vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εναλλακτικά, δοκίμασε να το "χτενίσεις" από πάνω με ίσιο κατσαβίδι. Δεν θέλω να επεκταθώ εδώ για το άν πρέπει ή δεν πρέπει να το πυρώνουμε, απλά να αναφέρω ότι εγώ συνεχίζω κανονικά το πύρωμα.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Θα δοκιμάσω κι έτσι τότε, μπας και βγάλω καμία αντίσταση της προκοπής. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το IdeaTabA1000-F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 Παίδες τί διαφορά έχει το Kanthal D απο το Α1 στην πράξη; Έχει 100 βαθμούς Κελσίου διαφορά στην αντοχή αλλά μήπως πιο υγιεινό γιατί περιέχει λιγότερο αλουμίνιο; Τί γνώμη έχετε;


Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Προσωπικά, δεν έχω βρει καμία διαφορά σε γεύση, άσε που δεν νομίζω πως υπάρχει. Και στα περί....υγιεινότητας, τα ίδια είναι. Κατά τα άλλα και αν κρίνω από τη σύστασή τους παραπάνω, ενδεχομένως το Α-1 να πιάνει λίγο πιο γρήγορα θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα πιο υγιεινού οταν μιλάμε για περιεκτικότητες 5.8% αντί 4.8%
Εξάλλου το αλουμίνιο βρίσκεται παντού και μάλιστα σε περιεκτικότητες 100%, σκεφτείτε σκεύη φαγητού, κουτάκια αναψυκτικών κλπ

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σας!Μπορεί να πεί κάποιος την γνώμη του για το σύρμα τιτανίου
Γιατί οι γνώμες διίστανται και λένε πως είναι βλαβερό ενώ παρουσιάζεται "και καλά" για πιο υγιεινό?
Πραγματικά έχω μπερδευτεί.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά αφού δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες μελέτες.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450

για αντισταση 1.8 τι ειναι οι τιμες 2.28 λογου χαρη για την 1.8ομ και 0.13 διαμετρο?
[/color][/size]τι ρολο παιζει η διαμετρος που θα επιλεξω?[/color][/size]επισης τι ειναι το micro coil?[/color][/size]σας ευχαριστω ολους![/color]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2015, 10:38 από teo77 »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
To 2.28 είναι το μήκος σύρματος (εκατοστά) που πρέπει να χρησιμοποιήσεις για να πετύχεις αντίσταση 1.8Ω με σύρμα διατομής 0.13mm.

Όσο μεγαλώνει το πάχος τους σύρματος μικραίνει η ωμική του αντίσταση. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεσαι πιο πολλές σπείρες για να πετύχεις πχ 1.8Ω. Επειδή μεγαλώνει η επιφάνεια ατμοποίησης έχεις πιο πολύ ατμό αλλά από την άλλη θέλεις και περισσότερο ρεύμα για να ανάψεις το σύρμα.

Για τα micro coil ξεκίνα το διάβασμα εδώ.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
το μηκος εννοεις μαζι με τα ποδαρακια της αντιστασης η μονο οι σπειρες?
εγω που θελω λιγο ατμο και καθαρη γευση στυλ ναυτιλου πιο τσιγαρισια  πρεπει να παρω συρμα με μικρη διαμετρο δηλαδη για λιγες σπειρες?
επισης επειδη σκεφτομαι για κεραμικο που περνει μονο αντισταση οχι non res το κεραμικο ce2 μου αφηνει χωρο να δημιουργησω τον αριθμο σπειρων που θα χρειαστω για τα ομ αντιστασεις που θελω?
χιλια ευχαριστω για την βοηθεια παιδια τα εχω λιγο χαμενα..

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Είναι το καθαρό μήκος των σπειρών.
Χρησιμοποίησε αυτό το προγραμματάκι για να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη. Δίνεις το σύρμα που έχεις, τα Ωμ που θέλεις να φτιάξεις και την διάμετρο που θα τυλίξεις το σύρμα. Σου βγάζει πόσες σπείρες να κάνεις.

Το σύρμα που θα επιλέξεις είναι υποκειμενικό. Εξαρτάται από το χώρο που έχεις να δουλέψεις στον ατμοποιητή αλλά και το προσωπικό γούστο για χτύπημα και ντουμάνι. Αν έχεις στενό deck θα διαλέξεις λεπτά σύρματα για να κάνεις λιγότερες σπείρες. Πάρε από 1m σύρματα 0.20, 0.25, 0.32 και πειραματίσου να δεις τις σου αρέσει.


Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Φιλε μου συμφωνο απολυτα μαζι σου οτι μεχρι τωρα απο οσα εχω δει  ειναι το καλυτερο  :thumpup:
Φυσικα σαν αρχαριοσ την αρχη ειχα καπια σκαλοματα γιατη δεν ειχα δει   8)  οτι κατω δεξια υπαρχη επιλογη γλωσασ στα ελληνικα   :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2015, 11:50 από giorgos maniadakis »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
camber εισαι πολυ σωστος μας σωζεις αυτο θα κανω!
τι προτιμας απο την εμπειρια σου σαν συρμα τιτανιο kanthal πιο θεωρεις το δικο σου αγαπημενο να ξερουμε και εμεις οι amateur..!

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Kanthal ή NiCr 0.20-0.25mm σε ηλεκτρονικά mod και 0.28-0.32mm σε μηχανικά.
Τιτάνιο μόνο σε mod με έλεγχο θερμοκρασίας.
Αλλά όπως είπα αυτά είναι προσωπικά γούστα και σε σένα μπορεί να αρέσει κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
εχεις δικιο σιγουρα ειναι γουστα.εχω τον istick30 αλλα διαβασα οτι ειναι καλυτερα ενα ηλεκτρονικο mod με αποσπομενη μπαταρια εχεις καποιο να μου προτεινεις αλλα δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 50ρικο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem