vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Thanks και στους δύο...

e-spy, αυτά τα διαγράμματα πάντα κι εμένα μου φαίνονταν κινέζικα...   :tongue_smilie:
Μόνο αυτά των Hp/RPM, Nm/RPM, ΑΝΣ/ΚΝΣ και αβάνς γνωρίζω να σου λέω με κλειστά μάτια... ;D

Με λίγα λόγια, η VTC5A αντέχει λίγο περισσότερα αμπέρ στην ίδια θερμοκρασία με την VTC5 ή απλά, στα ίδια αμπέρ η VTC5A είναι πιο "δροσερή" κ.ο.κ...
Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Υποθέτω πως ναι, αλλά καλύτερα να περιμένουμε τον Shadockan ή τον Camber.
Ή θα το επιβεβαιώσουν ή θα με πλακώσουν στις ροχάλες...  :fight_fryingpan:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Nομιζω οτι και ο Μaster Shado το ειχε επιβεβαιωσει οτι ειναι καλυτερη η VTC5A!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
H VTC5A είναι μια παραλλαγή της VTC5, όχι μια νέα μπαταρία.

Έχει μικρότερη εσωτερική αντίσταση από τη VTC5 και ως εκ τούτου θερμαίνεται λιγότερο και δίνει μεγαλύτερη τάση υπό φορτίο. Υπάρχει όμως και το αντίστοιχο τίμημα: έχει χαμηλότερη χωρητικότητα από τη VTC5.

Μέχρι τα 3.4V δίνει καλύτερη ή ίση αυτονομία με τη VTC5 από εκεί και πέρα όμως το αδελφάκι της παίρνει κεφάλι. Αν το mod που χρησιμοποιείτε φτάνει τη μπαταρία μέχρι τα 3V, θα δείτε μεγαλύτερους χρόνους ατμίσματος με τη VTC5 και όχι με τη VTC5A.

Επειδή η VTC5A θερμαίνεται λιγότερο, έχει μεγαλύτερη συνεχόμενη αποφόρτιση από τη VTC5.
Κάτι 35Α που γράφουν σε κάποια site δεν ισχύουν. Στο datasheet της Sony υπάρχει διάγραμμα αποφόρτισης στα 35Α αλλά με διακοπή όταν η θερμοκρασία φτάνει τους 80οC. Αν αφήναμε τη μπαταρία να κάνει πλήρη αποφόρτιση τότε η θερμοκρασία θα ξεπερνούσε τους 100οC και η μπαταρία θα καταστρεφόταν.
Τα 35Α δείχνουν την ικανότητα μέγιστης συνεχούς αποφόρτισης που έχει η μπαταρία αλλά όχι την ονομαστική συνεχόμενη αποφόρτιση.

Για όσους ατμίζουν με μηχανικό mod ή με ηλεκτρονικό σε ψηλά watt (>50) η VTC5A είναι καλύτερη επιλογή. Οι υπόλοιποι θα έχουν καλύτερη αυτονομία με τη VTC5


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2016, 04:20 από camber »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Nομιζω οτι και ο Μaster Shado το ειχε επιβεβαιωσει οτι ειναι καλυτερη η VTC5A!

Και οχι μια φορα......  Απο τον Οκτώβριο του '15

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg891056.html#msg891056

;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας

(Αν και έψαξα το νήμα, δεν βρήκα καμιά αναφορά για αυτήν)
Παίδες αυτή την μπαταρία την φέρνει η nobacco τώρα τελευταία, γνωρίζουμε τίποτα; αξίζει τον κόπο;
(έχει και καλή τιμή)

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Μάλιστα, τουλάχιστον αξίζει τον κόπο και ας μήν είναι αυτό που λέει! (Ή μήπως δεν αξίζει; )
Thanx!!!

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Γιατι δεν παιρνεις μια απο το νημα προτεινομενες; Αν κοιταξεις μερικα ποστ πιο πισω θα βρεις και καλες τιμες και μαγαζια εμπιστοσυνης για να αγορασεις.

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Έχω πάρει, το θέμα είναι ότι κάποιος ήθελε μπαταρίες ζευγάρι και άμεσα, και λέγαμε μπας και πάρει αυτές τις 2 για 16€ παρά να βάλει παραγγελία με μεταφορικά και αντικαταβολή και πάει στα 30€

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Με 17€ (το ζευγάρι) παίρνεις καλύτερες.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Προταση...............


https://www.atmistique.gr/bellus-rta-clone.html


https://www.atmistique.gr/battery-efest-imr-18650-35a.html


Τσεκαρισμενες απο το καταστημα.........

Αποσυνδεδεμένος Ion92

Έχω δυο τετοιεσ μπαταρίες τις οποίες χρησιμοποιούσα στον ατερμων και σφηγγοντασ λίγο παραπάνω το ρουλεμάν είχα αυτο το αποτέλεσμα που φαίνεται στισ εικόνες, ο θετικοσ τησ μπαταρίας έχει μπει λίγο μεσα, θα έχω κάποιο προβλημα; Αν με ένα εργαλείο τον επαναφερω θα είμαι οκ;σε ποιο σημείο πρέπει να φτάσει ο θετικοσ για να πεισ ότι τισ πετάς;

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Η ασφαλεια πανω απο ολα. Η γνωμη μου ειναι να μην τις χρησιμοποιησεις ξανα. Μερικοι λενε οτι δεν ειχαν προβλημα να τις χρησιμοποιουν για πολυ καιρο αλλα παντα υπαρχει ο κινδυνος βραχυκλωματος. Μερικα λινκς...

https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/dented-18650-is-it-safe.524923/

http://budgetlightforum.com/node/27797

https://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/2sre43/how_can_i_easily_undent_the_positive_end_of_my/

Αποσυνδεδεμένος SilverA

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Έχω δυο τετοιεσ μπαταρίες τις οποίες χρησιμοποιούσα στον ατερμων και σφηγγοντασ λίγο παραπάνω το ρουλεμάν είχα αυτο το αποτέλεσμα που φαίνεται στισ εικόνες, ο θετικοσ τησ μπαταρίας έχει μπει λίγο μεσα, θα έχω κάποιο προβλημα; Αν με ένα εργαλείο τον επαναφερω θα είμαι οκ;σε ποιο σημείο πρέπει να φτάσει ο θετικοσ για να πεισ ότι τισ πετάς;

Μην δοκιμάσεις να φέρεις πόλο μπαταρίας ειδικά με χρήση οποιουδήποτε μεταλλικού εργαλείου. Επικίνδυνο!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 40 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 90 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix