vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 5 χρήστες
ΒΑΓΓΟς, Jorge, manoslykos, treloneritis, infernity

Twitter

Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #120 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 23:55 »
Χρόνια πολλά.
Φίλε μου αν έχεις αυτόν:
https://www.fasttech.com/product/1400500-igo-l-rebuildable-stainless-steel-dripping

και θέλεις να μεγαλώσεις την τρύπα εισαγωγής αέρα, είναι πολύ εύκολο.
Κατ' αρχάς θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι θέλεις να το κάνεις γιατί αν την μεγαλώσεις την τρύπα μετά δεν μικραίνει. :D
Πηγαίνεις μαζί με τον ντρίπερ σε ένα κατάστημα με σιδηρικά - εργαλεία και ζητάς να σου δώσουν τρυπανάκια κοβαλτίου που είναι ειδικά για ανοξείδωτο ατσάλι. Τα απλά δεν κάνουν. Ζητάς διάσταση 1,5mm, 2mm, 2,5mm
Μετράς με το τρυπανάκι των 1,5mm την τρύπα. Αν χωράει μέσα τότε θες μεγαλύτερο. Πας στο 2mm. Αν χωράει κι αυτό μέσα στην τρύπα πας στο 2,5mm.
Δεν μπορώ να καταλάβω την διάμετρο της τρύπας που έχει ο συγκεκριμένος, αλλά φαίνεται μικρή.
Αν έχεις τρυπάνι στο σπίτι με ρυθμιζόμενες στροφές τρυπάς σε χαμηλές στροφές πρώτα  π.χ. με το 2mm και αν δεν σε ικανοποιεί, τρυπάς με το 2,5mm. Χωρίς μεγάλη πίεση και με σταθερό χέρι.
Αν είμασταν κοντά θα στο έκανα εγώ.
Eλπίζω να βοήθησα.
φιλε μακη χρονια πολλα κ σε σενα με υγεια κ πολλη τυχη!
αυτος ακριβος ειναι ο ατμοποιητης κ τον πηρα για δοκιμες.αλλα παραειναι σφιχτη η τζουρα.ακομα κ σε ατμο με ρυθμιζομενη, στην πιο σφιχτη τους τζουρα δεν βγαζουν τετοιο αποτελεσμα.επισης ειχα κανει λαθος στην παραγγελια κ αναγκαστηκα να πληρωσω διπλα μεταφορικα.θα μου πεις που κολλαει..
ε μετα εκαναν αυτοι λαθος κ μου τον εστειλαν δυο φορες.οποτε κ να μην κατσει αξιζει το πειραμα.
το θεμα ειναι οτι δεν εχω εξοπλισμο.κ δεν αξιζει να μπω σε εξοδα(τουλαχιστον οχι γι αυτον τον ατμο).
αν με βγαλει ο δρομος σαλονικα παιζει να σε γυρεψω λοιπον!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #121 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 01:09 »
Όπως σου έγραψα δεν είναι δύσκολο.
Αν πας σε ένα συνεργείο, όλοι έχουν τρυπάνια, δεν είναι κάτι δυσεύρετο. :)

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #122 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 02:03 »
το θεμα ομως ειναι σε τι συνεργειο..ποτ να εχει τοσο λεπτα τρυπανια?

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #123 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 09:22 »
Σε εναν χρυσοχοο ρε φιλε και θα γινει η δουλεια σου στο αψε σβησε

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #124 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 11:30 »
το θεμα ομως ειναι σε τι συνεργειο..ποτ να εχει τοσο λεπτα τρυπανια?

Σου έγραψα όλη την διαδικασία και που να βρεις τρυπάνια κοβαλτίου στην απάντηση 118. Τώρα αν δεν την διάβασες...... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #125 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 11:34 »
Καλημέρα στην παρέα και χρόνια πολλά :)
Μια ερώτηση. Στήνω σε Kayfun Lite Plus με σύρμα Kanthal 0,28 με βαμβάκι 6-8 σπείρες
αντιστάσεις 1,3 - 1,6 Ohms σε δυαράκι τρυπάνι.
Την πρώτη μέρα έχει αύθονη γεύση και χτύπημα. Τη δεύτερη μέρα πέφτει λίγο και την τρίτη αρκετά
και η γεύση και ιδίως το χτύπημα. Χρησιμοποιώ υγρά DIY με βάση Atmos Lab και UMAMI
με νικοτίνη 3-4 mg. Έτσι θα πρέπει να αλλάζω την αντίσταση-βαμβάκι κάθε τρεις μέρες
ώστε να κρατάω τη γεύση και τη νικοτίνη σε ένα επίπεδο. Να σημειώσω ότι τη δεύτερη
και τρίτη μέρα ανεβάζω τα Watts στο Istick. Είναι φυσιολογικό αυτό? Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #126 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 11:43 »
Εάν χρησιμοποιείς μόνον ένα συγκεκριμένο υγρό σίγουρα παθαίνεις κορεσμό γεύσης, δοκίμασε να ατμίζεις εναλλάξ 2-3 διαφορετικά υγρά με όσο το δυνατόν άσχετες γεύσεις μεταξύ τους έτσι ώστε να παίρνεις πάντα έντονη γεύση. Φυσικά γι αυτό καλό είναι να έχεις 2-3 διαφορετικούς ατμο, καθένας με άλλο υγρό έτσι ώστε να μην αναγκάζεσαι να πλένεις τανκάκια και να αλλάζεις φυτίλια για να αλλάξεις γεύση.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #127 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 11:53 »
Σου έγραψα όλη την διαδικασία και που να βρεις τρυπάνια κοβαλτίου στην απάντηση 118. Τώρα αν δεν την διάβασες...... :dontknow:
εννοειται τη διαβασα φιλε μου.κ ηταν πολυ χρησιμες οι πληροφοριες.
απλα μου περιεγραψες πως να το κανω μονος μου.δηλαδη τα τρυπανακια κοβαλτιου που πρεπει να αγορασω κ το μηχανημα που πρεπει να χρησιμοποιησω.η ερωτηση μου ειχε να κανει πιο πολυ με την περιπτωση που δεν τα αγορασω.τι ειδους μαστορας χρησιμοποιει στη δουλεια του τετοια τρυπανακια προκειμενου να του παω τον ατμο , να τον πληρωσω  κ να μου το κανει.
οπως κ να εχει σ'ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #128 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 11:55 »
Η δουλειά που θέλεις θα γίνει πολύ εύκολα και το γνωρίζω λόγω επαγγέλματος, εάν πάς σε κάποιον που ασχολείται με επισκευές ή κατασκευές κοσμημάτων.

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #129 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 11:59 »
Αυτό του έγραψα και εγώ.Και το γνωρίζω λόγω δουλειάς.Είμαι χρυσοχόος ;D

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #130 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 11:59 »
Εάν χρησιμοποιείς μόνον ένα συγκεκριμένο υγρό σίγουρα παθαίνεις κορεσμό γεύσης, δοκίμασε να ατμίζεις εναλλάξ 2-3 διαφορετικά υγρά με όσο το δυνατόν άσχετες γεύσεις μεταξύ τους έτσι ώστε να παίρνεις πάντα έντονη γεύση. Φυσικά γι αυτό καλό είναι να έχεις 2-3 διαφορετικούς ατμο, καθένας με άλλο υγρό έτσι ώστε να μην αναγκάζεσαι να πλένεις τανκάκια και να αλλάζεις φυτίλια για να αλλάξεις γεύση.
Φίλε μου δυστυχώς δεν φταίει αυτό. Χρησιμοποιώ ταυτόχρονα 2 Kayfun και κάθε βδομάδα κάνω κάποιες μέρες σκέτη βάση.
Ατμίζω μόνο 2-4 ml την ημέρα κι αυτό αφήνοντας 20λεπτα διαλείματα. ???

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #131 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 12:01 »
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. :D



εννοειται τη διαβασα φιλε μου.κ ηταν πολυ χρησιμες οι πληροφοριες.
απλα μου περιεγραψες πως να το κανω μονος μου.δηλαδη τα τρυπανακια κοβαλτιου που πρεπει να αγορασω κ το μηχανημα που πρεπει να χρησιμοποιησω.η ερωτηση μου ειχε να κανει πιο πολυ με την περιπτωση που δεν τα αγορασω.τι ειδους μαστορας χρησιμοποιει στη δουλεια του τετοια τρυπανακια προκειμενου να του παω τον ατμο , να τον πληρωσω  κ να μου το κανει.
οπως κ να εχει σ'ευχαριστω!

Τα τρυπανάκια κοβαλτίου είναι πολύ φθηνά. Εξάλλου όπως σου έγραψα θα μετρούσες επιτόπου και μετά θα αγόραζες αυτό που θα χρειαζόσουν.
Μετά σε οποιδήποτε συνεργείο θα του έδινες το τρυπανάκι και το ντρίπερ και τέλειωσε η δουλειά.
Αν δεν θέλεις να αγοράσεις το τρυπανάκι, υπάρχει η λύση που σου πρότειναν τα άλλα παιδιά και δεν νομίζω να σου πάρει κάποιος χρήματα για να κάνει δύο τρύπες.



Καλημέρα στην παρέα και χρόνια πολλά :)
Μια ερώτηση. Στήνω σε Kayfun Lite Plus με σύρμα Kanthal 0,28 με βαμβάκι 6-8 σπείρες
αντιστάσεις 1,3 - 1,6 Ohms σε δυαράκι τρυπάνι.
Την πρώτη μέρα έχει αύθονη γεύση και χτύπημα. Τη δεύτερη μέρα πέφτει λίγο και την τρίτη αρκετά
και η γεύση και ιδίως το χτύπημα. Χρησιμοποιώ υγρά DIY με βάση Atmos Lab και UMAMI
με νικοτίνη 3-4 mg. Έτσι θα πρέπει να αλλάζω την αντίσταση-βαμβάκι κάθε τρεις μέρες
ώστε να κρατάω τη γεύση και τη νικοτίνη σε ένα επίπεδο. Να σημειώσω ότι τη δεύτερη
και τρίτη μέρα ανεβάζω τα Watts στο Istick. Είναι φυσιολογικό αυτό? Μήπως κάνω κάτι λάθος?



Συμφωνώ με τον bono.
Επίσης ανάλογα με το υγρό που κάνεις πιάνει και την λεγόμενη "μάκα" η αντίσταση και μαυρίζει το βαμβάκι.
Τα σκούρα υγρά είναι εχθροί του βαμβακιού και της αντίστασης ειδικά κάτι βανίλιες κλπ.
Τα ανοιχτόχρωμα είναι πιο φιλικά.
Παρατήρησε μετά από πόσα ml υγρού που κάνεις γίνεται χάλια αντίσταση - βαμβάκι.
Όταν λοιπόν "βρωμίζει" η αντίσταση δεν μπορεί να ατμοποιήσει σωστά, έχεις πιο υποτονικό άτμισμα και αναγκάζεσαι να αυξήσεις Watt για να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
Η καλύτερη λύση είναι ανοιχτόχρωμα υγρά, αλλαγή βαμβακιού κάθε δεύτερο γέμισμα του τανκ και αλλαγή αντίστασης κάθε 4 τανκ.
Τα παραπάνω εξαρτώνται από το πόσο "βρώμικο" είναι το υγρό που ατμίζεις.
Επίσης τις σπείρες της αντίστασης να μην τις έχεις τελείως κολλητές, αλλά ελάχιστα ανοιχτές.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 26, 2015, 12:10 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #132 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 12:02 »
Τότε έχεις δίκιο δεν είναι ο κορεσμός το πρόβλημα αλλά δεν βλέπω και κάτι περίεργο στο στήσιμό σου.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #133 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 12:06 »
Εάν χρησιμοποιείς μόνον ένα συγκεκριμένο υγρό σίγουρα παθαίνεις κορεσμό γεύσης, δοκίμασε να ατμίζεις εναλλάξ 2-3 διαφορετικά υγρά με όσο το δυνατόν άσχετες γεύσεις μεταξύ τους έτσι ώστε να παίρνεις πάντα έντονη γεύση. Φυσικά γι αυτό καλό είναι να έχεις 2-3 διαφορετικούς ατμο, καθένας με άλλο υγρό έτσι ώστε να μην αναγκάζεσαι να πλένεις τανκάκια και να αλλάζεις φυτίλια για να αλλάξεις γεύση.
Ακου κατι κουφο φιλε,ισος να ειναι και η ιδεα μου αλλα δεν νομιζω!
Για τον κορεσμο που λες εγω ατμιζω εδω και 15-16 μηνες το ιδιο diy υγρο που φτιαχνω και ναι ειχα κορεστει και δεν καταλαβαινα και πολλα πολλα απο την γευση πια,εχει ομως εδω και μια βδομαδα που πηρα τον erl κλωνο και αλλαξε εντελος η γευση του υγρου μου προς το πολυ καλυτερο με τον earl ,ξαναπιανω τον lemo 2 μετα απο μια βδομαδα ατμισματος με τον erl και ναι ηταν διαφορετικη η γευση στον lemo2 αλλα και αυτη μου αρεσε,το παθαινα οταν εκανα εναλλαγη με τις bvc και μου φαινοταν οτι και με τις bvc ειχα καλυτερη γευση απ'οτι με τον lemo2!
Αυτο που θελω να πω ειναι,μηπως και δεν χρειαζεται τελικα να αλλαξουμε γευση στον ατμοποιητη για το θεμα του κορεσμου αλλα απλα γινεται και η δουλεια  αλλαζοντας που και που ατμοποιητη λογο του οτι ο καθε ατμοποιητης βγαζει ψιλοδιαφορετικη γευση ?

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #134 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 12:09 »
Σίγουρα και οι διαφορετικοί άτμο βοηθούν αλλά νομίζω το πρόβλημα του φίλου μας δεν είναι αυτό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124825 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix