vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

110 επισκέπτες, 5 χρήστες
djfloor, Ηρακλης, Mantis039, Giannis.B, kon95

Twitter

Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #75 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:24 »
Νομίζω ότι την καλύτερη απάντηση θα την πάρεις εάν βρεις έναν καλοστημένο επισκευάσιμο και ατμίσεις με αυτόν ένα αγαπημένο σου υγρά. Τα λόγια είναι περιττά. :D

Συνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 368
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #76 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:28 »
Αριστη γευση,οικονομια,δυνατοτητα να φτιαξεις την αντισταση σε οσα ωμ πιστευεις εσυ πως σου προσφερει το ατμισμα που γουσταρεις σε γευση.Οι ατμο/τες ειναι διαχρονικοι (και οχι μοδατοι) και σε συνδιασμο με ιδιοκατασκευη υγρων το ατμισμα ειναι φτηνο και γευστικο.Συρμα,βαμβακι,μοντακι,2 - 3 επισκευασιμους (για εναλλαγη γευσεων μεσα στην ημερα) και εισαι λεβεντης  ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #77 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:33 »
ΔΕΝ στήνω επισκευάσιμους και αυτό με κάνει... ανεπιθύμητο  :)) εδώ στο νήμα. Μία απορία αν μου λύσει κάποιος θα το... σκεφτώ :hmmm:
ΠΟΙΑ η διαφορά σε ένα στήσιμο επισκευάσιμου π.χ με αντίσταση 1,2 από έναν εργοστασιακό ατμ, με οργανικό βαμβάκι ή ό,τι άλλο, ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ τόσο διθυραμβικά σχόλια υπέρ των επισκευάσιμων? Ατμίζω από Ιούνιο του 2009, έχω δοκιμάσει (σχεδον) τα πάντα από μοντ και ατμ (εκτός επισκευάσιμων βέβαια  :)) ).
Τι παραπάνω έχει το σύρμα ας πούμε ή το βαμβάκι που να δικαιολογεί τέτοια σχόλια?
Δηλαδή νομίζω είστε λιγουλάκι υπερβολικοί, όχι?
Χωρίς παρεξήγηση  8)
Φεύγω με 1000  :yes:

Οι επισκευάσιμοι, είναι πράγματα του Σατανά!!!
1. Αποδίδουν τη γεύση καλύτερα, άρα σου αρέσουν περισσότερο τα υγρά και πιθανόν να ατμίζεις περισσότερο. Κοστίζει!
2. Αποδίδουν το χτύπημα καλύτερα, και ως αποτέλεσμα μπορεί να ρίξεις και τη νικοτίνη. Πιθανόν να ατμίζεις περισσότερο! Κοστίζει!
3. Παρά το αρχικό τους κόστος, αν δεν πάρεις μεταχειρισμένο ή κλώνο, το κόστος συντήρησης είναι μηδαμινό! Αίσχος! Αν δεν αγοράζεις αντιστάσεις από €5 έκαστη αλλά με δέκα μέτρα σύρμα κάνεις 150 αντιστάσεις, βάζεις το κράτος μέσα! Φοροαποφυγή!
4. Άκουσον άκουσον, μπορείς να τους φέρεις στα μέτρα σου. Ρύθμιση ροής υγρού, ρύθμιση αέρα, ψηλά/χαμηλά αντίσταση, διαφορετικά σύρματα... Αίσχος τόση ποικιλία! Σου βάζει διλήμματα, τριλήμματα κ.ο.κ.
5. Αν δεν τα βρείτε, έχουν και μια κάποια μεταπωλητική αξία. Άκου πράματα, να μπορείς να πάρεις μέρος των χρημάτων σου πίσω!

Ελπίζω να σε κάλυψα, τόσο επιχειρηματολογικά, όσο και χιουμοριστικά. Εμένα με πήρε 23 μήνες περίπου να πάω σε επισκευάσιμο...

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #78 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:36 »
Ευχαριστώ όλους, όμως μιλάω για συγκεκριμένη αντίσταση π.χ. 1,2Ω
Τι θα προσφέρει η παραμετροποίηση που απομένει π.χ. της διάταξης του ... βάμβακος (sic) ας πούμε στην όλη υπόθεση ώστε να δικαιολογεί τα τόσα - επαναλαμβάνω - διθυραμβικά σχόλια?
Τα άλλα τα παραμετροποιώ ήδη...
Για κόστος δεν εξετάζω πλέον είναι +4000€ ήδη εδώ και 6+ χρόνια ατμίσματος
Οι απαντήσεις σας δεν είναι τεκμηριωμένες, οπότε δεν με καλύπτουν να αποδεχτώ τέτοια διαφορά στη γεύση που αναφέρετε  :nope:, στο κόστος ναι, δεκτό και αποδεκτό
Ο επόμενος παρακαλώ  :))

Συνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 368
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #79 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:45 »
Γευση στο Θεο....Ξεκινησα με ναυτιλο - Subtank mini (στησιμο επισκευασιμου) - 3 K4(κλωναρια) - 1 KL+ και ιδιοκατασκευη υγρων μετα εψαχνα να βρω πως αλλαξαν ετσι τα υγρα που εφτιαχνα...  :))


Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #80 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:47 »
Είναι "λάθος" το ερώτημά σου φίλε μου.  Ανάλογα με τον ατμοποιητή θα κάνεις και την αντίσταση που του(σου) ταιριάζει.  Για παράδειγμα, ο Calix (για μένα) δεν αποδίδει τόσο καλά με 1,2Ω αλλά πάνω από 1,6Ω.


Αλλά για να απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, αν έχουμε ακριβώς τις ίδιες αντιστάσεις τότε πάμε στην κατασκευή.  Δηλαδή, στο πως μπαίνει ο αέρας στο θάλαμο (από κάτω, από τα πλάγια, κτλ), πως είναι ο χώρος ατμοποίησης (μικρός, μεγάλος, κτλ) και άλλα.  Όλα αυτά λοιπόν, μαζί με τις ευκολίες που έχεις (ρύθμιση αέρα, υγρού) διαφοροποιούν σημαντικά το αποτέλεσμα.


Για να καταλάβεις πόσο, όταν έδωσα σε φίλο ατμιστή να δοκιμάσει το υγρό του σε KFL από ναυτίλο που έκανε, αναφώνησε "ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ........"

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #81 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:53 »
Νομίζω ότι την καλύτερη απάντηση θα την πάρεις εάν βρεις έναν καλοστημένο επισκευάσιμο και ατμίσεις με αυτόν ένα αγαπημένο σου υγρά. Τα λόγια είναι περιττά. :D

την απάντηση που έδωσε ο φίλος mankar72... γιατί δεν το δοκιμάζεις? Δεν μπορεί, όλο και κάποιο φίλο συνατμιστή θα έχεις. Ντου ιτ...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #82 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:54 »
Κωστα  πλεον και εγω εχω σταματησει τους επισκευασιμους και παιζω με subohm και εργοστασιακες κεφαλες που δεν εχουν να ζηλεψουν τπτ.
Οπως επισης και στις 1,5 ωμ εργοστασιακες που δουλεψα ηταν μια χαρα απο ολες τις πλευρες.
Εχω κρατησει μονο τον eviva και δυο ντριπατους σε περιπτωση πολεμου  :))
Καμια φορα για δοκιμη υγρων χρησιμοποιω κανεναν ντριπατο αν και αυτα τα σταματησα  :)) τις δοκιμες υγρων εννοω.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #83 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:56 »
Atmistis παραδέξου το.. Ψήνεσαι να πειστείς... γιαυτο και ψάχνεις «τεκμηριωμένες» απαντήσεις για κάτι τόσο υποκειμενικό όπως είναι η διαφορά γεύσης που βλέπει ο καθένας... σύντομα προβλέπω ότι θα πέσει το κάστρο και θα γράψεις και ον τοπικ σε αυτό το νήμα…

Συνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 368
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #84 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:56 »
Αν θελεις να μπεις στον κοσμο των γευσεων οι επισκευασιμοι ειναι μια καλη αρχη.Ιεροτελεστια το στησιμο και το φορουμ μεγαλη βοηθεια  ;)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #85 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:58 »
Ευχαριστώ παιδιά, καλή τη πίστη... μπορεί να δοκιμάσω  :dontknow:
Βαγγέλη ναι με σαμπΩ κι εγώ έχω βολευτεί κάπως, με χαλάει που δεν είναι καθαρά τσιγαρίσιες οι τζούρες στα πολλά βατ, αλλά οκ προς το παρόν

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Atmistis παραδέξου το.. Ψήνεσαι να πειστείς... γιαυτο και ψάχνεις «τεκμηριωμένες» απαντήσεις για κάτι τόσο υποκειμενικό όπως είναι η διαφορά γεύσης που βλέπει ο καθένας... σύντομα προβλέπω ότι θα πέσει το κάστρο και θα γράψεις και ον τοπικ σε αυτό το νήμα…
Το υποκειμενικό της γεύσης (που σίγουρα είναι) μου κάνει εντύπωση, σε σχέση με τις διθυραμβικές δηλώσεις , που οδηγούν σε περισσότερο ..αντικειμενική επιλογή παρά σε υποκειμενική  :hmmm:
Δεν ψήνομαι όμως, όχι .... ατμίζομαι  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 13:07 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #86 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 13:16 »
Aντε να σου απαντήσω κι εγώ, που 3 χρόνια περίπου ήμουν στους εργοστασιακούς και λιγότερο από 1.5 στους επισκευάσιμους
Η πρώτη βασική διαφορά υπέρ των επισκευάσιμων είναι ότι δεν έχεις απλά μια "ίδια" 1.2 αντίσταση, αλλά μια καινούρια 1.2 αντίσταση.
Το κόστος μιας αντίστασης χειροποίητης είναι γελοίο και μπορείς να αλλάζεις κάθε 15-20μλ, πολύ πριν η αντίσταση γεμίσει κάρβουνο. Σε έναν delta με κεφαλή των 4 ευρώ, μάλλον θα το σκεφτείς λίγο παραπάνω και θα το αποφύγεις.
Σίγουρα αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά μιας πάντα φρέσκιας αντίστασης.
Από κει και πέρα, τα υλικά και η αρχιτεκτονική των επισκευάσιμων, ακόμη κι ο μεγαλύτερος χώρος στο ντεκ και ο πιο καλός αερισμός προσφέρουν το κατιτίς παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #87 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 13:18 »


Για να καταλάβεις πόσο, όταν έδωσα σε φίλο ατμιστή να δοκιμάσει το υγρό του σε KFL από ναυτίλο που έκανε, αναφώνησε "ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ........"

Έχοντας στην κατοχή μου πρώτα τον kfl+ και αγοράζοντας αργότερα τον μίνι Ναυτίλο (ανάγκη για τις ώρες της δουλειάς ) είπα ακριβώς το ίδιο αλλά μετά το "ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ 8 τελίτσες" πρόσθεσα και το "ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΠΗΓΕ Η ΓΕΥΣΗ;;;" :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #88 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 14:11 »
Αφού "μου έκανε τη χάρη" και απάντησε και η petra θα το σκεφτώ διπλά.  ;)
Τόσοι πολλοί δεν μπορεί να κάνετε λάθος (αν και πολλές φορές η ζωή αποδυκνείει το ακριβώς αντίθετο).
Όταν δοκιμάσω θα ποστάρω εντυπώσεις εδώ και θα επισυνάψω και 1000 μετάνοιες που έκανα λάθος τόσα χρόνια να ατμίζω εργοστασιακούς
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 15:37 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στήνω επισκευάσιμους και βρήκα την υγειά μου
« Απάντηση #89 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 14:16 »
Καλά ένας δεν βρέθηκε (συνατμιστής) να σου δώσει επισκευάσιμο να δοκιμάσεις έστω και με το ζόρι  :fight_knuppel:
Παντός και μόνο απο περιέργεια θα δοκίμαζα  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12189 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499750 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos