vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

107 επισκέπτες, 10 χρήστες
athanasiosm, e-akapnos, camber, myiorgos, grag, Jorge, Milarepa, tibolaso, vasim, Buliwyf

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #915 στις: Ιουλίου 30, 2016, 17:07 »
Κοίτα και τον Fodi F2.. Πανεύκολος για αρχάριο..!!

Αποσυνδεδεμένος georgeapbt

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #916 στις: Ιουλίου 30, 2016, 17:15 »
ειναι ωραιος δεν τον ειχα δει.. Το θεμα μου ειναι οτι εχει τον τανκ του κατω..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #917 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 16:13 »
Γεια σας και από μένα,
Ατμίζω περίπου  10 μήνες και σκέφτομαι να αγοράσω για πρώτη φορά επισκευάσιμο ατμοποιητή και μαζί με αυτόν και ένα μηχανικό ή ηλεκτρονικό mod. Ξεκίνησα με μπαταρία VV 1900 mah της aspire  ( και μια 1100 mah ) με ατμοποιητή bdc 1.8. Αυτή την περίοδο χρησιμοποιώ το aio της joytech. Παρατήρησα μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δύο τσιγάρα ειδικά σε πυκνότητα καπνού (αν μπορώ να το θέσω έτσι..δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά, εννοώ να με καλύπτει σε ένταση σαν το κ.τ.) και σκέφτηκα ότι οι επισκευάσιμοι ατμοποιητές θα έχουν ακόμη καλύτερη απόδοση, γεύση, ατμό. Μου αρέσει η τσιγαρίσια τζούρα και το aio τα πάει καλά σε αυτό τον τομέα όμως είναι μάλλον πολύ ευαίσθητο. Είναι η δεύτερη συσκευή aio που αγόρασα καθώς η πρώτη, μετά από 1-2 μήνες χρήσης άρχισε ξαφνικά να μου βγάζει γεύση καμμένου/μεταλλικού και χάλασα 4 αντιστάσεις μήπως διορθωθεί αλλά τίποτα.

Μετά από πολύωρο διάβασμα του φόρουμ και ψάχνοντας να βρω τι πρέπει να επιλέξω είπα να ρωτήσω εδώ για να μου πείτε τη γνώμη σας σαν πιο έμπειροι. Σκέφτομαι να αγοράσω kayfun v5 που διάβασα ότι στήνεται εύκολα και mtl κιτ, για σφιχτή τζούρα, αλλά κλώνο της tobecco που τον βρήκα σε ελληνικό κατάστημα ή Phenomenon. 


Για αυτούς τους ατμοποιητές θα χρειαστώ νέα μπαταρία ή mod φαντάζομαι, σωστά? Θα ήθελα τη βοήθειά σας και σε αυτό. Δεν έχω ιδέα τι συσκευή να πάρω, γιατί από τη μια δεν μου αρέσουν καθόλου αισθητικά τα box mods -γυναίκα γαρ-  και από την άλλη τα μηχανικά mods τα φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος, μην μου εκραγεί στα χέρια κλπ. Επίσης με ανησυχεί το θέμα της αυτονομίας τους. Γενικά δεν ατμίζω πάνω από 2 ml την ημέρα στο aio, στην δε aspire ακόμα λιγότερο. 

Από υγρά τέλος προτιμώ τα καπνικά με 12 mg νικοτίνης και έχω δοκιμάσει τα εξής: hexocell manhattan, tribeca halo, nobacco numbers 3, nobacco tobacho echo και valuto. Πρόσφατα αγόρασα της five pawns  (insignia series) το castle long και το grandmaster και φάνηκαν πολύ μπουχτιστικά και βαριά τα αρώματά τους στο aio. Σε επισκευάσιμο ατμοποιητή παίζει να μου αρέσουν περισσότερο?

Επίσης θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να μου δώσετε μερικές βασικές κατευθύνσεις για το στήσιμο των αντιστάσεων γιατί φοβάμαι ότι τα βίντεο που έχω παρακολουθήσει απευθύνονται σε έμπειρους ατμιστές που ξέρουν τι κάνουν με τις αντιστάσεις, με τα ρεύματα κλπ. Τι πρέπει παραδείγματος χάριν να προσέξω, τι να αποφύγω, τι βαμβάκια και σύρματα να χρησιμοποιήσω, τι εξοπλισμό θα χρειαστώ. 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μακροσκελές ερώτημα.

Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #918 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 16:44 »
οχι kayfun v5 παρτε kayfun lite plus καλυτερα. 
τα μηχανικα δεν κανουν μπαμ απαραιτητα. αν η μπαταρια ειναι ασφαλους χημειας, και υπαρχουν τρυπες ετονωσης αεριου, απλα θα εκτονωθει η μπαταρια χωρις να σκασει. το μονο που μου ερχεται στο μυαλο σε μορφη σωληνα, φθηνο και με ασφαλεια ειναι το cf mod της aspire. 
ωστοσο υπαρχουν και ομορφα κουτακια και διακριτικα, tesla nano, istick pico. αμα κανετε 2 ml την ημερα, ανετα κραταει το οτιδηποτε καινουργιο. 
ναι υπαρχει περιπτωση να σας αρεσουν περισσοτερο, καθως οι επισκευασιμοι κατα κανονα ειναι ποιοτικοτερες κατασκευες κλπ 

συρμα στον kayfun lite plus προτεινω ειτε 26g ειτε 28g με διαμετρο αντισταση 2.5mm γυρω στις 5-6 σπειρες ειναι καλα. Για το βαμβακι δεν μπορω να εκφερω γνωμη επειδη παιζω μονο με ντριππερ και τα βαμβακια μου ειναι λιγο διαφορετικα. O kayfun lite plus ειναι πολυ απλος στο στησιμο και ενα βιντεο θα δειτε και τελος. 

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #919 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 17:11 »

Μετά από πολύωρο διάβασμα του φόρουμ και ψάχνοντας να βρω τι πρέπει να επιλέξω είπα να ρωτήσω εδώ για να μου πείτε τη γνώμη σας σαν πιο έμπειροι. Σκέφτομαι να αγοράσω kayfun v5 που διάβασα ότι στήνεται εύκολα και mtl κιτ, για σφιχτή τζούρα, αλλά κλώνο της tobecco που τον βρήκα σε ελληνικό κατάστημα ή Phenomenon. 

Δεν έχω δοκιμάσει τον Kayfun V5, αλλά συνήθως οι kayfun είναι καλοί για πρώτοι επισκευάσιμοι. Αν σκέφτεσαι κλώνο δες το νήμα με τους κλώνους του v5 για να δεις ποιος είναι ο καλύτερος. Για phenomenon δεν το προτείνω για πρώτο επισκευάσιμο, είναι ιδιότροπος σε κάποια θέματα, και ενώ είναι τρομερός σαν απόδοση ίσως σε αποθαρρύνει στην αρχή το στήσιμο του. ΑΝ είσαι αποφασισμένη να παιδευτείς στην αρχή είναι πολύ καλός. Εγώ επίσης θα πρότεινα να δεις τον hcigar fodi f2, εύκολος, όμορφος για τα γούστα μου και με πολύ καλή απόδοση, σχετικά οικονομικός γνήσιος. Μειονέκτημα του η μικρή χωριτηκότητα σε υγρό. Μια άλλη πρόταση είναι ο GG τηλέμαχος, εύκολος στο στήσιμο, καλή απόδοση. Επίσης αν σε ενδιαφέρει κλώνος από Κίνα, ο τηλέμαχος έχει μάλλον τον καλύτερο κλώνο που έχω πιάσει στα χέρια μου.

Για αυτούς τους ατμοποιητές θα χρειαστώ νέα μπαταρία ή mod φαντάζομαι, σωστά? Θα ήθελα τη βοήθειά σας και σε αυτό. Δεν έχω ιδέα τι συσκευή να πάρω, γιατί από τη μια δεν μου αρέσουν καθόλου αισθητικά τα box mods -γυναίκα γαρ-  και από την άλλη τα μηχανικά mods τα φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος, μην μου εκραγεί στα χέρια κλπ. Επίσης με ανησυχεί το θέμα της αυτονομίας τους. Γενικά δεν ατμίζω πάνω από 2 ml την ημέρα στο aio, στην δε aspire ακόμα λιγότερο. 

Και εμένα μου αρέσουν οι σωλήνες αλλά ειδικά για την αρχή(και όχι μόνο) στους επισκευάσιμους χρειάζεσαι απαραίτητα έναν τρόπο να μετράς αντιστάσεις και το ηλεκτρονικό mod το παρέχει αυτό. Αν έχεις πολύμετρο και ξέρεις να το χρησιμοποιείς είσαι μια χαρά και μπορείς να πάρεις σωλήνες μπαταρίες όπως αυτές του ego one, eleaf ijust, aspire subΩ κλπ. Αν έχεις αρκετά χρήματα μπορείς να πάρεις αυτό και να σε ζηλεύω. Είναι ένα τρομερό ηλεκτρονικό mod σε στυλ σωλήνα, υπερπλήρες σε δυνατότητες. Φυσικά δεν το λέω ως σοβαρή πρόταση αλλά υπάρχουν διάφορες λύσεις.

Από υγρά τέλος προτιμώ τα καπνικά με 12 mg νικοτίνης και έχω δοκιμάσει τα εξής: hexocell manhattan, tribeca halo, nobacco numbers 3, nobacco tobacho echo και valuto. Πρόσφατα αγόρασα της five pawns  (insignia series) το castle long και το grandmaster και φάνηκαν πολύ μπουχτιστικά και βαριά τα αρώματά τους στο aio. Σε επισκευάσιμο ατμοποιητή παίζει να μου αρέσουν περισσότερο?

Μάλλον όχι, θα είναι κατά πάσα πιθανότητα ακόμα πιο έντονα. Η λύση σε αυτό είναι αραίωση με ατμιστική βάση. Εγώ αραιώνω σχεδόν όλα τα έτοιμα υγρά, τουλάχιστον 50%. Μπορείς να τα παίρνεις πιο δυνατά και να τα αραιώνεις με μηδενική βάση ή ακόμα καλύτερα να έχεις βάση 12mg για να τα αραιώνεις χωρίς να επηρεάζεις τη νικοτίνη.

Τέλος για στησίματα, μπες στα νήματα των ατμοιποιητών που σκέφτεσαι και εκεί θα βρεις πολλές προτάσεις και τι και πως αρέσει στους περισσότερους.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #920 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 17:26 »
@Nia
Αν από τον kayfun V5 που σκέφτεσαι βγάλεις το 5 και βάλεις το 3 θα έχεις κάνει διάνα.
Τον V5 ούτε κατά διάνοια...

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #921 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 17:45 »
Μια απο τα ίδια και εγώ @Nia!  :laugh1: Μινι V3!

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #922 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 17:51 »
η διαφορα του 3 με τον 5 ειναι μονο στην ρυθμιση αερα...............κατα τα αλλα ειναι ολοιδιοι κατασκευαστικα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #923 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 00:40 »
Φίλη Nia καλησπέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Για τους ατμοποιητές, θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. Kayfun, και τα μυαλά στα κάγκελα, δεν υπάρχει πιο εύκολος επισκευάσιμος για κάποιον που αποφασίζει να αρχίσει να στρίβει. Το Φαινόμενο, ναι μεν έχει κλάσεις ανώτερη γεύση σε πολλά υγρά, αλλά έχει τα χούγια του στο στήσιμο. Θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις ξανά όταν θα έχεις εξοικειωθεί με τους επισκευάσιμους.

Όσον αφορά τα μοντάκια, για αρχή μείνε μακριά από τα μηχανικά. Θέλουν αρκετή ενασχόληση για να αποδώσουν σωστά και με ασφάλεια, κάτι που θεωρώ ότι στην παρούσα φάση θα σε κουράσει. Ρίξε μια ματιά στο iStick Pico, νομίζω θα σε κάνει να αλλάξεις άποψη για τα μποξάκια...

Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #924 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 00:45 »
Καταρχήν ευχαριστώ όλους εσάς που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε και μάλιστα τόσο άμεσα. Γιατί kf v3 όμως και όχι v5? Σκέφτηκα ότι θα με βοηθάει στο στήσιμο ο μεγαλύτερος v5. 
Και κάτι άλλο. Αν πάρω provari 3 ποιός ταιριάζει καλύτερα? Θα μπορώ να διαβάσω τις αντιστάσεις σε αυτό ή απλά δεν θα χρειάζεται με τη συσκευή αυτή.Το καλοβλέπω για αγορά γιατί μου φαίνεται ασφαλές, αξιόπιστο και όμορφο .


Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #925 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 00:47 »
εγω προτεινω τον 5

Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #926 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 00:49 »
Cruiser79 καλά που σε πέτυχα! Οι περιγραφές σου για τα grandmaster και castle long είναι ο λόγος που τα αγόρασα και άρχισα να ψάχνομαι με τους επισκευάσιμους!!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Για το provari 3 τι λέτε?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Το pico είναι η δεύτερη και αναγκαστική επιλογή μου αν δεν είναι καλή ιδέα το provari

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #927 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 00:55 »
Ωχ, σε κατέστρεψα με τα πιόνια?

Για το P3 δεν υπάρχουν και πολλά να πούμε. Είναι μια αγορά την οποία δεν θα μετανιώσεις ποτέ. Απλά, δεν συμβαίνει και πολύ συχνά κάποιος νέος σχετικά ατμιστής και άπειρος από μοντάκια να ψήνεται για Προβάρι, κυρίως λόγω τιμής αλλά και γιατί δεν έχει ιδέα για την αξιοπιστία της εταιρείας. Αν δεν σε ενοχλεί η τιμή του, by all means, όρμα.

Αποσυνδεδεμένος Nia

  • *
  • 42
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #928 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 01:19 »
Όχι, φυσικά και δεν με κατέστρεψες.Εν γνώσει μου ότι μπορεί να μη μου ταιριάξουν τα αγόρασα γιατί ήθελα να έχω άποψη.
Τώρα για το provari 3 σκέφτηκα οτι με αυτή την επιλογή δεν θα χρειαστεί να ξανακουράσω το μυαλό μου με άλλη συσκευή για χρόνια. Κουράστηκα να ψάχνομαι, να μου χαλάει, να πρέπει να αγοράσω άλλο. Έχω αγοράσει μέχρι στιγμής 5 συσκευές. Λες δηλαδή δεν έχω πρόβλημα με σύρματα, αντιστάσεις, βραχυκυκλώματα κλπ. Μετράει άραγε τις αντιστάσεις? Δεν έβγαλα άκρη από την περιγραφή στο site. 

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #929 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 01:27 »
Κφ5 και από μένα και θα σου σου δείξει το δρόμο πιστεύω. Ο λιγότερο περπατημένος και αυτός που θα σε κάνει να σκεφτείς αν θέλεις περισσότερο αέρα η όχι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix