vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 5 χρήστες
infernity, John015, white varadero, axilleaspro, Jorge

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #960 στις: Δεκεμβρίου 05, 2014, 21:41 »
"Ευεξία" νομίζω το λένε. Κάτι η ελάτtωση της φλεγμονής, κάτι που δεν εισπνέεις πλέον CO...
Καλή συνέχεια να έχεις

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #961 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 18:37 »
Από τον πρώτο μήνα χρήσης ΗΤ και κόψιμο του ΚΤ, άρχισα να παρατηρώ αλλαγές στις όσφρηση και γεύση (πιο έντονη), όπως επίσης και αντοχή (αρκετά λιγότερο λαχάνιασμα σε ανέβασμα σκαλιών).


Επίσης τα πρωινά φλέματα μειώθηκαν αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος Hlias21

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #962 στις: Δεκεμβρίου 26, 2014, 08:50 »
Εγω ατμιζω τους τελευταιους δυο μηνες.
Το πρωτο που βελτιωθηκε,σε ραγδαιο βαθμο μαλιστα,ηταν ο βραδυνος υπνος,γατακια,ροχαλητο,κλπ.
Εξαφανιστηκαν ολα ως δια μαγειας.
Δεν σας κρυβω οτι ειχα χρονια να κοιμηθω ανασκελα,παντα κοιμομουν στο πλαι,λογω εντονου σφυριγματος.Ουτε εγω ο ιδιος δεν με αντεχα.
Η δε συζυγος μου,μολις γυρναγα ανασκελα,με σκουντουσε για να γυρισω στο πλαι.
ΝΑΙ,αυτη τη στιγμη,μπορω και κοιμαμαι ανασκελα,ουτε γατακια,ουτε εντονο ροχαλητο......
Το μεγαλο γελιο ειχε πεσει με τον κουμπαρο μου στις διακοπες,οπου και με ακουσε ενα βραδυ,και το πρωι μου λεει:
"Ειμαστε(εβαλε και τον εαυτο του μεσα) τυχεροι,που εχουμε τις γυναικες μας τοσα χρονια και μας ανεχονται.Αν τυχει και κοιμηθουμε με καμια αλλη,θα φαμε ποδι απο το πρωτο βραδυ....."χαχαχαχαχαχαχαχα
Να προσθεσω οτι εχει βελτιωθει κατακορυφα και η οσφρηση μου,μυριζω πραγματα που πριν δεν μπορουσα.....
Για τη δε γευση,οχι,δεν εχω δει ακομα καποια ιδιαιτερη βελτιωση.
Επισης,δεν εχω πονοκεφαλους,κατι το οποιο ειχα συχνα πυκνα τα τελευταια χρονια,πραγμα που το αποδιδω στο τσιγαρο.
Αυτα..

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #963 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 15:10 »
Σήμερα έκλεισα 1 μήνα και δεν έχω παρατηρήσει παρενέργειες. Μόνο βελτίωση έχω δει, έχει σταματήσει και ο περιοδικός βήχας που είχα πριν.Επίσης άρχισα και μυρίζω περισσότερα πράγματα.
Απλά το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι ίσως να μην μπορέσω ποτέ να σταματήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο :))
 

Αποσυνδεδεμένος themainman

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #964 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 08:09 »
Πριν 2 μήνες ( καπνιστής ακόμα ) πήγα με τον γιό μου να παίξουμε ενα μπασκετάκι. Σε 20 λεπτά δεν μπορούσα να πάρω ανάσα, το στήθος και ο λαιμός μου έκαιγαν, είχα γίνει κατακόκκινος και ο ιδρώτας έτρεχε ποτάμι.
Χτές είπαμε να το ξαναεπιχειρήσουμε, παίξαμε μισή ωρίτσα αδιάκοπα και στο τέλος τρέξαμε και 10 γύρους στο γήπεδο (του μπάσκετ φυσικά). Εννοείται ότι κουράστηκα, μη λέμε και ψέματα, όμως το φούσκωμα στο στήθος και το κάψιμο δεν τα είχα, ίδρωσα αλλα οχι τόσο πολύ. Χωρις να θέλω να φανώ υπερβολικός πιστεύω οτι η υγεία μου και η φυσική μου κατάσταση στον 1,5 μήνα που είμαι ατμιστής βελτιώθηκε κατα 20%. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vageniko

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #965 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 09:19 »
πρωινό φλέμα τέλος, τσιγαρόβηχας τέλος, βάρος στο στήθος τέλος, ταχυκαρδίες τέλος, ανεβαίνω ξεκούραστα τις σκάλες και δε μου κρεμάει η γλώσσα, περπατώ περισσότερο και με πολύ λιγότερη κόπωση. αυτά τα ολίγα ... :)

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #966 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 09:52 »
Λοιπον,
εγω εχω να καταγγειλω οτι το ΗΤ μου δημιουργησε πολλα προβληματα.

1ον , δουλευω στη καθαριοτητα και μεχρι να το ξεκινησω το ρημαδι το ΗΤ δεν ειχα κανενα προβλημα ....τωρα μου βρωμανε ολα και δυσκολευομαι να δουλεψω :P

2ον, καθοτι και τραγουδιαρης απο τοτε που εκοψα το ΚΤ ανεβηκε η φωνη μου 2 τονους κι ενω ειχα συνηθισει να τραγουδαω καποια "ψηλα και δυσκολα" τραγουδια στα ορια της εκτασης της φωνης μου ....τωρα δινω παραπανω δυναμη με αποτελεσμα να φαλτσαρω στις ψηλες νοτες !!!!

3ον, εχουνε πιαστει τα ποδια μου σε σκαλες κι ανηφορες ουκ ολιγες φορες .....γιατι δεν λαχανιαζω πια και δεν καταλαβαινω ποτε κουραζετε το αγυμναστο μου σωμα!!!!

4ον, νοιωθω μειονεκτικα απεναντι στους αρσενικους μου φιλους......γιατι δεν ροχαλιζω πια με αποτελεσμα να μην μπορω να κοντραρω τα αλλα ρεμαλια οταν παμε διακοπες αντροπαρεα!!!


Ντροπη , αισχος κι ονειδος .....εχω γινει αλλος ανθρωπος απο τοτε που ξεκινησα το ΗΤ ....κι ειμαι ολο κι ολο στις 74 μερες....δηλαδη πως θα ειμαι σε κανα χρονο?? 

note to self:  Οποτε θα εχεις μουρλα και βλακεια να αναψεις ΚΤ ελα να ξαναδιαβασεις αυτο χαμενε α χαμενε!!

Αποσυνδεδεμένος romanos23

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #967 στις: Φεβρουαρίου 08, 2015, 18:17 »
Εδώ και 2 χρόνια που ατμιζω ενω πριν είχα βήχα επίμονο κ φλέματα τρ σταμάτησαν κ η υγεια μ είναι πολύ πιο οκ αφού σκέφτομαι ποσο χαζός ήμουν που καπνιζα κ οτι εκανα σαν στερημενος είχε καταντησει αρρώστια σαν ναρκομανής ήμουν με τ κτ... Πολύ ευχαριστημένος μ χαρισε μια καινούργια νοοτροπία κ τροπο ζωής...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος neowin

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #968 στις: Απριλίου 03, 2015, 07:54 »
Γεια παιδιά..Παρακολουθώ μερικές μέρες το forum κ είπα να πώ κ εγώ την εμπειρία μου.
[/size]Απο τη πρώτη μέρα κι όλας του η.τ καμία σχέση..Πιο "γεμάτη" διάθεση και διάυγεια αλλος άνθρωπος!
[/size]Η αλήθεια είναι ότι με το κ.τ δν είχα κάτι εμφανές (ουτε φλέμματα, ροχαλητα,λαχάνιασμα) κ έλεγα θα το κόψω στα 40 όταν βαρεθώ..Αλλά είναι τόσο ύπουλο αυτό το παλιόπραμα..Ανακάλυψα τυχαία υπέρταση στα 31 (δεν είχα συμπτώματα όμως)
[/size]Στην εξέταση που έκανε καρδιολόγος βρήκε αθυρωματικες πλάκες!!!! Απο το κ@@τσιγαρο!!!! Κάνει ζημιά στα αγγεία..Σε μια κατηγορία ανθρώπων μάλλον χτυπάει εκεί. Ευτυχώς η βλάβη δεν είναι προχωρημένη. Αλλιώς βουλώνεις και να το εμφραγμα..
[/size]Μου έκανε μεγάλη εντύπωση πόσο σιωπηλά κατατρώει τον οργανισμό.. Αυτά [/size]που γράφει τα πακέτα "αποφράσσει τις αρτηρίες" δεν το λεει για πλάκα!
[/size]Δηλητηριο του κερατα..Τώρα ατμίζω χωρίς νικοτινη μεχρι να το σταματήσω εντελώς..Συγνώμη για το κείμενο αλλα ήθελα να αναφέρω ένα απο τα πολλά κακά που κάνει το κ.τ

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #969 στις: Απριλίου 15, 2015, 17:20 »
Εκτός από την τεράστια διαφορά που νιώθω στην αναπνοή έχω και μετρήσεις:
Στις 20 μέρες χωρίς τσιγάρο μέτρησα στο ροόμετρο (peak flow meter) αύξηση ικανότητας των πνευμόνων μου απο 640 σε 670 και σε 2 μήνες έφτασα 685!!!
Πριν από 5 χρόνια που αγόρασα το ροόμετρο είδα τιμή 670(πέφτει η τιμή με την ηλικία και επιταχύνεται η πτώση με το κάπνισμα), τώρα είδα τιμές που δεν έχω δει ποτέ, λες και ξανάνιωσα ΠΑΝΩ από 5 χρόνια.
Καμία παρενέργεια από το ΗΤ ως τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #970 στις: Απριλίου 15, 2015, 17:54 »
Εχω εδω και τρεις εβδομάδες περίπου που ξεκίνησα και πάλι το ηλεκτρονικο τσιγάρο αλλα εχω πολλές καούρες στο στομάχι σχεδόν κάθε ημέρα. Το υγρο που κανω εχει περισσότερη vg  απ´οτι pg. Μπορει λόγω vg να εχω αυτές τις καούρες? Και αν ναι, μπορείτε να μου πείτε υγρα με περισσότερη pg παρά vg? ευχαριστω εκ των προτέρων!


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #971 στις: Απριλίου 15, 2015, 18:08 »
Ναι είναι πολύ πιθανόν να οφείλεται στην φυτική γλυκερίνη. Αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις το παρών νήμα από την αρχή θα διαπιστώσεις ότι έχει παρατηρηθεί και σε άλλους συνατμιστές. Παραδοσιακά υγρά με μεγαλύτερη αναλογία σε προπυλενική γλυκόλη είναι τα Halo αλλά και τα Liqua. Φυσικά υπάρχει και η επιλογή να ασχοληθείς με DIY και να έχεις τον πλήρη έλεγχο των αναλογιών που θα έχουν τα υγρά σου.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #972 στις: Απριλίου 15, 2015, 18:14 »
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Μόλις, διάβαζα σε άλλο νήμα, οτι και άλλοι είχαν παρόμοια προβλήματα απο την vg και μόλις την μείωσαν είδαν διαφορά. Μ´εχει κουράσει ειναι αλήθεια αυτο με το στομάχι αλλα δεν θελω να διακόψω ξανά το η.τ. και να αρχίσω το κ.τ. Μάλλον πρεπει να πάω σε DIY μεριά, αν και δεν γνωρίζω τίποτα για το πως φτιάχνει καποιος μόνος του υγρα. Όποτε πάω για διάβασμα στο φορουμ.... Ευχαριστω και πάλι!


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Αν και ατμιζω 2 χρόνια με μικρές διακοπές εκτός από το τελευταίο εξάμηνο το κυριότερο για εμένα είναι η γεύση.ότι έτρωγα έπινα το ίδιο και το αυτό....

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Καλησπερα κ απο εμενα.
Ισως να φανουν υπερβολικα αυτα που θα πω και ελπιζω να μην ειναι η ιδεα μου.15 χρονια καπνιστης και τα τελευταια 2 εκανα 2 πακετα την ημερα.
Επισημα ειμαι 12 μηνες ατμιστης.Το ειχα ξεκινησει πριν 17 μηνες περιπου το σταματησα και να ειμαι παλι ξανα εδω στο ΗΤ μετα απο 5 μηνες περιπου διακοπης.
1.Νιωθω στην καθημερινοτητα μου,στην εργασια μου να λειτουργω με μεγαλυτερη ενεργεια.
Δεν κουραζομαι τοσο ευκολα.
2.Τα πρωινα που σηκωνομαι πλεον δεν εχω βηχα και φλεματα.(Λιγο βηχα μονο στις πρωτες ηλεκτρονικες πρωινες τζουρες πριν πιω καφε ).
3.Πλεον λειτουργω την μυτη μου οσο περιεργο και αν ακουγεται.Εκτος οτι δεν ειχα καλη οσφρηση κατι που εχει γινει εντονο τωρα , ανεπνεα μονο απο το στομα ειδικα οταν επεφτα για υπνο.Την ενιωθα μονιμα βουλωμενη.
Πλεον μπορω και κανω εισπνοες και εκπνοες απο την μυτη.( Αν υπαρχει και καποιο ωραιο υγρο η αισθηση της μυρωδιας ειναι τρέλααααα  ;D ;D ;D  ).
4.Αν και τα υγρα που κανω ειναι ολα 18αρια δεν εχω αυτη την τρελη εξαρτηση που ειχα με το τσιγαρο.
Οταν νιωσω οτι θελω νικοτινη(Τζουρα) , τσουπ το αρπαζω ( ειμαι στα 10watt ) παιρνω μια τζουρα της ταξης των 4,5 second και γεμιζω. Οταν ενιωθα αυτο το πραμα με το κανονικο τσιγαρο το αναβα και σκαλωνα εκει 5.6.7 λεπτα μεχρι να το κανω.Ειναι πιστευω πολυ καλυτερη κατασταση το Η.Τ . Κερδιζεις χρονο στην καθημερινοτητα σου να κανεις και αλλα πολλα πραματα.Δεν κολας εκει να πεις κατσε να κανω ενα τσιγαρο και μετα συνεχιζω γιατι θα καει αδικα.
Δεν ξερω αλλα τουλαχιστον αυτα εχω δει οσο καιρο ειμαι ατμιστης.Ειναι προσωπικη μου εκτιμηση.
Το καλυτερο βεβαια ειναι να αναπνεουμε καθαρο αερα.
Αυτα τα ολιγα .  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix