vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

158 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, white varadero, mfk, tony1976

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Ε προσωπικά πιστεύω ότι πρώτα μας ενδιαφέρει η ασφάλεια όσο γίνεται και μετά τα Amps και τα mAh... :)
Η γνώμη μου...
Thank you Colton για τις πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Είναι ασφαλούς χημείας οι συγκεκριμένες;

Nαι είναι ασφαλούς χημείας γιατί είναι (INR) - INR - NMC - Lithium manganese nickel

LG INR18650MJ1 - 3500mah
Samsung INR18650-35E  3500mah

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Στραβομαρα!!!!!!! (για μενα το λεω..) Eχει δικιο ο φιλος makis66, ενας Θεος ξερει τι "ειδα" στις αλλες δυο μπαταριες.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Χα, Χα, Χα, no problem φίλε μου, λάθη είμαστε ανθρώπους κάνουμε. :))

Ειδικά για τις LG INR18650MJ1, έχω να πω τα καλύτερα, επειδή τις έχω και αν δεν τις δουλεύεις πάνω από 20 Watt κρατάνε πολύ περισσότερο από τις άλλες λόγω μεγάλης χωρητικότητας (3500 mah). :yes:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Μπερδευτηκατε παλικαρια.....

Καμια απο τις τρεις δεν ειναι ασφαλους χημειας.
Panasonic/Sanyo NCR 3500 GA = NCA
Samsung INR 3500 35E = NCA
LG INR 3500 MJ1 = NCA
Ολες ειναι Li(NiCoAl) = NCA

Oι ασφαλους χημειας ειναι οι NMC  και οι ΙΜR.
IMR = LiMn = Li Mn 
INR/IMR = NMC = Li(NiMnCo) = NMC


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Αγαπητέ μου Βασίλη εσύ φταίς αν μπερδευτήκαμε και εξηγώ παρακάτω τον λόγο. :tongue_smilie:
 
Από εσένα έχω μάθει όσα ξέρω για τις 18650 και σε ευχαριστώ.

Αλλά στην απάντησή σου 2725 στην σελίδα 110 γράφεις:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Oποιος θελει μπαταριες για ηλεκτρονικο μοντακι μεγαλης χωρητικοτητας , ας κοιταξει για τις :


Panasonic/Sanyo  NCR18650GA
Samsung SDI INR18650 32E
Samsung SDI INR18650 35E
LG Chem INR18650 MH1
LG Chem INR18650 MJ1


Ειναι ολες μπαταριες των 10 Amps και εχουν πολυ καλυτερη αποδοση δυναμης και διαρκειας .
Ειναι καλυτερες και σε θεματα ασφαλειας .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτό το πόστ σου διάβασα και αγόρασα τις LG MJ1.

Eπίσης γράφουν ότι είναι INR.

Tελικά τί ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Mαλιστα... Νομιζα οτι η Panasonic ηταν ασφαλους χημειας ως "υβριδικης νεας τεχνολογιας". Για τις αλλες ηξερα οτι ηταν NCA αλλα μετα την απαντηση του φιλου makis66 το ματι μου "εστιασε" στο "ΙΝR" και το μυαλο μου "εσβησε" οσα ειχα διαβασει μεχρι εκεινη την στιγμη... Τι να πω..

Να'στε καλα Shadockan και makis66!!!

(Αυτα παθαινει οποιος παιζει σκακι 3λεπτα στο διαδικτυο για ωρες..)



Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά η απλή ερώτηση μου έφερε τα πάνω κάτω...  lol lol

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Aααααααχχχχχχχχχ.................

Δεν διαβαζετε.....

Ολα ειναι ξεκαθαρα εδω.............:


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg887442.html#msg887442










Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αγαπητέ μου Βασίλη εσύ φταίς αν μπερδευτήκαμε και εξηγώ παρακάτω τον λόγο. :tongue_smilie:
 
Από εσένα έχω μάθει όσα ξέρω για τις 18650 και σε ευχαριστώ.

Αλλά στην απάντησή σου 2725 στην σελίδα 110 γράφεις:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Oποιος θελει μπαταριες για ηλεκτρονικο μοντακι μεγαλης χωρητικοτητας , ας κοιταξει για τις :


Panasonic/Sanyo  NCR18650GA
Samsung SDI INR18650 32E
Samsung SDI INR18650 35E
LG Chem INR18650 MH1
LG Chem INR18650 MJ1


Ειναι ολες μπαταριες των 10 Amps και εχουν πολυ καλυτερη αποδοση δυναμης και διαρκειας .
Ειναι καλυτερες και σε θεματα ασφαλειας .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτό το πόστ σου διάβασα και αγόρασα τις LG MJ1.

Eπίσης γράφουν ότι είναι INR.

Tελικά τί ισχύει;

Μακη μου χιλια συγνωμη , αλλα αν διαβασεις πιο πανω απο το δικο μου ποστ , θα δεις οτι μιλαμε για μπαταριες INR/NCR (NCA) .
Aρα εννοω οτι οι ΙΝR/NCR (NCA) , ειναι πιο ασφαλεις απο τις  ICR  (LCO).
Αν μπερδεψα και καποιον αλλο οπως το φιλο Μακη .................. , χιλια συγνωμη παιδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2016, 19:39 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Νο problem βρε Βασίλη. :thumpup:

Κατάλαβα τί εννοείς, γιατί όμως γράφουν επάνω τους INR;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Δεν διαβασες το πιο πανω link ....... εεεεεεεε.................;;;;;;;;;    ;D
Κακο παιδι.....νταντα..... :))

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Billy, είσαι "Αποσυντονιστης" όνομα και πράγμα τελικά!

Να το κοιτάξεις αυτό...  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Δεν διαβασες το πιο πανω link ....... εεεεεεεε.................;;;;;;;;;    ;D
Κακο παιδι.....νταντα..... :))


Mάλλον δεν κατάλαβες την ερώτησή μου.

Το διάβασα όλο το λινκ  με πολλή προσοχή μάλιστα και είναι κατατοπιστικότατο.

Απλά σε ρωτάω γιατί πάνω στις μπαταρίες MJ1 η LG γράφει μόνο INR και όχι INR/NCR. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Γιατι και η MJ1 ειναι INR
To NCR δηλωνει τα χημικα στοιχεια απο τα οποια αποτελείτε η κυψελλη της μπαταριας.
Την MJ1 μπορεις να την πεις NCA ή NCR ή απλα ..... INR...


Oι ομαδες ειναι τρεις :
IMR

INR

ICR

1)     Η πρωτη ειναι η κατηγορια των Li-Ion , Manganese   =  IMR ή LMO
Οι δυνατοτερες και ασφαλεστερες μπαταριες.
Το κακο ειναι οτι η ανωτερη που υπαρχει αυτη τη στιγμη στην αγορα (και μαλλον δεν θα δουμε μεγαλυτερη) , ειναι η Sanyo UR18650RX  των 20 Amps , αλλα δεν ξεπερνα τα 2100mAh (2050).
Aυτη ειναι η ανωτερη σε αποδοση μπαταρια της ομαδας των IMR.
Υπαρχουν και μπαταριες με 30Α αποδοση , αλλα οταν μιλαμε για την ανωτερη αποδοση , δεν μιλαμε μονο για δυναμη , αλλα για συνδιασμο δυναμης και διαρκειας.
Oι Panasonic CGR K και LG HB6 (η οποια ειναι η μοναδικη μπαταρια NMC που μπορει να αποδωσει καθαρα τα Amperes αυτα) , ειναι μπαταριες των 1600mAh με αποδοση 30 Α , αλλα θα ειναι δυνατοτερες μεχρι τα 3.8 - 3.9 Volts.
Απο 'κει και κατω , οι μεγαλυτερες μπαταριες αναλογης ή εστω σχεδον αναλογης αποδοσης εντασης ρευματος (Amps) , θα μπορουν να διατηρουν καλυτερα τη δυναμη τους , λογο των περισσοτέρων mAh.
Aρα θα δουμε καλυτερη αποδοση απο τα 3.8V μεχρι τα 3.3V.

2)     Η δευτερη ομαδα  χωριζεται σε δυο ειδη μπαταριων , oι οποιες αποκαλουνται ΥΒΡΙΔΙΚΕΣ.
Και στις δυο αυτες ομαδες  υπαρχει το Νικελιο και το Κοβαλτιο , αλλα η μια απο τις δυο  περιεχει και το στοιχειο που υπαρχει στις IMR και ετσι αποκτα τα υπερ των μπαταριων αυτων.  Το στοιχειο αυτο ειναι το Μαγγανιο που αλλαζει εντελως την ολη λειτουργια της μπαταριας προς το καλυτερο σε ασφαλεια και αποδοση δυναμης.

Οι μπαταριες αυτες ειναι οι  :

                                         INR-NMC

Υβριδικες μπαταριες με ικανοτητα για αποφορτισεις μεγαλης εντασης ρευματος (Amperes) :
Li-Ion , Nikel , Maganese , Cobalt  = NMC  = Υβριδικες IMR.
(Samsumg 20/25R-30Q , LG HD2-HE2/4-HG2 , Sony VTC4/5/5A , Panasonic/Sanyo CGR CH-UR NSX)
                                     
                                  INR-NCA ή NCR ή NCO

Υβριδικες  μπαταριες που σε αποφορτισεις χαμηλης ή μεσαιας εντασης , δινουν μεγαλη διαρκεια (mAh) :
Li-Ion , Nikel , Cobalt , Aluminium = NCA =  Υβριδικες NCA ή υβριδικες NCR.
(Samsung 29E-32E-35E , LG MH1-MJ1 , Panasonic/Sanyo NCR PD-PF-BE-B-BD-BF-BL-G-GA)

Η Samsung εχει μια μπαταρια , η οποια αποτελειτε απο Ιοντα Λιθιου , Κοβαλτιο και Οξυγονο.
Αυτη τη μπαταρια θα τη δουμε σαν NCO.
Aνηκει κι αυτη στην ομαδα των Υβριδικων μπαταριων μεγαλης διαρκειας και χαμηλων-μεσαιων αποφορτισεων.



3)   H τριτη ομαδα απλα αριθμει τις πιο επικινδυνες μπαταριες Li-Ion.

Οι μπαταριες αποτελουνται απο Li-Ion , Cobalt και Oξυγονο.
Με απλα λογια , δεν μας χρειαζονται....

Ειναι οι μπαταριες  ICR ή LCO





Ετσι λοιπον εχουμε τα αρχικα :

            Αρχικες μπαταριες.

IMR , που δηλωνουν Ιοντα Λιθιου , Μαγγανιο , κυλινδρος
ICR , που δηλωνουν Ιοντα Λιθιου , Κοβαλτιο , κυλινδρος

              Υβριδικες μπαταριες.

NMC , που δηλωνουν Nικελιο , Μαγγανιο , Κοβαλτιο   (ΙΝR/IMR)
NCR , που δηλωνουν Νικελιο , Κοβατλιο , κυλινδρος            (INR/NCR)
NCA , που δηλωνουν Νικελιο , Koβαλτιο , Αλουμινιο            (INR/NCA)
NCO , που δηλωνουν Νικελιο , Κοβαλτιο , Οξυγονο  (Samsung 29E)  (INR/NCO)

H Panasonic ονομαζει τις NCA με τα αρχικα NCR .
Ειναι μπαταριες Nikel,Cobalt,Aluminiun , αρα NCA.


Υ.Γ.

Και να που ολο ελεγα να το γραψω ....... και τελικα δεν το εγραψα.....
Ολες οι μπαταριες εχουν και Οξυγονο.
Σε αλλες ειναι δυνατοι οι δεσμοι του με τα υπολοιπα στοιχεια και σε αλλες οχι.
Αυτο ειναι και η αιτια της αυταναφλεξης καποιας μπαταριας.

Για παραδειγμα , οι ICR εχουν χαλαρους δεσμους και εδω ειναι η αιτια της κακης συμπεριφορας που εχουν.
Στις NCA τα πραγματα ειναι καλυτερα , αλλα και 'δω δεν ειναι σε κατασταση που μπορει καποιος να τις ονομασει ασφαλεις.
Στις NMC οι δεσμοι ειναι κατα πολυ πιο δυνατοι και σχεδουν φτανουν σε επιπεδα που καθιστουν την ασφαλεια της μπαταριας υποδειγματικη.
Στις IMR ειναι σχεδον αδυνατο να γινει κατι τετοιο.
Γραφω σχεδον , γιατι μπαταρια ειναι κι αυτη.....  
Ομως ειναι αποδεδειγμενο οτι ειναι σχεδον ακατόρθωτο να εχει τετοια συμπεριφορα μια IMR.

Aν ομως καποιος ψαχνει για την απολυτη μπαταρια ασφαλειας , δυστυχως θα τη βρει σε μπαταριες που σε 'μας δεν ειναι και οτι καλυτερο λογο μικρης ενεργειακης ποικνοτητας.
Αυτες ειναι οι LiFePO4 της  A123System .
Ειναι ομως μπαταριες των 3.3 V οι οποιες σε πληρη φορτιση  , φτανουν μεχρι τα 3.6 V.
Εδω οι δεσμοι του Οξυγονου , ειναι σχεδον αδυνατο να σπασουν.....  Το σχεδον το εγραψα για να μη φανώ απολυτος............... 
Μονο με σκοπο την καταστροφη της μπαταριας θα δουμε κατι τετοιο απο τις μπαταριες αυτες....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2016, 23:09 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499177 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy