vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 11 χρήστες
Jorge, georgeboy, thanos1071, karga, vasim, athanasiosm, gfilip, manoslykos, Milarepa, camber, grag

Twitter

Kayfun εναντίον όλων ή Όλοι εναντίον των Kayfun - Γνώμες, απόψεις

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερος ατμο σε σχέση με οποινοδήποτε άλλο σε απόδοση γεύσης.
Ο κάθε ατμο αποδίδει το κάθε υγρό διαφορετικά. Κανόνας για την γεύση που θα πάρεις από ένα υγρό δεν υπάρχει, άρα δεν μπορείς να πεις ότι ο ένας το αποδίδει σωστά και ο άλλος όχι. Εντάξει, σε λογικά πλαίσια. Αν το υγρό είναι μπανάνα-καρύδα και νιώθεις ποδαρίλα-σκουριά, προφανώς υπάρχει θέμα.
Ένα προσωπικό παράδειγμα
Το smoke στον απολο μου βγάζει μια όξινη γεύση με μια μπουχτιστικη γλύκα. Αντίθετα στον lite+ ένα ωραίο καπνικο με καμένη ζάχαρη.
Είναι καλύτερος ο lite+ ; Οκ, ας πούμε οτι είναι.
Το bebeca στον lite+ μου βγάζει μια λαδιλα με κάτι γλυκό (κρεμα; καραμέλα; δε ξέρω ) ενώ στον απολο νιώθω ότι ατμιζω τριμπεκα σε ελάχιστα πιο βαρύ.
Τώρα δεν είναι καλύτερος δηλαδή;
Και αν εγώ προτιμώ τη γεύση του bebeca στον lite+; Δεν είναι καλός ο απολο τελικά;

Ο κάθε ατμο αποδίδει διαφορετικά κάθε υγρό. Στον καθένα αντίστοιχα αρέσει κάτι διαφορετικό.
Άρα γιατί να συγκρίνουμε υποκειμενικές έννοιες με γενικά κριτήρια;
Keep calm and vape on :D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Πως και πως περίμενα πότε θα γραφτεί κάτι τέτοιο φίλε nikos523 και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Και εγώ θεωρώ ότι δεν μπορείς να πεις ότι ο χ είναι καλύτερος από τον ψ. Μπορείς να πεις ότι είναι φθηνότερος, απλότερος, ευκολότερος, ότι αποδίδει το α, β, γ, υγρό καλύτερα, ότι έχει περισσότερο χτύπημα, πιο σφιχτή τζούρα κλπ. Το "καλύτερος" όμως, διαφέρει από ατμιστή σε ατμιστή γιατί δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τα κριτήρια του καθενός.

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Ο Τελειος ατμο/της δεν εχει βγει ακομα...ουτε το τελειο υγρο.Σαν κατοχος κλωνου  Kayfun 4 που ειμαι τον θεωρω ενα σκαλι + παραπανω απ΄οτι ηδη εχω..aspire nautilus,ΣΟΦΙΑ,subtank mini ,ευκολος στο στησιμο και με καλη αποδοση σε χτυπημα,γευση,ντουμανι,δεν εχω πολλους να μπορω να κρινω σαφεστερα αλλα για τα λεφτα που εδωσα (40 ευρω) πιστευω οτι πηρα κατι που μου αρεσει σε ολα του.Θα παρω σιγουρα αλλον ενα.Καλα ατμισματα.

'Εχω δοκιμάσει αρκετούς επισκευάσιμους απο τις εποχές που ήταν ακόμα σε εμβριακό στάδιο.

Ένα πράγμα ξέρω. Ο Kayfun lite+ είναι ο μόνος ατμοποιητής που αν εξαιρέσεις την πρώτη βδομάδα δεν με έχει κάνει ποτέ να τον βρίσω. Αυτό είναι για μένα εντελώς ενδεικτικό της απόδοσης του. Είναι ο μόνος επισκευάσιμος που είχα ποτέ που είναι εντελώς αξιόπιστος.

Γεύση καλύτερη έχω πάρει απο πολλούς ατμοποιητές σε σχέση με τον Kayfun. Στο τέλος της ημέρα όμως δεν έχει σημασία, πάλι τον   Kayfun θα χρησιμοποιήσω. Κλασσική περίπτωση love-hate relationship πχ είναι για μένα ο Magma.

Χωρίς να διεκδικώ χειρουργικές ικανότητες σε στησίματα σε καμία περίπτωση το τι μπινελίκια έχουν φύγει σε όλη την παλιά σειρά GG, meshατους, A2 κτλπ δεν περιγράφεται χωρίς ban.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Πως και πως περίμενα πότε θα γραφτεί κάτι τέτοιο φίλε nikos523 και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Και εγώ θεωρώ ότι δεν μπορείς να πεις ότι ο χ είναι καλύτερος από τον ψ. Μπορείς να πεις ότι είναι φθηνότερος, απλότερος, ευκολότερος, ότι αποδίδει το α, β, γ, υγρό καλύτερα, ότι έχει περισσότερο χτύπημα, πιο σφιχτή τζούρα κλπ. Το "καλύτερος" όμως, διαφέρει από ατμιστή σε ατμιστή γιατί δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τα κριτήρια του καθενός.
Ναι αλλά εδώ δεν έγραψες τίποτα, ούτε και κανείς άλλος τόσο καιρό  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω σχόλια, ως προς το ποιός ατμοποιητής καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες μας, γιατί εν τέλει αυτό κρίνει το καλό η κακό. Είναι καθαρά υποκειμενικό το συγκεκριμένο ζήτημα, και στα πλαίσια αυτά καταθέτω και την δική μου εμπειρία.
Όταν πήγα σε επισκευάσιμο για πρώτη φορά με τον Lemo και τον Lemo 2 αργότερα, ένοιωσα για πρώτη φορά ίσως την σιγουριά για το ΗΤ και για το πόσο μπορεί να καλύψει κάποιον πρώην καπνιστή.
Όταν δοκίμασα τον Kayfun V4, τους ξέχασα όλους τους άλλους ακόμα και drippers που δοκίμασα. Καλύπτει απόλυτα τα γούστα μου και τον προτείνω σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Οταν ανακαλυψα το phainomenon,ολοι οι Kayfun (lite+ & v4) πηγαν στο συρταρι η τους πηρε η συζυγος  :))

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας


Μάλλον θα κάνω και εγώ αυτή την κίνηση σύντομα... Για να το λέτε όλοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2015, 00:30 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με τον m1chael κάποια στιγμή θα ανεβώ το  σκαλοπάτι προς phenomenon μιας και τον έχω δοκιμάσει αλλά μέχρι να βρώ δουλειά μου κάνουν παρέα οι kayfun μου!Όσο για αυτό που λέει ο panagos όταν θα γίνει αγορά μάλλον και οι δικοί μου προς συρτάρι θα πάνε ή προς πώληση! :))

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
παιδες μιας και ψαχνω πρωτο επισκευασιμο και θελω γευση οσο ταβανι γινεται με ευκολια στησιματος οσω ειναι δυνατη απο αεπισκευασιμο και σφιχτη τζουρα κοιταω για kayfun lite nobecco,expromizer,elprinz η παω καρφωτος για φαινομενο που τον δοκιμασα και μου επεσαν ολιγον τι τα σαγονια??εννοω αξιζει η διαφορα χρηματω με την αποδοση?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Ναι αξίζει, να πας και καρφωτός μάλιστα ;)

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
Εάν ο Kayfun ήταν το σημείο αναφοράς στους ατμποιητές,


ε τότε τι να πω!!!!


Υπάρχουν πολλοί καλύτεροι, πιο ευχρηστοι, πιο όμορφοι ατμοποιητές που θα ήταν πολύ άδικο!!!


Και επειδή τον έχω τον v4  τελικά, μόνο για ένα πράγμα τον ζηλεύω σε σχέση με τους άλλους
..... το βιδωτό καπακάκι γύρω από το ντεκ..... και τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Θα συμφωνεισω απολυτα με των φιλο   BillythekingRhodes σχετικα με των  kayfun L αναζητωντασ στην τελεια γευση και απο οτι ακουγα απο εδω απο τουσ περισοτερουσ που σε γενικεσ γραμεσ των πρωτεινουν σε ολουσ την περασμενη πεμτη αγωρασα των kayfun LP γνησειο φυσικα για να μην εχω να λεω οτι πηρα κλωνο σε περιπτωση που κατι δεν πηγαινε καλλα

Σε συγκρειση που εκανα σε πολλα στυσιματα με των Lemo 2 σε Ν200 σε kanhal με το ιδιο στυσιμο και των 2 για να εχω αποψη με το ιδιο υγρο ο lemo2 ειναι πολλυ ανωτεροσ απο των kayfun και σε γευση και σε ντουμανια και σε ολα ο lemo για μενα ειναι καλυτεροσ απο φυνιρεισμα απο αναπληρωση υγρου απο τη ρυθμειση αερα απο το μεγαλυτερο ντεκ για ευκολα στυσιματα απο το γυαλινο τζαμακι κιι πολλα αλλα αυτη φυσικα ειναι η δικια μου αποψη ....φυσικα πριν 2 χρωνια  και κατι παραπανω που κυκλοφωρεισε ν  ηταν ο καλυτεροσ κιι πολλυ ν  πατησαν πανω του για να  φτιαξουν ενα αλλο ατμο οπωσ ο eXpromizer
Λυπαμαι αν στεναχωρεισα καπιουσ fan του  kayfun αλλα και εγω στεναχωρειθηκα που εκανα μια αστοχη αγωρα επειδη ακουσα καπιουσ απο εδω

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Δε νονιζω να ειπώθηκε ότι ο kfl+ είναι ο καλύτερος ατμοποιητης.. Αν κ το καλύτερο είναι καθαρά υποκειμενικό..
Αν μη τι άλλο είναι ακόμη κ σήμερα ίσως το απόλυτο vfm σε επισκευάσιμο ατμοποιητη. Στήνεται εύκολα,συγχωρεί λάθη, αποδίδει καλά σχεδόν τα πάντα,έχει καλά ντουμανιαστε & ένα καρό εξτραδακια να του αλλάξει τα φώτα.
Δε θα δυσκολευτεις σε καμία περίπτωση να βρεις οδηγίες, βοήθεια, ανταλλακτικά ή ότι ακόμη χρειαστείς.

Σίγουρα υπάρχουν πλέον καλύτεροι ατμοποιητες σε γεύση, σε ντουμανια, σε ευκολία στησίματος, αλλά θαρρώ πως με έναν kfl είναι καλυμμένος ο οποιοσδήποτε..
Από κει κ πέρα ο καθένας ανάλογα τα γούστα του στον τρόπο ατμισματος ή στις ευκολίες που θέλει μπορεί να βρει ότι του ταιριάζει..

Σημείο αναφοράς καλώς ή κακώς είναι ως ένα σημείο φυσικά.

Just my 2 cents ..

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Σημείο αναφοράς είναι ένα εμπορικό προϊόν όταν έχει μεγάλο μερίδιο πωλήσεων, το σχέδιό του σε παραλλαγές έχει χρησιμοποιηθεί για ανταγωνιστικά προιόντα ή αντίγραφα, το όνομά του χρησιμοποιείται ως όνομα κατηγορίας και κατά κανόνα η πρόσβαση στα σημεία πώλησής του είναι εύκολη.
Οχι απαραίτητα αν είναι το καλύτερο στην κατηγορία του.
Σ΄αυτή την περίπτωση, του δίνουμε μια ενδεικτική αξιολόγηση και συγκριτικά με αυτήν αναφερόμαστε στους άλλους.
Ο Καυφούν πληρεί αυτές τις προυποθέσεις.
Εχει μερίδιο πωλήσεων που μάλλον κανείς άλλος επισκευάσιμος δεν έχει, έχει αντιγραφεί από πάρα πολλά εργοστάσια, τον χρησιμοποιούμε για να ονοματίσουμε μια ολόκληρη κατηγορία ατμοποιητών ως ατμοποιητές τύπου καυφούν, πωλείται σε πολλά σημεία και τρίτοι κατασκευαστές έχουν βγάλει ανταλλακτικά και αξεσουάρ του. Επανειλημμένα μάλιστα τον χρησιμοποιούμε ως σημείο αναφοράς. Είτε για να χαρακτηρίσουμε κάποιον ατμοποιητή καλύτερό του, είτε χειρότερό του.


Λογικό είναι, δεν θα μπορούσε να είναι σημείο αναφοράς ο εβίβα ή ο φαινόμενον, όσο καλύτεροί του κι αν είναι, διότι δεν είναι ατμοποιητές που τους γνωρίζει και ο τελευταίος ατμιστής που χρησιμοποιεί επισκευάσιμους, μαζί με μεγάλο μερίδιο όσων χρησιμοποιούν εργοστασιακούς.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix