vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 10 χρήστες
Doubt, infernity, ThioVag, yorgoss, bloodlessz, maprix, Milarepa, lagoudakis, Tem, Jorge

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Είμαστε εκτός θέματος για mod αλλά κάνε την ερώτησή σου εδώ και θα πάρεις μια χιλιάδα απαντήσεις  :D

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Λίγο άσχετο αλλά μέσα στο πνεύμα του θέματος.....
Στην περίπτωση του Ni200 το 30άρι είναι πιο λεπτό σε σχέση με το 20άρι ?
Ισχύει δηλαδή το αντίθετο από ότι ισχύει με το Kanthal ?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Ισχύει ότι για τα υπόλοιπα σύρματα. Το 30 AWG είναι πιο λεπτό από το 20 AWG. Αλλά φυσικά το 0.20mm είναι πιο λεπτό από το 0.30mm

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Σωστά. Κάπου τα είχα μπερδέψει. Επομένως εφόσον η διάμετρος του σύρματος μετριέται σε gauges όσο μεγαλύτερη είναι η τιμή gauge τόσο πιο λεπτό θα είναι το σύρμα, δηλαδή το 30g είναι πιο λεπτό από το 20g.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μιας που είναι αρκετές οι σελίδες του νήματος, βάζω το πινακάκι με αντιστοιχίες από το πρώτο ποστ:


Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 Τσακάλια μου NiCr θα δουλέψει σε TC ή δεν παίζει;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δεν παίζει.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Σημερα πηρα τελικα το πακετο  :thumpup:  με μοντακη με ελενχο θερμοκρασιασ  συρμα Ν200 και τιτανιου  ;D

Ν200 πηρα απο 0.20 εωσ ο40 ολα τα νουμερακια για να κανω τησ δοκιμεσ μου αρχικα αρχεισα με το 0.20 ρε παλικαρια τη συρμα ειναι αυτο  :confused1:  πιο χοντρη μου φανηκε μια τριχα παρα το συρμα μετιποτα δεν καταφερα   :fight_box_anface: να το στυσο πανω στων ατμο χαλασα 3με 4 και πηγα στο 0.25 και απο εκη παλη τα ιδια τελικα καταφερα με 0.30   σε 3ρη πυρινα με 7 στροφεσ  στα 0.12  :laugh_cool_jump: τοσο μου εδειξε το μοντακι παιδια δεν ενθουσιαστηκα απο τοσα που εχω ακουση φυσικα ειναι το πρωτο στυσιμο θα κανω καμποσα ακομα να δω πιο στυσιμο θα μου δωση αυτο που ζηταω εγω γιατη απο γευση κιι ντουμανια τιποτα πιο καλη γευση εχω παρη με κανθαλ παρα με το πρωτο στυσιμο φυσικα το ιδιο ακριβωσ στυσιμο εκανα σε 2 ατμο λεμο 2 και καιφουν λαιτ πιο καλη γευση πηρα απο των πρωτο ισοσ ο δευτεροσ να μην του τεριαζουν τετια στυσιματα  τελοσ παντων αρχη ειναι ακομα εχω πολλυ δρομο μπροστα  μου

                                     Περιμενω τησ γνωμεσ σασ ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2015, 15:49 από giorgos maniadakis »

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Αν μπορει να με βοηθήσει καποιος διπλη αντισταση με n200  ειναι εφικτο να γίνει (συγκεκριμένα σε aqua v2 και aqua se) και αν ναι την κανω οπως θα έκανα με kanthal απλα οι σπειρες να μην ειναι κολλημενες; και για μου βγει στα 0.08~ τι διατομη συρμα θα χρειαστω;

Αποσυνδεδεμένος mariocuzco

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απο 12-15 σπείρες με 28αρι σύρμα και κενά ανάμεσα τους

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Ηλπιζα σε λιγοτερες σπειρες δωδεκα σπειρες με κανθαλ σε mc ειναι το οριο του aqua se μετα δεν νομιζω να χωράει παραπανω οποτε πιο λεπτο συρμα θα χρειαστω
Edit : ή να το ψαξω με τιτανιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2015, 01:03 από mamutsis »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Θα χρειαστεις 0.20 συρμα και 6-7 σπειρες για να εισαι εκει που θελεις.
Προσωπικα, δεν θα το προτεινα. Με συρμα κατω απο 0,32 δεν την παλεψα καθολου στο tc. Ισως ειναι και τα γουστα, δεν ξερω.
Δεν χανεις και τιποτα να δοκιμασεις βεβαια.



Επισης δεν κολλας τις σπειρες και προσπαθεις να εχεις σχετικα ισα κενα. Οσο γινεται με το ματι παντα, οχι τιποτα τρελο  :)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό thread για την ερώτηση, αλλά δεν βρήκα καλύτερο  :angel:


Περιμένω έναν Kayfun V4 και έναν Magma. Επειδή δεν έχω ξανακάνει αντιστάσεις (αλλάζω στο Ego ONE, αλλά είχα πάρει έτοιμες στριμένες) και δεν θέλω να αγοράσω 10 διαφορετικά σύρματα μέχρι να καταλήξω κάπου, μπορεί κάποιος να προτείνει 2-3 μεγέθη με τα οποία να αρχίσω την χειροτεχνία?  :sleep35:


Μιλάμε για Kanthal και προσανατολισμό στην γεύση (ψηλές αντιστάσεις, περισσότερη επιφάνεια).

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
  Kanhal πριν αρχεισω το στειψιμο επειδη δεν ηξερα σε πιο νουμερο θα ηταν για τα γουστα μου παραγκειλα απο 2 μετρα απο 0.25 εωσ 0.40 αυτα που δουλευω πιο συχνα απο 0.28 εωσ 0.32
Αυτα φυσικα για τα δυκα μου γουστα  εχει αλουσ που θελουν 0.16 κιι αλλοι τη βρεισκουν με κοτετσοσυρμα  η τιμη μετρου ειναι πολλυ χαμηλη περνησ λοιπων λοιγο απι καθε ενα κιι αποφασιζησ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό thread για την ερώτηση, αλλά δεν βρήκα καλύτερο  :angel:


Περιμένω έναν Kayfun V4 και έναν Magma. Επειδή δεν έχω ξανακάνει αντιστάσεις (αλλάζω στο Ego ONE, αλλά είχα πάρει έτοιμες στριμένες) και δεν θέλω να αγοράσω 10 διαφορετικά σύρματα μέχρι να καταλήξω κάπου, μπορεί κάποιος να προτείνει 2-3 μεγέθη με τα οποία να αρχίσω την χειροτεχνία?  :sleep35:


Μιλάμε για Kanthal και προσανατολισμό στην γεύση (ψηλές αντιστάσεις, περισσότερη επιφάνεια).


Αν όταν λες "μεγάλη επιφάνεια" εννοείς κάτι σε 6-10 σπείρες και 2.4mm αξονάκι τότε με 0.28mm θα είσαι άρχοντας. Για λιγότερες σπείρες, ή μικρότερη διάμετρο, 0.25mm. Για ίδιες σπείρες αλλά λίγο πιο κάτω αντίσταση, 0.30. Παραπάνω, θα πρέπει να πας σε 3+mm διάμετρο αλλιώς θα πέσει αρκετά η αντίσταση. Προσωπικά έχω βρει τη χρυσή τομή για τον KF4 στο 0.28 Kanthal D και αντιστάσεις από 1.6-2.2, αναλόγως όρεξης!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix