vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

94 επισκέπτες, 4 χρήστες
I.P, manoslykos, Ποντικός, camber

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Και πολλα ειπες....
Αν δωσει καποιος στα 0.5 Ωμ περισσοτερα απο 5V (50W) , δε νομιζω οτι θα αντεξει περισσοτερες απο δυο τζουρες......


Αναλογα βεβαια και τι στησιμο εχει και ποσες αντιστασεις εχει.
Αλλα νομιζω φιλε μου οτι καπου εχεις καταλαβει κατι με λαθος τροπο...

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
θέλετε να μου πείτε γιατί όταν σε ένα μηχανικό mod  θα βάλω μια μπαταρία θα μου δώσει  4.2 volt? Δεν πέφτει στα 3.6-3.7 με το που πατήσω το κουμπί μία φορά?
Καμία απο τις ερωτήσεις μου δέν είναι για το πόσο ζεστός είναι ο ατμός η τι γευση έχει το υγρό στα 180 και 220 watt, αυτό που με απασχολεί είναι οτι δέν βγαίνω στα νούμερα σύμφωνα με τα λεγόμενα σας, δέν με ενδιαφέρει εάν το δοκιμάσατε και δεν σας άρεσε και το ξέρω οτι στα 0.6 ohm θα καταλήξω να ατμίζω, ούτε απο την σπηλιά βγήκα ούτε θέλω να κάνω καριέρα σαν ατμομηχανή σε ταινίες τρόμου.
Το πρόβλημα μου είναι οτι τα βγάζετε 300 και 400 watt και εγώ άντε ας πούμε στα 0.22 τα βγάζω 240.....
Μετά μου λέτε οτι δέν μπορώ να πάρω 240 watt όταν σας λέω οτι οι συγκεκριμένες LG είναι φτιαγμένες για να δίνουν 220 watt continuous, εκεί θέλω να μου πείτε εάν είμαι λάθος και όχι στο εάν θα μου αρέσει η όχι....

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Πως ειναι φτιαγμενες για 240 W φιλε μου ;;;
Γιατι το λες αυτο ;;;
Απο που το βγαζεις αυτο το συμπερασμα ;;
Δεν σου ειπε κανεις οτι θα σου δωσει 4.2 V , αλλα ουτε 3.5 V .
Αν σου δωσουν 3.0 V τυχερος θα εισαι.

Αποσυνδεδεμένος Doulke

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Μια ερώτηση σχτεικά με μπαταρίες και ταξίδι με μηχανή.


Σε μια βόλτα που χα πάει προς το καλοκαίρι μεγαλούτσικη και είχα την 2η μπαταρία απο την κάμερα στην μπαγαζιέρα όταν την πήρα για να την βάλω είχε φουσκώσει.


Επειδή τώρα που ανοίγει ο καιρός ετοιμάζω μερικά ΣΚ και θα χει 300-500 χλμ. ημερησίως πώς μπορώ να προστατέψω τις μπαταρίες τις εξτρά αλλα και αυτές στο μοντ απο το να γίνει καμια πατάτα.


Είτε μπαγαζιέρα είτε τσάντα θα ανεβάσουν θερμοκρασίες κάτω απο τον ήλιο,αλλα και στην τσέπη πάλι το ίδιο θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Siegelei 2500mah τι λενε γιατι απο τιμη συμφερουν...

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Shadockan, μιας και λέγαμε για τις hmeng , μηδενισα και μέτρησα με το vtc σήμερα, σε tc με subtank  ni200 , 210c στα 20w, μου έβγαλε,  1383 time , 479 puffs ..


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Shadockan, μιας και λέγαμε για τις hmeng , μηδενισα και μέτρησα με το vtc σήμερα, σε tc με subtank  ni200 , 210c στα 20w, μου έβγαλε,  1383 time , 479 puffs ..


Ναι φιλε μου.
Τι θελεις να μου πεις μ' αυτο δηλαδη ;;;
Μακαρι να ειναι καλη η μπαταρια και να πετυχες καλο στοιχειο.
Το θεμα ομως δεν ειναι αν ειναι καλη η Hmeg , αλλα το αν ολες οι Hmeg ειναι καλες...... ;)


Και 'γω εχω μπαταριες οι οποιες δεν ειναι κατασκευαστων και ειναι καλες , αλλα αυτο δε σημαινει οτι ολες ειναι καλες.
Οπως φυσικα το οτι θα βρεθει μια σκαρτη , δε σημαινει οτι ολες ειναι σκαρτες.


Σημασια φιλε μου εχει να αγοραζουμε μπαταριες που ειναι κατασκευαστων , για το λογο οτι ποτε δεν ξερεις ποιο ακριβως στοιχειο υπαρχει μεσα.


Για παραδειγμα η Efest 2900 , γραφει οτι εχει 20Amps , αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εχει σκαρτα 10 Amps.


Aυτο ειναι το σημαντικο σε μια αγορα μας και οχι το αν γραφουν στις ετικετες τους 30-40-600 Amps....






Eρωτηση ενος συνατμιστη , που θεωρω οτι καλο ειναι να απαντηθει σε νημα μπαταριων .


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26798.msg938482.html#msg938482




Φιλε μου Angelo , εχεις δουλεψει τις μπαταριες αυτες ;;;


Στα 10-20-30-.....100 Amperes , αν τραβηξεις ρευμα απο αυτες τις μπαταριες , θα εχουν καλυτερη αποδοση μεχρι τα 3.90 V το πολυ ή και καθολου.
Απο 'κει και κατω , οι μπαταριες περισσοτερων mAh , αλλα και με αναλογα Amperes ,  μπορουν λογο μεγαλυτερης χωρητικοτητας να κρατησουν την αποδοση τους σε υψηλότερο επιπεδο , απλα γιατι δεν αδειαζουν τοσο γρηγορα λογο περισσοτερων mAh και αρκετων Amperes , που καθιστουν αυτες τις μπαταριες στο τελος πιο αποδοτικες.


Θεωρητικα , μπορει οι μπαταριες των θεωρητικων και παλι 30 Amps , να φαινεται βαση μαθηματικων οτι ειναι ικανες να λειτουργησουν με τετοιο τροπο , αλλα στην πραγματικοτητα αυτο δεν ειναι εφικτο φιλε μου.
Δεν ειναι εφικτο , γιατι θα αδειασουν σε χρονο μηδεν .
Τα Amps που αναφερουν οι ετικετες ειτε ειναι 10 , ειτε 20 , ειτε 30 , ειναι η αναφορα στην ανωτερη ικανοτητα του στοιχειου και οχι τα Amps με τα οποια η μπαταρια θα εχει την πιο ασφαλη και καλυτερη για την υγεια της λειτουργια.


Καμια μπαταρια 18650 σημερα δεν ειναι ικανη να δωσει 70-80-...100 Watts .
Τοσα Watts μπορουν πολλες μπαταριες να δωσουν (μικρες και μεγαλες) , αλλα το θεμα ειναι να δωσουν αυτα τα Watts , εχοντας και καποια διαρκεια.
Το να παρει καποιος 5-10 Τζουρες , δε σημαινει οτι η μπαταρια ειναι και ικανη για τετοιο φορτιο.....


Παραδειγμα :


http://dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=592&akku2=586&akku3=485&akku4=375&akku5=283&akku6=76&a=5


Μεχρι τα 5 Amps , βλεπεις οτι σε καμια περιπτωση δεν μπορει μια μπαταρια των 30 Amps αλλα με 2000mah να φτασει την αποδοση δυναμης και διαρκειας που εχει μια μπαταρια των 20 Amps , αλλα με 3000mAh.


Στα 30 Amps θα εχει καλυτερη αποδοση η Sony VT 4 για παραδειγμα , αλλα θα ειναι για λιγο.









Αν προσεξεις , θα δεις οτι εκει που τελειωνει η VTC 4 , απο κατω γραφει 1300mAh στα 3.0 Volts
Δε νομιζεις και 'συ οτι δεν αξιζει κατι τετοιο βρε φιλε.....;;;;


Τελος παντων , εγω αυτη τη γνωμη εχω μετα απο πολλες παραλλαγες στο στυλ ατμισματος και πολλες δοκιμες με διαφορες μπαταριες .
Αν εσυ θελεις να ατμισεις με τον τροπο αυτο , καλα κανεις και μακαρι να το ευχαριστηθεις φιλε μου.


Αν μου επιτρεπεις ομως , θα ηθελα να σου δωσω μια συμβουλη :
Προσεχε τη θερμοκρασια της μπαταριας και οταν νοιωσεις να υπαρχει διαρροη στο σωμα του μοντ , προσεχε γιατι καπου εχεις βραχυκυκλωμα αν εισαι σε μηχανικο  μοντακι , αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι η μπαταρια με τον τροπο αυτο , προειδοποιει για το οτι δεν δουλευει σε κατασκευαστικα στανταρτς.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Δεν το είπα για κάτι συγκεκριμένο. Απλά το ανέφερα μιας και το συζητήσαμε και μου ήρθε να την μετρήσω..
Προφανώς σημασία έχει αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Αυτες οι μπαταριες με 1600-2000mAh και 30 Amps , ειναι φυσικα πολυ αποδοτικες σε μεγαλα φορτια , αλλα δεν εχουν διαρκεια.


Το καλυτερο για εμας , ειναι ο συνδιασμος ασφαλειας , διαρκειας , δυναμης , αντοχης.
Οι μπαταριες που σημερα ειναι ικανες να σου δωσουν κατι τετοιο σαν συνολικο αποτελεσμα , ειναι οι :


Samsung 30Q
LG HG2


Sony VTC5
Sony VTC5A
LG HE2
LG HE4
Samsung 25R


Με τις μπαταριες αυτες θα εχεις αποδοση δυναμης , αποδοση διαρκειας και τις πιο ασφαλεις μπαταριες αυτη τη στιγμη στον κοσμο .
Μιλαω φυσικα για 18650 Li-Ion...

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Λέω να τιμήσω μια samsung ( γιατί ποτέ δεν συμπάθησα την LG  :tongue_smilie: - Είναι λίγο παναθηναικός ολυμπιακός αυτές). Κάπου είδα στο FT 11,50 δολλάρια οί δύο νομίζω.. Τσάμπα είναι.. τις περίμενα πολύ πιο ακριβές (15-20 ευρώ ή μία φάση) Σκέψου τόσο πλήρωσα τη Hmeg..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Μια Samsung , LG , Sony , Panasonic .......κλπ. κλπ. κλπ. , εχει απο 2 μεχρι 8 € στο εξωτερικο και απο 5 μεχρι 15 εδω.
Εδω στην Ελλαδα , τις παταριες  INR/IMR των 2000 - 3000 mAh , θα τις βρουμε απο 6 μεχρι 12 €.


Εσυ τωρα πληρωσες μια απο τις παραπανω , καμποσα ευρω παραπανω , ενω θα μπορουσες να παρεις μια αυθεντικη με λιγοτερα χρηματα.
Αφου αγοραζουν απο τους μεγαλους στα 7 € , θα πρεπει να τις πουλησουν 14 € για να εχουν κερδος.
Ετσι λοιπον μια μπαταρια των 8 - 8,5 € , αν θα εχει ετικετα αλλης μαρκας , θα την αγορασουμε σε μεγαλυτερη τιμη.
Φυσικο δεν ειναι.....;;;    ;D


Δεν πειραζει .  Αν ειναι οντως καλες οπως λες , δεν θα πανε χαμενες φιλε......... ;)

Φιλε shadockan εχεις παρανοησει τα λεγομενα μου. Οπως ειπα και στην συζητηση στο αλλο θεμα, συμφωνουμε! Αλλωστε δεν εκπροσωπει ο ενας την sony κι ο αλλος την LG ας πουμε, οποτε τελειως φιλικα εχω να πω τα παρακατω.

Σαφως οποιος θελει πανω 60watt θα παει λογικα σε αλλο mod με παραπανω μπαταριες.. Αυτο δεν το συζηταμε παραπανω σιγουρα. Αλλωστε δεν ειναι και λογικο να παρεις κατι και να το δουλευεις μονιμα στο κοκκινο.

Για τις μπαταριες τωρα, παλι παρανοησες, ανεφερα καποιες 30αρες που οπως λεω κατα λεξη ισχυριζονται οτι ειναι 30Α αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι, ωστοσο στα 25Α παιζουν αριστα.

Δεν μιλησα για χωρητικοτητα κτλ. λεω ομως πως αν καποιος θελει να αξιοποιησει και τα 75watt του vtc mini δεν του κανει η HG2.
Η να το θεσω αλλιως αν εχεις vtc mini και hg2 καλο για την υγεια της μπαταριας ειναι να μην ξεπερνας τα 60-65watt..

Τσεκαρε τα γραφηματα παρακατω, θα δεις οτι σε αποφορτηση 25Α η HG2 φτανει τους 100C
ενω η vtc3 στα 25Α παλι, φτανει μολις 76C.

Δεν μπορεις να εχεις και χωρητικοτητα και πολλα amber στην ιδια μπαταρια, σαφως!
Παντως συγκεκριμενα η VTC3 μπορει να δωσει 25Α δηλαδη 75watt με 105watt αναλόγως το επιπεδο φόρτισης.
Ναι θα τα δωσει για λιγο χρονο γιατι εχει μικρη χωρητικοτητα.
Αλλα οχι, κι εδω διαφωνουμε θα τα δωσει υγιως και ειναι ικανη για τετοιο φορτιο αφου δεν ξεπερνα τους 76C.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2016, 04:08 από Angelo. »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Και ρωταω ξανα...
Εχεις αυτες τις μπαταριες ;;;
Μηπως εχεις απλα δουλεψει αυτες τις μπαταριες ;;;

Φιλε μου κοιτα λιγο τις αποφορτισεις που εβαλες στο πιο πανω ποστ και πες μου λιγο ποσα mAh βλεπεις να αποδιδει η VTC3....
Mετα ομως φιλε μου , κοιτα ποσα mAh θα σου δωσει μεχρι τα   3.2 - 3.3 V που σταματαει και η λειτουργια των VW...... 8) ;) 

Αυτο που θελω να σου πω  ειναι οτι με τετοιες αποφορτισεις  , η πτωση τασης δεν αφηνει κανενα μοντακι να δουλεψει αφου παει στα 3.3 V , λογο του οτι σχεδον ολα τα μοντακια σταματουν στα Volts αυτα.
Οποτε αδερφε , το να αγορασεις μια τετοια μπαταρια , ειναι χαμενα χρηματα .

Οσο για το αν μπορει να δουλεψουν η LG HG2 και η Samsung 30Q στα 75 Watts , σε πληροφορώ οτι μπορουν ανετα και ωραια.
Τουλαχιστον καλυτερα απο τις αλλες.

Το εχω γραψει πολλες φορες ομως και θα το γραψω ακομα μια , οτι για την καλη υγεια των μπαταριων , το καλυτερο ειναι να λειτουργουν με τη μιση αποδοση απο αυτη που εχουν.Αν μιλαμε για 20μπερη δεηλαδη , το καλυτερο ειναι η συνεχόμενη αποφορτιση να γινεται με 10 Amps.
Οσο περισσοτερες φορες αποφορτιζεται μια μπαταρια στο οριο , τοσο περισσοτερο χανει απο την υγεια της.....



Και κατι τελευταιο....
Ουτε η LG HG2 , αλλα ουτε και η Samsung 30Q ανεβαζουν τετοια θερμοκρασια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2016, 05:48 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240751 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500622 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 158 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12445 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan