vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016

Αποσυνδεδεμένος s-volcan

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι Τρόμος
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #360 στις: Ιουλίου 14, 2016, 22:01 »
Βλέπω έχουμε και γιατρό τανκάτο!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Πέρα απ΄την πλάκα, πάντως θεωρώ πως ο γιατρός έχει πολλά να προσφέρει στην όλη προσπάθεια, όπως κι αν εξελιχθεί αυτή, καθώς είναι πάντα ουσιαστικός και με γρήγορα ανακλαστικά(βλ. επιστολή-απάντηση σε Χρυσόγονο)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #361 στις: Ιουλίου 14, 2016, 23:08 »
Δεν ξεχνώ και τον jeke! Όπως και στην περίπτωση του Tem, μετράει πολύ όταν στέκονται δίπλα σου άνθρωποι που ξεκίνησαν το άτμισμα από παλιά και δημιούργησαν με τις δοκιμές και την κουβεντούλα μια απίστευτη βάση πληροφοριών από την οποία κερδίσαμε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος CaptainNemo

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #362 στις: Ιουλίου 14, 2016, 23:40 »
captain nemo . Το να κατηγορείς  ένα κομμάτι της κοινωνίας μας και μάλιστα χρησιμοποιώντας την ξύλινη γλώσσα περασμένων δεκαετιών χαρακτηρίζει εσένα προσωπικά αλλά καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να εκφράζει το forum . Εμένα , τουλάχιστον, δεν με ενδιαφέρει η τοποθέτησή σου απέναντι στα πολιτικά κόμματα.

Φίλε μου, λυπάμαι που οι αγκυλώσεις σου δεν σε αφήνουν να δεις την ουσία αυτού που είπα.
Δεν τοποθετήθηκα απέναντι σε κανένα πολιτικό κόμα, αυτό το έκανες εσύ με το σχόλιό σου. Εξάλλου η ΚΝΕ δεν είναι κόμμα. Δεν κατέκρινα κανένα κομμάτι, καμίας κοινωνίας.
Δεν χαρακτήρισα καν, κανένα κομμάτι, καμίας κοινωνίας. 
Τώρα για τα περί "ξύλινης γλώσσας" και άλλα ευτράπελα που ανέφερες για "προηγούμενες δεκαετίες" κλπ, θα σου πω ότι απλά αποδεικνύεις την ευστοχία της "μεταφοράς" που χρησιμοποίησα.

Τέλος, απλά θα σου το πω για να το καταλάβεις μια κ έξω ώστε να μην χρειαστεί να επαναλαμβανόμαστε στην συνέχεια, πως ο κάθε ένας εδώ, εκφράζει ΜΟΝΟ τις απόψεις του.
Αυτό κάνω κι εγώ. Και όσο και να θέλεις, ΟΥΤΕ κι εσύ μπορείς να εκφράζεις άποψη για το τι εκφράζει το φόρουμ και τι όχι. Μπορείς να εκφράζεις ΜΟΝΟ την άποψή σου, και αυτή έγινε αντιληπτή.
Περαστικά σου.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #363 στις: Ιουλίου 15, 2016, 00:24 »
Η Συνέντευξη Τύπου


Τι μου άρεσε:

Με δυσκολία κρατιέμαι να μην αρχίσω να γράφω σελίδες επί σελίδων για κάθε έναν χωριστά. Αναφέρομαι φυσικά στους έξι αλλά και σε όλους τους άλλους που βοήθησαν ουσιαστικά για να ολοκληρωθεί αυτή η συνέντευξη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Και να μεταδοθεί και ζωντανά από το διαδίκτυο! Σοβαρά μιλάμε; Απίστευτο! Αν μου το ‘λεγαν ένα μήνα πριν θα έλεγα να αφήσουμε τις σαχλαμάρες και να ασχοληθούμε με τα εφικτά. Μπράβο!
Ξέρω καλά πόση αγωνία είχαν για την έκβαση του όλου εγχειρήματος. Κι όλοι εμείς οι απέξω την ίδια αγωνία είχαμε. Εκ των υστέρων αποδείχθηκε πως δεν υπήρχε κανένας λόγος για καμία ανησυχία. Τα έβγαλαν πέρα άριστα σαν δουλεμένοι επαγγελματίες, τόσο καλά που ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν μια αλλαγή στη σταδιοδρομία τους. Εδώ σοβαρολογώ απολύτως – τα αστεία τα έγραψα χθες, στο chat. Ξανά μπράβο ωραίοι και ωραία μου!
Φυσικά και θα ήθελα να έχω ακούσει περισσότερα από τους έξι. Αλλά αντιλαμβάνομαι πως υπήρξε ένας σχεδιασμός που έπρεπε να ακολουθηθεί σχετικά πιστά. Κι αν κάτι θετικό βγήκε από αυτή την ιστορία ήταν νομίζω μια κάποια μεταστροφή της αρχικής κακοπιστίας ορισμένων δημοσιογράφων ίσως όχι σε θετική προδιάθεση, σίγουρα όμως σε ένα κάποιο ενδιαφέρον με πολλά ερωτηματικά. Μπορεί να είναι λίγο αυθαίρετο αυτό το συμπέρασμα αλλά στη δουλειά μου δεν μπορώ παρά να εμπιστεύομαι την διαίσθηση μου συνεχώς...
                                                                                                         

Τι δεν μου άρεσε:

Ξέρω. Ήταν δύσκολη η ώρα και η μέρα. Ντάλα μεσημέρι κάποια Τρίτη του Ιουλίου στο κέντρο της Αθήνας. Παρόλα αυτά όμως, ήλπιζα σε μια πιο μαζική συμμετοχή σε κάτι που αφορά όλους μας. Είχα ενημέρωση για τις δηλώσεις συμμετοχής αλλά πίστευα πως έστω και την τελευταία στιγμή θα έχουμε μια πιο αξιοπρεπή παρουσία ατμιστών. Φευ...
Με παραξένεψε επίσης και τελικά με λύπησε η ηχηρή απουσία πολλών πολύ παλιών μελών του φόρουμ. Δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους που είναι ανενεργοί εδώ και καιρό και μπορεί να έχουν σταματήσει και το άτμισμα ή να έχουν βρει τις άκρες τους και να μην χρειάζονται το φόρουμ όπως εγώ και πολλοί άλλοι σαν κι εμένα ή απλώς να έχουν ξαναγυρίσει στο τσιγάρο (ελπίζω όχι). Μιλάω για μέλη ενεργότατα και λαλίστατα επί παντός επιστητού πλην του νομοσχεδίου για το άτμισμα, του ψηφίσματος του άλλου Κώστα στο avazz, της επιστολής του Κώστα στον πρωθυπουργό και τελικά της συνέντευξης τύπου. Και δεν συζητάω για φυσική παρουσία στον χώρο της συνέντευξης. Δύσκολη η ώρα και η μέρα κλπ, τα είπαμε αυτά. Μιλάω για μια από πληκτρολογίου έστω συμπαράσταση στην όλη προσπάθεια και κυρίως στους έξι που εκτέθηκαν θυσιάζοντας την ανωνυμία τους και την cool άνεση του όποιου avatar.
Θα επιθυμούσα τέλος μια πιο έντονη παρουσία των νεότερων γενιών. Όσο καιρό ανήκω σ’ αυτό το φόρουμ, έχω γνωρίσει και online αλλά και από κοντά εξαιρετικά αξιόλογα νέα μέλη και είναι πεποίθηση μου πως θα μπορούσαν να βοηθήσουν ουσιαστικά. Δεν ξέρω γιατί επέλεξαν να απουσιάσουν. Ίσως είναι (σίγουρα είναι) πιο πιεσμένοι επαγγελματικά από εμάς τους μεγαλύτερους. Ίσως όμως και να αισθάνθηκαν πως η όλη προσπάθεια ήταν μια θνησιγενής κίνηση κάποιων μεσηλίκων που και κανένα αποτέλεσμα δεν θα φέρει αλλά και δεν τους έχει συμπεριλάβει. Μπορεί να έχουν δίκιο. Ελπίζω πως δεν έχουν...


Από δω κι εμπρός:


Η συνέντευξη είναι πια παρελθόν. Πιστεύω πως καλό θα ήταν να αρχίσουμε πολύ σύντομα να σκεφτόμαστε το επόμενο βήμα. Γιατί πρέπει να υπάρξει επόμενο βήμα. Δεν ξέρω ποιο θα είναι αυτό, ούτε καν ποιο πρέπει να είναι αυτό. Έχει όμως δημιουργηθεί μια καταπληκτική δυναμική που είναι κρίμα να ξεθυμάνει και τελικά να μην αφήσει τίποτα πίσω της, ούτε καν σαν παρακαταθήκη. Γι’ αυτό ας χρησιμοποιήσουμε το νήμα αυτό (ή κάποιο άλλο, νέο...) για να καταθέσουμε τις ιδέες μας και να επεξεργαστούμε τον τρόπο υλοποίησης τους. Τα πρόσωπα τα έχουμε ήδη βρει...


ΥΓ. Εγώ επιμένω να λέω πως ότι κάνουμε δεν το κάνουμε για μας αλλά για τον σημερινό καπνιστή, τον δυνητικό αυριανό ατμιστή. Ο papoys με την παρουσία και την όλη στάση του με επιβεβαιώνει πανηγυρικά! :thumpup:

ΥΓ2. Όπου αναφέρω για τους έξι, θα έπρεπε να αναφέρω για τους έξι + έναν. Όπου ένας είναι ο δικός μας takkat. Παράληψη μεγάλη. Ζητώ ταπεινά συγγνώμη... :-[

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2016, 17:58 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος BLACK

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #364 στις: Ιουλίου 15, 2016, 01:32 »
Τα λόγια είναι εύκολα. Κάποιοι τόλμησαν να κάνουν τα λόγια πράξη.
Είμαι σίγουρος πως όταν χρειαστεί θα δώσετε και πάλι το παρόν. Να είστε κι έσεις σίγουροι πως κάθε φορά η ομάδα αυτή θα μεγαλώνει.
Κάνατε το πιο δύσκολο, την αρχή.
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #365 στις: Ιουλίου 15, 2016, 11:52 »
Φίλοι συνατμιστές. ΄'Ηρθε η ώρα να σοβαρευτούμε.
Τώρα που καταλάγιασε ο κουνιαρχτός της σκόνης από την συνέντευξη και παρουσίαση των θέσεών μας, καιρός είναι να αφήσουμε τους ενθουσιασμούς, τα αλληλοσυγχαρητήρια, τις κριτικές θετικές ή αρνητικές και τις απογοητεύσεις  και να πιάσουμε δουλειά.
1. Ανάλυση της παρουσίασης.
Η τηλεοπτική εικόνα των παρουσιαστών ήταν άψογη. Σοβαροί, έδειχναν ότι είχαν γνώση του αντικειμένου, δεν έπεσαν σε αντιφάσεις, είπαν ΟΛΑ όσα έπρεπε να πουν όπως έπρεπε να τα πουν και έδειξαν και έπεισαν ότι σοβαρούς και υπεύθυνους ανθρώπους απασχολούσε ένα σοβαρό για ΟΛΟΥΣ θέμα Ατμιστές και το περιβάλλον μας.
Η παρουσίαση των θέσεών μας ήταν επιτυχής. Σκοπός μας ήταν να αντικρούσωμε με σοβαρότητα και επιχειρήματα τις πλάνες που έχει η κοινωνία σχετικά με το Ατμισμα και να την ενημερώσουμε για το τι ακριβώς συμβαίνει, ΑΥΤΟ ΕΠΕΤΕΥΧΘΗ.
2. Προσδοκίες σε σχέση με το υπό υπό ψήφιση νομοσχέδιο.
Καλό θα είναι να μην έχουμε αυταπάτες. Εφ' όσον ΔΕΝ έχουμε ακόμη Πολιτική στήριξη από κανένα πολιτικό κόμμα, το νομοσχέδιο θα ψηφιστεί τώρα, ως έχει.
3. Τι ΠΡΕΠΕΙ να γίνει για την επίτευξη των στόχων μας.
Α. Καθορισμός ρεαλιστικών στόχων που είναι 1) Να μπορούμε να ατμίζουμε ελεύθερα σε όσους περισσότερους Δημόσιους χώρους και 2) Να μην απαγορευτεί η δυνατότητα ενημέρωσής μας σε νέα προιόντα ατμίσματος κλπ. Οτιδήποτε πέρα από τα παραπάνω είναι ουτοπία και αυταπάτη ότι μπορούμε να τα επιτύχουμε με την σημερινή κατάσταση.
     Σημειώνω ότι τα παραπάνω θα τα επιτύχουμε με Τροποποιήσεις του νομοσχεδίου που θα ψηφιστεί σύντομα, δεν μπορούμε αντικειμενικά τώρα.
Β. Κινήσεις.
Η δουλειά μου είναι να προτείνω λύσεις (είμαι λογιστής-φοροτεχνικός ανωνύμων εταιριών για 34 χρόνια).
Προτείνω λοιπόν.
-- Ιδρυση Συλλόγου Μη Κερδοσκοπικού χαρακτήρα (είναι βέβαια μεγάλη φασαρία και βαβούρα.Θέλει καταστατικά, μέλη με πρωτότυπες υπογραφές, δικαστικές επικυρώσεις, πρωτοδικεία, βιβλία, εγγραφές μελών, οπωσδήποτε δικηγόρο, αρκετά λεφτά για παράβολα, δημοσιεύσεις και κυρίως ανθρώπους που να διαθέσουν - χάσουν πολύ προσωπικό χρόνο .
-- Είναι παρανόηση ότι 200.000 ενήλικοι ατμιστές είμαστε λίγοι και αδύναμοι. Δεν λαμβάνετε υπ' όψιν ότι αντιπροσωπεύουμε 600.000 τουλάχιστον ΨΗΦΟΥΣ. Και σημειώστε ότι τα δύο κύρια αιτήματά μας ΔΕΝ έχουν οικονομικό κόστος για τη κυβέρνηση και το  πολιτικό σύστημα.
  Με βάση λοιπόν το παραπάνω, οι εκπρόσωποι του Συλλόγου θα κάνουν παραστάσεις, παρουσιάσεις πιέσεις στα Πολιτικά κόμματα ώστε αργότερα με κατάλληλες τροποποήσεις των επίμαχων απαγορευτικών άρθρων
Για να έχουμε ΕΠΙΤΥΧΙΑ πρέπει.
α) να βρεθούν άτομα στην Αθήνα που είναι διατεθειμένα να ασχοληθούν και να αναλώσουν χρόνο για μας τους ατμιστές.
β) να έχει οικονομική ευρωστία και ευχέρεια ο σύλλογος
γ) να έχουμε πάρα πολλά εγγεγραμμένα μέλη στο σύλλογο ώστε και να μπορεί να κινείται άνετα ο σύλλογος ΚΑΙ με τον αριθμό μας να μπορέσουμε να πιέσουμε τα πολιτικά κόμματα δηλ να λάβουν υπ'οψιν τις ψήφους μας. Φήφοι = εγγεγραμμένα μέλη επί 10.
και δ)  να συνεχιστούν οι δράσεις-εκδηλώσεις-ενημερώσεις για το άτμισμα ώστε να έχουμε τη μέγιστη συμπαράσταση και από την κοινωνία,  ΠΧ ένα αγώνας βαδίσματος από ατμιστές που θα ατμίζουν συγχρόνως θα βοηθούσε.
4. Μερικό συμπέρασμα.
Από εδώ και πέρα, άν θέλουμε να επιτύχουμε τους στόχους μας, ΘΕΛΕΙ σοβαρότητα, δουλειά , επαγγελματική κάλυψη και μεράκι-τρέλλα από αυτούς που θα γελαστούν να αναλάβουν το εγχείρημα για μας.
 5. Τελικό συμπέρασμα.
Δεν είμαι αισιόδοξος. Πολλά τα προαπαιτούμενα, ΑΡΗ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2016, 12:05 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος madmax

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #366 στις: Ιουλίου 15, 2016, 12:29 »
 captain Nemo ,
φίλε μου ,
Εσύ με ακλόνητα επιχειρήματα αποκάλυψες την κομματική μου ταυτότητα.
Εγώ απλά δεν θυμάμαι να υπήρξα ποτέ μέλος η φίλος κάποιου κόμματος . Σε μερικές μάλιστα περιπτώσεις ,χωρίς να είμαι υπερήφανος γι αυτό , δεν ήμουν καν ψηφοφόρος .
Εσύ με σοφία ανέδειξες τις αγκυλώσεις μου .
Εγώ σου δηλώνω ότι έχω πολλές περισσότερες .
Μία από αυτές είναι να αντιπαρατίθεμαι με κάποιον για τις απόψεις τους και τις ιδέες του απ΄ ευθείας μαζί του και όχι περιφέροντας τις αντιρρήσεις μου.
Εσύ μου εύχεσαι περαστικά.
Εγώ απορώ για το με ποιον τρόπο πληροφορήθηκες τα τυχόντα προβλήματα υγείας μου η κάτω από πιά ιδιότητα έκανες διάγνωση.
Σε παρακαλώ μην απαντήσεις γιατί , πρώτον δεν είναι του παρόντος και δεύτερον ξέρω τι θα μου πεις.
Ελπίζω το άτμισμα και οι προσπάθειες που πρέπει να γίνουν να μας ενώσουν ξανά σε αυτήν την βάση.


Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #367 στις: Ιουλίου 15, 2016, 12:36 »
Πραγματικά, γνώρισα την Τρίτη τόσους ωραίους και ενδιαφέροντες ανθρώπους με τους οποίους ξέρω οτι θα μπορούσα να κάνω πολύ καλή παρέα! Ειναι κρίμα που η πίεση της καθημερινότητας και οι αποστάσεις μας περιορίζουν απο τόσες ευκαιρίες φιλίας...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #368 στις: Ιουλίου 15, 2016, 12:38 »
Yeti....   :thumpup: +1000

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #369 στις: Ιουλίου 15, 2016, 13:09 »
Α. Καθορισμός ρεαλιστικών στόχων που είναι 1) Να μπορούμε να ατμίζουμε ελεύθερα σε όσους περισσότερους Δημόσιους χώρους και 2) Να μην απαγορευτεί η δυνατότητα ενημέρωσής μας σε νέα προιόντα ατμίσματος κλπ. Οτιδήποτε πέρα από τα παραπάνω είναι ουτοπία και αυταπάτη ότι μπορούμε να τα επιτύχουμε με την σημερινή κατάσταση.
 
Θα συμφωνήσω σε όλα όσα έγραψες εκτός από το παραπάνω.
Δεν είναι ουτοπία να απαιτείς τα αυτονόητα με βάση τις υπάρχουσες επιστημονικές έρευνες. Στην Αγγλία όπως όλα δείχνουν αυτή η ουτοπία θα εφαρμοστεί σε σύντομο χρονικό διάστημα.

- ΔΕΝ θέλουμε φορολόγηση
- Θέλουμε έλεγχο και προδιαγραφές ποιότητας-ασφάλειας σε συσκευές και υγρά.
- Θέλουμε να μην απαγορεύεται δια νόμου το άτμισμα σε κλειστούς χώρους. Αν κάποιος φορέας κρίνει απαραίτητο, μπορεί να απαγορεύσει το άτμισμα στους δικούς του χώρους.
- Θέλουμε ελεύθερες διασυνοριακές και online πωλήσεις.
- Θέλουμε ελεύθερη ενημέρωση.
- Θέλουμε να επιτρέπεται η διαφήμιση σε χώρους που δεν συχνάζουν ανήλικοι (πχ μπαρ)

Έχουν κατορθώσει να μας κάνουν να αισθανόμαστε ενοχές για αυτό που κάνουμε. Όταν βγουν μελέτες που να αποδεικνύουν ότι το άτμισμα βλάπτει εμάς και τους γύρω μας να το ξανασυζητήσουμε. Προς το παρόν όλα δείχνουν ότι ΔΕΝ.

Απαιτώ λοιπόν την ελεύθερη συνύπαρξη με τους συμπολίτες μου μέχρι να μου αποδείξουν ότι πρέπει να κάνω τη διαθήκη μου και να πάω σε κάποιο ερημονήσι να μη σκοτώσω με τους ατμούς μου τους υπόλοιπους.

Η λιπαρή διατροφή μπορεί μακροχρόνια να προκαλέσει διαβήτη αλλά δεν είδα να μπήκε φορολόγηση στο βούτυρο ούτε απαγορεύτηκαν τα λουκάνικα σε κλειστούς χώρους.



Η δημιουργία ενός ατμιστικού συλλόγου που θα παλέψει για τα δικαιώματα μας είναι απαραίτητη. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για αυτά που πέτυχαν στη συνέντευξη αλλά κακά τα ψέματα. Άλλο κύρος θα είχαν για τους δημοσιογράφους αν εμφανίζονταν σαν εκπρόσωποι ενός συλλόγου.
Η προσπάθεια δεν πρέπει να μείνει εδώ. Θα πρέπει όπως είπες να ενημερωθούν σωστά τα πολιτικά κόμματα για το άτμισμα αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει από κάποια μεμονωμένα άτομα.
Οι ομιλητές (και ομιλήτρια) της συνέντευξης απέδειξαν ότι έχουν την υπομονή, επιμονή, οργανωτικότητα και μεράκι. Τους καλώ να προχωρήσουν στο επόμενο βήμα της δημιουργίας συλλόγου.


Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #370 στις: Ιουλίου 15, 2016, 13:45 »
Να ξεχαστούν ακόμα και τα ονόματά μας. Είμαστε ρεαλιστές όμως, και ξέρουμε ότι είναι πολλά που πρέπει να γίνουν ακόμα, μήπως και αποκτήσουμε κάποια ελπίδα. Και φυσικά, θα είμαστε εδώ.
Και όμως Τρύφωνα δεν ξεχνάμε. Η κοινότητα των ατμιστών σας είναι υπόχρεη.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα σκαλιά ανεβήκατε όλοι στην εκτίμησή μας με αυτές τις προσπάθειες.
Η ελπίδα αναπτερώθηκε και όχι μόνο όσον αφορά το άτμισμα, γενικότερα στο ότι υπάρχουν ακόμα Έλληνες που προσπαθούν.

Συμφωνώ με τον camper, δεν μπορώ να φανταστώ καταλληλότερα άτομα για τη δημιουργία του συλλόγου.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #371 στις: Ιουλίου 15, 2016, 13:52 »
Προς camper Απ.#369
Φίλε μου. Το γεγονός ότι είσαι από Θεσσαλονίκη σε κάνει αυτόματα φίλο και συμπαθή.
Εκφράζεις την γενιά τη μαχητική, τη δημιουργική την απαιτητική που χωρίς αυτή και χωρίς να κυνηγά τα θέλω της, τώρα η κοινωνία θα ήταν ακόμη στα δένδρα.Και τα παιδιά μου έχουν την ίδια ζωντάνια και τα ίδια θέλω με σένα γιαυτούς και τα παιδιά τους. Συνεχείστε έτσι.
ΑΛΛΑ.  ο παλιός είναι αλλοιώς.
--- Εγραψα ότι είναι ουτοπία.......... με τις σημερινές καταστάσεις που ζούμε. Σου θυμίζω ότι η θετική αντιμετώπιση των ατμιστών σε Αγγλία και αλλού ΔΕΝ ήταν προιόν και αποτέλεσμα των ενεργειών των ατμιστών αλλά αποκλειστικά των ΜΗ καρεκλοκένταυρων και δογματικών ηγετών και επιστημόνων τους.
---- Γράφεις  << θέλουμε, θέλουμε , θέλουμε ..>>  συμφωνώ και επαυξάνω.
 Λόγω ηλικίας και δουλειάς, σε διαβεβαιώ ότι τα θέλω γίνονται πραγματικότητα ΜΟΝΟΝ με συντονισμένες και επαγγελματικές ενέργειες. Για να κάνει ο άλλος (οι αρχές) κάτι που θέλουμε εμείς πρέπει ή να τους συμφέρει και αυτούς ή για να αποφύγουν ενδεχόμενη ζημία.
----- Θα αναφερθώ μόνον σε κάτι που ξέρω καλά. Πιστεύει κανείς σοβαρά ότι την ώρα που το Υπουργείο Οικονομικών ψάχνει και το 10ευρο, ΔΕΝ θα φορολογήσει ότι κινείται, ότι πετάει και ότι ατμίζεται ??
Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, και χαίρομαι που δεν παραιτείστε από τα θέλω σας.
Αλλό , άλλο θέλω, άλλο μπορώ, άλλο μου επιτρέπουν και άλλο ΔΙΕΚΔΙΚΩ ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΑ ,χύμα και περιστασιακά. .(Θα ήθελα η συνέντευξη να είναι η απαρχή για ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ, συντεταγμένη και ΜΟΝΙΜΗ διεκδίκηση των αιτημάτων μας, = Σύλλογος.)
Ζητώ συγνώμη για το συμβουλευτικό μου ύφος αλλά θεωρώ ότι είσαι ηλικιακά τουλάχιστον παιδί μου και μου επιτρέπεται, ποιητική αδεία. Να είσαι καλά.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2016, 14:21 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #372 στις: Ιουλίου 15, 2016, 14:27 »
Δώσε μας διεύθυνση να σου στείλει λουλούδια και γλυκά ο camber. Οκ, Μαθουσάλα δεν τον λες, αλλά δεν είναι και ξεπεταχταρούδι!!! 
Λοιπόν, οκ, το ξέρουμε ότι με το θέμα του νόμου, πιο εφικτό είναι να πετύχουμε κάποιες διορθώσεις όπως αυτές του δημόσιου ατμίσματος, παρά της φορολογίας. Αν και μπαίνει θέμα έντονο με τα μηδενικά, των οποίων οι πρώτες ύλες (νερό, γλυκερίνη, αρώματα μαγειρικής) δεν φορολογούνται ξεχωριστά, όταν πωλούνται από φαρμακεία, καταστήματα τροφίμων κλπ. Αυτό θα προσφέρει κάποια ανακούφιση, με δεδομένο ότι τα υγρά με 3,6,9,12 νικοτίνη μπορούν να προκύψουν από μίξεις φορολογημένων υγρών στα 20mg κι αφορολόγητων μηδενικών. 
Το θέμα του διασυνοριακού εμπορίου είναι πραγματικά άκυρο, διότι δεν κόβει ειδικό φόρο από το κράτος, όταν αγοράζουμε μοντ και ατμοποιητές. Μακάρι να μπορέσει να γίνει κάτι στο θέμα αυτό. 
Το έτερο θέμα που προκύπτει και είναι στο χέρι μας να το πετύχουμε, είναι η εικόνα των ατμιστών στη συνείδηση καπνιστών και μη καπνιστών και η προσέλκυση ατόμων από το τσιγάρο στο άτμισμα. Πολύ σημαντικό και σωτήριο!

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #373 στις: Ιουλίου 15, 2016, 14:48 »
Φιλτάτη petra.
Συγχαρητήρια για την παρουσία σου στη συνέντευξη. Ηταν μεστή και ολοκληρωμένη. Αν ήσουν άντρας θά έλεγα με ευκολία ότι < δεν μασάς >
Ευτυχώς που δεν είσαι και έδωσες χρώμα και ομοφιά στο panel.
Για τα λουλούδια, υπερέβαλες. Τα παιδιά μου είναι 44, 43 και 34 ετών. plus τα 5 + 1/2 εγγόνια
Αν επιμένει ο camber για γλυκά  δεκτά. facebook -Pavlos Gioursis-
Να είσαι καλά

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Συνέντευξη Τύπου 12/7/2016
« Απάντηση #374 στις: Ιουλίου 15, 2016, 14:59 »
Αναφέρθηκε η Αγγλία. Θέλω να πω περισσότερα (χωρίς να σημαίνει πως διαφωνώ με όσα γράφτηκαν).

Είναι αλήθεια πως βρίσκεται κάποια σκαλιά παραπάνω από εμάς σε αίσθημα ευθύνης των δημόσιων λειτουργών της. Όμως όχι τόσα πολλά όσο φανταζόμαστε.

Δεν είναι αμελητέο πως έχει ίσως τους πιο ενεργούς ακτιβιστές του ατμίσματος, ανθρώπους με πολύ μαχητική παρουσία. Που απείλησαν με μποϋκοτάρισμα όσα καταστήματα δεν ενίσχυσαν την EFVI. Που μαζεύονται δημόσια για διαμαρτυρίες. Που γράφουν πύρινα άρθρα σε μπλογκ και κοινωνικά δίκτυα. Που απαντούν έντονα σε κάθε αυθεντία, όση κοινωνική απόσταση και αν τους χωρίζει. Που οργανώνονται και στήνουν μαζικές καμπάνιες στο twitter, κατακλύζοντας λογαριασμούς υπουργών,βουλευτών, αρμοδίων, πανεπιστημιακών. Που έχουν ξεμπροστιάσει ξερόλες με θεσούλες, κάνοντάς τους να εκτίθονται και να βρίζουν χυδαία τους ανθρώπους που υποτίθεται πως πληρώνονται για να προστατεύουν. Έχουν κράξει ακόμα και μπαρ που απαγορεύουν το άτμισμα. Έστησαν μέχρι και Κόμμα Ατμιστών με έντονα συνθήματα για τους στόχους τους!

Εδώ έγινε θέμα από κάποιους που η Βούλα μίλησε με ένταση και όχι "επιστημονικά". Κάποιοι το θεώρησαν ανεπίτρεπτο. Τάχαμου ανήσυχοι μήπως κάποιος κουνήσει την βάρκα και χ... η φοράδα στ΄αλώνι.
[Θυμάμαι στο πάνελ να την ακούω και... να παγώνω για λίγο. Τελικά σκέφτηκα "ν' αγιάσει το στόμα της!", ακόμα κι αν δεν ακριβολογούσε. Δεν μπορεί να πηγαίνουμε μονίμως σκυφτοί!]

Ε, η Loryen, μια σερβιτόρα (και κάποια στιγμή άνεργη) με δυο παιδιά, μια χαρά ταξίδευε στην άλλη άκρη της Αγγλίας για να γκαζώσει καθηγητές πανεπιστημίου με καρέκλες σε θεσμούς δημόσιας υγείας -φιλοξενούμενη σε σπίτια συνατμιστών! Η Liz, γιαγιά και δεκαετίες καπνίστρια, δεν άφηνε τα χέρια από το πληκτρολόγιο ζητώντας ευθύνες από κάθε "μεγάλο όνομα" που παραπλανούσε το κοινό.

Δεν είναι τυχαίο. Αυτοί οι άνθρωποι -απλοί άνθρωποι σαν κι εμάς- έπαιξαν ρόλο στο να είναι η Αγγλία σε καλύτερη κατάσταση στο θέμα του ατμίσματος. Δεν είπαν "ώχου, αφού δεν γίνεται τίποτα...". Δεν είπαν "εδώ δεν ασχολούμαστε με σημαντικότερα...". Δεν είπαν "εγώ θα την βρω την άκρη μου".

Και σας διαβεβαιώ πως δεν έχουν καμία ψευδαίσθηση, ξέρουν πως πολλοί πολιτικοί τους είναι διαπλεκόμενοι ή άχρηστοι ή αδιάφοροι. Δεν έχουν καμία πίστη στην πατρική σοφία του Κράτους τους. Ούτε σε παράδεισο ζούνε, ούτε είναι αφελείς -ενώ εμείς έχουμε την ψευδαίσθηση πως είμαστε πιο πονηροί. Απλά φάνηκαν μάγκες και δεν ανέχτηκε το φιλότιμό τους να κάθονται βουβοί.

[Και βάζω τις γνωστές ελληνικές λέξεις που νομίζουμε πως αφορούν μόνο εμάς, ενώ τελικά δεν ξέρω πόσο μας αφορούν!]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2016, 15:10 από BigSur »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499494 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy