vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 8 χρήστες
athanasiosm, grag, ΨΗΛΟΣ, camber, dvelev, myiorgos, Jorge, tibolaso

Twitter

"Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #285 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 23:28 »
-Τελικά ήρθε ένας συνάδελφος γελώντας (μάλλον έβραζε μέσα του όμως) και μου είπε πως ένας μαθητής του φυσούσε τον ατμό στα μούτρα και του επικαλούνταν το παράδειγμά μου.
Γεια σου συνάδελφε, κι εγώ σε λύκειο είμαι
Να σε ρωτήσω κάτι, αν ο μαθητής φυσούσε τον καπνό κανονικού τσιγάρου στα μούτρα του συναδέλφου, θα είχε τίποτε κυρώσεις; Άσχετα αν στράβωνε κανένας διευθυντής και βαρούσε καμπάνες, είδες πουθενά γραμμένο να αναφέρονται ποινές για τους καπνιστές μαθητές ; Σε πληροφορώ λοιπόν, επειδή το έχω ψάξει, πουθενά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Και να τιμωρηθεί μαθητής επειδή κάπνιζε στο σχολείο, αν ο γονιός θέλει να τρέξει τον σύλλογο μπορεί να το κάνει για πλάκα
Αντίθετα, οι καθηγητές καπνιστές είναι υπό διωγμό και πάντα υπό το φόβο της καταγγελίας. Αυτά για το αντιφατικό της υπόθεσης που θέλει το υπουργείο να προστατέψει τους μαθητές αποβάλλοντας τα "παραδείγματα προς αποφυγή" από τα σχολεία.

Και σχετικά με το άτμισμα στα σχολεία τώρα για τους καθηγητές. Γνωρίζεις φαντάζομαι το έγγραφο που απαγορεύει την χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου από τους καθηγητές στα σχολεία.
Το συγκεκριμένο ερώτημα είχε ξεκινήσει λοιπόν από ένα σχολείο της βορείου Ελλάδος πέρσι τέτοια εποχή, γιατί κάποιοι κολλημένοι αντικαπνιστές συνάδελφοι παραπονέθηκαν στους 2-3 ατμιστές συναδέλφους τους οτι ενοχλούνται, κινδυνεύουν από τη παθητική έκθεση στον ατμό και άλλα τέτοια. Αναγκάστηκε να στείλει ερώτημα ο διευθυντής στην οικεία περιφερειακή διεύθυνση, η οποία, χωρίς να γνωρίζει τι εστί ατμός, το απαγόρευσε με μια απάντηση 1,5 σειράς. Κάναν όμως την μαμακια να το κοινοποιήσουν και σε άλλους 2-3 φορείς, στην Αθήνα, σε όλες τις δευτεροβάθμιες και σε όλα τα σχολεία.
Αυτό έχουμε ως απαγόρευση, ένα email ανυπόγραφο που έφυγε από έναν κλητήρα-αργόσχολο αποσπασμένο υπαλληλίσκο που-θέλοντας να δείξει οτι δουλεύει- απάντησε στην εσωτερική αλληλογραφία της υπηρεσίας του πατώντας κοινοποίηση σε όλο το address book της υπηρεσίας.
Ρωτάω λοιπόν. Αξίζει τον κόπο για επανερώτημα με νέα δεδομένα (τις νέες μελέτες κτλ), επίσημα πλέον και απευθείας στην Αθήνα παρακάμπτοντας την ιεραρχία ? Απαντάω κιόλας, δεν έχω πρόβλημα ...  :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #286 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 23:38 »
DOMAZE Τις συκοφαντίες ακούς κι εσύ; Εξ ΄ άλλου, ενημερώσου. Αναπτύσσεται νέα τεχνολογία ατμίσματος φουντωτών φυτών.
arxos Φυσικά δεν προβλέπεται ποινή, το γνωρίζω. Συστεγαζόμαστε με γυμνάσιο. Αυλίζονται τα παιδιά σε κοινή αυλή. Καταλαβαίνεις. Γκρίνια από γονείς αλλά και το διευθυντή του γυμνασίου. Του φυσούσε τον ατμό, και καπνό να του φυσούσε δε μπορούσε να τον τιμωρήσει.
 Για την απαγόρευση του ατμίσματος στα σχολεία δεν ξέρω, δε γνωρίζω, δεν απαντώ. Τα καλά της επαρχίας. Δεν πρέπει να έφτασε τίποτα εδώ. Και να φτάσει ...μια οικογενεια είμαστε, δεν είναι τα απρόσωπα μεγάλα αθηναϊκά σχολεία, από Αθήνα ξεκίνησα, ξέρω. Το κανονικό τσιγάρο κυκλοφορεί...κανονικά. Αλλιώς το έθεσα...
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2012, 23:49 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #287 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 00:13 »
Οι νομοι ειναι λιγο μπλεξιμο. Οσο για τις διευκρινισεις ο κυριος που εγραψε το μειλ που λες μαλλον ειχε το τσιγαρο στο στομα οταν το γραφε... Αθανατη Ελλαδα!  Ασχετως αν αυμφωνω η οχι (συμφωνω με το να επιτρεπεται) με το ατμισμα στο σχολειο λογω παραδειγματισμου κτλ ειναι απαραδεκτο να βγαινουν αποφασεις με τοσο ελαφρα την καρδια.

Για το αλλο θεμα:
Απο κεινα τα μερη ειμαι και εχω ιδια πειρα...
Δεν εχω ακουσει για τις συσκευες που λες. Παντως αν αρχισει να επεκτεινεται το ατμισμα στο μυλοποταμο και το εχει μερακι ο κοσμος θα δουμε ωραια πραγματα. Μοντακια απο οπλα (τι κουτακια και μπουρδες) και επισκευασιμους απο καλυκες (τι βυσματα μου λετε;)


EDIT: off topic μεν αλλά κολλάει:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13684.msg545965.html#msg545965

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2012, 00:52 από domaze »

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #288 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 00:25 »
Φοβερές ιδέες. Με προσωπικότητα  :thumpup: . Ξεφύγαμε πολλαπλά 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #289 στις: Δεκεμβρίου 10, 2012, 23:11 »
Κύριοι, εγώ θυμάμαι τον δάσκαλο να με στέλνει να του πάρω τσιγάρα και να καπνίζει χύμα. Τα καλοκαίρια, είμαι εθελοντής σε κατασκήνωση με παιδιά 8-15 ετών και ούτε όταν κάπνιζα ούτε τώρα τα αφήνω να με δουν. Μπορεί οι γονείς τους να τα ντουμανιάζουν στο σπίτι, αυτό όμως δεν μου δίνει το δικαίωμα να καρφώσω στο παιδικό υποσυνείδητο την εικόνα του καπνιστή ή ατμιστή. Ναι, ξεφύγαμε όντως, αλλά όταν έχει να κάνει με παιδιά, οι καταστάσεις είναι ιδιάζουσες. Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για άτομα που τα παιδιά αναμένεται να βλέπουν ως role models.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #290 στις: Δεκεμβρίου 11, 2012, 00:27 »
δε μιλάμε να καπνίζεις-ατμίζεις μπροστά στα παιδιά, μιλάμε να σου απαγορεύει κάποιος το άτμισμα, κάποιος που δεν έχει ιδέα το τι είναι ατμός, μόνο και μόνο επειδή του θυμίζει το τσιγάρο

Γιαυτό το λόγο είχα ξεκινήσει αυτό το θέμα πριν 1 χρόνο, άσχετα αν χωρίστηκε τελικά σε 2 και ξεφεύγει από το στόχο του

Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #291 στις: Δεκεμβρίου 11, 2012, 12:09 »
Δεν βλέπω κανένα λόγο να ατμίζει κάποιος μπροστά σε παιδιά και δη εκπαιδευτικός σε σχολείο,
όπου το θέαμα είναι και από μαθητές που δεν ατμίζουν ή καπνίζουν οι γονείς τους στο σπίτι.
Διότι όπως λέει και το ρητό οι γονείς δίδουν το ζειν και οι δάσκαλοι το ευ ζην
 

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #292 στις: Δεκεμβρίου 11, 2012, 16:46 »
Τώρα πλέον συμφωνώ μαζί σου. Για εμάς τους γνώστες υπάρχει διαφορά ατμίσματος-καπνίσματος. Για τους αδαείς όχι. Όσο για τα παιδιά γινόμαστε κακό παράδειγμα, ακόμα κι αν με το άτμισμα τους δείχνουμε πόσο δύσκολο είναι να κόψεις το κάπνισμα κι ότι δε θα πρέπει να ξεκινούν το τσιγάρο... Όσο εθισμένοι και να είμαστε στη νικοτίνη, μπορούμε να το αποφύγουμε μπροστά τους... Από εμένα τέλος η συζήτηση "άτμισμα και σχολείο", το φόρουμ δεν είναι εκπαιδευτικό, δεν ενδιαφέρει τους πολλούς χρήστες.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #293 στις: Δεκεμβρίου 11, 2012, 17:02 »
δε μιλάμε να καπνίζεις-ατμίζεις μπροστά στα παιδιά, μιλάμε να σου απαγορεύει κάποιος το άτμισμα, κάποιος που δεν έχει ιδέα το τι είναι ατμός, μόνο και μόνο επειδή του θυμίζει το τσιγάρο

Γιαυτό το λόγο είχα ξεκινήσει αυτό το θέμα πριν 1 χρόνο, άσχετα αν χωρίστηκε τελικά σε 2 και ξεφεύγει από το στόχο του

Απόλυτο δίκιο.

Απ' την άλλη βέβαια, υπάρχουν ένα σωρό απαγορεύσεις-υποχρεώσεις που μπλέκουν με την προσωπική σου επιλογή. 2 παραδείγματα, λίγο οφ τόπικ αλλά ταιριάζει στο θέμα:

α) ζώνη - κράνος: Οκ, είναι για το καλό μου. Αν όμως δεν τα φοράω, δεν βάζω σε κίνδυνο κανέναν άλλο εκτός από τον εαυτό μου. Γιατί με υποχρεώνουν, επί βαρέων ποινών, να τα φοράω?
β) ΤΕΒΕ. Είμαι επαγγελματίας. Γιατί δεν έχω το δικαίωμα να πω "κύριοι, δεν θέλω ούτε σύνταξη ούτε περίθαλψη από σας" και πρέπει να είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ασφαλισμένος, αλλιώς δεν μπορώ να ασκήσω δραστηριότητα? Πάλι δεν επιβαρύνω κανέναν!!!

Προφανώς και με χαλάει να μου απαγορεύει το ητ κάποιος που δεν έχει καν ιδέα τι είναι, αλλά έχω ξαναδεχτεί την άγνοια ως δικαιολογία. Μιλώντας σε πρώτο ενικό, εννοώ όλους μας βέβαια!
Άγνοια είχαν και αυτοί που επέτρεψαν πολλά χρόνια πριν την κυκλοφορία της Θαληδομύδης, του DDT, τη διαφήμιση κτ ως ευνοϊκού για την υγεία, την κόκα ως φάρμακο και άλλα πολλά. Γιατί μας φαίνεται περίεργο???

Δεν λέω πως δεν πρέπει να αντιδράσουμε και να μην υπερασπιστούμε την επιλογή μας, το συνήγορο του διαβόλου κάνω!

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #294 στις: Δεκεμβρίου 12, 2012, 01:31 »
Απαντηση πανω στο οφ τοπικ το δικο σου για τη ζωνη - κρανος:

Οταν δεν φοραει κανεις ζωνη η κρανος μπορει να τραυματιστει και λογω του οτι το κρατος οφειλει να προσφερει βοηθεια θα πληρωσει τα νοσηλεια του. Αρα κοστιζει στο κρατος ο τραυματισμος και απο αποψης θεραπειας αλλα και ανικανοτητας στην εργασια πληρωμη φορων και ασφαλειων οποτε ειναι υποχρεωμενος να προστατεψει τη σωματικη του ακεραιοτητα οσο γινεται γιατι αλλιως επιβαρυνει τον Ελληνα φορολογουμενο...

Διευκρινησεις:
Το τριτο ενικο το χρησιμοποιω ως παραδειγμα δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα...
Το αν συμφωνω με αυτο η οχι ειναι αλλη υποθεση. Αυτα τα διαβασα σε βιβλιο και μου φανηκαν αρκετα λογικα.
Αυτο ειναι το πνευμα του νομου. Το ξερω οτι σηκωνει πολυ συζητηση απλα αναφερω αυτα που διαβασα γιατι αυτο για τη ζωνη το ακουω συχνα (κι εγω τα ιδια ελεγα).
Για το ΤΕΒΕ που πληρωνω και μου πινει το αιμα ειναι αλλη υποθεση και αλλη συζητηση.

Ελπιζω να μην ηταν οφ τοπικ οβερντοουζ αυτο...

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Νίκη

  • **
  • 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • e_High ατμιστής
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #295 στις: Δεκεμβρίου 12, 2012, 01:48 »
Δεν βλέπω κανένα λόγο να ατμίζει κάποιος μπροστά σε παιδιά και δη εκπαιδευτικός σε σχολείο,
όπου το θέαμα είναι και από μαθητές που δεν ατμίζουν ή καπνίζουν οι γονείς τους στο σπίτι.
Διότι όπως λέει και το ρητό οι γονείς δίδουν το ζειν και οι δάσκαλοι το ευ ζην

Τα παιδιά πρέπει να καμαρώνουν για μας.
  Ε Υ Γ Ε  γιαννη

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #296 στις: Δεκεμβρίου 12, 2012, 03:28 »
Απαντηση πανω στο οφ τοπικ το δικο σου για τη ζωνη - κρανος:

Οταν δεν φοραει κανεις ζωνη η κρανος μπορει να τραυματιστει και λογω του οτι το κρατος οφειλει να προσφερει βοηθεια θα πληρωσει τα νοσηλεια του. Αρα κοστιζει στο κρατος ο τραυματισμος και απο αποψης θεραπειας αλλα και ανικανοτητας στην εργασια πληρωμη φορων και ασφαλειων οποτε ειναι υποχρεωμενος να προστατεψει τη σωματικη του ακεραιοτητα οσο γινεται γιατι αλλιως επιβαρυνει τον Ελληνα φορολογουμενο...
Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

1000 συγνωμη για την συνεχιση του οφ τοπικ και αν θελετε διαγραψτε το κιολας αγαπητοι συντονιστες αλλα δεν μπορω...
Φιλε μου καθε εργαζομενος πληρωνει για μια ολοκληρη ζωη υπερογκα ποσα για ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη. Αν τσακιστεις με την μηχανη το νοσοκομειο θα πληρωθει απο αυτες ακριβως τις εισφορες σου. Κανενα κρατος και κανενας αλλος φορολογουμενος δεν θα ζημειωθει, απλα το κρατος δεν θα καπηλευτει Ολον τον κοπο σου,τις εισφορες σου δηλαδη γιατι θα χρησιμοποιηθουν για αυτο που προοριζονταν εξ αρχης:την ιατροφαρμακευτικη σου περιθαλψη. Βεβαια τα φαρμακα θα τα πληρωσεις ετσι κι αλλιως ανεξαρτητως εισφορων και κρατησεων απο τον κοπο σου.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #297 στις: Δεκεμβρίου 12, 2012, 03:48 »
Ο τίτλος του θέματος θα μπορούσε να είναι και ΄΄Γελοιότητες από ανενημέρωτους περί του ΗΤ΄΄.....


Μετα την ευχαριστη μικρη αναπαυλα εκτος θεματος

μπορουμε να ακολουθησουμε την προτροπη του δημιουργου του και να συνεχισουμε εντος θεματος.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #298 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 18:21 »
Μπορεί κάποιος να μου πει στα σίγουρα αν το άτμισμα επιτρέπεται σε δημόσιους χώρους και δη καφετέριες;
Αν οι έρευνες για το παθητικό άτμισμα, δεν έχουν καταλήξει αν και κατά πόσο είναι όντως επιβλαβές για τη δημόσια υγεία και μάλλον γέρνουν προς το ότι ΔΕΝ αποτελεί πρόβλημα, τότε βάσει ποιού νόμου (τον οποίο επικαλέστηκε) με ανάγκασε ο σερβιτόρος να μεταφερθώ στο χώρο που είναι για καπνιστές?
"Απαγορεύεται και το ηλεκτρονικό, το λέει ο νόμος" ήταν τα ακριβή του λόγια και φρόντισε να μου φέρει και τασάκι :confused1: αλλά ποτέ δεν έφερε τη μαύρη ζάχαρη που του ζήτησα >:(
Αδωνις, Νέα Σμύρνη.....
Εχω καταλάβει κάτι λάθος?? Μου διαφεύγει κάτι?

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #299 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 18:48 »
 :yes:
Εκτος κι αν θες να δημιουργησεις μανουρα κι εχεις ορεξη, πας στους καπνιστες, γιατι το "το λεει ο νομος" ειναι κατι που μπορει να του τοπε ενας φιλος του κι αντε βρες ακρη.
Αν θες να δημιουργησεις μανουρα, πιο ευκολα του λες οτι το τραγουδι που λεει η Πρωτοψαλτη ΔΕΝ γραφτηκε γιαυτον τον Αδωνι και του δημιουργεις αμφιβολια, παρά οτιδηποτε αλλο. Αφου η ενημερωση ειναι ανυπαρκτη ή λανθασμενη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix