vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 10 χρήστες
dimitraf, lemon78, ZoeM, Geraki, Sergios, JohnDag, manoslykos, bloodlessz, tibolaso, maprix

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Σε κάποιο σημείο στο βίντεο φαίνεται και το mod, ένα subox μαύρο, που είναι άθικτο.
Προφανώς ο τύπος είχε σκέτη μπαταρία στην τσέπη του μαζί με κέρματα, κλειδιά και ποιος ξέρει τι άλλο. Συνταγή καταστροφής δηλαδή. Τέτοια περιστατικά έχουν γίνει πάμπολλα, ακόμα και με μπαταρίες ΑΑ & ΑΑΑ, η διαφορά είναι πως η 18650 θα κάνει πολύ μεγάλη ζημιά.

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Είδα το βίντεο και η παρατηρήσεις που έχω να κάνω είναι πως....


Στην αρχή δείχνει το kangertech σετακι, μετά την σκασμένη μπαταρία δίπλα σε μια λειτουργική και στην συνέχεια φαίνεται ένας φθηνός μονοθέσιος φορτιστής αμφιβόλου ποιότητας επάνω στο τραπέζι όταν δείχνει τα ρούχα.


Συμπέρασμα...


του έσκασε η μπαταρία επάνω στο μοντακι? η απάντηση είναι όχι γιατί το μοντακι ήταν μια χαρά, αλλά ποιος ο σκοπός να δείξουν το μοντακι χωρίς το καπάκι της μπαταρίας.


Το μοντακι έχει υποδοχή usb για φόρτιση αλλά παρόλα αυτά φόρτιζε την μπαταρία του σε έναν φθηνό εξωτερικό φορτιστή.


Η μπαταρία δεν έσκασε ούτε στον φορτιστή, ούτε στο μοντακι αλλά στην τσέπη του.


Τώρα μεταξύ μας μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, αν ήσασταν στο γραφείο της δουλειά σας και ατμίζατε θα σας ήταν τόσο βολικό να έχετε στην τσέπη σας το μοντακι παρά στο γραφείο?

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Ρε παληκαρια εσεις που την ψαχνετε πολυ την φαση με τις μπαταριες , εχετε να μου προτεινετε κατι σε 18500 ή ακομα καλυτερα σε 14890 ....εκτος απο την AW 1200 mAh ??? ?

Εχω 3 τετοιες εδω και κανα χρονο και μαλλον εχουν αρχισει να πεφτουν.

Edit: Ατμιζω στα 10 W με 2.1 αντισταση.
Αυτες
http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_72_166&product_id=537

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Σωστος ο .panagosg.

Aυτες ηθελα και 'γω να προτεινω.
Τις εχω και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος , σε σχεση παντα με τις υπολοιπες 18500.
Ανωτερες απο AW , αλλα ασήμαντη η διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απο δικη σου υποδειξη τις πηρα  ;) και ειναι μια χαρα , και oi aw 1200 παντως ειναι καλες


Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Καταρχην ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις.

Να ρωτησω κατι ακομα:

Βλεπω στο site που μου στειλατε την εξης μπαταρια http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_72_166&product_id=432

Λεει οτι ειναι 4Α εκφορτιση.

Εγω που κανω 10 W με 2.1 Αντισταση ....θεωρητικα δεν τραβαω περιπου 2.18 Α ???   ?....αρα λοιπον μηπως αυτη στο δικο μου Mod θα μου αντεχει περισσοτερες ωρες απο οτι οι αλλες που ειναι μεν 22Α αλλα λιγοτερα mAh??

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος ipankas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Ατμίζω με vtc mini σε power mode μέχρι 12w  και σε έλεγχο θερμοκρασίας μέχρι 30w η LG INR18650 MJ1 κάνει;

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Χμμμ...απο τα λίγα που ξέρω θα έλεγα οτι μάλλον είσαι οριακά αν όντως η MJ1 δίνει 10Α αποφόρτισης...
Εξαρτάται και απο την αντίσταση...αν δεν κάνω λάθος στα 0.3Ohm με 30Watt είσαι ακριβώς στα όρια...
Αν την θέλεις για μεγαλύτερη αυτονομία, νομίζω η διαφορά απο την HG2 ας πούμε είναι μηδαμινή...

Μην το δένεις και κόμπο βέβαια...καλύτερη απάντηση θα πάρεις απο κάποιον πιο έμπειρο ή γνώστη. Οτι είναι λίγα τα A πάντως, είναι, ειδικά αν ξεχαστείς και βάλεις παραπάνω watt... (ευκαιρία να δω και εγώ αν τα έχω καταλάβει καλά)  ;D

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Εισαι ακριβως στα ορια οποτε πας για μπαταριες με 20Α συνεχη εκφορτιση. Samsung 30q  (την εχουν για 15 Α συνεχους εκφορτισης αλλα ανετα παιζει στα 20 , επιβεβαιωμενο απο testers) LG Hg2 (οι τελευταιες παρτιδες της δεν ειναι καλες, πολλοι φιλοι εδω τις εχουν επιστρεψει).

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Πρεπει να εβαλε λαθος link


http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_72_166&product_id=537

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Πιστεψε με , δεν θα αντεχει παραπανω.....

Οχι , μια χαρα ηταν το λινκ απλα εψαξα λιγο παραπανω το site κι ειδα την αλλη.

Εισαι σιγουρος? Στις 18650 παντως η panasonic (λαχανι 3400 ) μου κρατουσε πολυ παραπανω απο τις αλλες μπαταριες.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αν ατμισεις μεχρι 15Watts με την NCR B , θα αδειασει πολυ αργα.
Αν περασεις ομως αυτα τα Watts , θα αδειασει πολυ γρηγορα.


Η Panasonic NCR18500 , ειναι πολυ αδυναμη μπαταρια. 
Αν δεν κανω λαθος , μπορει να δωσει το ρευμα της το ανωτερο με 3.8 Amps.
Οποτε για να μπορεις να εχεις διαρκεια , δεν πρεπει να περασεις τα 12 W το ανωτερο (αν δεν κανω λαθος).


Αναμεσα σ' αυτη και τις AW/ Tensai,σε θεμα δυναμης οι ''μικρες'' ειναι πιο ικανες.
Αν ομως ατμιζεις στα 12 W το πολυ , πιστευω ειναι καλη.

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Ναι αυτο υπεθεσα για αυτο σε ρωτησα.

Δεν ξεπερναω καν τα 10 W ......και η πιπα μου (kir fanis) φτανει εως 15 W....ειμαι λιγο κλασικος :P

Ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Κάτι τέτοιες δεν χρησιμοποιούνται για power banks γιατί δίνουν maximum 2Α?  :dontknow:
Αν ατμίζεις στα 1.2Ohm μέχρι 5Watt...καλή είναι...   ;D
Αστειεύομαι...δε νομίζω οτι κάνει για άτμισμα ε...εκτός αν τη θέλεις για άλλη χρήση...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 59 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix