vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 5 χρήστες
infernity, John015, white varadero, axilleaspro, Jorge

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Άκυρο, τα είπε πιο ωραία ο [member=7454]Cruiser79[/member].
Δεν είχα διαβάσει την απάντησή του όταν έγραφα τη δική μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 23, 2018, 13:09 από anarxaki »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Πολύ ωραία τα λέτε όλοι, πραγματικά.
Να επισημάνω μερικά πράγματα που δεν έχω δει μέχρι τώρα...

1. Οι επιστήμονες είναι κι αυτοί άνθρωποι.
Και σαν τέτοιοι, έχουν άποψη και συναίσθημα... και φιλοδοξίες/συμφέροντα.
άποψη: "Βγαίνει" μια έρευνα για το άτμισμα. Αν είναι αρνητική γι αυτό, ο κ. Φαρσαλινός θα ψάξει να βρει τις επιστημονικές αδυναμίες που οδήγησαν την έρευνα στα όποια συμπεράσματα, ενώ ο κ. Μπεχράκης θα την επικροτήσει.
Οι ρόλοι θα αντιστραφούν αν η έρευνα είναι θετική για το άτμισμα.
φιλοδοξίες: το 1967 η Jocelyn Bell είχε την έμπνευση ότι κάποια ρυθμικά ραδιοσήματα δεν είναι σήματα από εξωγήινους αλλά ταχέως περιστρεφόμενα αστέρια που έχουν σβήσει. Η κοπέλα πήρε μεν το διδακτορικό της, αλλά ο επιβλέπων Tony Hewish πήρε το νόμπελ Εδώ, μια ρομαντική περιγραφή των γεγονότων.
Γενικά, είναι γνωστά πολλά παραδείγματα νεαρών ερευνητών που ή "χαντακώθηκαν¨ από τον supervisor τους, ή ο τελευταίος εκμεταλλεύτηκε την ιδέα τους ή, αντίθετα, προωθήθηκαν επειδή ο επιβλέπον ήταν δίκαιος και διορατικός. Ένας τέτοιος προφανώς υπήρξε εδώ, το μακρινό 1966.
Τι θέλω να πω με όλα αυτά; Ο ερευνητής πρέπει να κάνει μεγάλη προσπάθεια για να μείνει αυστηρά αντικειμενικός.


2. Η πολλή επιστημοσύνη βλάπτει;
α) Μέχρι πριν 26 χρόνια οι αστρονόμοι ήταν επιφυλακτικοί για το αν υπήρχαν εξωπλανήτες, απλά γιατί δεν υπήρχαν αρκετά στοιχεία διότι δεν υπήρχαν τα κατάλληλα όργανα. Ωστόσο, τα δισεκατομμύρια άστρα μας έστελναν το φως τους που αν μιλούσε θα ρωτούσε "τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;"
Όλοι είχαν την αίσθηση ότι κάποτε θα βρεθούν, αλλά κανείς δεν μιλούσε με σιγουριά.
(Σόρυ που τα παραδείγματά μου δεν είναι σχετικά με το άτμισμα αλλά ο καθένας στον τομέα του).

β) Γιατί ατμίζουμε, αφού η επιστήμη δεν έχει βγάλει τελεσίδικη απόφαση;
Διότι, εμείς οι ίδιοι, είδαμε εντυπωσιακές αλλαγές στον οργανισμό μας, άρα οι μακροχρόνιες τα ίδια θα δείξουν... (κατά πάσα πιθανότητα)

Βλέπετε ομοιότητες ή διαφορές ανάμεσα στα (α) και (β);
Τι θέλω να πω με όλα αυτά; Προφανώς και η επιστημοσύνη είναι απαραίτητη (διαφορετικά θα δίναμε σημασία στο κάθε UFO ή στον κάθε απατεώνα) αλλά μερικές φορές επμιστευόμαστε τη διαίσθησή μας, έτσι δεν είναι;

3. Η στατιστική σκοτώνει την έρευνα;
Είσαι ερευνητής και θέλεις να δεις αν η σοκολάτα κόβει το ροχαλητό.
Δείγμα 1.000 άνθρωποι. Οι 500 τρώνε μια σοκολάτα τη μέρα για τρεις μήνες και οι άλλοι 500 όχι. Κατόπιν, βλέπεις ότι οι 200 από την πρώτη ομάδα ροχαλίζουν, ενώ από τη δεύτερη ροχαλίζουν οι 220.
Το ότι οι άνθρωποι επιλέχθηκαν τυχαία και δεν έχουν τις ίδιες ιδιότητες ή αντιδράσεις έχει μπουρδουκλωθεί σε μια σειρά από τύπους που μας δίνουν το στατιστικό σφάλμα. Σαν ερευνητής, παίρνεις την ευθύνη ότι η σοκολάτα μειώνει το ροχαλητό;

Τι θέλω να πω με όλα αυτά; Σκεφτείτε να θέλαμε να δείξουμε ότι ένα ευθύγραμμο τμήμα έχει οπωσδήποτε μέσο και να παίρναμε σημεία στην τύχη...

4. Οι αυθεντίες και τα ταμπού σκοτώνουν την έρευνα;
Όλες οι έρευνες, από το 1945 μέχρι το 1994 έδιναν για τη θερμοκρασία λαμπρότητας του ήλιου (κάτι, τέλος πάντων) μια τιμή.
Ένας Έλληνας ερευνητής την βρήκε 4 φορές (χοντρό) μικρότερη και αντιμετωπίστηκε ειρωνικά. Θεώρησε ότι κάποιο λάκκο είχε η φάβα με όλες τις προηγούμενες έρευνες. Μήπως αντέγραφε ο ένας από τον άλλον για να πληθύνουν οι δημοσιεύσεις του; Μήπως η επιτροπή αξιολόγησης του επιστημονικού περιοδικού δεν μπορούσε να βρει αδύνατα σημεία, αφού η έρευνα συμφωνούσε με τις προηγούμενες; ή μήπως (απλά και όπως μάλλον συχνά γίνεται) άλλαξε τις δικές του μετρήσεις για να σώσει το τομάρι του; Υπάρχουν και πράγματα που, ακόμα και τώρα, δεν μπορούν να αποδειχθούν.

Εδώ ο πρόλογος, ολόκληρο το άρθρο είναι μια μικρή οδύσσεια να το βρει κάποιος.
Τελικά, ένας Ινδός είχε περισσότερο θάρρος και τόλμη από τον Έλληνα.

Τι θέλω να πω με όλα αυτά; Σημασία δεν έχει το τι λένε οι πολλοί - πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στον εαυτό μας.

Υ.Γ. Όταν φτιάχναμε την επιστολή στο πρωθυπουργικό γραφείο, οι έρευνες που υπήρχαν στο νετ για το άτμισμα είχαν αναλογία πλήθους υπερ/κατά 1:2.
Δεδομένου ότι δεν είχαμε τον καιρό και τις γνώσεις να αναλύσουμε τις αρνητικές, σκεφτείτε να δίναμε σημασία στο πλήθος...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 23, 2018, 15:14 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Το θετικό, όπως το βλέπω από την πλευρά μου, είναι ότι υπάρχει γενική συμφωνία σε όσα έχουμε συζητήσει έως τώρα, δηλαδή στο άδικο κυνήγι του ατμίσματος ***, ανεξάρτητα από τις διαφορετικής βαρύτητας επισημάνσεις που έχουν γίνει, εξ αιτίας των επί μέρους διαφορετικών οπτικών.

*** κάτι σαν το "Μας κυνηγούν τον ναργιλέ" δηλαδή...  :))




 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
.... Η TPD ποτέ δεν επέβαλλε ή πρότεινε (επισήμως) την εξίσωση ατμίσματος με κάπνισμα, τουλάχιστον όσον αφορά την χρήση σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Αυτό είναι καθαρή ελληνική πατέντα, ιδιαίτερα με τον τρόπο που έγινε, την απευθείας παραπομπή σε άρθρο του αντικαπνιστικού Νόμου
Τρύφωνα, μάλλον αντέγραψαν τις ΗΠΑ. Το 2016 το FDA θεώρησε τις ατμιστικές συσκευές & υγρά ως καπνικά προϊόντα:

Παράθεση
In May 2016 the FDA used its authority under the Family Smoking Prevention and Tobacco Control Act to deem e-cigarette devices and e-liquids to be tobacco products, which meant it intended to regulate the marketing, labelling, and manufacture of devices and liquids;

https://en.wikipedia.org/wiki/Regulation_of_electronic_cigarettes

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Έτσι είχαμε νομίσει και τότε. Αλλά δεν είναι έτσι καθώς η συγκεκριμένη νομοθετική πράξη την οποία επικαλέστηκε ο FDA δεν ρυθμίζει το κάπνισμα αλλά την κυκλοφορία στην ουσία και τη διάθεση στην αγορά.

Μάλιστα, κάπου εκεί χρονικά είχε γίνει και δικαστήριο στη Νέα Υόρκη το οποίο απεφάνθη ότι το κάπνισμα δεν είναι άτμισμα και ως εκ τούτου δεν υπάγεται σε υποχρεωτική απαγόρευση. Αντίθετα αν κάποιος επαγγελματίας επιθυμεί να απαγορεύσει το άτμισμα εντός, πρέπει να το κάνει με επιπλέον σήμανση.

Είναι πολύ πίσω ο FDA από τον γάταρο Ξανθό...

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
ΙΣΩΣ να μην έχει αγγίξει ακόμα το άτμισμα, αλλά ας το έχουμε κατά νου:
Ψεύτικες μελέτες δημοσιεύονται σε "επιστημονικά" περιοδικά.


Στο μεταξύ...
...
φιλοδοξίες: το 1967 η Jocelyn Bell είχε την έμπνευση ότι κάποια ρυθμικά ραδιοσήματα δεν είναι σήματα από εξωγήινους αλλά ταχέως περιστρεφόμενα αστέρια που έχουν σβήσει. Η κοπέλα πήρε μεν το διδακτορικό της, αλλά ο επιβλέπων Tony Hewish πήρε το νόμπελ Εδώ, μια ρομαντική περιγραφή των γεγονότων.
...
Ε, λοιπόν, δεν πρόλαβε να λαλήσει ο κόκορας... και ιδού !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2018, 17:49 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Πλησιάζουν τα 3 εκατομμύρια οι ατμιστές στη Βρετανία.

60% καθαροί ατμιστές και οι υπόλοιποι συνδυάζουν και ΚΤ, σε προσπάθεια να κόψουν το κάπνισμα. Γύρω στο 2% οι ατμιστές που δεν ήταν καπνιστές.

Αν θέλετε να χαμογελάσετε, βάλτε γουγλομετάφραση...

Δύο προτάσεις που μας ενδιαφέρουν:
1] μια έκθεση βουλευτών τον Αύγουστο ανέφερε ότι οι κανόνες γύρω από τα ηλεκτρονικά τσιγάρα πρέπει να χαλαρώσουν και να συζητηθεί η χρήση τους  δημόσια (οι βουλευτές δουλεύουν εκεί...)
2]  τα ηλεκτρονικά τσιγάρα θα πρέπει να διατίθενται με ιατρική συνταγή εξαιτίας της επιτυχίας τους για να βοηθήσουν τους ανθρώπους να εγκαταλείψουν το κάπνισμα (ελπίζω στη σωστή μετάφραση να λείπει όντως η λέξη μόνο)


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Αχ Μιχάλη...

Εδώ είπαμε: και τι μας νοιάζει εμάς τι λένε και κάνουν οι Βρετανοί? Όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες, αυτοί έτρωγαν βελανίδια...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
...αΪντε ρε... με τους ντιγκινταγκηδες τους εγγλεζους. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Μιχάλη, μήπως θα ήταν χρήσιμο να τις έβαζες και ανάμεσα στα αρχικά post?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Έγινε. 
Προφανώς θα ανανεώνεται αυτόματα κι έτσι θα είμαστε ενήμεροι.

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
 :o

Πότε δημοσιεύτηκε η διαφήμιση? 

Δεν μπορώ να βρω την ημερομηνία. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
ειδα στη φωτο το καμελ το σκετο, κ μια επιθυμια μου ηρθε, για να ειμαι κ ειλικρινης. 8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix