vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Συγχωρεστε με αν εχει ξαναειπωθει...Διαβασα τις τελευταιες 5-6 σελιδες, sorry αλλα δεν ειναι εφικτο να ξεζουμισω ολο το νημα  :o

Θα αγορασω ενα mod με 15 ampere output limit,  12volt max , 40 Watts max
Η εταιρια που το πουλαει προτεινει :
1) LG 18650-HG2 3000 mAh 20A
2) Samsung INR18650-25R - 2500 mAh

Σαν specs η λογικη λεει οτι καλυτερη(μεγαλυτερη) ειναι η LG.
Αλλα,
Α) Ειναι ετσι ?
Β) Επισης αυτες οι μπαταριες στα ποσα mA ειναι καλυτερα να φορτιζονται ? 250mA, 500mA ή 1A ?

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Α) έτσι είναι. Η αντίστοιχη Samsung είναι η 30q
Β) στο 1Α δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και θα φορτίζουν και ταχύτερα

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Σαν προδιαγραφες ακομα και με 1.25Α η φορτιση δεν ειναι προβλημα , αλλα και στο 1Α ή ακομα και στα 0.75Α,δεν υπαρχει προβλημα.


Μην τις φοβασαι , δεν εχουν αναγκη φιλε μου.

Αποσυνδεδεμένος cantona

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Μόλις προχώρησα στην αγορά του Evic VTC mini και μιας samsung 2500mah 35A INR25,όπως προτείνεται από τον κατασκευαστή.
Θέλω να πάρω και μία δεύτερη άμεσα,αυτές οι 2 http://www.batteries.gr/product.asp?catid=5057 http://www.batteries.gr/product.asp?catid=5146 είναι προτεινόμενες βάσει των χαρακτηριστικών τους;
Επίσης για φορτιστή έχω έναν που είχα πάρει μαζί με έναν φακό led και είναι αυτός,

DSC_0707 by , on Flickr


DSC_0705 by , on Flickr


Πιστεύετε πως θα κάνει την δουλειά του ή θα πρέπει να κοιτάξω και για φορτιστή;

Κάτι έγινε και μου έφαγε τις αρχικές προτάσεις μου....μόλις έκανα αγορά του evic vt mini και μιας samsung 2500mah 35A INR25R και θέλω να πάρω και άλλη μια άμεσα,τα λινκ είναι στην αρχή του ποστ.
Ευχαριστώ.

Διόρθωση μορφοποίησης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 21:27 από camber »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας


Samsung SDI INR 18650 30Q
LG Chem INR 18650 HG2

Και οι δυο ειναι μπαταριες των 3000mAh , με δυνατοτητα εντασης αποφορτισης ρευματος 20 Amperes.
Οποια αλλη μπαταρια και να δεις , ειναι κατωτερη.

Oι Samsung 25R / Sony VTC5 / LG HE2/4 ειναι κι αυτες πολυ καλες μπαταριες , αλλα ενα σκαλι πισω απο τις LG HG2/Sam 30Q

Το οτι προτείνει ο κατασκευαστης του Evic (ή ο εμπορος) την Samsung 25R , δε σημαινει οτι με τις αλλες δεν δουλευει.
Απλα καποια συμφωνια υπαρχει αναμεσα στην Samsung και τη Joyetech (ή καποιου τριτου) και λογο του οτι υπαρχει πολυ αποθεμα απο αυτες τις μπαταριες  , προτείνουν τις 25R για να ''φευγουν''....... 8)


H Fenix δεν ειναι κατασκευαστρια εταιρια (δεν ειναι κακο αυτο βεβαια ) , αλλα ιδιαιτερα για VW μοντ , οι μπαταριες με προστασια δεν ειναι καταλληλες.
Οχι γιατι θα γινει καποια ζημια , αλλα το τσιπακι προστασιας  θα κοβει το ρευμα αν ζητας περισσοτερο απο αυτο που εχει η μπαταρια, την στιγμη που πατας το fire.


Αν για παραδειγμα η μπαταρια ειναι γεματη  και εσυ ζητησεις ρευμα πανω απο 4.2 V , τοτε το τσιπακι της προστασια , θα διαβασει υπερβολικη και βιαιη αποφορτιση και δεν θα δωσει ρευμα.
Αντιστοιχα  οσο χανει η μπαταρια ενεργεια , θα πρεπει και 'συ να κατεβαζεις τα Watts για να υπαρχει συνεχεια αναλογια στο τι ζητας και στο ποσο ρευμα επιτρεπει το τσιπακι της προστασιας  να περασει.


Αν ειναι φορτισμενη δηλαδη , το ανωτερο που θα παρεις θα ειναι 4.2V
Μετα απο λιγο θα πρεπει να κατεβασεις για να συμβαδιζει παντα με το ποσοστο φορτισης της μπαταριας.........3.9V.......3.7V.......3.5V........3.3V.......τελος.


Αυτη η Fenix δεν ειναι ουτε IMR , ουτε INR/IMR.
Οποτε δεν ειναι ουτε ασφαλειας μπαταρια , ουτε εχει την ικανοτητα αποφορτισεως των
Samsung 30Q
LG HG2
Sony VTC4/5
LG HE2 - LG HE4
Samsung 25R


Προσωπικα και φορτιστη θα αλλαζα και θα αγοραζα καποιον απο τους :
Xtar VC2-VC4
Nitecore D2-D4
Ακομα καλυτερη ομως θα ηταν η αγορα του Opus BT3100 2.2

Αποσυνδεδεμένος cantona

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Ok φίλε μου,μου ξεκαθάρισες αρκετά πράγματα και σε ευχαριστώ!
Επειδή αύριο θα παραλάβω το mod και την μπαταρία από vaporsolutions,από ότι κατάλαβα η μπαταρία που επέλεξα είναι στην ίδια κατηγορία με την sony vtc4,άρα να μην επιλέξω την sony αφού έχει λιγότερα mah.
Σαν δεύτερη αγορά από τις 2 που μου αναφέρεις στην αρχή,samsung & LG που μπορούμε να τις βρούμε γνήσιες;
Επίσης επειδή το κόστος θα ανέβει σημαντικά με τον φορτιστή,για αρχή θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτόν που προανέφερα;

Shadokan νομιζω πως εισαι ο γκουρου του ρευματος εδω μεσα!!! Θενκς φιλε το γμτ ειναι οτι ειμαι ηδη εκτος στον προυπολογισμο και να δω μεχρι ποτε θε φορτιζω με το μοντακι μεχρι να παρω καποιο φορτιστη...και παλι ευχαριστω


Mobile klaz speaking...

Στο atmorama νομιζω πως ειδα υη νεα σαμσουνγκ και μαλιστα φτηνη μου φανηκε


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος cantona

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Και την samsung και την LG έχει,ευχαριστώ.
Εύχομαι μόνο να είναι γνήσιες.

 Τωρα για τη γνησιοτητα...ποιος ξερει,;;ησως ουτε το καταστημα...


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ok φίλε μου,μου ξεκαθάρισες αρκετά πράγματα και σε ευχαριστώ!
Επειδή αύριο θα παραλάβω το mod και την μπαταρία από vaporsolutions,από ότι κατάλαβα η μπαταρία που επέλεξα είναι στην ίδια κατηγορία με την sony vtc4,άρα να μην επιλέξω την sony αφού έχει λιγότερα mah.
Σαν δεύτερη αγορά από τις 2 που μου αναφέρεις στην αρχή,samsung & LG που μπορούμε να τις βρούμε γνήσιες;
Επίσης επειδή το κόστος θα ανέβει σημαντικά με τον φορτιστή,για αρχή θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτόν που προανέφερα;





Δεν ειναι οτι θα παθουν κατι οι μπαταριες σου (αμεσα) , αλλα ο φορτιστης σου ειναι πολυ φτηνη κατασκευη και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιόπιστος ωστε να σου φορτισει σωστα τις μπαταριες σου.
Το θεμα εδω ειναι οτι με τον καιρο (μετα απο πολυ καιρο βεβαια),μπορει να δεις καποια πτωση αποδοσης στις μπαταριες σου και αυτο θα οφείλεται στον φορτιστη σου το πιο πιθανο.
Μπορει βεβαια και να μην ισχυουν αυτα που γραφω , αλλα με τετοια θεματα καλο ειναι να μη το διακινδυνευουμε φιλε μου.
Δεν χρειαζεται να αγορασεις καποιον κορυφαιο .
Υπαρχουν και φορτιστες καλοι με πολυ χαμηλοτερη τιμη απο αυτους που εβαλα πιο πανω , που εδω και χρονια μας κανουν παρεα χωρις κανενα προβλημα.


https://www.atmistique.gr/charger-xtar-mc2.html
Καλος , βολικος και φτηνος φορτιστης .


https://www.atmistique.gr/charger-xtar-vc2.html
Δεκα ευρω περισσοτερα , αλλα πραγματικα αξιζει και δεν χρειαζεται να κοιταξεις κατι αλλο , εκτός αν θελεις τεσσερεις θεσεις στο μελλον.


Οπως εγραψα ομως και πιο πανω , ο Opus  ειναι και για το παρον και για το μελλον........... 8) ;)
http://eu.nkon.nl/charger/multichemistry/opus-bt-c3100-v2-2-intelligent-battery-charger-analyzer.html



Και την samsung και την LG έχει,ευχαριστώ.
Εύχομαι μόνο να είναι γνήσιες.
επανω σε αυτο οι "καλες" η μια η σαμ ειναι ροζ και η αλλη καπως καφε χρωμα;


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
H Samsung είναι ροζ και η LG είναι καφέ. Δεν εχεί καμιά μα καμιά σημασία το περιτύλιγμα όμως. Πίστεψε με φίλε μου, όλες οι κόπιες Samsung 25R, Sony VTC5 κτλ., το σωστό χρώμα θα 'ναι απ' έξω. Με ένα γρήγορο Google search ακόμα και ο πιο άσχετος μπορεί να μάθει πως να το αλλάζει.  ;)

Αποσυνδεδεμένος meyas1987

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
θελω τα φωτα σας, για φιλο φουλ subohmιστα ,και μηχανηκο αλλα και ψηλα watt μαλλον snowwolf η xcube 2 , τι μπαταριες να του προτεινω?

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Φιλέ μου στις τελευταίες 10 σελίδες το συγκεκριμένο έχει απαντηθεί 20 φορες.
Ειδικα αυτός ο shadockan έχει βαρεθεί να δίνει την ίδια απάντηση!
Οι καλύτερες μπαταρίες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμη ειτε για μηχανικό ειτε για ηλεκτρονικό μοντ είναι δυο. Η LG HG2 και η Samsung 30q ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 63 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix