άναβε κανονικά αλλά ο ατμοποιητής δεν άτμιζε!
Δοκίμασα και ανέβασα τον πόλο λίγο με ένα κατσαβιδάκι (μιας και το έχω ξανασυναντήσει αυτό το πρόβλημα αλλά και πάλι δεν άτμιζε.
Ο μόνος τρόπος που καταφέρνω να τον κάνω να ατμίση με την συγκεκριμένη μπαταρία είναι να την έχω πάρα πολύ λασκαρισμένη στο σπείρωμα (τόσο σε σημείο να κουνιέται ενοχλητικά ο ατμοποιητής επάνω στην μπαταρία!)

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το διορθώσω ή να πάω να πάρω έναν άλλον?
Ολόιδιο πρόβλημα σε μπαταρία nobacco i-want λύθηκε με επισκευή της μπαταρίας από τη nobacco.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #542 στις: Ιουλίου 19, 2013, 18:22 »
Το πρόβλημα με την αντίσταση ήταν ότι έκανε hotspot (ήταν προβληματική) εξ ου και το κάψιμο στο λαιμό.


Στην μπαταρία είχε κατέβει ο πόλος (μάλλον από το πολύ σφίξιμο), δεν σφίγγουμε ποτέ τον ατμοποιητή στην μπαταρία, βιδώνουμε μέχρι εκεί που πάει και ένα κλικ παραπάνω.




Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #543 στις: Ιουλίου 25, 2013, 20:55 »
Funstore CE4+ Crystal XL clearomizer
http://www.funstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=835

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής
Tank μεγάλης χωρητικότητας (5ml)
Μηδενικές διαρροές

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #544 στις: Ιουλίου 26, 2013, 02:00 »
Παίδες, χρειάζομαι τα φώτα σας!  :hmmm:

Για πρώτη φορά μετά από ένα χρόνο (με διαλλείματα) χρήσης του Epsilon μάλλον έπεσα και εγώ σε ελαττωματική παρτίδα κεφαλών... ή μήπως όχι;

Πληροφοριακά, ατμίζω σε μπαταρία Epsilon 1100 και σε Giant (μόνο για το pass-through). Προσοχή, ακολουθεί σιδηρόδρομος:

Είχα πάρει 5 απλές και 3 dual coil από κατάστημα Nobacco (ετοιμάζομαι για ταξίδι και ήθελα stock). Άτμισα χωρίς πρόβλημα τη μια dual, κράτησε μια εβδομάδα και την άλλαξα προληπτικά. Από εκεί και έπειτα, η μια dual και οι τρεις single που δοκίμασα μου δίνουν το εξής αποτέλεσμα: Πρώτη τζούρα μετά το γέμισμα γεύση καμένου και πλαστικίλας. Δεν έχει σημασία πόσο προσεκτικά το γέμισα, αν σταμάτησα στην γραμμούλα των 1.6 ή αν έβαλα λίγο παραπάνω (όπως έκανα παλιά), αν το στριφογύρισα ή το άφησα ξαπλωμένο για να ποτίσουν καλά τα φυτίλια, πάντα η πρώτη τζούρα θα φέρνει δυσάρεστη γεύση. Οι υπόλοιπες, εξαρτάται. Όλες βγάζουν γεύση καμένου και πλαστικίλας, πιο ισχυρή όταν η στάθμη του υγρού είναι χαμηλή (κάτω από 1.2ml-1.1ml, κάτι που δεν έκανε ποτέ), στη συνέχεια είναι λόττο.

1) Πρώτον, υπέθεσα οτι έπεσα σε ελαττωματική παρτίδα, καθόλου απίθανο, σωστά; Μακάρι, αλλά:

2) Πέρα από αυτό, αν ρουφήξω μια «τζούφια» τζούρα προτού πατήσω το κουμπί, τότε η δυσάρεστη γεύση σχεδόν εξαφανίζεται, υπάρχει όμως και είναι αρκετή για να με «ξενερώσει». Αυτό μου κάνει για πρόβλημα τροφοδοσίας, μιας και ατμίζω Exclusive Tobacco που είναι VG και αρκετά παχύρρευστο. Διάβασα πως η Nobacco άλλαξε προμηθευτή οπότε παίζει η νέα κατασκευή να ζορίζεται με VG υγρά; Πάντως αυτό που αναφέρει η petra, οτι υπάρχει μειωμένο χτύπημα, το παρατήρησα και εγώ, σε σχέση με κεφαλές που είχα αγοράσει προ δυο μηνών περίπου.

Ατμίζει κανείς αποκλειστικά VG με τον Epsilon να μας δώσει feeback;

Ξέρω οτι δύσκολα γίνεται «διάγνωση» online, απλά επειδή φεύγω ταξίδι την Δευτέρα δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο να πειραματιστώ, με το ζόρι θα καταφέρω να περάσω από κατάστημα να δοκιμάσω υγρά που θέλω. Έχω βάλει και στόχο να μην πάρω τσιγάρα μαζί μου... Οπότε είπα να ρωτήσω εδώ μήπως κανείς παραθέσει την γνώμη του για το τι να κοιτάξω, υγρό ή κεφαλή.

Σε κάθε περίπτωση, οι Crystal Thor να φανταστώ οτι θα δουλέψουν σωστά στην μπαταρία Epsilon, ναι; Έτσι κι αλλιώς αν είναι θέμα υγρού σύντομα θα το «γυρίσω» σε Numbers, με 50/50 βάσεις, οπότε φαντάζομαι δεν θα έχω πρόβλημα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το μέγεθος του post. :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2013, 02:21 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #545 στις: Ιουλίου 26, 2013, 02:21 »
Δοκιμασε μ ενα ψαλιδακι, να κοψεις ελαχιστα το πλαστικο σκουφακι (μεταξυ κεφαλης και επιστομιου) στο μερος που παταει τα φυτιλια, μηπως τα σφιγγει, τουλαχιστον να λυθει το θεμα τροφοδοσιας.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #546 στις: Ιουλίου 26, 2013, 02:36 »
...γεύση καμένου και πλαστικίλας...
Καμένο παίρνεις:
 
ή όταν έχει βουλώσει για κάποιο λόγο (π.χ. από ατμιστικό υγρό) η οπή της κεφαλής,
 
ή όταν έχει κατέβει πολύ κάτω ή είναι πολύ σφικτό το σιλικονένιο σωληνάκι με τον μεταλλικό κώνο που είναι στο άνω μέρος της κεφαλής "πνίγοντας" τα φυτίλια με συνέπεια αυτά να υποτροφοδοτούνται,
 
ή όταν δίνεις περισσότερα Volts από τα επιτρεπόμενα εν σχέσει με τα Ohm της αντίστασης της κεφαλής,
 
ή όταν είναι ελαττωματική η φυτιλοαντίσταση της κεφαλής .

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #547 στις: Ιουλίου 26, 2013, 11:36 »
Υπάρχει πιθανότητα να επεσες σε ελαττωματική παρτίδα; Ισως, αλλά τόσες πολλές και ταυτόχρονα μονή και διπλή;
Αυτό που σου λέει ο Πολυκράτης ίσως να κάνει δουλειά. Ισως όμως και όχι. Παλιά το είχα δοκιμάσει με Τ2 που με είχε πεθάνει στο καμμένο αλλά δε δούλεψε.
Πάντως με τίποτα δε θα σου έλεγα να φύγεις διακοπές με έναν μόνο ατμοποιητή, όσες κεφαλές κι αν έχεις.
Πάντα τουλάχιστον δυο σώματα, κατά προτίμηση άλλου τύπου.
Υπάρχει το ενδεχόμενο να χάλασε η βάση του Εψιλόν σου.
Αν μάλιστα δε σε ικανοποιεί το χτύπημα, τότε ίσως ήρθε η στιγμή να δοκιμάσεις κάποια άλλη μάρκα.
Οσο για τα υγρά, ακόμη και vg με vg έχει διαφορά. Αν με το μάτι σου φαίνεται πιο πηχτή από ελαιόλαδο, τότε μπορείς να ρίξεις ένα 5% ενέσιμο νερό (WFI) αν και δε νομίζω ότι από κει είναι το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #548 στις: Ιουλίου 26, 2013, 14:05 »
Ευχαριστώ παίδες :)
Πολυκράτη το δοκίμασα ως ύστατη λύση αλλά δεν είχε αποτέλεσμα, μέσα στη νύστα μου μπορεί και να το έκανα λάθος βέβαια.
Μιας και είναι ο δρόμος μου προς Δάφνη, θα περάσω από το μαγαζί μια, ίσως δυο (single/dual coil) κεφαλές για να επιβεβαιώσω ή να ακυρώσω το θέμα παρτίδας. Εναλλακτικά παραγγελία thor από vapeclub ;)
petra γι'αυτό προσανατολίζομαι σε υγρό/ποιότητα κατασκευής ατμοποιητή. Πάντως όταν είμαι εκτός πόλης υπολογίζω μια κεφαλή και 30ml υγρού για κάθε εβδομάδα, έχοντας μαζί μου τουλάχιστον διπλάσιο στοκ  :thumpup: σώματα έχω αρκετά και δοκίμασα σε τρια διαφορετικά οπότε μάλλον δεν είναι εκεί το πρόβλημα  :hmmm:

Τελικά παίδες, το υγρό ήταν...
Με καινούριο ατμοποιητή και κεφαλές Έψιλον, ατμίζω εδώ και λίγη ώρα Numbers 2 και δεν έχω την παραμικρή δυσάρεστη γεύση.  :thumpup:
Αντιθέτως, δοκίμασα σε μια κεφαλή το προηγούμενο υγρό μου, αμέσως καμένο.... Petra, συγκριτικά με το ελαιόλαδο που ανέφερες, το Exclusive Tobacco είναι όντως πιο παχύρρευστο! Προφανώς λόγω του νέου σχεδιασμού του ατμοποιητή, υπήρχε θέμα τροφοδοσίας. Τουλάχιστον έχασα δυο κεφαλές στις δοκιμές αλλά «κέρδισα» το επόμενο κύριο ατμιστικό υγρό μου (άντε γιατί πολύ είχα κολλήσει στο Tobacco).

Μια ακόμα ερώτηση σχετικά με τις dual coil κεφαλές. Ανέφερε ο camber πριν λίγο καιρό οτι οι dual τροφοδοτούνται καλύτερα από τους απλούς και πως δεν χρειάζονται στριφογύρισμα για να μην βγάλει καμένο. Μήπως έπεσε στην περίπτωση ή γενικά είναι όλοι έτσι; Εννοώ με την λογική του όταν πέσει η στάθμη του υγρού, τα επάνω φιτίλια λόγω μικρού μήκους δεν τροφοδοτούνται καθόλου άρα το αντίθετο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει;  :hmmm:

Εντωμεταξύ πόσο «πίνει» ο dual ρε παιδιά! Σε δυόμιση περίπου ώρες ατμίσματος ήθελα γέμισμα ;D (συγγνώμη για την εξ'αμελείας δημιουργία διπλό θέματος)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2013, 00:32 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #549 στις: Ιουλίου 28, 2013, 12:50 »
Μια ακόμα ερώτηση σχετικά με τις dual coil κεφαλές. Ανέφερε ο camber πριν λίγο καιρό οτι οι dual τροφοδοτούνται καλύτερα από τους απλούς και πως δεν χρειάζονται στριφογύρισμα για να μην βγάλει καμένο. Μήπως έπεσε στην περίπτωση ή γενικά είναι όλοι έτσι; Εννοώ με την λογική του όταν πέσει η στάθμη του υγρού, τα επάνω φιτίλια λόγω μικρού μήκους δεν τροφοδοτούνται καθόλου άρα το αντίθετο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει;  :hmmm:
Όταν το έγραψα αυτό, οι dual coil της nobaco είχαν μακριά φυτίλια. Δυστυχώς τώρα με τα κοντά θέλουν γύρισμα.
Είχα γράψει σχετικά εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,17778.msg645307.html#msg645307

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #550 στις: Ιουλίου 29, 2013, 05:14 »
Δεν τους πρόλαβα με τα μακριά φυτίλια  :(


Προς το παρόν όμως στους νέους Epsilon που έχω δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα τροφοδοσίας ακόμα και σε οριζόντια θέση. Όπως και να'χει έχω απογοητευτεί δεδομένου ότι από καθαρά «plug n play» που ήταν στην αρχή τώρα πρέπει να προσέχω τι υγρό βάζω, πως ποτίζω το φυτίλι, με τι ρυθμό τους γυρνάω κ.λπ. Με βλέπω να περνάω από fabvape και να στοκάρω thor και gemini mini για να θυμηθώ τα παλιά ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2013, 07:33 από akpe »

Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #551 στις: Ιουλίου 29, 2013, 10:14 »
Η εμπειρία μου λέει πως με κοντά φιτίλια είναι καλύτερα αρκεί βέβαια να έχουν καλή ποιότητα
φιτιλιού, αυτό συμβαίνει γιατί πολλές φορές με τα μακρυά φιτίλια δεν κάνουν σωστή τροφοδοσία
του υγρού προς την αντίσταση αλλά προς το κάτω μέρος του tube.

Στα clearomizers πρέπει να περιστρέφεις τον ατμοποιητή κάθε λίγο, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα
σε αυτό, εξάλλου αν ακουμπήσεις το η.τ. στο πλάι είναι αρκετό. :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #552 στις: Ιουλίου 29, 2013, 14:12 »
Συμφωνώ σ' αυτό που λες αλλά από την άλλη άμα αφήσεις τον clearo πολύ ώρα στο πλάι υπερτροφοδοτεί. Τουλάχιστον με τα δικά μου υγρά που είναι 70% PG.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να αλλάξεις ένα προϊόν που δουλεύει άψογα. Για λίγα λεπτά του ευρώ κέρδος?


Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #553 στις: Ιουλίου 31, 2013, 11:14 »
Aν η πλαστικίλα από καινούργιο φυτίλι επιμένει και δε φεύγει τι κάνουμε; Σχεδόν όλα τα καινούργια φυτίλια στον epsilon έχουν αυτήν τη γεύση.

Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #554 στις: Ιουλίου 31, 2013, 11:18 »
Κάνε απολύμανση σε όλα τα πλαστικά μέρη με καθαρισμό αν έχεις οινόπνευμα και
μούσκεψε τα φιτίλια για λίγο με το οινόπνευμα και μετά νεράκι -στέγνωμα και δοκίμασε :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix