vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, Blackwolf, camber

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1170 στις: Αυγούστου 31, 2017, 16:56 »
Να προσθεσω πως απο baby beast στο kayfun lite θα φρικαρει ο καημενος... Θα νομιζει πως χαλασε και δεν τραβαει. Καλο να τα σκεφτομαστε κι αυτα. Αυτα που ειπες [member=19490]menelaos619[/member] μια χαρα ειναι γι'αυτο που θες και ευκολα στηνονται. Ισως το kayfun v5 συγχωρει λιγο περισσοτερο τα λαθη αλλα μικρες οι διαφορες. Απο κει και περα το μερλιν μινι γινεται και σφηχτο και πιο αερατο ενω το kayfun ειναι μονοδιαστατο (πολυ σφηχτη πνευμονικη). Επισης το μερλιν μινι χωραει 2μλ αν θυμαμαι καλα, ενω το Kayfun v5 minι 3.5-4 και η κανονικη εκδοση ακομη παραπανω. Καλες αγορες και ψαξου ή ρωτα πως και τι πριν στησεις, εχουν δει πολλα τα ματια μας εδω.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1171 στις: Αυγούστου 31, 2017, 17:50 »
Αγαπητοί  γιατι ο kf+ ειναι οτι πρεπει για καποιον που θελει απλα να ξεκινησει κατα την γνωμη μου παντα.Τωρα τα μικρα βιδακια η το να ξεβιδώσει μια βιδα απο κατω για γεμισμα,ειναι θεμα,οκ παω πάσο .Σκεφτειτε  ομως οτι ειναι απο τους λιγους που συνχωρουν λαθη σημαντικο για πρωταρη οτι τον πηγαινοφαιρνεισ παντου χωρις διαρροες και αλλα.
Ασ μαθει με αυτον και μετα οι επιλογες ειναι παρα πολλες.Εξαλλου κανεις απο εμας δεν εχει μείνει μονο με ενα επισκευασιμο.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1172 στις: Αυγούστου 31, 2017, 19:10 »
Έχοντας επίγνωση ότι το να προτείνω κάποιον επισκευάσιμο ως πρώτον είναι θέμα προσωπικό (δηλ. σχετικό), θα αναφέρω απλώς την δική μου πρώτη επιλογή, ξεκαθαρίζοντας ότι είμαι της άποψης πως τα λεφτά μου αξίζει να τοποθετηθούν εξ αρχής σε κάτι "κατάλληλο" για τις επιθυμίες μου (και όχι απλώς εύκολο), ακόμα κι αν οι απαιτήσεις του ξεπερνούν τις δυνατότητές μου εκείνη τη στιγμή (θα τις βελτιώσω στην πορεία, εφόσον κυνηγάω τις επιθυμίες μου, που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι η ανάλυση γεύσης σε καπνικά υγρά με σφιχτές τσιγαρίσιες τζούρες).
Ο πρώτος μου επισκευάσιμος, λοιπόν, ήταν ο phenomenon zest v2. Με κατατόπισε καλός φίλος και πήγα στον GUS, μου έδειξαν το πρώτο στήσιμο, πήρα μαζί μου και τις οδηγίες τους για εύκολο/γρήγορο στήσιμο και έφυγα. Αργότερα αγόρασα και το τανκ (που πρόσφατα έβγαλαν) για γέμισμα από πάνω και ο phenomenon έγινε τόσο εύκολος στο γέμισμα (στο απλό στήσιμο ήταν) που μπορεί να είναι κατάλληλος για πρώτος επισκευάσιμος και να προσφέρει στον ιδιοκτήτη του απροβλημάτιστη και εύκολη χρήση (προσωπική εκτίμηση, φυσικά) με ξεχωριστή ανάλυση γεύσης (για την περίπτωση σφιχτής τσιγαρίσιας τζούρας σε χαμηλά watt).
Πολλοί γνώστες δεν θα τον πρότειναν ως πρώτο επισκευάσιμο, όχι για την δυσκολία στησίματος (άλλωστε δεν σου επιτρέπει να κάνεις λάθη σε απλό στήσιμο), αλλά γιατί θυμούνται την αρχική σχεδίασή του με γέμισμα από κάτω, αναποδογυρίζοντάς τον (με χαρτομάντηλα ανά χείρας!!!). Με το καινούργιο τανκ που γεμίζει από πάνω (το οποίο μπορεί να αγοράσει κανείς εξ αρχής), με μια τεράστια τρύπα που χωράει άνετα κάθε "λογικό" στόμιο μπουκαλιού υγρού αναπλήρωσης, ο phenomenon μπορεί να προσφέρει το "ξάφνιασμα" γεύσης σε κάθε νεοεισερχόμενο σε επισκευάσιμους. Και κάποια στιγμή θα τον γεμίζει και "στον δρόμο" (δεν σπάει πέφτοντας κάτω!!!).
Μπορεί κανείς να ξεκινήσει με kanthal A1 30ga, με 5-7 αραιές σπείρες σε αξονάκι 2mm και 8-10 watt (για καπνικά υγρά) και να αρχίζει τις δοκιμές του (στα watt και στην ρύθμιση του αέρα πρώτα). Το βίδωμα της αντίστασης στο deck είναι εύκολο, καθώς στη βάση τους οι βίδες έχουν εγκοπές και συγκρατούν το σύρμα αμέσως. Για το βαμβάκωμα θα βρει αρκετά βίντεο στο youtube και θα καταλάβει ότι γενικά είναι απλά τα πράγματα και δεν χρειάζεται πολύ βαμβάκι στις αυλακώσεις εισαγωγής υγρού (όπως ακριβώς μου είπαν στις αρχικές οδηγίες τους στον GUS).
Τέλος, με τις παραπάνω συνθήκες δεν είναι καθόλου λαίμαργος σε υγρό. Η συχνότητα αλλαγής της αντίστασης/βαμβακιού είναι θέμα επιλογής υγρού και watt ατμίσματος, οπότε δεν κάνω αναφορά σε αυτό.
Υπάρχει σχετικό νήμα εδώ μέσα για τον phenomenon (αν και υπάρχουν αναφορές σε διάφορα μοντέλα του), οπότε "μελετώντας" το, εύκολα θα "ταξιδέψει" κανείς με τον phenomenon στην πορεία. Μετά τους πρώτους πειραματισμούς του, κανείς σύντομα καταλήγει σε ένα απλό στήσιμο και θα το κάνει με κλειστά μάτια.
Υπενθυμίζω ότι περιγράφω την δική μου προσωπική εμπειρία... απόλαυσης!

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1173 στις: Αυγούστου 31, 2017, 20:33 »
Τι θα πει "ο kayfun συγχωρει λαθη" ;; Αν κανεις λαθος στησιμο το καμμενο ερχεται ευκολα. :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1174 στις: Αυγούστου 31, 2017, 20:54 »
Οι KFL & 3.1(ES) είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη ο λόγος που έχει ασχοληθεί τόσος κόσμος με τους επισκευάσιμους. Πριν από αυτά τα μοντέλα, η πλειοψηφία των επισκευάσιμων ήταν "δύσκολοι" ως "πολύ δύσκολοι". Θα με επιβεβαιώσουν όσοι έχουν φάει καψούλι από ΙΑΤΤΥ, το οποίο ξεπερνιέται μόνο από καψούλι με Ni200... 

Σε σχέση λοιπόν με αυτούς τους δύσκολους, ο KF το μόνο που χρειάζεται είναι να πάρεις λίγο σύρμα, το απορροφητικό υλικό της επιλογής σου και να τα πετάξεις μέσα στο ντεκ. Και θα δουλέψει. Σχήμα λόγου φυσικά.

Αυτό εννοούμε λέγοντας "συγχωρεί λάθη". Ότι στην ουσία ο μόνος τρόπος να κάνεις λάθος χωρίς να το επιδιώξεις στο στήσιμο ενός KF, είναι να έχεις τα χέρια του πιγκουίνου στο Batman 2... 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1175 στις: Αυγούστου 31, 2017, 21:00 »
Aγαπητέ Τρύφωνα θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν το ημερολόγιο έγραφε το πολύ 2015.Εν έτη 2017 πραγματικά υπάρχουν ένα σωρό προτάσεις πολύ πιο εύκολες απο τα kayfunoειδή των περασμένων ετών.Οι παλιοί μάθαμε αρκετά πιο δύσκολα και σίγουρα εκτιμήσαμε τους συγκεκριμένους ,γιατί να ταλαιπωρούμε και τους νέους?!?!?!
Είσαι της πειθαρχίας άτομο αλλά εντάξει..ας τους γλυτώσουμε απο μερικά καψόνια  :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1176 στις: Αυγούστου 31, 2017, 21:05 »
υπαρχουν πλεον πολλες επιλογες για ευκολους ατμοποιητες.
λιγη εξασκηση, ενα δυο βιντεο, κ λιγο διαβασμα εδω.

για Ιαττυ δε σχολιαζω.. ηταν ενα μεταπτυχιακο μονος του! 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1177 στις: Αυγούστου 31, 2017, 21:28 »
Μα σε κανένα σημείο του ποστ μου δεν πρότεινα KF. Απλά εξήγησα τι εστί "συγχωρεί λάθη".

Τη σήμερον, η μόνη περίπτωση να προτείνω KFL, είναι αν κάποιος θέλει να ατμίζει σφιχτά, ψηλά σε αντίσταση και με λεπτό σύρμα.

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1178 στις: Αυγούστου 31, 2017, 21:42 »
Γενικά κ αόριστα το είπα.
Απλά στο διάβασμα της λέξης Ιαττυ, ξύπνησαν μνήμες. :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1179 στις: Αυγούστου 31, 2017, 22:44 »
Στον @paloukaros απαντούσα σύγαυρε...

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1180 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 00:02 »
δηλαδή παιδια...απλά μια ερώτηση κάνω...το να προτείνει κάποιος εναν ας πούμε unfollow θα είναι πιο μοντέρνο?
έχει να κάνει με το γέμισμα? αν γεμίσεις εναν λαιτ πλας στις 4 το απόγευμα,το πιθανότερο να σε πάει μέχρι τις 12 το βράδυ.... και τι πρόβλημα έχει το γέμισμα...εγώ αςπούμε το βρίσκω ευκολότερο και ασφαλέστερο απο unfollow και ντογκι όταν είμαι έξω... α και ο doggystyle κλώνος είναι μια καλή λύση για πρώτο επισκευάσιμο.

Θα συμφωνήσω στο ότι απο baby beast δεν πας σε σφιχτούς...τουλάχιστον όχι εύκολα....
ένας κλώνος skyline είναι οκ για την δουλειά που τον θέλει ο φίλος.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1181 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 00:31 »
Αυτό που λέμε, είναι ότι τουλάχιστον όσον αφορά στήσιμο και βαμβάκωμα, η πλειοψηφία των σημερινών ατμοποιητων, είναι "ευκολοι".

Με αυτό ως δεδομένο, ίσως είναι καλή ιδέα όταν προτείνουμε κάτι, να αναφέρουμε και τις παραμέτρους που μας οδηγούν στην εκάστοτε πρόταση.

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1182 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 00:32 »
O νεος ο Siren, ο 2 της Digiflavor που κυκλοφορεί με το διαδεδομένο πλέον ντεκ με τις τρεις τρύπες πρέπει να ειναι τζετ mtl μέχρι σφιχτής πνευμονικής, ειναι και πιο μαζεμένος απο τον1.Δεν με απασχολει (ο ν1 ναι) και δεν εχω δει αν εχει δοκιμαστει, αλλα μοιαζει σιγουράκι

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1183 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 00:53 »
Αν και θα περίμενε κανείς να συμφωνήσω ως χρηστης του phenomenon ως κυριου ατμο με αυτά που εγραψε  ο [member=20557]alexoyiorgis[/member] μια και μιλαμε για επιλογή πρώτου επισκευάσιμου , διαφωνω, οχι γιατί δεν ισχύουν τα οσα εγραψε αλλά γιατί αν ειναι ο πρώτος επισκευάσιμος ο Phenomenon ο νεος ατμιστής θα αγοράσει και θα δοκιμάσει καποιους άλλους ατμοποιητές σίγουρα στη συνέχεια της πορείας του στον ατμό και στους επισκευασιμους   , υπάρχει λοιπόν σοβάρός , σοβαρότατος θα έλεγα ,κίνδυνος να βιώνει συνεχείς απογοητεύσεις δοκιμάζοντας άλλους μετά το Phenomenon.( προφανως υπερβάλω και ειμαι προκατειλημένος , το δέχομαι )   
Η να απογοητευτει απο το Phenomenon γιατι εγω βλεπω τον επισκευασιμο ( διορθώστε με οι εχοντες εμπειρία αν κανω λαθος )  σαν φορέα με τη δυνατότητα να σου δώσει το " φανταστικό ατμιστικο αποτελεσμα " που βλεπεις να γράφουν πολλοι μονο οταν βάλεις και εσύ το χεράκι σου σωστά και αφού έχεις κατανοήσει πως θα πρεπει να γίνει , κοπιάζοντας λίγο και διαβάζοντας και προσπαθώντας στην πράξη και όχι αυτόματα με την αγορά να θεωρείς οτι " αγοράσες " και το ικανοποιητικό ατμιστικο αποτέλεσμα .
Και τι προτείνω ; οτι σου γυαλίσει και πέσει στα χέρια σου , με τοσους καλους κλώνους (για να μην καταξοδευτείς) ότι και να διαλέξεις ο σκοπός  επιτυγχανεται ( να αρχίσεις με τους επισκευασιμους ) και μετα πάς παραπερα, που θα πας παρα πολυ σύντομα μετα τον πρώτο επισκευασιμο. 
 

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1184 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 01:22 »
Εγώ, τσαντίστηκα! :))
Δεν ξέρω τι κάνουν οι ντριπεράδες πχ σπίτι τους αλλα αμφιβάλλω αν αντέχουν να ρουφάνε τζουρα και ml ,
Aκόμα και με 0MG  (oh my god= 0mg Νικοτίνης) επίσης θέλει και κανα 20άρι παλμους παραπάνω μια τέτοια τζουρα, ίσως είμαι και υπερβολικός, και να ειναι 15.
Σε τέτοιες περιπτώσεις ειναι που ακούμε και το


από τους γύρω μας κααι πίσω απο την πλάτη μας και κατάμουτρα.
Ασε καιτο άλλο, θυμαται κανεις  "το πάφ και τάληρο" που έλεγε ο Λαλάκης ο Εισαγόμενος στη διαφήμιση ;
Ή ολοι τεκνά ειστε; :))
Δεν ειναι μειονέκτημα να θες την ηρεμία σου με έναν τσιγαρίσιο και μάλιστα με τοπ γεύση
Τεχνικά δεν το πάω ειναι και αργα, ειναι και βαρετο, χωρίς τριβή δεν έμαθε κανεις άλλωστε

Ασε που δε φταίω εγώ που ο άλλος βάζει πχ βίδα τάπα υγρών.  Προφανως κι έχει τους αρωγους του

*Απο ημιξάπλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2017, 02:02 από chillo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12088 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos