vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

121 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, maprix, antiklitos140, camber, mfk, manoslykos

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Kanthal 0.30 με 5-6 σπείρες 1.4Ω, το σχεδόν ισοδύναμο με NiCr θα το πάρεις με 0.25.
Σχετικά με το αποτέλεσμα δεν μπορώ να σου πω πολλά αφού δεν ξέρω ουτε τον ατμοποιητή σου ούτε σε τι Watt ατμίζεις.
Γενικά όμως, και τελείως υποκειμενικά, προτιμώ αντιστάσεις με πάνω από 7-8 σπείρες με όσο μικρό διάκενο γίνεται (δεν πατάω τις σπείρες πυρωμένες). Επειδή προτιμώ τα χαμηλά Watt, περίπου 10-12, νομίζω ότι ο πυρήνας των 2mm είναι καταλληλότερος, οπότε με αυτους τους περιορισμούς θα διάλεγα:


Kanthal 0.28 X 8 σπείρες ή Κanthal 0.30 X 9 σπείρες, πάντα στα 2 χιλιοστά


Θα σου πρότεινα λοιπόν πρίν φύγεις από το 0.30 για μεγαλύτερο σύρμα να πειραματιστείς με περισσότερες σπείρες σε μικρότερους πυρήνες και αν αυτό σου φανεί ανεπαρκές τοτε να πάς για 32αρι.

το θεμα ειναι οτι μαλλον θα αλλαξω ξανα και θα ξαναπαω σεKanthal και εγω ατμιζω στα 12 watt στα 1,3 Ω σε 3mm κατσαβιδακι σε subtank,και εχω ερεθισματα στον λαιμο ... μηπως ξερεις τι φταιει ? αφου ατμιζω σε χαμηλα watt ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Έχεις δοκιμάσει με περισσότερα W στο στήσιμο που κάνεις?
Μπορεί να μην ατμοποιείται πλήρως το υγρό και να παίρνεις αυτό που λέμε υγρό ατμό. Τα χαμηλά W δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι "καλά". Το συνολικό στήσιμο πρέπει να είναι σωστό.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
NiChr χρησιμοποίησα στις αρχές μου, όταν ακόμα έστριβα με φυτίλι. Βολεύει στις μικρές διατομές καθώς είναι πιο "εύπλαστο". Δεν έχω δοκιμάσει πιο χοντρό για MC, αλλά δοκίμασα λεπτό Κάνθαλ με φυτίλι. Να πω ότι είδα ατμιστική διαφορά, δεν είδα, αφού και κοντά 3Ω που βγήκε η αντίσταση τα κάλυψα με WW ισχύ!

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Θέλω να πάρω ni200. Μέχρι τώρα έκανα 8 σπείρες όχι κολλημένες με kanthal και έβγαζα αντίσταση 1Ω. Τί να πάρω ? 0.25? και επίσης για να έχω περίπου το ίδιο άτμιστικό αποτέλεσμα πόσο πρεπει να την βγάλω;


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
To Ni200 δεν χρησιμοποιείται άμεσα στα απλά mod, κανονικά χρειάζεται TC (έλεγχο θερμοκρασίας) οπότε το mod δίνει στο σύρμα την ισχύ που χρειάζεται για να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία (χρησιμοποιεί την ιδιότητα του Ni200 που η αντίσταση του μεταβάλλεται ελαφρώς σε συνάρτηση με τη θερμοκρασία).
Μαλλον σε mod χωρίς TC, επειδη  η αντίσταση βγαίνει υπερβολικά μικρή και αν το mod καταφέρει να το ενεργοποιήσει, θα κάνει το μπαμπάκι κάρβουνο... (εκτός κι αν θές να φιάξεις coil με 35 σπείρες...)

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Όχι, το θέλω γιατί πήρα mod με tc. (Rdna40) Αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως παίζει εδώ το πράγμα. Θέλω τα φώτα σας.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα...θα ηθελα μια γνωμη τι ni200 να αγορασω απο καποιους που χρησιμοποιουν ηδη ..απο ελλαδα και απο εξωτερικο αγορα..

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Οι ίδιες σπείρες, δίνουν άλλη τιμή ohm οταν είναι ενωμένες και άλλη όταν είναι ανοιχτές;
Γιατί μου βγαίνουν ότι να ναι κάθε φορά.


Εχω ένα σύρμα kanthal A1 28awg και ένα 32awg και θέλω να έχω αντιστάσεις μεταξύ του 1.7-2 ohm.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Η Ωμική τιμή της αντίστασης, εξαρτάται από το συνολικό μήκος του σύρματος που χρησιμοποιείς για να φτιάξεις την αντίσταση. Λογικό λοιπόν είναι, όταν στήνεις με αραιές σπείρες, να χρησιμοποιείς λίγο περισσότερο σύρμα. Βέβαια δεν προκύπτουν τρελές διαφορές στη τιμή της αντίστασης. Σου βγαίνει μεγάλη διαφορά?


Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Μια μου είχε βγει 1.3 με ενωμένες σπείρες φτιαγμένη με το kuro και όταν τις τράβηξα έγινε 1.9.
Νομίζω είναι μεγάλη διαφορά.
Δεν τα καταφέρνω με τις αντιστάσεις. Αντε να δω πότε θα μάθω.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Ναι, είναι μεγάλη διαφορά. Αν είναι αρχή, θα σου πρότεινα να πειραματιστείς με μέσα σύρματα εκεί γύρω στο 30 gauge (0.25mm) ή 29 gauge (0.28mm). Είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα εκεί. Τα λεπτά σύρματα, σαν το 32gauge που χρησιμοποιείς, απαιτούν λίγη περισσότερη εμπειρία γιατί εύκολα κάνουν hot spots. Αργότερα….κατεβαίνεις…

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα πάρω τα μεγέθη που προτείνεις.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Izamel, δεν είναι παράλογη η διαφορά που συναντάς. Αν δοκιμάσεις να πυρώσεις το σύρμα πριν ενώσεις καλά τις σπείρες, θα δεις ότι δεν ανάβει ομοιόμορφα. Όταν τις πιέσεις και πυρώσεις και ανάψουν ομοιόμορφα, από το κέντρο προς τα έξω, τότε έχεις την σωστή τιμή αντίστασης. Αν μετά τις ανοίξεις, η τιμή θα πρέπει να παραμείνει σταθερή.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Ναι αλλά τελικά πρέπει να το πυρωνουμε;  Είπα να το αποφύγω.

Στάλθηκε από το IdeaTabA1000-F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499285 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy