vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 8 χρήστες
lemon78, JohnDag, manoslykos, Milarepa, bloodlessz, tibolaso, dvelev, ΨΗΛΟΣ

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #345 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 13:11 »
Για  την  διαδικασία  της  ωρίμανσης  έχω  δει  ότι  με έχει  βοηθήσει  πάρα  πολύ  το < streathing > [ αφαίρεση  /εισαγωγή  αέρα  στο  μπουκαλάκι  και  γρήγορο  και  απότομο  κούνημα    - για  μια  εβδομάδα  τουλάχιστον , και  μετά  υπομονή 

Σορυ   αν  επαναλαμβάνομαι  /προφανώς  το  ξέρουν  οι  πιο  πολλοί .

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #346 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 17:36 »
florida america. ενα vape bar  ,σου κανουνε υγρο με οτι γευση θες  χωρις ωριμανση το ζεσταινει με πιστολακι μαλιων για να το ανακατεψει.
https://youtu.be/Dc4sLMrGExQ?t=6m19s

Αποσυνδεδεμένος nikos7

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #347 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 10:49 »
και εγω που νομιζα οτι ημουν ο μονος που τα βαζω μπροστα στο αεροθερμο και μετα τα κουναω :eyesplash: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #348 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 23:11 »
πανω απο στο ups για 3-4 μερες ειναι τα δικα μου και μετα ντουλαπι

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #349 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 09:52 »
Καλημέρα σε όλους! Χτες πήρα την πρώτη μου βάση (3mg 100%VG Pink Mule) και 2 αρωματάκια (Forest Mix Flavour Art & Strawberry Pink Mule). Επειδή δεν έχω καν δοκιμάσει σκέτη βάση ποτέ θα κάνω την 1η απόπειρα σύντομα (μόλις αδειάσω τον sub ohm μου) και θέλω δοκιμαστικά και για γευσιγνωσία :)) να φτιάξω κάνενα 10μελο από το κάθε άρωμα σε συνδυασμό με τη βάση μου για να δώ πως θα βγούν.


Απ'ότι έχω διαβάσει εδώ στο forum τα φρούτα θέλουν μόλις 1-2 μέρες να ωριμάσουν και να δέσουν με τη βάση. Ισχύει αυτό? Παίζει ρόλο που έχω 100%VG στην ταχύτητα της ωρίμανσης?


Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, έχει κανείς ιδέα περί της ποσότητας του αρώματος από flavour art που πρέπει να βάλω για να κάνω το diy μου? (Το άρωμα της pink mule αναγράφει ποσοστό 5-10%) ενώ της flavour art τίποτα.

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #350 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 10:56 »
Forest - fa  πιστευω  ενα  3%   εισαι  οκ 

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #351 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 11:42 »
Σκέτη βάση και 3% μόνο άρωμα? Δεν θα  αναμείξω άλλα αρώματα, μόνο το forest mix. Ξαναρωτάωγια να είμαι σίγουρος :yes:

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #352 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 12:00 »
Αφού ειναι η πρώτη φορά, θα πρότεινα να ξεκινήσεις με 5% αφου εχεις μεγαλο ποσοστό VG.
Το αφήνεις 3-4 μερες, παιρνεις μια μικρη ποσότητα και το αραιώνεις με βάση μεχρι να πάρεις την ισχύ που σου ταιριάζει, μετα το εφαρμόζεις και στο υπόλοιπο υγρό.
Το 3% ειναι το ποσοστό που προτείνουν οι περισσότεροι, ειναι δυνατό και γλυκό υγρό, μπαίνει και ως γλυκαντικό σε φρουτώδης συνταγές.

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #353 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 12:44 »
Αν και δεν είναι 100% σχετικό, είναι θέμα που ίσως επιρρεάζει την διαδικασία ωρίμανσης.


Τα υγρά μου, ωριμάζουν σε ξύλινο ντουλάπι που είναι πάνω απο καλοριφέρ. Δεν ακουμπάει, αλλά η θερμότητα σίγουρα περνάει μέσα στο ντουλάπι. Η ελαφρά αύξηση της θερμοκρασίας, μέσα στον κλειστό χώρο αποθήκευσης, πόσο μπορεί να επιρεάζει την διαδικασία ωρίμανσης; Να σημειώσω, οτι τα υγρά αποθηκεύονται σε γυάλινα μπουκαλάκια.

Θα βάλω και ένα θερμόμετρο μέσα απο περιέργεια, για να δω την θερμοκρασία που αναπτύσεται στο εσωτερικό.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #354 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 14:39 »
γενικα η θερμοτητα επιταχυνει την διαδικασια ωριμανσης...


αν και το καλοκαιρι με την πολυ ζεστη εχω την εντυπωση οτι μου αλλοιωσε λιγο τα υγρα (επαιρνα διαφορετικη γευση απο οτι συνηθως)

βεβαια διαφορετικες θερμοκρασιες..η μικρη αυτη θερμοτητα νομιζω θα βοηθησει τα υγρα σου

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #355 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 18:16 »
Μην τα ζεσταίνετε τα υγρά. Ούτε ωρίμανση κοντά σε καλοριφέρ, μόνο σε δροσερό και σκοτεινό μέρος. Και ο λόγος είναι ότι πολλά συστατικά των αρωμάτων είναι ευαίσθητα και volatile που λέμε, οπότε με την θερμότητα την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια από το μείγμα σας, οπότε αλλοιώνεται και η γεύση. Μπορεί να νομίζετε ότι επιταχύνεται η ωρίμανση αλλά ταυτόχρονα μειώνεται δραματικά και τον χρόνο ζωής του υγρού και χαλάτε και την νικοτίνη.

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να ζεσταίνετε την VG πριν την μίξη για να γίνει καλύτερη ομογενοποίηση με το πρώτο κούνημα που θα κάνετε και μετά αφήστε τον χρόνο να κάνει τα υπόλοιπα. Στα εργαστήρια υπάρχουν ακριβοί ομογενοποιητές και ίσως μερικές μεγάλες εταιρίες έχουν τέτοιους και για υγρό αναπλήρωσης αλλά εμείς δεν έχουμε, οπότε time and only time.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #356 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 18:26 »
Αυτό πιστευω και εγω. Οι μεγάλες θερμοκρασίες αφαιρούν γευση, άρωμα και νικοτίνη.
Απλά σε δικες μου δοκιμες αυτο συμβαίνει απο τους 45 βαθμους και πάνω, ίσως σε αυτα που δεν θελουν πολύ ωρίμανση να χάνουν και σε πιο χαμηλες θερμοκρασίες.
Προσωπικά θεωρώ ασφαλή την θερμανση μεχρι τους 40 βαθμους το πολύ μεχρι 4 ώρες (αν μπορουμε να το πουμε θερμανση αυτό) και μονο σε αυτα που χρειάζονται μεγαλη ωρίμανση.
Αν υπάρχει η πολυτελεια της αναμονης καλύτερα να γινει φυσική ωρίμανση. Εξάλλου την πρωτη φορα ειναι το ζόρι.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #357 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 18:41 »
φτανει 50 βαθμους σε ντουλαπι πανω απο το καλοριφερ; (δεν ειρωνευομαι,πραγματικα ρωταω)
εγω υπολογιζα οτι φτανει γυρω στους 20-30..τα δικα μου βεβαια πρεπει να ειναι παγος  λογω θεσης και θερμοκρασιας :))

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #358 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 20:46 »
Δεν ξέρω, λογικά όχι. Εγώ εννοώ να είναι ένα γραφείο ακριβώς δίπλα από το καλοριφέρ και να τα αφήνεις εκεί στην άκρη στους 10 πόντους από την ζέστη, ας πούμε. Βέβαια τώρα πλέον ελάχιστα ανάβουμε καλοριφέρ, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #359 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 09:59 »
φτανει 50 βαθμους σε ντουλαπι πανω απο το καλοριφερ; (δεν ειρωνευομαι,πραγματικα ρωταω)
εγω υπολογιζα οτι φτανει γυρω στους 20-30..τα δικα μου βεβαια πρεπει να ειναι παγος  λογω θεσης και θερμοκρασιας :))

Θα μάθουμε μόλις βρω κάπου, ένα σωστό θερμόμετρο, γιατί το ψηφιακό που έβαλα, έδινε 20 βαθμούς και δεν το πολυπιστεύω  :laugh1:
Μια ώρα δούλεψε το καλοριφέρ. Και μιλάμε και για ρεκόρ λειτουργίας.  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 47 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 94 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix