vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 3 χρήστες
Milarepa, djfloor, Giannis.B

Twitter

Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #390 στις: Απριλίου 14, 2014, 12:55 »
Είμαι ανάμεσα στα 2 (γιατί λεφτά για nautilus δεν παίζουν!)

Ποιον λοιπον θα παίρνατε απο τους 2?

http://www.replacesmoke.com/anyvape-davide-glassomizer-2-8ml-bdc-ss-detail.html
ή
http://www.replacesmoke.com/aspire-bdc-vivi-nova-set-by-eigate-detail.html


Αποσυνδεδεμένος apollonick

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένας φτωχός και μόνος ατμιστής
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #391 στις: Απριλίου 14, 2014, 13:30 »
για τον Aspire BDC Vivi Nova by Eigate η εμπειρία μου, αν και τον είχα από διαφορετικά μαγαζιά (τις 2 φορές που τον πήρα), και τις δύο φορές σε πτώση (η μία στο πάτωμα από το ύψος τραπεζιού και η άλλη σε τραπέζι από το ύψος που έχει το vamo με 18650) έσπασε στο σπείρωμα της βάσης πράμα που εξηγείται από το ότι το ss αν και πιο σκληρό υλικό είναι και πιο εύθραυστο κι εκεί είναι το λεπτότερο σημείο του. Για τον Davide δεν γνωρίζω γιατί δεν τον είχα ποτέ αλλά το γυαλί του είναι πολύ εκτεθειμένο. το πρόβλημα με τον Aspire BDC Vivi Nova by Eigate το έλυσα παίρνοντας ένα  απλό BDC Vivi Nova (με το πλαστικό tank και τα ορειχάλκινα μέρη) και τοποθέτησα την ορειχάλκινη βάση στον Aspire BDC Vivi Nova by Eigate.
Ελπίζω να βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #392 στις: Απριλίου 14, 2014, 13:34 »
το πρόβλημα με τον Aspire BDC Vivi Nova by Eigate το έλυσα παίρνοντας ένα  απλό BDC Vivi Nova (με το πλαστικό tank και τα ορειχάλκινα μέρη) και τοποθέτησα την ορειχάλκινη βάση στον Aspire BDC Vivi Nova by Eigate.
Ελπίζω να βοήθησα

Ευχαριστώ! Απο απόδοση πως τον είδες? Εχω τώρα τον aspire pyrex αλλα εχει στραβώσει απο πτώση και επειδή εχω και το Mod τώρα δεν μου πολυκάθεται καλα!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #393 στις: Απριλίου 14, 2014, 13:37 »
Προσωπικά θα έπαιρνα τον Davide. Υπερτερεί ποιοτικά. Βέβαια έχει μικρότερη χωρητικότητα (2.8 έναντι 3.5 ml)

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #394 στις: Απριλίου 14, 2014, 13:43 »
E ναι σίγουρα θα είναι ποιοτικότερος! Εχει και σχεδόν τη διπλάσια τιμή!
Απο απόδοση μεταξύ τους δεν ξέρω καθόλου  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #395 στις: Απριλίου 14, 2014, 13:45 »
Από θέμα απόδοσης είναι περίπου ίδιοι.

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #396 στις: Απριλίου 14, 2014, 15:51 »
Καλό αυτό! Αλλά αυτό το πλαστικό πιπάκι με χαλάει λίγο... τί να πω, δεν μπορώ να αποφασίσω! Απλά αν πάω στα 20 ευρώ που εχει ο davide δεν ξέρω μήπως υπάρχει κάτι άλλο στα λαφτά αυτά που να είναι καλύτερος. (δεν εχω και τρελή εμπειρία με το θεμα). Δηλαδή δεν ξέρω αν ο davide τα αξίζει τα λεφτά του με λίγα λόγια :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #397 στις: Απριλίου 14, 2014, 15:59 »
Kαι βέβαια αυτές οι TDux κεφαλές της Smoktech έχουν αντίσταση 1.5 ohm. Σίγουρα αποτελούν μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική πρόταση για όσους χρησιμοποιούν ατμοποιητές Aspire.

UPDATE
Oι T-Dux κεφαλές της Smoktech έχουν ουσιαστικά το ίδιο συνολικό ύψος με τις κεφαλές Aspire BDC. Ωστόσο φαίνεται ότι τελικά δεν είναι απόλυτα συμβατές.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι βιδώνουν συνήθως πιο χαμηλά στη βάση των Aspire. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα κενό ανάμεσα στον κεντρικό σωλήνα του Aspire και το σιλικονένιο πάνω άκρο του T-Dux. Το κενό αυτό γίνεται μεγαλύτερο όσο περισσότερο σφίγγουμε την κεφαλή στη βάση. Επομένως ο κεντρικός σωλήνας δεν εφάπτεται στην κορυφή του T-Dux. Και αυτό είναι απόλυτα εμφανές, ακόμα και μέσα από το παραθυράκι παρατήρησης υγρού του ASPIRE ET-S τον οποίο χρησιμοποίησα για έλεγχο της συμβατότητας των δύο κεφαλών. Φυσιολογικό λοιπόν αποτέλεσμα είναι η διαρροή μεγάλης ποσότητας υγρού. Υπάρχει ωστόσο μια λύση που θα έλεγα ότι μπορεί να δοκιμαστεί με καλά αποτελέσματα. Απλά βιδώνουμε σχετικά χαλαρά την κεφαλή πάνω στη βάση. Χωρίς να τη σφίξουμε δηλαδή. Ενα πιο χοντρό o-ring μπορεί να βοηθήσει στην περίπτωση αυτή.
Θέλω επίσης να επισημάνω ότι επειδή παρατηρούνται μικροδιαφορές ανάμεσα στις T-Dux κεφαλές, δεν αποκλείεται ορισμένες από αυτές να έρχονται σε επαφή με τον κεντρικό σωλήνα χωρίς να εφαρμοστεί το "τρυκ" που αναφέρω παραπάνω.


Καλό αυτό! Αλλά αυτό το πλαστικό πιπάκι με χαλάει λίγο... τί να πω, δεν μπορώ να αποφασίσω! Απλά αν πάω στα 20 ευρώ που εχει ο davide δεν ξέρω μήπως υπάρχει κάτι άλλο στα λαφτά αυτά που να είναι καλύτερος. (δεν εχω και τρελή εμπειρία με το θεμα). Δηλαδή δεν ξέρω αν ο davide τα αξίζει τα λεφτά του με λίγα λόγια :confused1:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε drip tip. Δεν είναι δηλαδή απαραίτητο να χρησιμοποιείς το πλαστικό πιπάκι  :yes:

Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #398 στις: Απριλίου 14, 2014, 16:20 »
εγω μια που πηρα για να δοκιμασω κ γιαυτο εγραψα την εμπειρια μου δεν ειχα αυτα τα προβληματα, ουτε μπουρμπουληθρες ουτε τιποτα,τζουρα πιο ανετη κ γευση πολυ καλυτερη απο τις aspire, λοιπον εχω παραγγειλει μια 5αδα κ περιμενω να μου ερθουν, μολις παραλαβω θα σας πω :)

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #399 στις: Απριλίου 14, 2014, 16:26 »
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε drip tip. Δεν είναι δηλαδή απαραίτητο να χρησιμοποιείς το πλαστικό πιπάκι  :yes:

Ναι αυτό δεν το είχα παρατηρήσει! Βέβαια αν πάρεις ένα καλό απο ss πάς προς το 20αρικο που εχει ο davide (που το dip του είναι ωραίο όσο φαίνεται!) Επίσης με προβλημάτισε το γεγονός που ενέφερε ο φίλος πιο πάνω που του έσπασε η βαση που βιδώνει (510)

Ούφ δε θα βγάλω άκρη!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #400 στις: Απριλίου 14, 2014, 16:29 »
εγω μια που πηρα για να δοκιμασω κ γιαυτο εγραψα την εμπειρια μου δεν ειχα αυτα τα προβληματα, ουτε μπουρμπουληθρες ουτε τιποτα,τζουρα πιο ανετη κ γευση πολυ καλυτερη απο τις aspire, λοιπον εχω παραγγειλει μια 5αδα κ περιμενω να μου ερθουν, μολις παραλαβω θα σας πω :)

Όταν υπάρχει η επαφή κεντρικού σωλήνα και κεφαλής , όπως αναφέρω και παραπάνω, το αποτέλεσμα είναι όντως καλό. Σε κάθε άλλη περίπτωση υπάρχει εμφανέστατα έντονη διαρροή.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #401 στις: Απριλίου 14, 2014, 17:06 »
Μια και αναφερθηκε, και σε μενα o Aspire vivi nova εσπασε στο σπειρωμα 510 μετα απο πτωση!

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #402 στις: Απριλίου 14, 2014, 17:14 »
και έμεινε μέσα? Ελπίζω να βγήκε εύκολα μετα...
άρα εχουμε θεματάκι εκεί για πεσίματα! Τώρα θα μου πείς κι ο davide αν πέσει σίγουρα θα σπάσεις το τζαμι  :wall:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #403 στις: Απριλίου 14, 2014, 19:57 »
Ξεβιδωνει ευκολα.  Τελικα με τη πτωση αντεξε το τζαμι, λογω της θωρακισης με το μεταλλο αλλα τι να το κανεις????


Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #404 στις: Απριλίου 15, 2014, 09:42 »
Έλα ντέ! Αφού έσπασε το 510!
Το μονο που μπορείς να κανεις είναι αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω. Να βάλεις απο τους πρώτους vivi nova που είναι και πιο γερά!

Τον πήρα τελικά κι εγώ απο χθές. 10 € απο κατάστημα γειτωνιάς. Εντάξει ίδιος με τον pyrex που είχα. Γεμίζει πιο εύκολα λόγο μεγέθους, ταιριάζει πιο καλά στο svd, αλλά είχα ξεμάθει το πλαστικο πιπάκι!

Πάντως τώρα που τον έχω στο χέρι μου ο davide είναι σίγουρα ποιοτικότερη κατασκευή

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12190 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499760 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21010 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos