vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

83 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, camber, lounik, bloodlessz, Doubt, Milarepa, manoslykos

Twitter

Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 17, 2015, 16:51 »
Demkoni σε αυτό το δεύτερο στήσιμό μου και σε 2-3 συνεχόμενες τζούρες, παίρνω υποψια καμένου και νομίζω ότι στεγνώνει το βαμβάκι εύκολα. Πήγε να μου το κάνει κανα δυό φορές και στο πρώτο στήσιμο αλλά έπαιξα λίγο με την καμπάνα και το έφερα εκεί που ήθελα. Τώρα δεν τα καταφέρνω. Πές λίγο την γνώμη σου, να κόψω λίγο τις άκρες μύτούλα στην άκρη τους ή να φτιάξω αντίσταση μεγαλήτερη, που αυτό να σου πώ, ούτος η άλλος θα το έκανα στο επόμενο στήσιμο. Τώρα έχω αντίσταση 5 σπύρες- 1,2ω, στα 14w 4v. Μήπος να δώ κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 17, 2015, 17:41 »
Η καμπάνα του Phenomenon ανοίγει (χωρίς πρόβλημα) 1,5 Στροφές.


Τώρα μόλις έστησα κι εγώ τον δικό μου... Δεν είναι λίγες οι φορές όπου με την αλλαγή του σετάπ ή του βαμβακιού πάει να μου φέρει καμένο... Όμως κατα βάση παίζω με την καμπάνα... Όπως και αυτή τη στιγμή που σου γράφω.


Επίσης... μπορεί να φταίει και το βαμβάκι σου... Η ποσότητα εννοώ που είναι περασμένη μέσα από το coil.


Άλλο... Αν η ποσότητα του βαμβακιού σου επαρκεί για να πιάσει όλο το σκαλοπάτι που βρίσκεται το βαμβάκι, τότε δεν χρειάζεται μυτούλα στο αυλάκι.


Παίξε με την καμπάνα... Στο πάνω μέρος της εκεί που μπαίνει το drip tip , έχει κάτι αυλακώσεις οπότε μπορείς εύκολα να ξέρεις το πόσο την έχεις ανοίξει... :)




Τελικά τα "μάτια της κουκουβάγιας" τα έβγαλα... Τα σκασίματα και το ζεματιστό υγρό που έπαιρνα στη γλώσσα δεν τα άντεξα... :-\


Ψάχνοντας τα σύρματά μου λοιπόν βρήκα ένα ribbon του οποίου η διάσταση μου διαφεύγει... Τελικά το coil μου βγήκε 2,2 Ω και το δουλεύω αυτή τη στιγμή στα 4,6 Volt.


Ενδιαφέρουσα γευστική άποψη... Στο κλωνοκάστρο μου έδωσε και κάποιες άλλες νότες γεύσης, με ωραίο (γλυκό) χτύπημα, αλλά και βαρύ ατμό.








« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2015, 17:50 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 17, 2015, 19:31 »
Μπράβο παιδιά πολύ ωραίο thread! και πολύ χρήσιμο!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 17, 2015, 22:16 »
Λοιποοοοον....

Παρατήρηση... Από το απόγευμα που έστησα με ribbon ατμίζω το κλωνοκάστρο... Είναι το ίδιο υγρό που άτμιζα με το 0,25 σύρμα στα 1,4 Ω...

Δεν ξέρω αν είναι τα Ω ή το σύρμα αλλά... Ανέφερα ότι παίρνω κάποιες διαφορετικές νότες από τη στιγμή που τον έστησα έτσι.

Είναι η πρώτη φορά που νοιώθω πιο "ολοκληρωμένο" το κλωνοκάστρο μου!!! Η γεύση του κανουρδισμένου αμύγδαλου έντονη, με την καφέ ζάχαρη στην επίγευση!! Ενώ εκεί έντονο είναι και το AP... που σε γενικές γραμμές δεν το ένιωθα σχεδόν καθόλου...

Πρέπει να πειραματιστώ αν είναι τα Ω ή το σύρμα... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 17, 2015, 22:32 »
Μάλλον το ribbon είναι demkoni.....την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ που δοκίμασα ribbon στήσιμο se Νι200,
άρα μάλλον χαρακτηριστικό του ribbon είναι που δίνει αυτές τις νότες, ειδικά του καβουρδισμένου αμυγδάλου. ;)

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 19, 2015, 22:52 »
Ωραίο άτμισμα και με το ribbon Κάνει
Εχει κάτι διαφορετικό

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 20, 2015, 01:31 »
Το σετάπ που ακολουθεί είναι του Αποστολης...

Εχει κάποιο θέμα με τον υπολογιστή του οπότε το ανεβάζω εγώ...

Θα παραθέσω τα λεγόμενά του όπως μου τα έγραψε καθώς και τις φωτογραφίες του...


"Δυστηχως δεν είχα σύρμα ο,20
και το έκανα με 0,23 κανθαλ
5 σπείρες έκαστος βγήκε 0,5.
το σεταπ έχει κάποια λάθη όπως ότι
τα κάθετα coils είναι κοντά στην καμπάνα και την ζεσταίνουν
και είναι μακριά από τον αέρα.
το άτμισμα είναι super αλλά με χάλασε το 0,5
γι'αυτό ήθελα το 0,20 να μου βγεί πιο μεγάλη αντίσταση.
Δεν μπόρεσα πιο πολλές σπείρες από θέμα χώρου.
Το βαμβάκι το πέρασα ενιαίο.
Ήρθε κατευθείαν για μυτούλα στο ντεκ στο
αλλα το χτένισα παπιγιόν και το άπλωσα,φοβήθηκα για καμμένο."

















Απόστολε... Πάρε αν θες τα λινκ από τις φωτό και βάλε τις φωτό σε δικό σου ποστ... :D

Μπράβο από εμένα! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 22, 2015, 10:00 »
Οριστε ενα αχρηστο ποστ για να συνεχισει ο demkoni με νεο setup! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 22, 2015, 11:26 »
Ευχαριστώ τον φίλτατο Zer0cooL για την πάσα :bow:


Το φουγάρο...


Σύρμα : N-R-N 1,5 Ω (Χρησιμοποίησα έτοιμη αντίσταση). Επέλεξα να το κάνω με σύρμα N-R-N και spaced coil, ώστε να μου δώσει μια πολιτισμένη λειτουργία χωρίς σκασίματα, γιατί τότε σταγονίδια του υγρού φτάνουν μέχρι το στόμα.
Διάμετρος Coil : 1,45 X περίπου 3,5
Αριθμός Σπειρών : 4
Τελική τιμή αντίστασης : 1,5 Ω
Βαμβάκι : Τύπου KGD
Προτεινόμενα Watts Λειτουργίας : 8,5 - 11


Θετικά : Εξαιρετική γεύση!!! Πολιτισμένη λειτουργία του Coil.

Αρνητικά : (για τα δεδομένα μου) πολύ αεράτη τζούρα.
Αν ανοίξεις την ποσότητα του αέρα από κάτω, τότε ο ατμοποιητής μετατρέπεται σε ένα ωραιότατο κλαρινέτο... Σφυράει δηλαδή!!

Το ζήτημα σε ένα vertical coil στον Phenomenon ήταν να γίνει εκμετάλλευση όλης της εισαγωγής του αέρα με το σχήμα που έχει...
Με το να γίνει ένα στρόγγυλο Coil, δεν γινόταν σωστή χρήση την οπής του αέρα στη βάση Lite Full Air... Οπότε τη λύση την έδωσε ένα οβάλ Coil.
Για να το δημιουργήσω τοποθέτησα δυο τρυπανάκια μέσα στις τρυπούλες εισαγωγής του αέρα στη βάση Lite Full Air... Εννοείται ότι γίνεται σε οποιαδήποτε βάση Lite... Και στη βάση του Zest γίνεται αλλά θα πρέπει να τοποθετηθούν τα ανάλογα τρυπανάκια στις τρυπούλες της βάσης... (1 mm)


Το αποτέλεσμα ήταν κάτι σαν κι αυτό...




[




Και αφού ασχολήθηκα πολύ λίγο για να ομορφύνει το τελικό αποτέλεσμα ήταν αυτό...





Η τοποθέτηση του βαμβακιού ήταν ένα μεγάλο πρόβλημα, και ομολογώ ότι με παίδεψε μέχρι να βρω τον τρόπο... Πλέον όμως ξέρω πως θα τοποθετήσω το βαμβάκι όταν θα το ξαναφτιάξω και δεν είναι πρόβλημα...

Από την αρχή το ζήτημα που έπρεπε να λύσω, ήταν να γίνει τοποθέτηση του βαμβακιού ώστε να μπορεί να ανοίξει η καμπάνα χωρίς να μετατοπιστεί το βαμβάκι...
Αυτή η φωτογραφία είναι από την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια τοποθέτησης του βαμβακιού...



Χρησιμοποίησα λοιπόν το σημείο που κατεβαίνει το σύρμα για να πάει στον θετικό πόλο, ώστε να στερεώσω το βαμβάκι, και μετά από σκέψη βγήκε το αποτέλεσμα της επόμενης φωτογραφίας...

Έκοψα μια λωρίδα KGD την οποία χώρισα στη μέση, το ένα μισό το άφησα από τη μια πλευρά και το άλλο μισό το έκανα ολόκληρη περιστροφή και κατέληξε στην άλλη πλευρά.





Όμως όταν τύλιξα το βαμβάκι γύρω από την αντίσταση, δεν έφτανε φυσικά στο κάτω σκαλοπάτι που βρίσκονται τα λούκια εισαγωγής του υγρού.
Οπότε το ξαναάνοιξα το "κουκούλι" του βαμβακιού και τοποθέτησα μια μικρή λωρίδα KGD ώστε να μπαίνει μέσα σε κάθε λούκι η μια του πλευρά και η άλλη να βρίσκεται μέσα στο "κουκούλι" που τυλίγει την αντίσταση.



Αυτό το άνοιξε κλείσε όμως μου χάλασε το αισθητικό μέρος του στησίματος, γι αυτό συγχωρήστε με για το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα :-[ ...







Αφού το έφτιαξα, περίμενα αρκετά ώστε να "πριστούν" τα βαμβάκια και να μπουν ανάμεσα στις σπείρες του Coil.

Το σετάπ ατμίζει με εξαιρετική γεύση, μέτρια ντουμάνια... Αυτό που προσωπικά δεν μου άρεσε είναι η πολύ αεράτη τζούρα... Πράγμα που είναι και λογικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2015, 11:34 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 26, 2015, 22:13 »
Τι να κάνω , τι να κάνω, κάνω νέο στήσιμο στον Φαινο. Βασικά για τριγωνικό το πήγαινα, αλλά δεν.
Χρησιμοποιήθηκε 2,5mm και 1.5mm τρυπανάκια, 30άρι κάνθαλ, 6 σπείρες, κοντά στα 1,65Ω.


Μερικές φώτο με όλη την κατάσταση. Και το βασικό, όσο πιο πρόχειρα το κάνεις, τόσο καλύτερο αποτέλεσμα. :yes:













Τελικό αποτέλελσμα, αν και νωρίς ακόμα, λίγο πιο έντονο το χτύπημα σίγουρα και χωρίς σκασίματα, προς το παρών.
Πάντως με λίγο τσιπουράκι όλα μια χαρα φαίνονται. :D

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2015, 22:23 από benny »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 26, 2015, 23:56 »
Μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες (είμαι και λίγο κουλός) κατάφερα να κάνω την οβάλ αντίσταση (demkoni style).
Το πρόβλημα μου ήταν ότι όταν χρησιμοποιούσα μεταλλικά τρυπανάκια μου γλιστρούσαν και στράβωνε όλη η αντίσταση.

Τελικά κατάφερα να την κάνω με πλαστικό μπατονέτας και ένα καρφάκι 1mm. 6 σπείρες με σύρμα 0,32mm βγήκε αντίσταση 1,4Ω. Βαμβάκι απλωμένο σε όλο το ντεκ και αποτέλεσμα απλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 27, 2015, 00:00 »
Να το έχετε στα υπόψιν, ότι στο οβάλ στήσιμο το χτήπημα είναι πιο έντονο.(νομίζω)


Και την επόμενη φορά ένα στήσιμο που είδα στο fb, από ένα παλικάρη..... Η φωλιά του κούκου....

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 30, 2015, 00:14 »

Μετά από αρκετές προσπάθειες για νέο στήσιμο " η φωλιά του κούκου", τζίφος. Πάμε για άλλα λοιπόν.

Νέο στησιματάκι με 3 τρυπανάκια από 1,5mm σε ευθεία. Σύρμα 0,28, 6 στροφές, 1,85Ω περίπου.
Στημένο στη βάση του zest. Δοκιμή με λίγο cl 6mg που είχα. Πιο έντονο ακόμα το χτύπημα και λίγο πιο ζεστός ατμός.





Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 04, 2015, 11:18 »
Δοκιμάστε τον παρακάτω τρόπο τοποθέτησης βαμβακιού στα Φαινόμενά σας και ξεχάστε πλέον οποιαδήποτε διαρροή... Με την καμπάνα πλέον ελέγχουμε ώστε να προκληθεί μια ελαφρά υπερτροφοδοσία ώστε η γεύση να πηγαίνει εκεί που πρέπει, δηλαδή στον ουρανό!!


Μόνο με εντελώς άνοιγμα της καμπάνας προσωπικά έχω πετύχει διαρροές...
Δουλεύει σε όλες τις βάσεις Phenomenon που έχω και πλέον είναι το μόνιμο σετάπ σχετικά με το βαμβάκι... Σύρμα ότι θέλετε και όπως θέλετε...



Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 20, 2015, 22:13 »

Infinite Coil 6 wraps, 0.5 ohm, dual coil.



Oval Coil. 4wraps 1.3 ohm


0.30mm wick.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy