vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1185 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 02:32 »
Kανέναν από τους δυο.

Με τον πρώτο θα χάσεις σε γευση με τον δευτερο δεν ξερω τι αλλο μπορει να χασεις ;D

Για μενα Steam Machine ή Rcamizer αν θες σωνει και καλα πλαστικα πιπάκια.
Καλησπέρα θελω την γνώμη σας για τον Ijoy captain rta 
Είμαι καινούργιος στο site και διαβάζω παρά πολλά αν μπορείτε να βοηθήσετε θα το εκτιμουσα

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1186 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 07:50 »
Παρότι έχεις δίκιο όπως το λές , και επειδή κατά τη γνώμη μου ο kfl+ είναι από τους κλασικούς πλέον ατμοποιητές στο χώρο των επισκευάσιμων  να θυμίσω κάποιον από τους ορισμούς του κλασικού (η αξία του δε χάνεται με τα χρόνια) και η εμπειρία στα στησίματα - ατμίσματα που μπορεί να προσφέρει (σε κάποιον "νεο" ατμιστή) εκτιμώ ότι είναι ακόμα σημαντική

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1187 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 12:38 »
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου ως νέος ατμιστής και ακόμα πιο νέος στους επισκευάσιμους,  ως προς τα κριτήρια επιλογής πρώτου 

1) Γέμισμα: Ερχόμενος από τον πραγματικά απροβλημάτιστο triton mini της aspire, με γέμισμα από πάνω και 0 διαρροές, το γέμισμα από κάτω του kfl ή και του doggy μου φαίνεται όαση μπροστά στο «κράτα με το ένα χέρι κλειστά τα υγρά (κλειστά τρόπος του λέγειν), εφάρμοσε το καπάκι καλά, γύρνα τον ατμοποιητή ανάποδα, βίδωσε γρήγορα και σταθερά, (όλα αυτά για να έχεις μόνο λίγες σταγόνες διαρροή και όχι το 20-30 % του υγρού) στον goblin mini v3, που «γεμίζει από πάνω». Βασικά, αναρωτιέμαι ακόμα γιατί δεν έχω δει ακόμα σε επισκευάσιμο το σύστημα του triton mini, που κλείνει την εισαγωγή αέρα την ώρα που γεμίζεις, λύνοντας το πρόβλημα της υποπίεσης. Mάλλον για τον ίδιο λόγο που αποσύρεται από την αγορά ο mini στα κινεζομάγαζα (κόστος; )

2) Ευκολία στησίματος: Κατά πάσα πιθανότητα ακόμα θεωρούμαι άμπαλος, έτσι ώστε να μην έχω σφαιρική γνώμη για τα deck κλπ με ένα μήνα και κάτι στους επισκευάσιμους, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι μάλλον οι περισσότεροι από εσάς είχαν ήδη αρκετή εμπειρία όταν έπιασαν πέρσι τον doggy στα χέρια τους, αλλιώς κάτι δεν καταλαβαίνω. Στον kfl+ από το δεύτερο τρίτο στήσιμο του είχα πάρει τον αέρα και έστηνα-βαμβάκωνα στα 10 λεπτα και κάτι, ενώ όταν έπιασα τον doggy έχοντας ήδη 5-6 στησίματα στον kayfun, αρχικά πήρα το βλέμμα του νικητή μόλις είδα τις μεγαλύτερες βίδες, ύστερα πέρασα κανά μισάωρο για να καταφέρω να σταθεί το 28άρι σύρμα σε αυτές. Μέχρι σήμερα στήνω τον kayfun πολύ πιο εύκολα και γρήγορα. Σημειωτέον, έχω χέρι τηγάνι καi δάχτυλα μεγαλύτερα από το deck  :tongue_smilie:. Οπότε μάλλον και η ευκολία είναι λίγο σχετική, όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό.

3) Γεύση: Νομίζω ένας νέος δεν πρέπει να δίνει καν σημασία σε αυτό. Πέραν του υποκειμενικού του πράγματος, είναι καλύτερα να δώσει βάση στο να καθαρίζει τακτικά και σωστά τον ατμοποιητή, ή να πάρει δύο και να έχει άλλον για καπνικά, άλλον για φρούτα, γιατί μετά από λίγο και σε κλίβανο να τον βάλεις, δεν σώζεται η κατάσταση. Επίσης, η γεύση δεν αφορά μόνο την ένταση ή την ανάλυση. Την σταθερότητα στην απόδοση του kfl+, από την αρχή που είναι φρέσκια η αντίσταση, μέχρι τα τελευταία της, δεν την έχω δει στους άλλους δύο, ειδικά στον doggy. Επίσης διαφορετικά (σωστά πάντα) στησιματα στον ίδιο ατμοποιητή, βγάζουν διαφορετική γεύση. Οπότε, μάλλον καλύτερα να μάθει να στήνει πρώτα, αλλιώς η γεύση δεν είναι εγγυημένη

Με βάση αυτά τα δεδομένα, πιστεύω πως το κύριο που πρέπει να κοιτάξει ένας νέος για επιλογή πρώτου, είναι κυρίως αν ταιριάζει στην τζούρα του, και να μην έχει πολλά προβλήματα, ή κάποια ιδιαίτερη δυσκολία κλπ. Από κει και πέρα θα τον βρει το δρόμο του. Έτσι για αντιστάσεις 1 ωμ και πάνω ο kfl+, είναι μια χαρά μέχρι και σήμερα πιστεύω. Ειδικά εγώ στα καπνικά δεν τον αλλάζω με τον doggy για κανένα λόγο.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1188 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 13:07 »
Δαγκωτό Doggystyle κλώνο. Φτηνός, μικρός, απλός, καλοκατασκευασμένος, συγχωρητικός. Στήσιμο πανεύκολο, αναπλήρωση σε χρόνο dt, διαρροές ανύπαρκτες, 3.5ml χωρητικότητα. Ατμιστική συνολική απόδοση, πολύ πάνω από τις μέσες προσδοκίες για "τσιγάρισιο" ατμοποιητή. Στα λεγόμενα καπνικά υγρά, δε, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από άλλους μνηστήρες.

Για εμένα, η άριστη σημερινή επιλογή στην κατηγορία του - χαλαρά. 😊

Αποσυνδεδεμένος spass

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1189 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2017, 13:28 »
παιδια καλησπερα προχθες μπηκα κι εγω στο κοσμο των επισκευασιμων υστερα απο 4 χρονια ατμισματος τα τελευταια 2 χρονια με nautilus,αγορασα τον mini serpent rdta μεχρι στιγμης ικανοποιημενος εφτιαξα αντισταση σχετικα ευκολα για πρωτη φορα αλλα το μονο προβλημα ειναι οτι μου ερχονται μικρα σταγονιδια οταν ατμιζω στο στομα κατι που με χαλαει πολυ και ηθελα να ρωτησω μηπως φταιει το οτι η αντισταση στον συγκεκριμενο ατμοποιητη ειναι επανω η με τους επισκευασιμους γενικα παιζει αυτο η δεν κανω  κατι σωστα με το στησιμο?.παντως και οταν μου την στησανε τα παιδια που πηγα να αγορασω τον ατμοποιητη το ιδιο συνεβαινε.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1190 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2017, 17:59 »
Δεν έχεις αρκετά Watt ή δεν έχεις βάλει σωστή ποσότητα βαμβακιού.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1191 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2017, 19:54 »
Οτι ειπε ο GRat, για την ακριβεια αν εισαι στα σωστα βατ βαλε πιο πολυ βαμβακι να στουμπωσει καπως για να τραβαει λιγοτερο. Αλλα γνωστα κολπα ειναι να κανεις κολλητες τις σπειρες στην αντισταση (αν δεν ειναι ηδη) ή να κατεβασεις την αντισταση σου αν ειναι ψιλα.

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1192 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2017, 20:02 »
Τον εχω τον serpent rdta τον δουλευω με 0.5ohm 3mm πυρηνα  στα 24 με 29watt και αποδίδει μια χαρα δεν θελει πολλα γκαζια,η ποσότητα στο βαμαβακι πρεπει να ειναι τοσο ώστε να μην παρασύρει την αντίσταση, θελει να περναει χαλαρα το βαμβακι αλλα παράλληλα να γεμιζει το εσωτερικο της αντιστασης,στο τελευταίο στησιμο που του εκανα βιαστικα και εβαλα πολυ βαμβακι ειχα σκασιματα πολλα..

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1193 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 01:25 »
Αυτά τα σταγονίδια που γυρνάνε στο στόμα (spit back) οφείλονται στα σκασίματα που κάνει το υγρό λόγω της απότομης εξάτμισης του.

Η σύσταση του υγρού και μάλλον το νερό που περιέχει κάνει πιο έντονα τα σκασίματα. Επίσης τα αγρια ρεύματα ή το μικρό σημείο επαφής του υγρού με τις σπειρες της αντίστασης αναγκάζει το υγρό που εξατμίζεται να σκάει δημιουργώντας σταγονίδια που κάποια από αυτά φτάνουν στο στόμα και "σβύνουν" στην γλώσσα μας.

Υπάρχουν ειδικά drip tip, με πλέγμα στη βάση τους, που αποτρέπουν αυτό το φαινόμενο. Μια άλλη λύση είναι να δοκιμάσεις αντιστάσεις με μεγαλύτερα κενά και περισσοτερες σπείρες ή και κάποιο υγρό με λιγότερο νερό.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 01:40 από GanaG »

Αποσυνδεδεμένος spass

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1194 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 04:09 »
ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.καθησα το βράδυ και έφτιαξα πάλι μια αντίσταση  με λίγο πιο πολύ βαμβάκι ανέβασα και τα βατ στα 26 αλλά τα ίδια πάλι άσε που με εκαιγε στα χείλη  σε αυτά τα Walt και ξανακατεβασα  στα 17,5 φτιάχνω αντίσταση με 3mm πάχος 5,5σπειρεςκαι το mod  μου την διαβάζει 8.5-8.8 ohm .παντως από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα σας πρέπει να είναι πολύ παράγοντες που οφείλεται αυτό το  spit back  επίσης έχω την αίσθηση ότι μια ακόμη σημαντική παράμετρος είναι ότι η αντίσταση σε αυτό το ατμοποιητη βρίσκεται αρκετά ψηλά.λετε αυτό το drip που μου προτείνει ο φίλος με το πλέγμα να κάνει δουλειά; επίσης αυτό με το νερό  στα υγρά πως μπορώ να το ελέγξω; 

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1195 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 07:27 »
Καλημέρα φίλε μου. Επιβεβαιώνεις 8.5 Ohm μήπως εννοείς 0.85 ? και τι σύρμα χρησιμοποιείς Kanthal ? όταν λές 3mm πάχος εννοείς υποθέτω 0.3 (AWG 28 )? Συγνώμη αλλά προσπαθώ να καταλάβω
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 07:34 από mpari »

Αποσυνδεδεμένος spass

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1196 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 09:55 »
ναι συγνωμη εννοω 0.85 ohm συρμα kanthal 0.40mm και το τυλιγω σε εργαλειο 3.0mm.το AWG τι ειναι?

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1197 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 10:09 »
To AWG (American Wire Gauge) είναι μονάδα μέτρησης πάχους που χρησιμοποιούν οι αγγλοσάξονες για να μπερδεύουν τον κόσμο. Και σαν να μην έφτανε αυτό, πολλοί φίλοι εδώ στο φόρουμ αποφάσισαν να την υιοθετήσουν για να μη καταλαβαίνουμε τίποτα εμείς οι υπόλοιποι και να πρέπει να είμαστε συνέχεια με ένα πινακάκι μετατροπής στο χέρι!   >:(

Σε αφήνω τώρα γιατί έχω φτιάξει ένα ατμιστικό υγρό 1.01442 ουγγιές και θέλει ανακάτεμα...

 

Αποσυνδεδεμένος spass

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1198 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 10:15 »
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 13:47 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1199 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 10:17 »
Να και το πινακάκι:

Gauge - mm (approx.)

34 - 0.16
32 - 0.20
30 - 0.25
29 - 0.28
28 - 0.32
27 - 0.36
26 - 0.40
25 - 0.45
24 - 0.51

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94728 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix