vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

431 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, Ηρακλης, camber, dimitrisd, manoslykos, Tem, pngtszs1976, bloodlessz

Twitter

Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 17, 2015, 03:45 »
Αφού δεν με έπαιρνε (πάλι)  ο Μορφέας, λέω δεν κάνω ένα στησιματακι στον Phenomenon να περάσει η ώρα επικοδομητικα;
Καιρό τώρα τριγυρναγε η σκέψη για κάθετο coil και αν λόγω καμπάνας θα είχα θέμα. Η ώρα προχωρημένη, μπήκα στη ζωνη του λυκόφωτος και το δοκίμασα.
Ε ναι κυρίες και κύριοι δουλεύει!
Και όχι μόνο δουλεύει αλλά δίνει και κάτι πολύ σημαντικό.
Throat Hit, ελληνιστί "χτυπημα"!
Κλασσικό microcoil με 32αρι Kanthal, 7 σπείρες σε 2mm τρυπανακι. Σύμμαχος στην εύκολη τοποθέτηση οι  πραγματικά άψογες βίδες του deck.
Προσοχή στο βαμβάκι μιας και με την αφαίρεση του τανκ/καμπανας βγαίνει και αυτό.
Μερικές φωτογραφίες για να δείτε :



Εδώ πριν έρθει στα ίσια του με τα κεραμικα tweezers :



Και εδώ με το βαμβάκι :



Το συστήνω ανεπιφύλακτα και ας είναι λίγο μπελαλιδικο. :D



Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 17, 2015, 10:38 »
Ιππότη δουλεύει καλά αυτό το στήσιμο;
Το βαμβάκι μου φαίνεται πολύ! δεν είναι; δεν κόβεται πολύ ο αέρας;

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 17, 2015, 10:45 »
Το βαμβακι  φαινεται αλλα στην ουσια δεν ειναι πολυ.
Δεν κοβει απο τον αερα μιας και αυτος ερχεται καθετα και περνα μεσα απο το coil απο τις τρυπες αερα στο deck.
Aυτο που μας ενδιαφερει ειναι:


1) Το βαμβακι να αγκαλιαζει ολο το coil περιμετρικα και να μη βουλωνει τη τρυπα του coil μιας και ετσι θα εχουμε θεμα με τον αερα που δεν θα βρισκει διοδο.


2) Το βαμβακι να ακουμπαει στο deck πλαγια ετσι ωστε να τροφοδοτειται με υγρο.


Επαναλαμβανω χρειαζεται πολυ προσοχη κατα τη τοποθετηση και την αφαιρεση της καμπανας γιατι το βαμβακι ειναι ουσιαστικα ελευθερο οποτε μετακινειται για πλακα.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το ποσο τραχυ γινεται το χτυπημα.
Μου ηρθε ο ουρανος σφοντιλι που λενε  :))

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 17, 2015, 10:52 »
Kαλημέρα. Μετά από 5ml με το νέο στήσιμο (2mm + 1,mm τρυπανάκι) έχω δεί ότι:  έχω καλύτερη γεύση και χτύπημα αλλά μου φαίνετε ποιό μπουκομένη η τζούρα μου και ο ατμός έρχετε ποιό ζεστός. Μαλον χρειάζετε να αραιόσω λίγο το βαμβάκι στις άκρες για να φύγει το μπούκομα. Το σκάσιμο μετά από 1ml έφυγε. Κατα τα άλλα είναι υπέροχο στήσιμο και αυτό θα κρατήσω. Και πάλι μπράβο demkoni.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 17, 2015, 10:59 »
Συγγνώμη αν δεν είμαι στο σωστό νήμα για να θέσω ενα ερώτημα. Ανάμεσα σε phenomenon lite και στον κανονικό, zest λέγεται αν δεν κανω λάθος, ποια η διαφορά? Και ποιον θα ηταν καλυτερο να επιλέξουμε? Η χρηματική διαφορα ειναι μικρή γι αυτο ρωτάω.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 17, 2015, 11:22 »
Pempis... Δες εδώ...


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24401.0.html


Πάλι εμείς θα σου απαντήσουμε μάλλον :))   , αλλά για να μην μπερδεύει το παρόν νήμα κάνε εκεί την ερώτηση...

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 17, 2015, 11:54 »
Ευχαριστω!


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 17, 2015, 12:33 »
demkoni το πετυχα το καινουριο κοιλ που θες να κανεις???

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 17, 2015, 12:48 »
Πάνω Κάτω... Ναι :yes:


Αλλά είναι πολύ απλό όπως μου το περιέγραψες :)) ...


Ας το κάνουμε λίγο πιο... "διαφορετικό" 8)


Για την ώρα έχω...


Στη βάση Lite Full Air το Οβάλ Coil του πρώτου Ποστ του νήματος, το οποίο με τον τρόπο που δουλεύει ΔΕΝ ΤΟ ΧΑΛΑΩ... Είναι απόλαυση!!!!


Στη βάση Zest ένα απλό coil με 0,25 σύρμα 6 σπείρες 1,4 Ω, στον οποίο ατμίζω κλωνοκάστρο... Άλλη απόλαυση!!!! :love_hearts:
Σήμερα θα κάνω 3η αλλαγή βαμβακιού. Παραπάνω δεν θα το αφήσω...
Στη συνέχεια θα δοκιμάσω στον Zest διπλό vertical, ένα σε κάθε τρυπούλα αέρα του deck...






Πάντως μου άρεσε το σετάπ του Ιππότη!! :thumpup:

 
Άρα (σύμφωνα με τις παρατηρήσεις του Ιππότη) όσο πιο ελεύθερα περνάει ο αέρας προς την καμινάδα, τόσο πιο πολύ το χτύπημα.

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 17, 2015, 15:09 »
Ωραίος, εξαιρετικές πληροφορίες.(τη φωτό με το πλαστικό τανκάκι να λιώνει από τις 3 αντιστάσεις δεν την έβαλες)  :laugh1:


Αλήθεια, πόσα Ω βγήκε με 3(!!!) αντιστάσεις?

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 17, 2015, 15:20 »
1 Ωμ του βγήκε

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 17, 2015, 16:17 »
Θέλω να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη για το οπτικό αποτέλεσμα...


Αλλά αυτό το σετάπ από λάθος σε λάθος πήγαινε... :angry_orange:


Θέλησα να χρησιμοποιήσω N-R-N σύρμα στα 1,7 Ω, αλλά δεν ξέρω γιατί 4 φορές μου κόπηκε το σύρμα από εκεί που ήταν πονταρισμένο...


Μου την έδωσε στα νεύρα λοιπόν και απλά ήθελα να το τελειώνω... >:(


Θα το ξαναδοκιμάσω όμως, με MC και σύρμα με αντίσταση μόνο, γιατί το ατμιστικό αποτέλεσμα μου άρεσε...


Ολική αντίσταση 0,9 Ω... Γεύση λίγο κατώτερη από τα άλλα σετάπ που έχω δοκιμάσει, αλλά από χτύπημα... :fight_shot_thickgun:
Δύο Οβάλ Coils. Για να το πετύχω όπως πρέπει όμως πρέπει να αγοράσω ακόμη ένα τρυπανάκι 1 mm.






Το αριστερό coil, δεν ήθελε να γίνει, δεν ήθελε :angry_red:
Στο τέλος το παράτησα όπως ήταν...







Τα μάτια της κουκουβάγιας... :laugh1:




Εννοείται ότι έκανα διορθωτικές κινήσεις με το βαμβάκι, μιας και στη φωτό είδα ότι σε κάποια σημεία δε ακουμπούσε στο coil...


Edit:

Αυτό που κυρίως με έχει χαλάσει στο συγκεκριμένο σετάπ είναι ότι κατά τη διάρκεια της τζούρας, έχω νοιώσει κάποιες φορές να καίγεται η γλώσσα μου από τα εκτινασσόμενα σταγονίδια...


ξαναEdit:


Μετά από λίγη ώρα πλέον έχει στρώσει σε γεύση, αλλά ο ατμός είναι πολύ ζεστός για τα δεδομένα μου και είμαι στα 10 W.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2015, 16:33 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 17, 2015, 16:24 »
Σταματημό απ'ότι βλέπω δεν θα έχουν τα στησήματα.  :yes:


Θα μας τρελάνετε όλους. 8)


Μήπως να πάρω και τρίτο? :D

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 17, 2015, 16:28 »
Στεναχωρήθηκα που δεν μου βγήκε οπτικά πάντως καθόλου καλό το αποτέλεσμα :thumpdown: :'( , γιατί είμαι τελειομανής...


Το ανέβασα πιο πολύ σαν ιδέα για όποιον το προσπαθήσει. :bye:

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 17, 2015, 16:43 »
Εγώ αυτά τα σκασίματα και το υγρό στη γλώσσα γιατί τα έχω σχεδόν πάντα στα υγρά που έχουν RY4D & Acetyl?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem