vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

83 επισκέπτες, 2 χρήστες
bloodlessz, yorgoss

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1125 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 15:04 »
Μιας και θιγεται το θεμα, γιατι οχι protected ?  Τι μπορει να παει στραβα με αυτες ?


Αυτό που έχω καταλάβει είναι εάν το κύκλωμα στις protected για κάποιο λόγο χαλάσει τότε θα έχεις unprotected μπαταρίες χωρίς ασφαλή στοιχεία. Ας πει και κάποιος που ξέρει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1126 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 15:09 »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1127 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 02:17 »
Για πείτε ρε καλόπαιδα, πως θα βάλουμε κικ στο SMPL και μπαταρία 18650; Έχει πάρει το μάτι σας καμία προέκταση στο γνωστό κινέζικο;
Έχω φίλο που με ζαλίζει για μιχανικό και τον φοβάμαι μιας και αρχάριος...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1128 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 11:26 »
Αν ο φίλος σου είναι αρχάριος και τον φοβάσαι, καλύτερα να τον πείσεις να μην πάρει μηχανικό, έστω και με kick. Όχι τίποτα άλλο, θα συνεχίσει να σε ζαλίζει καθώς θα θέλει συνεχές καθάρισμα κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1129 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 11:46 »
Εκτός αυτού, δε νομιζω ότι μπορεί να ταιριάξει kick με υβριδικό κονέκτορα όπως του smpl. Το πολύ πολύ καμιά ασφάλεια, αλλά επειδή δεν το έχω κάνει δεν το ξέρω με σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1130 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 11:54 »
Σκέφτομαι να πάρω και εγώ ένα κλωνομηχανικό για να δοκιμάσω αν μου αρέσει η εμπειρία και επειδή θα κάνω μια μικρή παραγγελία από ft σκεφτόμουν αυτό.
Γενικά από ότι βλέπω το nemesis είναι σχετικά ασφαλής επιλογή. Για τη συγκεκριμένη έκδοση έχει κάποιος γνώμη; Μου αρέσει και η ρύθμιση του αέρα στον 510 γιατί όλοι οι ατμοποιητές μου παίρνουν από εκεί αέρα.

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1131 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 12:02 »
Μιά χαρά είναι το έχω κανένα μήνα τώρα του έβαλα και μια 18350 για να είναι μικρό και ολα καλά το ευχαριστιέμαι όταν οδηγώ ή περπατώ.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1132 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 14:21 »
Cruiser το ξέρω αλλά είναι αποφασισμένος και απο το να πάει να δώσει λεφτά για αυθεντικά και να του μένουν στα χέρια ας κάνει δοκιμές με το δικό μου που στοίχισε 10$.
Οσο για καθαρισμό εντάξει εκεί δεν τον φοβάμαι ειναι ψείρας.
Ribot νομίζω πως η ασφάλεια θα κάνει το κουμπί να είναι πολύ έξω είναι και εξαντλημένο οπότε δύσκολα να κάνω δοκιμή.
Με μπαταρία samsung 30q και αντίσταση απο ατσάλι στα 0.7 δε νομίζω να έχει πρόβλημα πέρα απο το να φτάνει τη μπαταρία κάτω απο 3 βολτ και να τη στέλνει στα σκουπίδια ε;
Τώρα αν έχει βραχυκύκλωμα με αυτή τη μπαταρία τι το τρελό να πάθει πέρα απο αέρια;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1133 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 14:39 »
Σου είπα ότι αν χωράει κάτι στο σωλήνα, το πολύ να είναι αυτή ασφάλεια, το kick με τίποτα πάντως!
Η μπαταρία είναι απίθανο να πέσει κάτω από 3ν για τον απλό λόγο ότι κάτω από 3,2ν στο smpl δεν μπορείς να ατμίσεις (υπάρχουν αρκετές απώλειες από το κουμπί). Εγώ τουλάχιστον, οι άλλοι δεν ξέρω τι κάνουν :dontknow:
Το βραχυκύκλωμα, όταν έχουμε υβριδικό κονέκτορα, εξαρτάται από τον πόλο του ατμοποιητή (αν εξέχει αρκετά), από το στήσιμο της αντίστασης και την εξωτερική κατάσταση της μπαταρίας. Αν όλα είναι εντάξει, δεν παθαίνεις κανένα βραχυκύκλωμα.
Πάντως δεν είναι να παίζει κανείς μ' αυτά, ούτε να ρισκάρει. Δεν ξέρω τι μπορεί να πάθει, αλλά δε θα ήθελα να νιώσω στην τσέπη μου την θερμοκρασία του βραχυκυκλώματος, ούτε την έκλυση αερίων για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Αποσυνδεδεμένος giorg0ss

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1134 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 17:43 »
Παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε ενα μοντ σε καλή τιμή και σχετικά ασφαλή για αρχάριο; Το θέλω για την εμπειρία, να δω αν μου ταιριάζει!
Σκεφτόμουν το noisy cricket λόγω εμφάνισης αλλά διαβάζοντας το νήμα του διαπίστωσα πως μάλλον δεν είναι ιδανικό για αρχάριο.
Επίσης τι διαφορές υπάρχουν για παράδειγμα ανάμεσα σε ένα μηχανικό και ένα υβριδικό μοντ;

Αποσυνδεδεμένος aelarag1

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1135 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 18:51 »
Απο κλωνους θα σου προτεινα το stingray x https://www.fasttech.com/products/0/10009322/1782900-stingray-x-style-stainless-steel-copper με πολυ καλα ρευματα αλλα χωρις να χρισημοποιησεις τον υβριδικο ανταπτορα που εχει... μετα τον Ατερμων https://www.atmistique.gr/atermon-mechanical-mod.html.Το θεμα ειναι να ξερεις τι κανεις πρωτα απο ολα, γιατι αν κανεις κατι λαθος με το στησιμο των αντιστασεων τι μπαταριες θα χρησιμοποιεις μπορει πολυ ευκολα να γινει το κακο.Καθισε να διαβασεις και τα αναλογα νηματα για την ασφαλεια των μηχανικων mod και μπαταριων πρωτα πριν αγορασεις μηχανικο mod.Aν εχεις στην κατοχη σου ηλεκτρονικο mod μεινε εκει μεχρι να μαθεις τα βασικα περι αντιστασεων κτλ και μετα πας και σε μηχανικο.... για το noisy criket δεν στο συνηστω.Θα σου απαντησουν καλυτερα μελη που ειναι χρονια με μηχανικα mods
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2016, 19:01 από aelarag1 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1136 στις: Μαρτίου 01, 2016, 12:25 »
Παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε ενα μοντ σε καλή τιμή και σχετικά ασφαλή για αρχάριο; Το θέλω για την εμπειρία, να δω αν μου ταιριάζει!
Σκεφτόμουν το noisy cricket λόγω εμφάνισης αλλά διαβάζοντας το νήμα του διαπίστωσα πως μάλλον δεν είναι ιδανικό για αρχάριο.
Επίσης τι διαφορές υπάρχουν για παράδειγμα ανάμεσα σε ένα μηχανικό και ένα υβριδικό μοντ;

Τα υβριδικά μοντ, δεν έχουν κονέκτορα. Ο πόλος του ατμοποιητή έρχεται κατευθείαν σε επαφή με το θετικό της μπαταρίας. Ακόμα και αν ένα μοντ δεν είναι υβριδικό, υπάρχουν υβριδικοί κονέκτορες ώστε να αποφύγεις το καπάκι με τον κονέκτορα. Με κάτι τέτοιο, κερδίζεις σε μέγεθος αλλά αν δεν προσέξεις, χάνεις σε ασφάλεια: τυχόν διαρροή, θα πάει απευθείας στη μπαταρία και ενδεχομένως να υπάρξει βραχυκύκλωμα.

Το Stingray X είναι εξαιρετικό μοντ. Απίστευτα ρεύματα λόγω αγωγιμότητας χαλκού αλλά παλούκι στο καθάρισμα, θέλει συνέχεια! Δεν είμαι του μηχανικού, αλλά έχω δουλέψει αρκετά. Αν θα έπαιρνα ποτέ κάποιο, εκτός από εκείνο το νταμάρι το  NO MA´AM - Limited Edition (Προεπισκοπηση) που κυκλοφόρησε σε ελάχιστα τεμμάχια, θα επέλεγα μεταξύ Nemesis, Atermon, Just GG και Stingray X.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1137 στις: Μαρτίου 01, 2016, 12:45 »
Εγώ έψαχνα λύση για τον subtank που κουνιέται, αγόρασα αυτό, τελικά έγινε μόνιμο στα μηχανικά μου, δουλεύει σαν ψυκτρα και κάνει την καλύτερη επαφή στα υβριδικά.

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1138 στις: Μαρτίου 01, 2016, 14:08 »
Λέγονται υβριδικα για κάποιο λογο. Καλυτερη επαφη απο απευθείας πανω στην μπαταρια λιγο δυσκολο. Πατεντα για τους ατμο που δεν κανουν για υβριδικα, τουμπανο!
Επισης αν το κουμπωνεις πανω σε mech που εχει 510 αυξανεις τις απώλειες.


Sent from my JY-S3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1139 στις: Μαρτίου 01, 2016, 20:18 »
Η αληθεια παιδες  ειναι οτι τα υβριδικα δεν ειναι τα μοντακια που εχουν υβριδικο κονεκτορα , που βιδωνει στον οποιοδήποτε ατμοποιητη και καταργει το επανω καπακι του μοντ......
Ουτε τα μοντακια που ειναι monotube και το επανω καπακι δεν εχει κονεκτορα με πολο και ειναι συνέχεια του κορμου , οπως το SMPL......

Υβριδικα μοντακια ειναι αυτα που εχουν  ατμοποιητη και σωμα μπαταριοθηκης ......... ενα σωμα.....
Χωρις κονεκτορες και ραφες...


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix