vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

134 επισκέπτες, 8 χρήστες
johnath, lounik, camber, Milarepa, Doubt, Parolos, andreashadji, bloodlessz

Twitter

Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #45 στις: Ιουλίου 23, 2015, 21:21 »
Παραδοσιακό σετάπ στη βάση Zest...

Έτοιμη NRN αντίσταση στα 1,5 Ω

Απίστευτη γεύση, με πολύ λίγο απορροφητικό υλικό...









Παίζει απίστευτα πάνω σε μηχανικό!!! Εδώ φαίνεται η αξία του Lord!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #46 στις: Αυγούστου 02, 2015, 20:58 »
Παίδες... Το σετάπ με το φυτίλι το έχω και παίζει ακόμη... Έχει κάνει περίπου 20 ml...

Από τα πιο καλά σε γεύση σετάπ που έχω κάνει... :yes:

Το κοκορετσάκι πιο πάνω αποδικνύεται φοβερό!!!

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #47 στις: Αυγούστου 04, 2015, 11:54 »
Σε τι αξονακι την εφτιαξες?και με τι φυτιλι?διαρροες ειχες καθολου?ρητορικο ερωτημα αλλα υπαρχει φυτιλι που να πλησιαζει σε γευση το βαμβακι?
Τα ρωταω ολα αυτα γιατι μου εχει ξεμεινει αρκετο και τωρα σκεφτηκα να το αξιοποιησω!ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #48 στις: Αυγούστου 04, 2015, 16:32 »
Με το φιτίλι δεν χρησιμοποιείς αξονάκι... ;)


Τυλίγεις το σύρμα σου πάνω στο φιτίλι. :)
Μιλάμε πάντα για σύρματα κάτω από 0,2...


Βέβαια αυτό θέλει εξάσκηση ώστε να μην "πνίξεις" με το σύρμα το φιτίλι.


Στο σημείο που θα στήσω την αντίσταση περνάω στο κέντρο του φιτιλιού μια καρφίτσα (ως βοήθημα)... Μετά θέλει προσοχή ώστε να σφίξεις τόσο το σύρμα, ώστε όταν θα βγει η καρφίτσα από το κέντρο του φιτιλιού, να μείνει το σύρμα να αγγίζει απαλά σε όλο το μήκος του το φιτίλι.
Δυστυχώς οι νεότεροι δεν ξέρουν να στήνουν με φιτίλι. :'(
Και θυμάμαι παλαιότερους που είχαν την εμπειρία να στήσουν σύρμα πάνω σε φιτίλι χωρίς καρφίτσα.


Προσωπική άποψη, με το φιτίλι παίρνω καλύτερη γεύση. (Μιλάω πάντα για τα φιτίλια που τυχαίνει να έχω).


Το "πρόβλημα" με το στήσιμο με φιτίλι στον Phenomenon είναι ότι λόγω του ότι το απορροφητικό υλικό είναι πολύ λίγο, θα πρέπει να εξασφαλιστεί πολύ καλή τροφοδοσία ώστε να μην αρπάξεις καψούλι. Το καψούλι από φιτίλι, σε κάνει άντρα!!! :))


Προσπαθώ να τοποθετώ μια μικρή ποσότητα φιτιλιού στα αυλάκια.


Άλλη λεπτομέρεια... Καίω καλά το φιτίλι (και για λόγους υγιεινής) άλλα το καίω με τέτοιο τρόπο ώστε να του δώσω από την αρχή την "κούρμπα" που πρέπει ώστε να κάθεται από μόνο του στα αυλάκια.


Διαρροές εδώ και 20 ml που έχω τον Zest έτσι δεν μου έκανε ούτε μια.


Πάντως μου φαίνεται αδιανόητο σε χομπίστες ατμιστές όπως είμαστε εμείς με τους επισκευάσιμους, να μην έχουμε κάνει δοκιμή με φιτίλι.


Στα σίγουρα όμως ξεχάστε την ευκολία και την ασφάλεια στην επιτυχία του σετάπ που δίνει το βαμβάκι. Όμως το αποτέλεσμα αποζημιώνει... 8)

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #49 στις: Αυγούστου 04, 2015, 17:01 »
Kατ'αρχας σε ευχαριστω πολυ και για την απαντηση σου και για το οτι μοιραζεσαι την γνωση και την εμπειρια σου εδω!
Συμφωνω απολυτως μαζι σου οτι ειναι κριμα να μην υπαρχει η εμπειρια σε νεοεισερχομενους ειδικα στον χωρο των επισκευασιμων στο στριψιμο με φυτιλι αλλα προσωπικα οσες φορες προσπαθησα ηταν σκετη αποτυχια!Και με οδοντογλυφιδα και με βελονα κατεληγα καπως... :angry_orange: :angry_orange: !
Η μονη ελπιδα ειναι να στριψω αντισταση και να περασε το φυτιλι απο μεσα μετα!
Σκεφτομαι να φτιαξω 2,4 mm αντισταση με 0,23 συρμα και να περασω απο μεσα 2-αρι φυτιλι διπλο!
Το ειχα δοκιμασει και σε dripper αλλα πηρα το καμενο της ζωης μου σε καποια φαση και οπως πολυ σωστα λες το καμενο απο φυτιλι οχι μονο σε κανει αντρα αλλα μετα λες αφου το εζησα αυτο δεν παω και για εκπαιδευση πεζοναυτη?!Παιχνιδακι θα ειναι!Χαχαχα!
Θα το δοκιμασω και θα πω εντυπωσεις και ελπιζω το αποτελεσμα να ειναι τοσο καλο οσο λες!

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #50 στις: Αυγούστου 04, 2015, 19:06 »

Πάντως μου φαίνεται αδιανόητο σε χομπίστες ατμιστές όπως είμαστε εμείς με τους επισκευάσιμους, να μην έχουμε κάνει δοκιμή με φιτίλι.


Στα σίγουρα όμως ξεχάστε την ευκολία και την ασφάλεια στην επιτυχία του σετάπ που δίνει το βαμβάκι. Όμως το αποτέλεσμα αποζημιώνει... 8)


Δεν αποζημιωνει παντα.... ;)   (γι' αυτο προτιμουσαμε το mesh)
Εγω παντως το εκανα το "αγροτικο" μου στα φιτιλια απο ce4 μεχρι επισκευασιμους. Ευχαριστω δεν θα ξαναπαρω... :)) :)) .
Σκεφτομαι να κανω κληρωση σε κατι μετρα ολων των διαμετρηματων που εχουν περισσεψει. Ο χαμενος τα παιρνει ολα!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #51 στις: Αυγούστου 04, 2015, 20:03 »
Εδώ ήταν που έκανα το πρώτο μου σετάπ με βαμβάκι, και άργησα κι όλας (26-2-2014)...


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14394.msg717645.html#msg717645


Για δυο χρόνια πριν ήμουν με φυτίλι και Mesh...


Να σου πω την αλήθεια, αυτά τα δυο πρώτα χρόνια τα συγκρίνω με το βυνίλιο, κι ας είχα και τα σκρατσάκια στον δίσκο, ενώ το βαμβάκι είναι (για εμένα) ένας συμβιβασμός όπως το CD, ή αργότερα το MP3... :))


Τέσπα, πάει αλλού η κουβέντα... Αυτά που λέω είναι μόνο προσωπικές απόψεις... :)

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #52 στις: Αυγούστου 04, 2015, 20:37 »
Ετσι ειναι!!! Ρωτα εναν ατμιστη που στηνει τον τελευταιο χρονο τι ειναι "hot spot". Δεν ξερει γιατι απλουστατα δεν εχει δει ... (και δεν εχει γευτει...ευτυχως).  :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #53 στις: Αυγούστου 04, 2015, 22:03 »
Robbinsrules δες κι εδώ μια προσπάθεια που είχα κάνει πριν 2 και χρόνια, έχει αρκετά λάθη... Απλά σαν εμπειρία το ανεβάζω...

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14394.msg588617.html#msg588617

Αν βρεις το σωστό τρυπανάκι, μπορείς να το πετύχεις εν μέρη αυτό, δηλαδή να ετοιμάσεις πρώτα το coil και μετά να περάσεις το βαμβάκι, αλλά...

Πρώτον : πρέπει να έχεις το κατάλληλο τρυπανάκι...
Δεύτερον : να σου "κάτσει" το φυτίλι... Είναι παρατηρημένο ότι σε ένα μέτρο φυτιλιού, δεν διογκώνεται- έχει την ίδια διάμετρο- την ίδια απορροφητικότητα σε όλο το μήκος του... Οπότε μόνο η εμπειρία της χρήσης του φυτιλιού μπορεί να σε βοηθήσεις να αποφύγεις το καψούλι!!! :laugh1:
Τρίτο : μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις έτοιμη αντίσταση με NRN την οποία θα στήσεις όπως και με το βαμβάκι, αλλά θα σε βοηθήσει ώστε τα ποδαράκια που καταλήγουν στα βιδάκια να μην υπάρχει περίπτωση να μείνουν χωρίς να τα αγγίζει απορροφητικό υλικό, γιατί τότε θα πάρεις Hot Spot.
Τέταρτο : όταν το στήσεις, βρέξε το φυτίλι με υγρό και άφησέ το στην άκρη 3-4 ώρες... Το καλής ποιότητας φυτίλι διογκώνεται, οπότε θα ακουμπήσει σε κάποια σημεία που στην αρχή μπορεί να μην ακουμπάει το σύρμα ( και να μην τα βλέπεις ακόμη αυτό συμβαίνει) και έτσι θα αποφύγεις κάποιο Hot Spot το οποίο θα σου χαλάσει τη γεύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 04, 2015, 22:14 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #54 στις: Αυγούστου 06, 2015, 10:52 »
Το κοκορετσάκι μετά από περίπου 25 ml...



Δείτε κι εσείς το λάθος που έκανα και τύλιξα σύρμα χωρίς αντίσταση στις δυο σπείρες από αριστερά... :idiot1:

Αχ καημένα ματάκια μου αρχίσατε και με αφήνετε! 8)
Κι αναρωτιόμουν γιατί μου βγήκε τόσες σπείρες!!!!! :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 07, 2015, 23:22 »
Γεια σας θα ηθελα να επιβεβαιώσω και εγω τον μαστορα Demkoni για το στησιμο με φυτιλι. Μονο 2 αρι φυτιλι 20 αρι συρμα ακομη και με 3 στροφες πανω απο τις τρυπες εισαγωγης αερα μου δινει την εντυπωση οτι το ατμισμα ειναι πιο ομαλο να το πω δεν ξερω παντως διαφορετικη αισθηση. Η γευση επισης πολυ καλη δεν ξερω καποιες φορες αναρωτιεμαι μηπως θα πρεπει να ασχοληθω με φυτιλι γιατι μιας και ειμαι νεος ατμιστης περι τους 7 μηνες της μοδας ηταν το βαμβακι και μονο με αυτο επαιζα τοσο καιρο. Αξιζει η προσπαθεια παιδια. Οι παλιοι και πιο εμπειροι με το φυτιλι ας δωσουν καμια συμβουλη για φυτιλια κτλ.

Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #56 στις: Αυγούστου 09, 2015, 13:46 »
Γεια σας παιδια επανέρχομαι με 2αρι φυτιλι μονο Ni200 0.25 mm περι τα 0.09 Ohm,ρυθμιση στο sx mini 205 βαθμους, ουτε σκασιματα, ουτε υγρο στο στομα και η γευση που παιρνω τουλαχιστον εγω ειναι η καθαροτερη απο ολα τα setup που του εχω κανει με kanthal και βαμβακι. Αξιζει να το δοκιμασετε. Σημειωση οτι με το Ni200 επειδη ειναι ευκαμπτο παιρνετε το φυτιλακι σας οπως ειναι το τυλιγετε πανευκολα γυρω απο το φυτιλι σας και σε 1 λεπτο εχετε τελειωσει.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #57 στις: Αυγούστου 21, 2015, 10:49 »
Δυο στησίματα που έκανα τώρα τελευταία...

0,22 κάνθαλ 3 σπείρες...

Ίσως το καλύτερο σετάπ σε γεύση μαζί με τα στησίματα με ribbon...

Εξαιρετικά βελούδινος ατμός και πάααααρα πολύ γεύση... Η αίσθηση είναι σαν να τρως τούρτα και μπουκώνεις από τη γλύκα...






















Πρώτη προσπάθεια για διπλό παράλληλο coil με 0,15 σύρμα...
2 mm τρυπανάκι...

Πολύ καλή γεύση. Πολύ ενδιαφέρον χτύπημα!!! Παίζει πολύ όμορφα σε μηχανικό...
Παρακαλώ παραβλέψτε το αισθητικό του θέματος... Έγινε βράδυ, και μου βγήκαν τα μάτια... Το σύρμα είναι πολύ ψιλό... Αξίζει όμως τον κόπο για να το προσπαθήσω ξανά...





















Στο δεύτερο σετάπ έγινε χρήση πολύ μικρής ποσότητας βαμβακιού...
Προσπαθήστε να βάζετε μικρό όγκο βαμβακιού μέσα στο coil... Πολλοί παραπονιέστε ότι δεν έχετε τη γεύση που θα θέλατε στο Φαινό... Τεράστιο ρόλο παίζει η ποσότητα του βαμβακιού που περνάει μέσα από το coil... Αν βάλετε πολύ, τότε στο κέντρο του coil το βαμβάκι πνίγεται, στραγγαλίζεται, οπότε ενώ στα άκρα του coil μπορεί να έχουμε την απαραίτητη τάση προς υπερτροφοδοσία, στο κέντρο του coil έχουμε υποτροφοδοσία με αποτέλεσμα να χαλάει η γεύση!!!

Απαραίτητα σε όλα τα σετάπ βάζουμε το βαμβάκι με τέτοιο τρόπο ώστε να ακουμπάει στα ποδαράκια της αντίστασης!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2015, 10:59 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #58 στις: Αυγούστου 25, 2015, 12:05 »
Το παρακάτω είναι ένα σετάπ που το δουλεύω 2-3 μέρες...


Είναι ίσως ένα από τα 3 καλύτερα στησίματα που έχω κάνει σε θέμα γεύση και όχι μόνο...


Εξαιρετική λειτουργία, πολιτισμένη, με πλούσιο βελούδινο ατμό , και εξαιρετική γεύση!!!!


0,22 σύρμα, 4 σπείρες, με 1,5 διάμετρο coil... Βγήκε 1,2 Ω...





Στην παρακάτω φωτό φαίνεται ότι το coil είναι κεντραρισμένο πάνω από τις τρυπούλες του αέρα, ώστε να το χτυπάει με ομοιογένεια ο αέρας... (Δεν κεντράρουμε στο κέντρο των βιδών) ;)





Από την αρχή το πρόβλημα που είχα να αντιμετωπίσω, ήταν η μικρή ποσότητα βαμβακιού η οποία δεν θα έφτανε να καλύψει και τα ποδαράκια της αντίστασης, αλλά και να πάει στην περίμετρο του κύκλου κάτω από τις βίδες, ώστε να αποτρέψω την οποιαδήποτε διαρροή, και να μπορώ να παίζω με την καμπάνα, ώστε να δημιουργώ την τάση προς υπερτροφοδοσία, ώστε να μου δώσει πλούσια γεύση...


Στην παρακάτω φωτό φαίνεται πιστεύω η πολύ μικρή ποσότητα βαμβακιού που χρησιμοποίησα μέσα στο coil... Φαίνεται από το βαμβάκι που βγαίνει από τα δυο άκρα του coil...


Έκοψα τα βαμβάκια ως εξής...



Αφού τα έβρεξα, τοποθέτησα λοιπόν ως εξής...


Από την μια πλευρά...



Από την άλλη πλευρά...







Δουλεύει φανταστικά σε μηχανικό...





Γνώμη μου...


Μην το χαλάτε αυτό το σετάπ με παλμικά ρεύματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2015, 12:32 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 25, 2015, 13:28 »
Με μπρίζωσες με τα στησίματά σου  :thumpup:
Ιδιαιτέρως μου προξένησε αίσθηση ότι πήρες πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα με φυτίλι, κάτι που πραγματικά δεν το περίμενα. Έχω να ακουμπήσω φυτίλι πάνω από χρόνο, μια δοκιμή όμως θα την κάνω.
Όποιος θέλει να δοκιμάσει να περάσει φυτίλι, εκτός από τη χρήση βελόνας μπορεί να δοκιμάσει και με κομμένο καλαμάκι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824395 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507410 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8944 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154782 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568802 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243891 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294199 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem