vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

162 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, Sergios, Mimhsdr, bloodlessz

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #225 στις: Νοεμβρίου 27, 2016, 17:14 »
Πάτησα όλα τα πιθανά μπράβο αλλά θέλω να το πω και γραπτώς.

Μπράβο Μιχάλη :respect:

Και για να το πω με λόγια που ταιριάζουν στο χόμπυ μας...

Είναι σαν να θέλει να πολεμήσει ο Έλληνας μόντερ , τον Κινέζο μόντερ

Ε... δεν γίνεται πως να το κάνουμε
γιατι ρε C?  επειδη ξερει καρατε?   :tongue_smilie: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #226 στις: Νοεμβρίου 27, 2016, 19:11 »
Το σεναριο λεει κατά την P.M.ότι η μενθολη(μεντα) θα απαγορευτεί το 2018 σαν ......καρκινογόνα.
Το ειχα γραψει από τον 5/του 2014 αλλα παραδόξως την πρωτη φορα που εγραψα στο ΦΟΡΟΥΜ για αυτό το θεμα εχει χαθει σε μενα.
Αν μπορουν οι συντονιστες να το βρουν.(Είναι αυτό που η Πετρα μου λεει_=τι θελει να μας πει ο ποιητης-.
Πετρος

1284
ΥΓΡΑ (γενικά) / Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« στις: Ιούνιος 02, 2014, 14:03 »
Αν και δεν ειμαι ποιητης εγραψα οτι τελος του χρονου οποιος θελει,θα μπορει να ατμισει καπνο χωρις πισσα και μονοξειδιο.
Απαντησα κυριολεκτικα στην ερωτηση για το απολυτο καπνικο.
Πιο απολυτο κατα την γνωμη μου δεν γινεται!!
Πετρος  


ΥΓ.
Δεν εχει καμια σχεση με αυτα που κυκλοφορουν στην Αμερικη.
ΛΕΙΠΕΙ το προηγουμενο κειμενο.


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2016, 20:51 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #227 στις: Νοεμβρίου 27, 2016, 20:58 »
Παιδια καλημερα.

Δεν μπορω να καταλαβω το εξης:αν εχουν βεβαιωση για το ασφαλες του προιοντος που παραγει ατμο με θερμανση απο εμποτισμενο καπνο με προπυλενογλυκολη,αυτο δεν καθιστα το ιδιο ασφαλες και το Η.Τ ταυτοχρονα;Ή κατι καταλαβα λαθος;
Στην αρχή, ήταν το ητ εναντίον του ΚΤ. Και ξεκίνησαν οι "έρευνες" που αποδείκνυαν πόσο βλαβερό είναι. Τώρα ήρθε το iQuos οπότε ο "κακός" δεν χρειάζεται να αποδείξει βλαπτικότητα ατμίσματος, μιας και το iQuos είναι πολύ κοντά στο τσιγάρο(και άρα θα το προτιμήσει ο καπνιστής). Επιπλέον, TPD και φορολογία κάνουν και καλά το άτμισμα λιγότερο ελκυστικό. Έρευνες βλαπτικότητας, πλέον θα στοχεύουν μόνο σε ανακύκλωση από τα Social Media και γνωστές ιντερνετοφυλλάδες. Εκτός συγκλονιστικών απροόπτων και ανακαλύψεων.
Μη παθετε σοκ οταν θα αρχισουν να βαζουν κ γευσεις ;D
Σύμφωνα με την TPD και το Νόμο που την ενσωματώνει στην Εθνική Νομοθεσία, οποιαδήποτε πρόσθετη γεύση σε καπνικά προϊόντα και νέα καπνικά προϊόντα (όπως το iQuos) θα απαγορευτεί τελείως. Και όταν λέμε προσθήκη γεύσεων, εννοούμε ακόμα και φιλτράκια ή χαρτάκια με γεύση. Ότι τέτοιο κυκλοφορεί, θα συνεχίσει να κυκλοφορεί μέχρι την 28η Φεβρουαρίου 2017, μετά, Kaput!

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #228 στις: Νοεμβρίου 27, 2016, 22:09 »
Όπως ειχα γραψει εδώ Από 3/6 ΤΟΥ 2014 εχουν όλα τα κλινικα πιστοποιτικα για το "αβλαβες" του προιοντος.
Πετρος (Image removed from quote.)
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 18, 2015, 19:40 »

Αυτό ακριβως ειχα γραψει στης 3/6 /2014 και ειχα παραξενα σχολια. (Image removed from quote.)
Το εχω από περιση το ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ότι θα βγει τελος του χρονου στην παραγωγη.
Ιδη είναι στην Ιταλια στην ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΛΘΕΙ το καλοκαιρι.
Το μοντακι εχει Ελληνικη σφραγιδα. (Image removed from quote.)
Τωρα στην ουσια.
Εμας τους ατμιστες νομιζω ότι δεν θα μας επηρεασει.
Κατ αρχας θα είναι 3 γευσεις.
2 ΜΑΛΜΠΟΥΡΟ ΚΑΙ 1 ΜΕΝΤΑ..
Η γευση ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ.
Κερδιζει στο οπτικο γιατι βλέπεις τσιγαρο και καπνο.
ΝΤΟΥΜΑΝΙ?Ενα μεγαλο 0
Βεβαια θα <βγει> ως τελειως αβλαβες κατοπιν 5ετη  κλινικη παρακολουθηση.
Αυτά προς το παρον. (Image removed from quote.)
Πετρος  (Image removed from quote.)


Παιδια εγω αναφερομαι στο παραπανω ποστ του Πετρου.Αν το καταλαβαινω σωστα,η P.M.I θα ισχυριστει οτι η χρηση του προιοντος της θα ειναι ''αβλαβη'', στηριζομενη σε καποιες ερευνες που θα εχει κανει.Αφου λοιπον ο καπνος ειναι εμποτισμενος με προπυλενογλυκολη,αυτο δεν καθιστα ''αβλαβες'' και το ατμισμα;Δεν θα χρειαζεται να αποδειξει βλαπτικοτητα ατμισματος αλλα οτι το δικο της προιον ειναι ασφαλες.


διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2016, 10:36 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #229 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 09:01 »
http://vaping.gr/index.php/topic,30366.msg1109842.html#msg1109842

"Η εταιρεία λέει ότι ο εν λόγω ατμός περιέχει περίπου 10% λιγότερες επιβλαβείς ουσίες από εκείνες που βρίσκονται στον καπνό του τσιγάρου."

Σώθηκαν οι καπνιστές  ;D

http://www.huffingtonpost.gr/2016/11/30/eidiseis-diethnes-philip-morris-skeftetai-na-katarghsei-stadiaka-ta-tsigara_n_13330502.html?1480526194&utm_source=Contra&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2016, 08:40 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #230 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 10:13 »
Δεν το λεει η εταιρεια (10% χωρις πισσα και μονοξειδιο τουλάχιστον  δεν μπορει να είναι) αλλα το λεει αυτος που το εγραψε :o
Πετρος :thumpup:.

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #231 στις: Δεκεμβρίου 01, 2016, 10:14 »
Λόγο του ότι πολλές φορές τα πράγματα "χάνονται" στη μετάφραση , παίζει και το ενδεχόμενο το 10% να αναφέρεται στο βαθμό βλαπτικότητας σε σχέση με το τσιγάρο :dontknow:

ΥΓ.  Πέτρο με πρόλαβες

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #232 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 12:01 »
Χθές άνοιξε σε κεντρικό σημείο στην Αθήνα (στη συμβολή των οδών Πανεπιστημίου και Βουκουρεστίου) το κατάστημα IQOS. Είχα την περιέργεια να δοκιμάσω τη νέα συσκευή με τις ράβδους θερμαινόμενου καπνού (Heatsticks-Heets) της Phillip Morris.......τρείς λοιπόν συνολικά επιλογές ράβδων (κίτρινο, πορτοκαλί και μπλέ turquoise) με αντίστοιχα διαφορετικές γεύσεις από πιο ελαφρύ χαρμάνι καπνού μέχρι menthol και περιεκτικότητα νικοτίνης 0.5 mg.
Ο παραγόμενος ατμός-αερόλυμα είναι ελάχιστος, δεν υπάρχει σύγκριση ακόμα και με τις πρώτες συσκευές ηλεκτρονικού τσιγάρου που κυκλοφόρησαν στην αγορά πριν από χρόνια. Η γεύση είναι καλή, καθαρά καπνική, σαφώς πιο υποτονική σε σχέση με το κλασσικό τσιγάρο. Δεν αφήνει αυτή την πικρή γεύση στο στόμα. Η οσμή στο χώρο είναι από ελάχιστη έως μηδενική, μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αυτή την αίσθηση μου άφησε. To κάθε Heatstick τελειώνει μετά από πέντε περίπου λεπτά χρήσης χωρίς να αφήνει στο επιστόμιο-φίλτρο κάποια ίχνη κιτρινίλας. Το κόστος χρήσης του IQOS είναι αρκετά μεγάλο αφού η τιμή του κάθε πακέτου Heets είναι 4 €, ακόμα και με την προωθητική προσφορά των 3.2 € παραμένει ψηλό.
Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα χειρότερο, όμως μπορώ να πώ ότι η γεύση μου άρεσε και με τις τρείς επιλογές ανταλλακτικών ράβδων. Φεύγοντας πήρα μαζί μου ένα μικρό ενημερωτικό φυλλάδιο και συνέχισα το άτμισμα που μου φάνηκε πολύ πιο έντονο σε σχέση με αυτό που είχα δοκιμάσει πριν από λίγο. Στο στόμα μου έμενε ακόμα η γεύση του καπνού...




« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2021, 10:45 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος E-VAPOR

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #233 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 12:42 »
...............
............................................................




.............................................................

.............................................  .    Στο στόμα μου έμενε ακόμα η γεύση του καπνού...

Αυτή η προταση και μονο από το κειμενο που εγραψε ο Tem  τα λεει όλα κατά τη γνωμη μου...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #234 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 13:26 »
Τι λέει δηλαδή?

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #235 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 13:27 »
...............
............................................................




.............................................................

.............................................  .    Στο στόμα μου έμενε ακόμα η γεύση του καπνού...

Αυτή η προταση και μονο από το κειμενο που εγραψε ο Tem  τα λεει όλα κατά τη γνωμη μου...
Η γευση του καπνου ?

Αποσυνδεδεμένος E-VAPOR

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #236 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 13:34 »
Εννοουσα την πικραδα που μας αφηνε το τσιγαρο στο στομα μας και με τη σκεψη αυτή αντεδρασα και εγραψα τη σκεψη μου.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #237 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 13:41 »
Κι εγώ απόρησα γιατί δε βλέπω τίποτα παράξενο. Σε καπνιστές απευθύνεται, καπνική γεύση χρειάζονται, γεύση καπνού αφήνει. Γι' αυτό δημιουργήθηκε και αυτό προσφέρει. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #238 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 14:19 »
Η πικράδα οφείλεται στην πίσσα κατά κύριο λόγο κι αφού κι αυτό δεν έχει πίσσα, δεν έχει και την πικράδα.
Όπως λέει κι ο Tem:

"Η γεύση είναι καλή, καθαρά καπνική, σαφώς πιο υποτονική σε σχέση με το κλασσικό τσιγάρο. Δεν αφήνει αυτή την πικρή γεύση στο στόμα."

Γεύση εννοεί υποθέτω αυτό το "άρωμα" που έχει ένα τσιγάρο ή ο καπνός γενικότερα όταν τον μυρίζεις π.χ. ως ψιλοκομμένο φύλλο. 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #239 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 14:37 »
Ακριβώς αυτό. Αν και εντελώς απεξαρτημένος χρόνια από το κλασσικό τσιγάρο, θυμάμαι ακόμα αυτή την πικράδα που προέρχεται κυρίως από την πίσσα κατά την καύση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115842 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824343 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507329 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8929 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154753 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243853 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294163 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1750 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762747 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1117 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4008 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem