vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

134 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, dallaskdp, Buliwyf

Twitter

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #315 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 13:43 »
Δεν κρίνω αν έχει λόγο ύπαρξης ή όχι.

Αν με ρωτήσει κάποιος άγνωστος..."Ρε φίλε...κάνω ηλεκτρονικό το χ διάστημα κι έχω αγανακτήσει να πούμε...απαγορεύσεις...φόροι...περιορισμοί. Τι να κάνω; να το κόψω τελείως ή να γραφτώ στο σύλλογο;"

Άλλο θα απαντήσω εγώ κι άλλο ο espy. Κατανοητό νομίζω. Ο espy πιστεύει πως έχει δίκιο και το ίδιο πιστεύω κι εγώ για τη δική μου άποψη. Δεν θα πείσει ο ένας τον άλλο και δεν υπάρχει και λόγος.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #316 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 13:44 »
[member=13274]Doubt[/member]

Όπως είπαν και άλλοι, ο Τρύφωνας (αλλά και άλλοι που σου απαάντησαν) παραήταν ευγενικοί.
Ο Διαχειριστής προφανώς έχει τους λόγους του. Εγώ πάλι δεν έχω κανέναν.

Οι απόψεις σου δεν είναι ούτε εποικοδομητικές ούτε χρήσιμες.
Φυσικά και μπορείς να έχεις άποψη, όλοι έχουν. Κι εγώ και όλοι.
Όπως είπε κάποιος σοφότερος από μένα:
"Οι απόψεις είναι σαν τις κ#λ%τρυπίδες. Όλοι έχουν από μία."
Το πόσους ενδιαφέρει η δικιά σου ή η δικιά μου είναι παραπάνω από εμφανές.

Θα μπορούσα να συζητάω με τις ώρες με κάποιον για όλα αυτά τα θέματα αν είχε νόημα.
Είναι ηλίου φαεινότερον πως εδώ δεν έχει το παραμικρό.
Η γιαγιά μου έλεγε: "Don't feed the troll". Καλή συμβουλή μου φαίνεται.

Αν αποκτήσουν έστω και ψήγματα νοήματος και χρησιμότητας αυτά που γράφεις εδώ θα είμαι.
Μέχρι τότε... Enjoy the silence...


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #317 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:03 »
Να πω και εγώ την π#@αριά μου περί συλλόγου? Να την πω, αμέ. Εδώ την λένε αυτοί που δεν είναι μέλη.

Για εμένα, ο βασικότερος λόγος ύπαρξης του συλλόγου, είναι, την επόμενη φορά που θα συζητηθεί νομοσχέδιο, στο "τραπέζι" να μην κάτσουν μόνο η κυβέρνηση, οι γιατροί και οι έμποροι όπως έγινε ως τώρα. Κανείς από τους 3 δεν ενδιαφέρεται για το καλό μας στο ελάχιστο.

Ο λόγος ύπαρξης του συλλόγου είναι μαζί με αυτούς τους 3 να υπάρχει και ένας επίσημος αντιπρόσωπος των ατμιστών/καταναλωτών με ικανό αριθμό μελών ώστε να γίνει αποδεκτός ως τέτοιος, που θα μπορεί να προασπίσει τα συμφέροντα μας.

Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρονται συνέχεια, όπως οι εγγυήσεις στα μοντάκια και το που πήγαν τα λεφτάααααα, δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν πάρει πρωταγωνιστική θέση και μονοπωλούν τις συζητήσεις. Αυτό όμως είναι θέμα που πρέπει να σκεφτεί το ΔΣ του συλλόγου και όχι θέμα συζήτησης στο φόρουμ.

Δεν έχω αυταπάτες πως μπορεί να καταφέρει πάρα πολλά απέναντι στα γνωστά συμφέροντα, αλλά για εμένα κάποιος θα πρέπει να είναι εκεί για να μεταφέρει την φωνή μου. Είτε πετύχει κάτι είτε όχι. Και επειδή δεν μπορεί να είναι εκεί ο όποιος νάναι και να τον πάρουν στα σοβαρά, πρέπει να υπάρξει ένας επίσημος αντιπρόσωπος.

Αν εσείς θέλετε να πέσετε αμαχητί και σαν το σκυλί στ' αμπέλι, δικαίωμα σας. Μην κουνήσετε δαχτυλάκι αν δεν θέλετε.
Αλλά το να κουνάτε τελικά το δαχτυλάκι σας μόνο και μόνο για να κατακρίνετε δημόσια αυτούς που κάαααατι προσπαθούν να κάνουν, όπως κουτσά στραβά το κάνουν, με τα όσα μέσα έχουν για να το κάνουν και με όση εμπειρία δεν έχουν να το κάνουν, ή για να διαλαλήσετε το πόσο άχρηστη είναι η ύπαρξη τους, ενώ εσείς δεν κάνετε το παραμικρό, είτε από βαρεμάρα, είτε από άποψη, αντί να τους βοηθήσετε να το κάνουν καλύτερα, είναι αν μη τι άλλο αηδία.

Στην χειρότερη, άντε να πετύχουν και κάτι που τελικά θα ωφελήσει και εσάς χωρίς να έχετε ασχοληθεί καν. Πιο win-win δεν παίζει.

Και τελικά, αν θεωρείτε οτι η ΚΕΑ δεν είναι ικανός επίσημος αντιπρόσωπος σας, γίνετε μέλος και αλλάξτε την. Ή ακόμα καλύτερα, ξεκινήστε τον δικό σας, καλύτερο επίσημο αντιπρόσωπο. Για να σας δω, και υπόσχομαι να γίνω μέλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:10 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #318 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:34 »
Για να καταλάβω. Τα έσοδα από τους φόρους κ.τ. και η.τ. πάνε για δαπάνες υγείας; Αν με μαγικό τρόπο αύριο η κατανάλωση καπνού γινόταν μηδέν, στις επόμενες εβδομάδες θα μπαίναμε σε 4ο (ή 5ο; ) μνημόνιο.
Το αντίθετο σύμφωνα με πολλούς.
Aιρετικό δεν τον λες αλλά έχουν ενδιαφέρον τα λόγια του.Από το 38' και μετά.  Αν από αύριο απαλαγεί η ελλάδα παντελώς από τον καπνό, σε 15-20 χρόνια έχουμε ξεχρεώσει!

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #319 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:38 »
Αν κάποιος εξακολουθεί να ενδιαφέρεται για το θέμα του νήματος αλλά  και για το τρέχον, θα μπορούσε να διαβάσει και αυτό.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Reply #300 on: Today at 00:04 »

Οσον αφορά τα της Κοινότητος Ελλήνων ατμιστών, κάνετε πολύ καλά που αναφέρεστε σε αυτήν. Μην ξεχνάμε ότι σε λίγους μήνες θα πρέπει να ανανεώσουμε την ετήσια συνδρομή μας. Φυσικά οι χρησιμότατες παραθέσεις των απόψεων ανήκουν στα ειδικά οικεία θέματα και όχι εδώ. Αλλά κανείς δεν είναι τέλειος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:44 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #320 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 11:49 »
http://www.iefimerida.gr/news/388940/oi-ellines-kovoyn-tsigaro-ti-deihnei-ereyna-gia-toys-kapnistes-sti-hora-mas

κατι εχει κανει και το ατμισμα σε αυτο πιστευω.
εαν δεν το τσουβαλιαζανε και αυτο στον αντικαπνιστικο θα ειχαμε ακομα καλυτερα αποτελεσματα.
ας εμπαινε σε πλαισιο καποιου νομου αλλα οχι ισα βαρκα με το τσιγαρο.
εαν βαρεσουν και αλλους ΦΕΚ  θα το εξαφανισουν απο την κουνια.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #321 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 11:56 »
Ενδιαφέρον θα ήταν να είχαν περιληφθεί και ερωτήσεις για το η.τ. Θα μπορούσε να βγάλει κάποια συμπεράσματα, όπως ποιό από αυτό το ποσοστό διακοπής είναι 100% ή έχει γυρίσει στο άτμισμα ή και τα δύο. Αυτό που δεν υπάρχει επίσης είναι αν το iQuos περιλαμβάνεται στην διακοπή καπνίσματος.

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #322 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 12:20 »
φυσικα ειναι καποια νουμερα γενικα.δεν υπαρχει πουθενα μεσα στην ερευνα το ατμισμα και ο θερμαινομενος καπνος.
απλα πιστευω εχουμε παιξει ρολο και εμεις σε αυτη την μείωση .

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #323 στις: Απριλίου 23, 2018, 10:49 »
Και όταν γράφεις στο google ΄΄' είδη καπνιστού Πάτρα'' και σου βγάζει τα ατμομάγαζα μαζί με τα άλλα..
Το κατάφεραν εντάξει,τι καπνίζω ,τι ατμίζω.(ένα καπνό πίπας έψαχνα,μην βαράτε!!! :fight_fryingpan:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #324 στις: Απριλίου 23, 2018, 13:20 »
[justify]Μάλλον τον ιδιοκτήτη του ατμομάγαζου πρέπει να κατηγορήσεις εδώ, που δεν έχει δουλέψει καλά τα keywords και το SEO του...[/justify]

[justify]Ή όντως τα έχει δουλέψει καλά ώστε να βγαίνει και σε αυτές τις αναζητήσεις...[/justify]

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2308
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #325 στις: Απριλίου 23, 2018, 14:46 »
Μεγάλη κουβέντα ανοίγετε για φταίχτες και άκρη δεν βγαίνει. Από την "επίσημη" ονομασία "ηλεκτρονικό τσιγάρο", e-cig" κλπ, την συμπερίληψή της λέξης "καπνός", "καπνιστής" ή "τσιγάρο" σε ονομασίες καταστημάτων, πχ "E-smoking guru", το ότι δεν υπάρχουν μόνο αμιγώς ατμιστικά καταστήματα αλλά εμπορεύονται και ατμιστικά και καπνικά προϊόντα...
 

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #326 στις: Μαΐου 17, 2018, 10:00 »
http://www.sdna.gr/politiko-deltio/perierga/article/467607/tragikos-thanatos-38xronoy-apo-ekriksi-ilektronikoy-tsigaroy

τι να πω,δεν νομίζω να λένε τόσο μεγάλα ψέματα...Γνωρίζει κάποιος κάτι για το περιστατικό;

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #327 στις: Μαΐου 17, 2018, 10:15 »
Δεν ξέρω το περιστατικό, απλά 2 παρατηρήσεις:
1. Το άρθρο και το περιστατικό αναφέρονται σε vape pens
2. Για εκρήξεις συμβατικών η.τ. έχουν ενοχοποιηθεί μαϊμού μπαταρίες, κακής ποιότητας ηλεκτρονικά και κακή χρήση
Σίγουρα είναι περιστατικά που μπορεί να συμβούν και το βασικό πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ κοντά στο πρόσωπο, όπως και σε αντίστοιχα περιστατικά με κινητά τηλέφωνα.

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #328 στις: Μαΐου 17, 2018, 10:24 »
Δεν τα λέει όλα η δημοσίευση. Στο άρθρο αναφέρει "vape pen". Με μια αναζήτηση βρήκα αυτό:
https://gizmodo.com/vape-pen-explosion-kills-florida-man-police-say-1826070553
Μηχανικός σωλήνας που λόγω λάθος χρήστη η αστοχίας υλικού "έσκασε".
Δυστυχώς ο κίνδυνος των μη προστατευόμενων μόντ είναι υπαρκτός, σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι στα ηλεκτρονικά.
Εντιτ: Και εδώ αναφέρει ότι ήταν μηχανικό:
https://mobile.nytimes.com/2018/05/16/us/man-killed-vape-explosion.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2018, 10:30 από dazed »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #329 στις: Μαΐου 17, 2018, 10:29 »
H είδηση είναι γεγονός και δεν εντάσσεται στα δημοσιεύματα που κάνουν πόλεμο στο η.τ.
Δεν γνωρίζουμε τι τύπου μπαταρία χρησιμοποιούσε το θύμα αλλά γνωρίζουμε ότι ο σωλήνας του ήταν κλώνος παλιού(2013) μηχανικού σωλήνα, από αμφίβολης ποιότητας υλικά. Όπως και να 'χει η ατομική ευθύνη του χρήστη είναι προφανής.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7755 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324497 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118889 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296159 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826322 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509790 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9320 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570277 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245110 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2166 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764174 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as