vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

151 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, MyzhPRfring

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ήταν στη δεκαετία του ΄60, από όσο καταλαβαίνω,όταν γιατροί υποστήριζαν ότι το τσιγάρο βοηθά στο άσθμα.
Κάπου υπάρχουν παρόμοιες στο φόρουμ, αλλά προφανώς είναι παλιές.


Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Διαφήμιση του 1949.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
1950 και κλείσαμε.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Και τι δουλειά έχει εδώ το 2018?  :))

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
περασε πει ενα γειααα  :bye:

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Και για πείτε μου καλά μου ατμόπουλα, τι ακριβώς σχέση έχει μια διαφήμιση του 194Χ σε θέμα που αφορά δημιοσιεύσεις και έρευνες για το άτμισμα?

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Ότι με βάση τα συμφέροντα και τις τάσεις της κάθε εποχής διαμορφώνονται οι έρευνες και τα σχετικά άρθρα / διαφημίσεις. Θυμίζω για όσους δεν τα έχουν ψάξει, τις διαφημίσεις για το πόσο ανδροπρεπές είναι το κάπνισμα, τα υγιεινά Ελληνικά καπνά σε σχέση με τα εισαγόμενα, τα τσιγάρα που είναι κατάλληλα για τις γυναίκες, την ηρωίνη σαν τονωτικό, την μορφίνη σαν καλύτερο παυσίπονο και πάει λέγοντας. Αυτή την εποχή τα θερμαινόμενα προϊόντα καπνού είναι πολύ λιγότερο βλαπτικά ή με αρνητική διαφήμιση ότι το η.τ. είναι χειρότερο ή τουλάχιστον εξίσου βλαβερό με το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Πρέπει όμως να λάβουμε υπόψη πως εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν αρχές που απαγόρευαν στους διαφημιστές να ισχυριστούν ό,τι τους βολεύει για να πουλήσουν. Ούτε η επιστημονική έρευνα είχε τη σημερινή μορφή με τις διπλές-τυφλές μελέτες, τα peer reviews, μεταανάλυση και τα λοιπά.

Αν έχετε προσέξει, κυρίως σε διαφημίσεις προϊόντων αδυνατίσματος, λέει «Η κρέμα μας είναι 80% πιο αποδοτική» και από κάτω περνάνε γράμματα που λένε «Σε μη επιστημονική έρευνα που δώσαμε την κρέμα σε 5 κοπέλες και μας είπαν ότι τους άρεσε».

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
[member=21054]anarxaki[/member]

Το κόβω το σχετικά off topic (αφού αφορά παρελθόντα χρόνια) με 2 παρατηρήσεις. Οι έρευνες μπορεί να χρηματοδοτούνται (επίσημα ή ανεπίσημα) όπως και τα σχετικά συνέδρια με τις αντίστοιχες δημοσιεύσεις και δημοσιότητα (το λέω γιατί το ξέρω και το ζω από μέσα, όχι από τον κουνιάδο του κουμπάρου μου). Οι διπλές τυφλές μελέτες χρειάζονται στατιστικά ικανά δείγματα και εφόσον επί του παρόντος δεν υπάρχουν δεν υπάρχει λόγος να γίνει peer review. Για μετα ανάλυση επί του παρόντος δεν το συζητάμε (ελλείψει εργασιών) και πολύ περισσότερο για πολυκεντρικές μελέτες.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Το ξέρω. Γι' αυτό και σήμερα, αν επιτρεπόταν η διαφήμιση ηλεκτρονικών τσιγάρων, αν έκαναν κάποιον τέτοιο ισχυρισμό, θα ήταν υποχρεωμένοι να γράψουν από κάτω «Σε έρευνα που χρηματοδοτήσαμε οι ίδιοι, με μικρό στατιστικό δείγμα μπλα μπλα». Και σίγουρα δεν θα μπορούσαν να πουν «οι περισσότεροι γιατροί ατμίζουν με τη δική μας συσκευή».
Μια πρόοδο την έχουμε κάνει, όσο να 'ναι.

Βέβαια, για να επιχειρήσω να γυρίσω on topic, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πώς εκπαιδεύεις τον κόσμο να ψάχνει λίγο τις έρευνες που του πλασάρουν ως σοβαρές και να μην τσιμπάει με κάθε τίτλο εφημερίδας ή κουτσομπολίστικης εκπομπής.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
https://www.iefimerida.gr/news/454962/pagkosmia-ereyna-oi-polites-zitoyn-apo-tis-kyverniseis-na-prosferoyn-kalyteres-epiloges

Η πλειοψηφία των ατόμων που καπνίζουν, θέλουν κάποια στιγμή, στο εγγύς ή στο πιο μακρινό μέλλον να κόψουν αυτή την βλαβερή συνήθεια.
Οι περισσότεροι εξ αυτών, έχουν στραφεί από το κλασικό τσιγάρο, σε εναλλακτικές λύσεις όπως είναι το ηλεκτρονικό ή τις συσκευές θερμαινόμενου καπνού. Και η πλειονότητα των ανθρώπων – ακόμη και στην Ελλάδα- ζητούν από τις εταιρείες καπνού, επενδύσεις στην έρευνα και την καινοτομία, προς το συμφέρον της δημόσιας υγείας.
Μια νέα έρευνα από την εταιρεία ερευνών IPSOS, για λογαριασμό της Philip Morris International (PMI), αποκαλύπτει τώρα, πως το 77% των ενηλίκων συμφωνεί πως οι κυβερνήσεις θα πρέπει να κάνουν ό,τι μπορούν για να ενθαρρύνουν άντρες και γυναίκες που σε διαφορετική περίπτωση θα συνέχιζαν να καπνίζουν τσιγάρα, να στραφούν σε καλύτερες εναλλακτικές. Το αντίστοιχο ποσοστό στην Ελλάδα ανέρχεται σε 84%.
Η έρευνα καταδεικνύει επίσης την ισχυρή υποστήριξη των πολιτών ως προς τον ρόλο που θα πρέπει να διαδραματίσουν η καινοτομία και η τεχνολογία στην επίλυση αυτών των παγκόσμιων προβλημάτων υγείας: 86% όσων συμμετείχαν στην έρευνα (και 92% στην Ελλάδα) πιστεύουν ότι οι εταιρείες καταναλωτικών προϊόντων οφείλουν να επενδύουν στην έρευνα και την καινοτομία, σχετικά με τα προϊόντα τους, προς το συμφέρον της δημόσιας υγείας.
Παρόλα αυτά, μόλις το 27% στην Ελλάδα πιστεύει ότι οι Αρχές έχουν κάνει καλή δουλειά προκειμένου να διασφαλίσουν την πρόσβαση όλων στις τελευταίες εξελίξεις και την καινοτομία. Η κοινωνία θέλει οι κυβερνήσεις να βοηθούν τις πολλά υποσχόμενες λύσεις στα προβλήματα της δημόσιας υγείας.
Οι καπνοβιομηχανίες όμως, αποθαρρύνονται από το να καινοτομούν και ενθαρρύνονται ακουσίως να διατηρούν τα τσιγάρα στον πυρήνα του επιχειρηματικού τους μοντέλου. Οι καπνιστές πλέον ζητούν να έχουν πρόσβαση σε ακριβή πληροφόρηση που θα βοηθά τις επιλογές τους.
«Οι συμμετέχοντες στην έρευνα ήταν ξεκάθαροι. Εξίσου ξεκάθαρη είναι και η επιστήμη. Τα στοιχεία δείχνουν ότι η στροφή σε προϊόντα που δεν καίνε τον καπνό αποτελούν καλύτερη επιλογή από τη συνέχιση του καπνίσματος. Δεν μπορούμε να κρατάμε τους καπνιστές στο σκοτάδι σχετικά με αυτές τις πληροφορίες. Οι χώρες σήμερα έχουν την ευκαιρία να εφαρμόζουν σε εθνικό επίπεδο ένα ρυθμιστικό πλαίσιο που θα περιλαμβάνει την επιστήμη και την τεχνολογία και η Ελλάδα δεν θα πρέπει να αποτελεί εξαίρεση. Οι προοδευτικές πολιτικές μπορούν να προστατεύσουν την δημόσια υγεία αποτελεσματικά και συνολικά να λειτουργούν προς το συμφέρον όσων καπνίζουν» αναφέρει ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της Παπαστράτος, Χρήστος Χαρπαντίδης.
Το ηχηρό μήνυμα που στέλνει η κοινωνία ζητώντας περισσότερη πληροφόρηση και μεγαλύτερη πρόσβαση στις καλύτερες εναλλακτικές του τσιγάρου δεν σημαίνει ότι αίρονται οι σχετικές επιφυλάξεις, τις οποίες συμμεριζόμαστε. Από όσους συμμετείχαν στην έρευνα, το 92% συμφώνησε ότι αυτά τα νέα προϊόντα θα πρέπει να έχουν περάσει από αυστηρό επιστημονικό έλεγχο πριν από την κυκλοφορία τους στην αγορά και το 91% συμφώνησε ότι από τη στιγμή που κυκλοφορούν στην αγορά θα πρέπει να ελέγχονται προκειμένου να διασφαλιστεί ότι μειώνουν τη βλάβη που προκαλεί το τσιγάρο.


Πηγή: Παγκόσμια έρευνα: Οι πολίτες ζητούν από τις κυβερνήσεις να προσφέρουν καλύτερες επιλογές στους καπνιστές | iefimerida.gr 



Βεβαίως, όλοι οι παραπάνω που τώρα κόπτονται για τους κακόμοιρους τους καπνιστές, ουδεμία δήλωση κάνανε πριν αποκτήσουν το δικό τους θερμαινόμενο τσιγάρο. Απόδειξη πως τα πάντα γίνονται για το χρήμα. Έτσι και τώρα, η προώθηση των εναλλακτικών μορφών πρόσληψης νικοτίνης γίνεται από τις καπνοβιομηχανίες με το αζημίωτο. 

Η συγκεκριμένη έρευνα, όμως, αποτελεί χρήσιμο εργαλείο και για εμάς.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
''Το ηχηρό μήνυμα που στέλνει η κοινωνία ζητώντας περισσότερη πληροφόρηση και μεγαλύτερη πρόσβαση στις καλύτερες εναλλακτικές του τσιγάρου δεν σημαίνει ότι αίρονται οι σχετικές επιφυλάξεις, τις οποίες συμμεριζόμαστε. ''

Ποιές είναι οι επιφυλάξεις και για ποιό προϊόν;


'' Από όσους συμμετείχαν στην έρευνα, το 92% συμφώνησε ότι αυτά τα νέα προϊόντα θα πρέπει να έχουν περάσει από αυστηρό επιστημονικό έλεγχο πριν από την κυκλοφορία τους στην αγορά και το 91% συμφώνησε ότι από τη στιγμή που κυκλοφορούν στην αγορά θα πρέπει να ελέγχονται προκειμένου να διασφαλιστεί ότι μειώνουν τη βλάβη που προκαλεί το τσιγάρο.''


Όπως τα θερμαινόμενα δηλαδή....

Χαρμόσυνα τα νεα αλλά για την μια μεριά,νομίζω...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115759 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824232 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507266 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154706 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568699 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294120 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1732 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1101 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3998 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem