vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 8 χρήστες
FaniFox, Aoratix, Ηρακλης, Sergios, karasarinis, Jorge, manoslykos, Doubt

Twitter

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #330 στις: Μαΐου 17, 2018, 12:09 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Προσωπικά, αντιμετωπίζω την είδηση σαν "τροχαίο στην Πατρών-Πύργου, οδηγός που πήγαινε με 240, καρφώθηκε σε δέντρο αφού έχασε τον έλεγχο του οχήματός του".

Δεν φταίει το αυτοκίνητο, δεν φταίει το δέντρο. Φταίει αυτός που πήγαινε με 240...

Σίγουρα με αυτά που έχουμε ακούσει, γινόμαστε πιο "ευαίσθητοι" σε τέτοια δημοσιεύματα, ιδιαίτερα όταν σκεφτόμαστε "ωχ, θα μα πρήξουν τα μέζεα κάτι ξέμπαρκοι πάλι και θα μας λένε να προσέχουμε γιατί αυτά σκάνε".

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η δημοσίευση γεγονότων θα πρέπει να εκλαμβάνεται ως πόλεμος. Εκτός αν θεωρούμε ότι ειδήσεις όπως το υποτιθέμενο τροχαίο που αναφέρω ως παράδειγμα, αποτελούν πόλεμο στα αυτοκίνητα...

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #331 στις: Μαΐου 17, 2018, 12:56 »
Και εγω θα συμφωνησω περι ευθυνης του χρηστη και ολα τα γνωστα που λεμε περι ασκφαλειας μηχανικων μοντ. Ομως πολεμος υπαρχει και αφορα τον τροπο δημοσιοποιησης της ειδησης που πλησιαζει επικινδυνα τα ορια της παραπληροφορησης. Η συντριπτικη πλειοψηφια των ΜΜΕ μετεδωσε την ειδηση αναφερομενη σε "vape pens" ενω και το συνοδευτικο φωτογραφικο υλικο αφορουσε σε μεγαλο βαθμο τετοιου ειδους συσκευες. Επρεπε καποιος να διαβασει προσεκτικα το αρθρο για να διαπιστωσει τελικως οτι επροκειτο για μηχανικο μοντ. Ο τιτλος ομως και οι φωτο ειναι αυτα που μενουν τυπωμενα στο κεφαλι του μεσου δεκτη. Θα μπορουσε να ισχυριστει καποιος την αγνοια των δημοσιαγραφων επι του θεματος. Ισως να ηταν αληθεια κατι τετοιο πριν καμια 5ετια. Οχι πια. Ο τροπος δημοσιοποιησης της ειδησης και η πρωτη εντυπωση εχει περισσοτερη ουσια απο την ιδια την ουσια της ειδησης. Και το ξερουν. Και το εκμεταλλευονται.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #332 στις: Μαΐου 17, 2018, 13:04 »
Σωστά.

Να διευκρινήσω εδώ, ότι το προηγούμενό μου ποστ βασίζεται στα δύο "ξένα" δημοσιεύματα και όχι στο SDNA...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #333 στις: Μαΐου 17, 2018, 13:18 »
Σύμφωνοι ρε συ Γιάννη αλλά το ζητούμενο για ένα ατμιστικό φόρουμ όπως αυτό, δεν είναι να κυνηγάει τους όποιους δημοσιογράφους-μάγισσες που θα παρουσιάσουν όπως θέλουν μια είδηση, από άγνοια ή εν γνώσει. Θα το κάνουμε κι αυτό αλλά δευτερευόντως.
Η ουσία και το δίδαγμα από ένα τέτοιο τραγικό γεγονός είναι η μετάδοση γνώσης στον ατμιστή, ειδικά το νέο αλλά και τον παλιό και επιπόλαιο ίσως.
Δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε οποιοδήποτε μηχανικό σωλήνα βρίσκουμε μπροστά μας, αγνώστου προέλευσης, υλικών, ποιότητας κατασκευής.
Πρέπει να διαβάζουμε, να ενημερωνόμαστε, να παρακολουθούμε τα νήματα που αφορούν μπαταρίες, χρήση και ασφάλεια αυτών, φορτιστές κ.λπ. και να ρωτάμε.
Ξανά και ξανά και ξανά. Αυτά που είναι γνωστά σε σένα και μένα, δεν είναι γνωστά σε όλους, δυστυχώς περισσεύει η ενημέρωση για κάθε νέο μπλιμπλίκι που κυκλοφορεί και απουσιάζει από πολλούς η ενημέρωση σε θέματα ασφαλείας. Το βλέπουμε καθημερινά γι' αυτό έχουμε χρέος να επισημαίνουμε αυτά τα ζητήματα διαρκώς.

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #334 στις: Μαΐου 17, 2018, 13:22 »
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-44149281

Το άρθρο του BBC για το συμβάν.


Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #335 στις: Μαΐου 17, 2018, 13:42 »
Και εγώ έτσι το βλέπω,ήδη στο irc στο #hellas είδα έναν να λέει ότι σκοτώνει και το ηλεκτρονικό τσιγάρο και είπε αυτό το συμβάν.
Φυσικά και πρέπει να αναφέρονται αυτά τα περιστατικά αλλά δεν είδα η αναδημοσίευση στο ελληνικό σαιτ να λέει για κακή χρήση,χαλκοσωλήνες και αντιστάσεις 0.05 απάνω του.Αυτό που μένει είναι τα σπασμένα δόντια και ο φούρναρης που θα μου πει ''είδες,σου τα έλεγα''.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #336 στις: Μαΐου 17, 2018, 13:47 »
 Αναλογους θανατους και ατυχηματα (ισως και περισσοτερους) εχουμε και απο φωτιες που προκληθηκαν απο αναμενο τσιγαρο που αποκοιμηθηκε καποιος και το αφησε στο τασακι να καιγεται, αυτο επεσε και πηρε φωτια πχ το χαλι.
Ομως με το η/τ ειναι δραματικοτερο σαν αφηγηση, μιας και οταν σκασει το μηχανικο μεσα στην μουρη του χρηστη τον κατακρεουργει.
Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι μιλαμε για λαθος χρηστη (απο οτι τουλαχιστον υποθετουμε και βασει λογικης).
Ομως, ποσοι απο οσους χρησιμοποιειτε μηχανικα (χωρις προστασια) ειστε απολυτως σιγουροι οτι δεν θα βρεθειτε σε μια στιγμη αφηρημαδας, σε μια καθημερινη συνηθεια?
 Ειστε συνεχως σουπερ-ντουπερ προσεκτικοι σε κατι που κανετε καθημερινα?

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #337 στις: Μαΐου 17, 2018, 13:47 »
Τωρα αλήθεια, πιστεύατε  ότι η παραπληροφόρηση, τα ασύστολα ψέμματα καθημερινά, η προπαγάνδα από κάθε πλευρά των ΜΜΕ θα εξαιρούσε το άτμισμα;
Εδώ βγήκαν και ειπαν ότι το Κράτος ( η κυβέρνηση δλδ) δεν δέχθηκε να χρησιμοποιήσει τεχνολογία του CERN που θεραπευει τον καρκίνο!!!!!
Και λέμε για το γεγονός ότι μπέρδεψαν (εκούσια/ακούσια) τις συσκευές; Αν γίνει αγωγή από κάποιους, ποια πιστεύεται θα ειναι η ετυμηγορία της δικαιοσύνης;
Το πολύ πολύ να καλέσουν εναν εκπρόσωπο του Παπαστράτου να τους διαφωτήσει, λόγω γνώσης του αντικειμενου (IQUOS).
Τι λεμε τωρα; Ο,τι θέλει ο καθενας γράφει, όσα και ότι κατεβάσει η κούτρα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #338 στις: Μαΐου 17, 2018, 13:58 »
9.9/10 αναγνώστες διαβάζουν τίτλους. Εκεί είναι όλο το ζουμί της ιστορίας. Από κει και πέρα στο κείμενο που θα διαβάσει το 1% μπορεί να γράφει ό,τι θέλει, ακόμα και να διασαφηνίζει το πόσο παπάτζα είναι ο τίτλος. Το 99% θα κρατήσει τον τίτλο. Κατά τα άλλα ζούμε στην εποχή της πληροφορίας. 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #339 στις: Μαΐου 17, 2018, 14:05 »
Και λοιπόν Κώστα? Ποιο είναι το διαταύτα από το σχόλιό σου?
Στην προκείμενη περίπτωση ο ελληνικός τίτλος που είδα εγώ είναι: "Τραγικός θάνατος 38χρονου από έκρηξη ηλεκτρονικού τσιγάρου." Ποια είναι η παπάτζα δηλαδή?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #340 στις: Μαΐου 17, 2018, 14:09 »
Ένα vape something σκότωσε τον άνθρωπο. Αυτό θα δει το 99%. Από το 1% που απομένει, όσοι διαβάσουν το άρθρο του BBC θα σου πουν ότι λέω και εγώ στον παλούκαρο, προφανώς για πλάκα. "Πρόσεχε παιδάκι μου με τα διαόλια". Οι υπόλοιποι θα ανάψουν ένα καμελάκι. Εμείς, το 0,01% θα μείνουμε να φωνάζουμε για το πως η συγκεκριμένη είδηση αφορά την ασφάλεια και το πως μπορούμε να χειριστούμε ένα vape pen ή ένα μηχανικό μόντ.

Το σχόλιό μου αφορά τον τρόπο που διοχετεύονται οι πληροφορίες σε μια εποχή της πληροφορίας που φέρνει ένα σκότος άγνοιας.

Edit: Τώρα είδα το έντιτ σου, και ο τίτλος του ελληνικού άρθρου μας βγάζουν τρελούς που ανακατευόμαστε με ηλεκτρονικά τσιγάρα και δεν ανάβουμε ένα μαρλμπορο. Το "παπάτζα" πήγαινε γενικότερα. Μπορώ να γράψω έναν υπερβολικό τίτλο (όχι στην προκειμένη) και αργότερα στο κείμενο να πω ότι είμαι υπερβολικός. 

Αποσυνδεδεμένος giannisg

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #341 στις: Μαΐου 17, 2018, 14:15 »
Σε όσα έχω διαβάσει παραπάνω συμφωνώ. Η ερωτησή μου είναι η εξής:

Γιατί μια συσκευή η οποία προορίζεται στον καθημερινό χρήστη, να μην είναι ασφαλής για όλους?

Γιατί πρέπει ο καθενας μας, να ειναι ενημερωμένος σε βάθος γι΄αυτό που αγοράζει?

Δεν θα επρεπε να υπάρχουν δικλειδες ασφαλειας απο το εκαστοτε κρατος - κυβερνηση για να προστατευτεί ο καθημερινος - ημιμαθής χρήστης?

Για να μην παρεξηγηθω:

Θεωρώ οτι όλοι μας πρεπει να ειμαστε ενημερωμενοι για τα αγαθα που αγοράζουμε. Πόσοι όμως το κάνουν αυτό? Όταν αγοράζεις π.χ. μια ηλεκτρική ξυριστική μηχανή, πόσοι θα μπούν να ενημερωθούν για τις προδιαγραφές ασφάλειας της? Λογικά και εκει, μπορεί να σου συμβεί το ίδιο ( εκει που ξυρίζεσαι να σου σκάσει στο πρόσωπο).

Πιστευώ οτι το κράτος είναι υποχρεωμένο να διασφαλίζει την ποιότητα οποιασδήποτε συσκευής κυκλοφορεί στην αγορά.

Απο την άλλη οταν καποιο προιον απαιτει ιδιαιτερες γνώσεις η δεξιοτητες, δεν πρεπει να αναγράφεται? Στην χημική βιομηχανιά, όταν πωλειται καποιο ιδιαιτερα επικινδυνο προιον εισαι αναγκασμένος απο το νομο να αναγραψεις στην ετικετα του ολες τις προδιαγραφες ασφαλειας (αυτο ισχυει για όλα τα προιοντα) αλλα και την εκφραση "ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ".

Ετσι λοιπόν οταν καποιος ατυχος παιρνει ενα τυχαιο μηχανικό μοντακι με  μια φτηνη μπαταρία και του σκάει στα μουτρα, δεν θα επρεπε να αναγραφονται στην συσκευασία οι τυχόν κινδυνοι απο την χρηση ( σωστή η λαθος ) του προιόντος;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #342 στις: Μαΐου 17, 2018, 14:28 »
Δεν έχεις άδικο, αλλά θα σε πάω στα ψιλά γράμματα: το μοντακι το μηχανικό, δεν έχει παραμέτρους ορθής χρήσης μόνο του. Δεν πωλείται ούτε με ενσωματωμένη μπαταρία ούτε με στημένο ατμοποιητή. Οπότε δεν θυμίζει ξυριστική μηχανή του παραδείγματος.

Το να σου πει ο κατασκευαστής να χρησιμοποιείς Καλή μπαταρία και στήσιμο που σηκώνει η μπαταρία, πιστεύεις ότι χρειάζεται αλήθεια?

Μια τέτοια προειδοποίηση θα σήμαινε εν μέρει αποδοχής ευθύνης ότι ευθύνεται το μοντ για πιθανό ατύχημα και όχι ο συνδυασμός μπαταρίας και στησίματος, πράγμα που δεν ισχύει.

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #343 στις: Μαΐου 17, 2018, 14:29 »
[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]
Κώστα μου, η είδηση είναι το ίδιο το γεγονός και το γεγονός είναι ότι εξερράγη ένα η.τ. και σκότωσε τον χρήστη του. Τι τίτλο να βάλουμε δηλαδή? Αυτός που θέλει να ανάψει καμελάκι ας το κάνει, δεν είμαι μπαμπάς του, εγώ ως ατμιστής όμως οφείλω να προπαγανδίζω τα οφέλη του ατμίσματος που διαπιστώνω στον εαυτό μου.
Κι εγώ προχτές σε μια σελίδα διάβασα σε τίτλο ότι τα χταπόδια είναι εξωγήινα, αν και περίεργος δεν προχώρησα στο περιεχόμενο αλλά δε σημαίνει ότι θα πάψω να τα τρώω επειδή φοβήθηκα μη βγάλω τρίτο μάτι.
Και στο συγκεκριμένο θέμα, ναι, εμείς θα φωνάζουμε για την ασφάλεια και πως χειριζόμαστε ένα μηχανικό μοντ, ώστε να μην ξαναδιαβάσουμε τέτοια είδηση, όπως κι αν θέλουν να την παρουσιάσουν. Αυτό οφείλουμε να κάνουμε.

Γιατί πρέπει ο καθενας μας, να ειναι ενημερωμένος σε βάθος γι΄αυτό που αγοράζει?

Δεν θα επρεπε να υπάρχουν δικλειδες ασφαλειας απο το εκαστοτε κρατος - κυβερνηση για να προστατευτεί ο καθημερινος - ημιμαθής χρήστης?
Για να μπορεί να λέγεται υπεύθυνος πολίτης και να μπορεί να δικαιολογεί την ύπαρξη διάνοιας μέσα στο κρανίο του.
Όχι δε θέλουμε εμπλοκή του κράτους σ' αυτό, το μόνο που θα καταφέρει η κυβέρνηση είναι να καταστήσει παράνομα τα μηχανικά μοντ, αυτό μας έλειπε τώρα!

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #344 στις: Μαΐου 17, 2018, 14:36 »
Ναι, Γιώργο, δεν αντιλέγω. Εμείς καλά κάνουμε. Προφανώς και εμείς θα συνεχίσουμε να λέμε το πως πρέπει να χειρίζεται κάποιος ένα μηχανικό μόντ, όπως και πολλά άλλα που τα λέμε συνεχώς και θα συνεχίσουμε να τα λέμε.

Το σχόλιό μου περισσότερο πήγαινε σε ειδήσεις του στυλ "το η.τ. ευθύνεται για καρκίνο" που έχουμε δει κατά καιρούς και δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα.

Αλήθεια, τα χταπόδια είναι εξωγήινα; (πλάκα κάνω μην βαράτε)

[member=17746]paloukaros[/member] Πρόσεχε με αυτά τα διαόλια, πουλάκι μου, θα κάνεις βαβά!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix