vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 9 χρήστες
tibolaso, Milarepa, Buliwyf, camber, Sergios, manoslykos, mfk, marauder800, Nosterdamus

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #270 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 01:42 »
Τελικά θα μου απαντήσει κάποιος στην ερώτηση, οι ατμοποιητες καπνού που βάζεις χύμα καπνό μέσα και τον θερμενεις μιας και υπάρχουν εδώ και καιρό, ουσιαστικά είναι το ίδιο με το iqos σαν φιλοσοφια? Λιγοτερο, περισσότερο βλαπτικοι, ξέρει κανείς κάτι?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #271 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 01:48 »
Εγώ θεωρώ ότι τα πάντα έχουν να κάνουν με το πώς βλέπει ο καθένας τον εαυτό του. Είναι σαφές ότι το συγκεκριμένο προϊόν, απευθύνεται σε καπνιστές. Όσοι, εμού συμπεριλαμβανομένου, θεωρούν τον εαυτό τους πρώην καπνιστή, δεν έχουν λόγο να ασχοληθούν. Όσοι από την άλλη για τους δικούς τους λόγους νοσταλγούν το τσιγάρο, έχουν.

Καμιά από τις δύο επιλογές δεν έχει κάτι το μεμπτό.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #272 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 02:31 »
Τελικά θα μου απαντήσει κάποιος στην ερώτηση, οι ατμοποιητες καπνού που βάζεις χύμα καπνό μέσα και τον θερμενεις μιας και υπάρχουν εδώ και καιρό, ουσιαστικά είναι το ίδιο με το iqos σαν φιλοσοφια? Λιγοτερο, περισσότερο βλαπτικοι, ξέρει κανείς κάτι?
Δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς το ίδιο. Το iqos είναι σαφώς πιο κοντά στη φιλοσοφία του τσιγάρου αφού από τη στιγμή που θα πατήσεις το κουμπί για να καπνίσεις , έστω και αν το αφήσεις στη συνέχεια, αυτό (δηλαδή το heatstick) θα "καεί" μέχρι το τέλος. Για να το πώ πιο απλά: αν ανάψεις ένα τσιγάρο και το αφήσεις σε ένα σταχτοδοχείο χωρίς να το καπνίσεις , αυτό θα καεί μέχρι το τέλος. Δεν συμβαίνει το ίδιο στους ατμοποιητές καπνού που λειτουργούν πιο κοντά στη φιλοσοφία των ατμοποιητών η.τ. Πατάς το κουμπί και ατμίζεις, το αφήνεις και μπορεί να συνεχίσεις αργότερα.
Γευστικά δεν γνωρίζω πώς συμπεριφέρονται οι ατμοποιητές καπνού, δεν έχω δοκιμάσει κάποιον. Ούτε γνωρίζω κάτι για το αν είναι περισσότερο ή λιγότεροι βλαπτικοί. Το iqos το δοκίμασα και έχω γράψει την άποψή μου σε  προηγούμενη σελίδα του παρόντος θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2017, 08:33 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #273 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 03:27 »
Εγω απορώ με το φιλο Γιώργο...
Υπήρχε περίπτωση να συμφωνήσει κάνεις μαζί σου εδω μεσα?
Ακόμη και δίκαιο να έχεις σε ότι λες, εδω που τα λες  δε το βρίσκεις ποτε.
Μ'αρέσει που γράφεις κατεβατά ολόκληρα και χαλάς το χρόνο σου αδικα!!!!!! Να πείσεις ποιον?
Εγω μαζι σου... Αλλά άστο μη το κουράζεις πολυ.... τσάπα σπαταλάς το διαδικτυακό σου σάλιο.....

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #274 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 03:54 »

Επειδη ομως καλος η κακος ολοι μας καποτε καπνιστες ειμασταν και τιποτα και ποτε δεν θα σου δωσει αυτη την απολαυση-ικανοποιηση-αισθησηπου καποτε μας εδινε ο παραδοσιακος καπνος τουλαχιστον στο κομματι της απολαυσης

Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο και θα πω και ευτυχώς που δεν θα μου δώσει την ίδια απόλαυση, γιατί η απόλαυση που παίρνω από το η.τ ειναι μακράν καλύτερη από αυτή που έπαιρνα την περίοδο που κάπνιζα.

Επίσης, αν και κινούμαι στα όρια του οφ-τοπικ, θα ήθελα να πω στον giorgosmc ότι εάν το πιστεύει αυτό, ότι δηλαδή δεν του προσφέρει ικανοποίηση - απόλαυση το η.τ σε μεγαλύτερο επίπεδο από το κ.τ (η εστω τον θερμαινομενο καπνο), μαλλον ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση στον εξοπλισμό του.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #275 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 06:51 »
Καθαρά προσωπικό το πως θα το "δεχτεί" ο καθένας από εμάς.

Εγώ πάλι σιγά μην αφήσω στην άκρη τις ατμοποιητάρες μου να ασχοληθώ μ'αυτό εδώ το πaπàρι. :laugh1:


PS. Και τα 8 λίτρα βάσης που καβάντζωσα ποιος θα τις ατμίσει; :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #276 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 07:56 »
Ειπαμε οσοι δοκιμάσαμε αυτό το IQOS ότι είναι ότι πιο κοντα στο ΚΤ υπαρχει,και σας ρωταω ρε παιδια  κατι!
Αν ηταν να κοψετε σημερα το ΚΤ ποια  πιστευετε ότι θα ηταν η επιλογή σας, το Η.Τ  η  IQOS ?
Εγω ειμαι βέβαιος ότι θα προτιμουσα το  IQOS και ειδικα τωρα που υπαρχει και φορολογιση στα ατμιστικα υγρα και δεν υπαρχει και ουσιαστικη διαφορα κοστους  αναμεσα στα 2!






(ειπαμε,32 μηνες ατμιστης και δεν το αλλαζω με τιποτα,οι αλλοι τωρα τι κανουν ?????)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #277 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 08:45 »
Μεταξύ iqos και συμβατικού τσιγάρου το iqos δίνει καλύτερη γεύση. Ουσιαστικά το συμβατικό τσιγάρο δεν δίνει  γεύση, τουλάχιστον με την έννοια που χρησιμοποιούμε εμείς όταν αναφερομαστε στα γευστικά χαρακτηριστικά των υγρών αναπλήρωσης.  Σαν ατμιστής επί χρόνια είναι αυτονόητο ότι μεταξύ iqos και συμβατικού τσιγάρου θα επέλεγα το πρώτο. Ένας παραδοσιακός καπνιστής ενδεχομένως θα αξιολογούσε διαφορετικά την κάθε επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #278 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 09:10 »
Θεωρώ αν ξεκίναγα τώρα να θέλω να εναλλακτικό τρόπο πρόσληψης νικοτίνης πάλι το η.τ θα διάλεγα.
 
Και εξηγώ. Όταν άρχισα να συνηδιτοποιώ ότι δεν μπορώ να ανασάνω, όταν έβηχα σαν νταλίκα σε προθέρμανση το πρώι, όταν σταμάτησα να έχω την ελευθερία απόλαυσης ανάμεσα από φανατικούς αντικαπνιστές μετά τον νόμο , καθώς και άλλα, το πρώτο που έκανα ήταν να ρίξω το φταίξιμο αλλού. Στο κ.τ και στις εταιρίες που το φτιάχνουν. Με κάτι που έιπε και ο Nemesis που θα συμφωνήσω, έιναι ότι υπάρχουν τόσοι πολύ ατμιστές εκεί έξω, πού θα σίγουρα θα ήταν πιό θελτικό να ατμίσω παρά να εμπιστευτώ πάλι μια καπνοβιομηχανία.

Τώρα κλέινοντας να πώ, ότι το πώς κάποιος θα σταματήσει το κ.τ έιναι καθαρά προσωπική επιλογή. Πάντα οδηγούμαστε από τα πάθη μας και τα θέλω μας. Αν θέλεις να το κόψεις μαχαίρι θα το κάνεις, αν θέλεις να παίρνεις μόνο νικοτίνη θα το κάνεις, αν θέλεις να κάνεις του κεφαλιού σου θα το κάνεις.
Το όλο ζήτημα έιναι( όπως το βλέπω) όπως προτείνουμε σε κάποιον που ανησυχέι που κάνει 18mg. Ότι σε κάνει να είσαι μακρυά από το κ.τ καλά έιναι.Πόσο καλά θα το κρίνεις μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #279 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 10:09 »
Αν αποφάσιζα τώρα να διακόψω το συμβατικό τσιγάρο, είναι πολύ πιθανόν να επέλεγα το iQuos, ακριβώς γιατί έχει πολλά κοινά χαρακτηριστικά με αυτό, η αίσθηση του φίλτρου στο στόμα πχ. Θεωρώ επίσης πολύ πιθανό να μην παρέμενα σε αυτό και να προχωρούσα σε κάποιο ατμιστήρι πιο μετά. Έτσι κι αλλιώς, δύσκολα θα βρούμε κάποιον ανάμεσά μας ο οποίος έχει παραμείνει στον αρχικό του εξοπλισμό. Από ότι θυμάμαι, δεν διέκοψα το κάπνισμα ούτε επειδή μου το επέβαλλε ο γιατρός, ούτε για οικονομικούς λόγους, απλά το διέκοψα, και η διαθέσιμη εναλλακτική τότε απεδείχθη άκρως απολαυστική. Μπορεί σε πιο πρόσφατους ατμιστές που ξεκίνησαν με σοβαρό εξοπλισμό να φαίνεται αστείο, αλλά ο τότε εξοπλισμός δεν διέφερε και πολύ σε απόδοση από τούτο το ματζαφλάρι. Και τι να πουν οι ατμιστές του 11 και πίσω!

Η Phillip Morris, δεν θα έχει πρόβλημα να προωθήσει αυτή τη συσκευή, ιδιαίτερα εφόσον απευθύνεται σε καπνιστές που το μέλημά τους δεν είναι τα 4+€ την ημέρα που χαλάνε για τσιγάρα, αυτός που έχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα θα προτιμήσει κάτι λαθραίο. Το πρόβλημα θα το συναντήσει στο να κρατήσει την πελατεία και να συνεχίσει να πουλάει Heets και δεν ξέρω τι άλλα αναλώσιμα μπορεί να κυκλοφορήσει.

Δεν πρόκειται να αναλωθώ σε ατάκες περί βλαπτικότητας και "δεν ξέρουμε τι προκαλεί" και τέτοια, θα θυμίσω τους διάφορους που πετάνε ατάκες για το άτμισμα και δεν θέλω. Δεν είναι εξάλλου αυτός ο λόγος που δεν θα το δοκίμαζα. Θα ήθελα φυσικά, και εμπιστεύομαι το γιατρό μας γι αυτό, να δω μια ωραιότατη μελέτη σύγκρισης ατμίσματος, καπνίσματος και "εναλλακτικού καπνίσματος". Το τσιγάρο και η γεύση του καπνού, δεν μου λείπουν, δεν τα ζητάω. Χαίρομαι όταν βγαίνει ένα καλό και πιστό ΝΕΤ με σωστή γεύση, αλλά δεν είναι κάτι που το ζητάω. Θα παραδεχτώ ότι όταν πρωτοείδα τις λεπτομέρειες αυτής της συσκευής, σκέφτηκα αυθόρμητα "τόσα και τόσα δοκιμάζω, εδώ θα κολλήσω?". Οι περιγραφές συνατμιστών που το δοκίμασαν για το τι καπνό φουμάρει όμως, μου έβγαλαν από το μυαλό την κάθε αμφιβολία. Πέντε χρόνια και μία μέρα στον ατμό και εκτός τσιγάρου, δεν τα πετάω έτσι...

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #280 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 10:46 »
Τελικά θα μου απαντήσει κάποιος στην ερώτηση, οι ατμοποιητες καπνού που βάζεις χύμα καπνό μέσα και τον θερμενεις μιας και υπάρχουν εδώ και καιρό, ουσιαστικά είναι το ίδιο με το iqos σαν φιλοσοφια? Λιγοτερο, περισσότερο βλαπτικοι, ξέρει κανείς κάτι?
Να επαναλάβω ότι αυτό το σύστημα ειναι πανομοιότυπο με το κανονικό τσιγάρο. Βαζεις χύμα το υλικό καπνίσματος και γλυτώνεις το στρίψιμο, τα χαρτάκια, τα φιλτράκια και τα υπόλοιπα αλλά Θελει καλό καθάρισμα μετα από κάθε χρήση.
Δεν έχει όμως την παραμετροποίηση του στριφτού, ή την ευκολία του κανονικου τσιγάρου, αυτός ειναι και ο λόγος που δεν πήγε καλά στην αγορά.
Η χρήση τους περιορίστηκε σε καπνά "ευφορίας" περισσότερο λόγω της διακριτικότητας, της χρηστικότητας, της μεταφοράς. Δεν έχει καμια σχέση με το iqos.
Τα τσιγάρα από το 2010 και μετα αν τα αφήσεις σβήνουν, και μετα δεν καπνίζονται, βρωμάνε.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #281 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 11:40 »
Καλύτερα να σταματήσουμε εδώ τη συζήτηση περί "καπνών ευφορίας". 
Είναι άλλου παπά ευαγγέλια αυτά και δε μας αφορούν.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #282 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 12:04 »
[justify]Τα συζητάμε και τα ανακυκλώνουμε (και καλά κάνουμε βέβαια), ξανά και ξανά. Καμία σχέση με το άτμισμα η πορδίτσα, και σαν πρώην βαρύς καπνιστής επιβεβαιώνω κι εγώ πως η διακοπή από το κάπνισμα είναι μία σοβαρότατη μάχη με τον εαυτό μας και με όλα μας. Αποδέχομαι τις αδυναμίες μου και προχωράω χωρίς δαίμονες κάτω απ' το χαλάκι. / (και προσωπική μου απόδειξη το 1 έτος χωρίς κανένα τσιγάρο, χωρίς κανένα πισωγύρισμα μη κάλυψης, είτε σε απόλαυση είτε σε οτιδήποτε). [/justify]

[justify]Σαν συσκευή είναι ξεκάθαρα ένα προβοκατόρικο γκατζετάκι. Λαμβάνω ουσίες από καπνά, φορτίζω ξεφορτίζω, μετράω συγκεκριμένες τζούρες, κι επιπλέον, αγοράζω και το πακέτο. Γιατί λοιπόν ν' αφήσει ο καπνιστής την απόλαυσή του και να πάει στο ημίμετρο, με τα ίδια κόστη + λιγότερη απόδοση + καλώδια και μπαταρίες;[/justify]

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #283 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 13:08 »
Πάντως συζητώντας με συνεργάτη ο οποίος έχει κάνει και ένα flash πέρασμα από τον ατμό και ο οποίος τις τελευταίες εβδομάδες κυκλοφορεί με το iqos, το επιχείρημά του ήταν η ευκολία χρήσης του συγκεκριμένου μαραφετιού. Παρ' ότι αναγνωρίζει την καλύτερη απόδοση του η.τ.
Απλά, δεν άντεχε ή δεν χώραγε στο πρόγραμμά του, η ενασχόληση με υγρά, γεύσεις, ατμοποιητές ή και σύρματα.
Κακά τα ψέματα, το η.τ. αν δεν το δεις και ως χόμπυ, μπορεί και να εγκαταλείψεις. Αν όμως το δεις και ως χόμπυ, τότε δεν φεύγεις!

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #284 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 13:37 »
Eτσι ακριβως είναι.
Όπως εμενα που φαινεται παραξενο νεα παιδια να μην μπορουν με επισκευασιμους ατμο. :eyesplash:
Πολλοι μου λενε δεν μπορω να μπλέξω με συρματα και βαμβακια.
Εμενα μου μoιαζει αστειο.
Κάθε ανθρωπος είναι πολύ διαφορετικος στις σκεψεις του. :idiot1:

Το Πασχα του 14 ειμουν δοκιμαστης αυτης της συσκευης. 8)
Παροτι ειμουν δυο μηνων ατμιστης δεν μου εκανε καμμια εντυπωση.
Με το ζορι να βγαλει λιιιγο ατμο. :eyesplash:
Ειπα στους υπευθυνους ότι δεν εχει καμμια σχεση με ατμισμα.
Η απαντηση ηταν οτι ο στοχος μας είναι το 3-4% των καπνιστων παγκοσμίως αντι να γινουν ατμιστες να παρουν την δικη μας συσκευή.
Λενε επισης ότι εχουν κλινικες βεβαιώσεις ότι δεν εχει τοξικες ουσιες.
Ιδωμεν.
Πετρος :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem