vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Milarepa, Jorge, bloodlessz, Mantis039, I.P

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #735 στις: Μαρτίου 28, 2015, 17:21 »
Ενώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απ'τον kayfun lite plus (γνήσιο) που χρησιμοποιώ την τελευταία εβδομάδα, καίγομαι να δοκιμάσω και τον Φαινόμενο κάποια στιγμή μ'όλα αυτά που έχω διαβάσει. Γι'αυτό θα τον πρότεινα και σε σένα.
Διαφορετικά θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους για τον kayfun lite, θα σου μείνουν και ρέστα για διάφορα άλλα πράγματα που σίγουρα θα χρειαστείς αν δεν τα έχεις ήδη δηλαδή (σύρματα, βαμβάκια, υγρά κλπ.. )

Έχω φανερή λατρεία και για τον V4 αλλά με χαλάνε τα διάφορα που ακούγονται κι ας είναι "μικρά", η τιμή του δεν τα δικαιολογεί κατ'εμέ..

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #736 στις: Μαρτίου 28, 2015, 17:22 »
To σιγουρο ειναι πως κανενας ατμοποιητης δεν ειναι τελειος και δεν κανει σε ολους.
Προσπαθησε αν γινεται να δοκιμασεις αρκετους απο αυτους είτε σε καποιο καταστημα ειτε απο καποιον φιλο συνατμιστη ωστε να δεις ποιος σου ταιριαζει καλυτερα.
Ο KFL+ ειναι ενας δοκιμασμενος ατμοποιητης με πληθος αξεσουαρ που μπορεις να τον φερεις εμφανησιακα αλλα και λειτουργικα στα μετρα σου.


Ο αυθεντικος Kayfun V4  δεν εχει κανενα προβλημα απολυτως ειδικα και μετα το update με το καινουριο ελατηριο.
Δεν ειναι ομως τοσο φιλικος οσο ο KFL+ (πολυπλοκος με πολλα parts) και στοιχιζει υπερδιπλασια χρηματα προσφεροντας παραπλησια αποδοση με τον KFL+.


Zυγισε τις αναγκες σου και οπωσδηποτε δοκιμασε τον ατμο με υγρο που ξερεις  πριν πας στο ταμειο  :)

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #737 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:03 »
Ααααχ μπήκες σε δύσκολη διαδικασία , εν τέλει νομιζω με την μεθοδο της εις΄άτοπον επαγωγής θα αποκλείεις εναν εναν και θα καταληξεις μεταξύ δυο το πολύ τριών rba .
Εγω μετα απο ενα χρόνο εργοστασιακών πηγα στο rba και ξεκινησα με kayfun v4 κλόνο και με δυσκολεψε (ηταν και λιγο προβληματικό το κλονάρι μου) και με τον expromizer τα βρηκα μια χαρα ,οτι χρειαζετε για μενα καποιος που ξεκιναει rba .Αυτη ειναι γνώμη που διαμορφωσα με τα ίδια μου τα χέρα και μάτια :) Αν θεωρησεις οτι kayfun lite και expromizer ειναι σχεδον παρομοια εργαλεια με μονη διαφορα οτι ο expromizer γεμιζει ευκολοτερα (χωρις κατσαβιδακι) θεωρω οτι κατι απ αυτα τα 2 ειναι για μενα κατι το ιδανικο για ξεκίνημα. Βγάζω εκτος παιχνιδίου eviva και τηλέμαχο γιατι δεν εχω δοκιμάσει ποτε και δεν εχω άποψη απο προσωπικη εμπειρία. Πάντως με ενα Kayfun lite ή expro θα εχεις εγγυημένα ενα ομορφο ξεκίνημα  :bye:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #738 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:34 »



Γιαννη μου αυτο δεν μπορεις να το παρεις σαν βαση για να αγορασεις εναν αυθεντικο καλο ατμ/τη. 
Παρα πολλοι εχουμε τον Kayfun lp/lpv2 και τον Kayfun V4 , αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι και ο καλυτερος. Και μαλιστα οι περισσοτεροι εχουμε κλωνο αυτων των ατμ/των πλεον , ενω το παλικαρι ζηταει αυθεντικο.
Ειχα τον KlpV2 και δεν ειχε καμια σχεση η γευση του με τους ατμ/τες με κεραμικο.
Για να μη παμε σε καποια αλλη κατηγορια που πραγματικα εχεις την πιο αναλυτικη γευση απο ολους τους αλλους.  Μιλαω φυσικα για τους ατμ/τες genesis.
Λιγοι εχουμε πλεον genesis , αλλα ακομα και παλαιας κοπης , αυτοι οι ατμ/τες δεν παίζονται στη γευση , σε σημειο ακομα και να καταντουν κουραστικοι.
Ποσοι απο εδω μεσα εχουν NextGen / Rocket / Sat22 / Nauhalon κλπ. κλπ. κλπ.


Σωστά αυτά που λες Βασίλη αλλά εγώ για τον φίλο σύμφωνα με αυτά που ζήτησε, κρίνω ως καλύτερο τον kayfun lite+ από
α) πόσο καιρό κυκλοφοράει και πουλάει ακόμα
β) πόσος κόσμος τον έχει πάρει άρα τον έχει δοκιμάσει και έχει βγάλει τα καλά και τα στραβά του στη φόρα.
γ) ως συνέπεια του β, πόσοι μπορούν να σε βοηθήσουν στο στήσιμο και τυχόν προβλήματα.
δ) πόσο εύκολος είναι στο στήσιμο και πόσο συγχωρεί λάθη.
ε) την μειωμένη τιμή του.


Δεν το έγραψα με τη λογική ότι η ποσότητα δίνει την σιγουριά :)

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #739 στις: Μαρτίου 28, 2015, 19:57 »
Νομίζω ότι μόνο όποιος έχει δοκιμάσει όλους τους ατμοποιητες που αναφέρει ο Δημήτρης μπορεί να τον βοηθήσει. Και πάλι η απάντηση θα είναι υποκειμενικη σύμφωνα με τα γούστα του.
Όταν έχει περάσει από τόσους καλούς εργοστασιακούς και κλώνους russian, kayfun lite, ακόμα και Lemo drop, νομίζω ότι θελει κατι διαφορετικό όχι kayfun lite plus.
Το κακο ειναι οτι δεν εχει βαλει στα ζητουμενα του την γευση που ισως μας μπερδευει...
Εχω δοκιμασει erl και kayfun 4 και οχι τους υπολοιπους. Αλλά σύμφωνα με τις απόψεις παλιών μελών νομίζω ότι πρέπει να παει σε εναν από τους υπόλοιπους....(όπως θα παω κι εγω σε λίγο!!!!)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #740 στις: Μαρτίου 28, 2015, 20:01 »
Τον Lemo 2 να περιμένει πιστεύω εγώ. Φαίνεται ότι θα είναι χιτ.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #741 στις: Μαρτίου 28, 2015, 20:02 »
Παλια δεν συνηθιζα να προτεινω αλλα μετα απο εξη χρονια και απο αυτα που εχω και οσα ακομα εχουν περασει απο τα χερια μου (για γνησιους ανφερομαι) μπορω να το κανω χωρις τυψεις. ;D
Και για μενα αυτην την στιγμη ο eviva ειναι δυο κλικ πανω απο ολους σε γευση.
Και επαναλαμβάνω οτι προσωπικά και με τα δικα μου γουστα κρινω μετα απο εξη χρονια  :yes:   


Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #742 στις: Μαρτίου 28, 2015, 20:09 »
Να σου πώ και εγώ την εμπηρία μου.
Μετά τους εργοστασιακούς, ξεκίνησα με τη Σοφία αλλά γρήγορα πήγα στον expromizer 1,2. Πολύ ποιό απλά τα πράγματα και μεγάλη η ευκολία του. Γέμισμα-στήσιμο που συγχωρεί όλα τα λάθοι. Το επόμενο βήμα phenomeno lite. Απλά καταπληκτικό. Για εμένα το ίδιο εύκολος και από γεύση πολύ πάνω από τον expro. Πέτυχα και μια πολύ καλη ευκαιρία με τον kayfun v4, και δεν την άφησα να πάει χαμένη. Έτσει μπορώ να σου πώ ότι, σε γεύση για εμένα είναι και οι δύο ισάξιοι. Νομίζω ότι ο phenomeno έχει λίγο ποιό δυνατό χτύπημα. Τον θεωρό λίγο ποιό εύκολο από τον v4 στο στύσιμο. Έχει μικρότερο βάρος. Το γέμισμά του όμως είναι λίγο ποιό δύσκολο από τον v4, γιατί χρειάζεσαι οποσδίποτε μπουκαλάκι με βελόνα. Θα ήθελα οπωσδήποτε όμως να δοκίμαζα και τον eviva αλλά και τον calix. Τέλος πιστεύω ότι όλοι αυτοί οι ατμοποιητές που κοιτάς είναι εξίσου καλοί και οι όποιες διαφορές τους εξαρτόνται πολύ και από εμάς (στήσιμο αντίστασης-βαμβάκι-υγρό).

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #743 στις: Μαρτίου 28, 2015, 20:17 »
υπαρχει πιο ευκολος ατμοποιητης σε στησιμο απο τον ΤΗΛΕΜΑΧΟ ?


βαλε μια αγγελια για τηλεμαχο V1 η v2 , και αν θες καινουργιο μιλα με το esmokeguru ποτε θα εχει τη νεα παρτιδα και καθαρισες ... ο μονος ατμοποιητης που μπορει να τον κοντραρει σε γευση ειναι ο eviva αλλα  με κεραμικο .. οσο για στησιμο ? 5+ επρεπε να γραφει επανω

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #744 στις: Μαρτίου 28, 2015, 20:31 »

Σωστά αυτά που λες Βασίλη αλλά εγώ για τον φίλο σύμφωνα με αυτά που ζήτησε, κρίνω ως καλύτερο τον kayfun lite+ από
α) πόσο καιρό κυκλοφοράει και πουλάει ακόμα
β) πόσος κόσμος τον έχει πάρει άρα τον έχει δοκιμάσει και έχει βγάλει τα καλά και τα στραβά του στη φόρα.
γ) ως συνέπεια του β, πόσοι μπορούν να σε βοηθήσουν στο στήσιμο και τυχόν προβλήματα.
δ) πόσο εύκολος είναι στο στήσιμο και πόσο συγχωρεί λάθη.
ε) την μειωμένη τιμή του.


Δεν το έγραψα με τη λογική ότι η ποσότητα δίνει την σιγουριά :)


Ο.Κ. , αλλα πολλοι τον αγορασαμε μονο και μονο απο απορια για το τι ειναι αυτο το τοσο διαφημισμενο προίον.
Δε λεω οτι δεν ειναι αξιος για τη φημη του , καθε αλλο. Ειναι ενας απο τους πιο αξιολογους ατμ/τες. 
Δεν μπορει ομως πουθενα για πουθενα να κοντραριστει με καποιους αλλους .  Για το θεμα βεβαια του στησιματος , ανηκει κι αυτος στους ευκολους ατμ/τες , με μια μονο ενσταση στο οτι και 'δω ( οπως και σε ολους τους ατμ/τες βεβαια ) θα πρεπει να βρεις την ποσοτητα του βαμβακιου και να συνηθησεις τον τροπο στησιματος του.


Οπως εγραψα ομως στο πρωτο μου ποστ , πιο πολυ γραφω βαση προσωπικης εμπειριας.   Ολοι μας φυσικα εχουμε τις εμπειριες μας και το γουστο του καθενος ειναι και διαφορετικο .
Απλα εχω τους Kayfun lpV2/V4 και τους Eviva - Tηλεμαχο κλπ. κλπ. κλπ.  και βλεπω τις διαφορες τους. Δεν τους συγκρινω , απλα γραφω τι ειναι αυτο που περνω απο τον καθε ατμ/τη......... 8)


Ο ουρανίσκος καποιου αλλου φυσικα , μπορει να αντιλαμβανεται διαφορετικα απο 'μενα τις γευσεις και γενικα την αποδοση καποιου ατμ/τη και να εχει αλλη αποψη. Διαφορετικη.
Δεκτο και σεβαστο..... :thumpup: :)

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #745 στις: Μαρτίου 28, 2015, 20:39 »
Μιας και γράψατε πολλοί, ας επανέλθω με νέα δεδομένα....
Βαθειά μέσα μου, από την στιγμή που τον είδα όταν πρωτοβγήκε, τον ερωτεύθηκα....
Και μιλάω για τον eviva..... Ειδικά με το σχεδόν διάφανο τανκάκι του....ΕΡΩΤΑΣ....
Όμως.....με έχει φρενάρει ένας ιδιοκτήτης του ο οποίος μου έχει πει το εξής:

Εβίβα μόνο με απλή αντίσταση, φυτιλάτη και μέχρι 25άρι σύρμα.... Δεν χωράει τίποτα άλλο μέσα στο κεραμικό..... Επίσης, στο γέμισμα από πάνω βλέπει συχνά πυκνά διαρροές....

Αν οι ιδιοκτήτες, χρήστες του εβίβα τον διαψεύδουν.... Ας κλειδώσει ακόμα ακόμα το τόπικ....

Α και κάτι που δεν θυμάμαι αν ανάφερα.... Αυτή τη στιγμή είμαι με μαϊμουδίτσα μπιχλιμπιδάτη καυφούν με bell cup και ειναι ένας ωραίος, τίμιος ατμοποιητής για καθημερινή χρήση... (Αν εξαιρέσω πως ουσιαστικά δεν δουλεύει η ρύθμιση αέρα....)

Μου την σπάει βέβαια τα μάλα το γέμισμα από κάτω.....βγάλε κατσαβίδια, βγάλε βίδες, μπουκαλάκι με μύτη, χαρτιά, σκουπίσματα και συναφή...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #746 στις: Μαρτίου 28, 2015, 20:48 »
Παρων ο eviva αυτην την στιγμη με 32 kanthal οργανικο βαμβακι και 1 mc ωμ αντισταση τανκατος.
Oσον αφορα το γεμισμα διαορες ειχα οταν λογω πρεσβυωπίας  και απουσιας γυαλιων περνουσα τα σπειρωματα και εβγαζε απο τις οπες αερισμου αλλα μετα απο δυο τρια σκουπισματα και μια δυο τζουρες μετα τελος .

ΥΓ .Στα 16 βατ και σηκωνει και αλλα
Και επειδη τα λογια με την πραξη εχουν διαφορα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2015, 20:54 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #747 στις: Μαρτίου 28, 2015, 20:57 »
Tον εχω στησει και με 40αρι μεσα στο κεραμικο, 2mm διαμετρο, 0,8 Ohm (microcoil)
Για τις διαρροες, εχω να σου πω οτι πρωτον παιζει ρολο αν τον παραγεμισεις (βλεπε SEB  :D ) και δευτερον η ποσοτητα του βαμβακιου, μπορει να μην εχεις διαρροες οταν ατμιζεις αλλα οταν γεμιζεις εαν το βαμβακι σου δεν ειναι στην σωστη ποσοτητα-θεση θα εχεις διαρροες για λιγο και μετα στρωνει  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #748 στις: Μαρτίου 28, 2015, 21:01 »
Θα παρω το θαρρος και θα γραψω οτι αυτος που σου το ειπε αυτο , δεν ηξερε να τον στηνει.
Χωρις παρεξηγηση φυσικα.
Δεν ειναι κακο , ουτε κατακριτεο το να μην εχει στησει καποιος ενα ατμ/τη σωστα , αλλα ολοι οι ατμ/τες εχουν τα υπερ και τα κατα τους.  Αν κανεις αυτο που πρεπει , τοτε δεν θα εχεις προβλημα με κανενα ατμ/τη.


Τον Eviva απλα ως πληροφορια , τον εχω στησει με 20αρι και μεχρι και 60αρι.
Με κεραμικο τον εχω στησει με 20αρι μεχρι και 46αρι.......... :dontknow:
Τωρα ή τα δικα μου κεραμικα ηταν μεγαλυτερα ή ο ατμ/της ο δικος μου ειναι τεραστιος.... ;D ....γιατι εχω κανει διπλη σε κεραμικο με 32αρι  και διπλη χωρις κεραμικο με 25αρι μεχρι και με 46αρι.


Αν ομως δεις και προσεξεις τα βιντεο του Atmistique , σιγουρα θα τον καταφερεις εστω και μετα απο λιγες δοκιμες ή αποτυχιες.  Και οι αποτυχιες ειναι μεσα στο παιχνιδι.


Οσο για τις διαρροες , οπως ολοι οι ατμ/τες , θα πρεπει κι αυτος να εχει την αναλογη ποσοτητα βαμβακιου στο deck ωστε να μπορει να αποροφησει το υγρο που θα μπει μεσα , αλλα να ειναι και ικανο να το αποθηκευσει.  Οπως σε ολους τους ατμ/τες ξανα........   

Τον εχω στησει μια φορα με φιτιλι.  Μου αρεσε πιο πολυ με βαμβακι λογο του οτι ειναι πολυ πιο ευκολο.


Οτι εγραψα , δεν το εγραψα με κακια.......... :angel: :angel: :angel: :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #749 στις: Μαρτίου 28, 2015, 21:10 »
Στον Eviva χωράει και 3,5 mm φυτίλι με τα κεραμικά που έχουν στο Atmistique  και έχουν ποιο φαρδιά λούκια από το κανονικό.  Τον Eviva τον είχα, τους άλλους που αναφέρεις τους  έχω δοκιμάσει όλους όταν πριν λίγο καιρό βρέθηκα σε ανάλογο δίλημμα.

Τα  υπέρ του Calix ήταν καταλυτικά για την απόφασή μου.

Επιλογές στησίματος .
Ρύθμιση αέρα (αξιόπιστη).
Ρύθμιση υγρών.
Quartz tank.
Ευκολία στησίματος.
Γεύση,  χτύπημα,  ντουμάνι, ανάλογα  το στήσιμο, για όλα τα γούστα.
 
Πέρα όμως τι έχει βολέψει  τον κάθε ένα να ατμίζει προσπάθησε να δοκιμάσεις τουλάχιστον κάποιους  από αυτούς , αν  όχι όλους, αφού πλέον είναι διαθέσιμοι σε αρκετά καταστήματα για δοκιμή.
Αυτός είναι ο πλέον ασφαλής  τρόπος για να προχωρήσεις σε αγορά με το μικρότερο δυνατό ρίσκο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20041 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro