vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 8 χρήστες
lemon78, JohnDag, manoslykos, Milarepa, bloodlessz, tibolaso, dvelev, ΨΗΛΟΣ

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Οκ, απ' ότι είδα το "atmorama" έχει τις Samsung και Sony. Μένουν LG και ΕΗ.  :D

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Στο μεγεθος 18350 οι AW ειναι μονοδρομος.

Οι μοβ Efest εχουν την ιδια αποδωση με τις AW, αλλα ειναι καινουριες στην αγορα.  Σαν αποδωση δηλαδη ειναι καλες , σαν αντοχη στο χρονο........ :dontknow: , θα δουμε...
Αλλα πιστευω οτι ειναι καλες.

Οι V2  ειναι πιο αδυναμες απο τις αλλες δυο (Efest  μοβ --  AW ) , αλλα ειναι και πιο οικονομικες.
Σαν αποδωση βεβαια ειναι κατωτερες.

Σε VV/VW αυτο θα το δεις σαν διαρκεια μπαταριας και οχι σαν δυναμη .





30SmokingYears
Τις LG δε νομιζω να τις βρεις πουθενα στην Ελλαδα.
Για τις ΕΗ.......δεν ξερω.......
Αλλα ειτε  Samsung , ειτε  LG , ειτε Sony , ολες ειναι καλες μπαταριες και καλες αγορες...





Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα , περιμένω το vamo v5 και το cool fire 1 και ψάχνομαι για μπαταριές . ποια από τις 3 προτείνετε σε 18350 αλλά και σε 18650 ? με προστασία ή χωρίς ?


http://www.vapeland.gr/AW-IMR-18350
http://www.fabvape.gr/rechargable-batteries?product_id=250
http://www.atmistique.gr/el/mpataries/gia-mods?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=69&category_id=40

AW με διαφορά καλύτερες από όλες. Για vv/vw δεν θες με προστασία μπαταρίες.
Καλύτερες οι AW που δεν είναι προστασίας αλλά ασφαλούς χημείας  :yes:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Οπως τα λεει ο Γιαννης.

Για 18650 προσωπικα παντα , οι CGR 18650 CH
 http://www.atmistique.gr/el/mpataries/gia-mods?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=380&category_id=40

και οι Samsung SDI INR 18650 25R 2500mAh 20 A μαζι με τις SONY US 18650 VTC5 2600 mAh 30 A http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_72_174&product_id=476
http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&product_id=481

Aκομα μια καλη μπαταρια ειναι η Efest 2500 mAh 35 A purple.  Aυτη η μπαταρια εχει κατω απο το καλυμα την LG ICR 18650 HE2 2500 mAh 20 Amperes (35 Α για 75'')

Και οπως λεει και ο Γιαννης , δεν χρειαζεσαι προστασια με μοντακια ηλεκτρονικα.


Δοκιμασε και τις Efest 18350 purple.  Ειναι πολυ καλες σαν αποδωση. Ισαξιες με τις AW σε δυναμη.
Το θεμα ειναι η αντοχη που θα εχουν στο χρονο , αφου ειναι ακομα καινουριες στην αγορα.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Διαβάζοντας λοιπόν διάφορα για τις μπαταριές και τη χρήση τους στα Μοντ  καμία ωρίτσα τώρα εδώ στο φόρουμ , ομολογώ πώς αρχίζω να ανησυχώ σε μεγάλο  βαθμό σαν εντελώς αρχάριος . και φυσικά χωρίς καμία επαφή ποτέ με τέτοιου είδος μπαταρίες . μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει τη πρέπει να κάνω για να ελαχιστοποιήσω ας πούμε μια έκρηξη η ότι άλλο μπορεί να συμβεί ?
ος κιθαρίστας τα  χρειάζομαι τα δάκτυλα μου πιο πολύ από οποιοδήποτε άλλο μέλος του σώματος μου . ;D καλύτερα να μου πάρεις τη ψυχή παρά τα δάκτυλα μου .

Μετρήσεις και με τη μπορεί να γίνει αυτό (  εννοώ όργανο μετρήσεων ) πώς  της χρησιμοποιούμε , αν χρειάζονται φόρτιση από την αγορά τους η όχι κτλ   

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κατ' αρχάς, αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις ηλεκτρονικό μοντ, για μένα οι καλύτερες είναι οι Panasonic NCR 18650B. 3400mAh και θα ξεχνάς να φορτίσεις. Όσον αφορά θέμα ζημιάς, όσο χρησιμοποιείς ηλεκτρονικό μοντ δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο που καταλαβαινω απο αυτα που γραφεις , ειναι οτι εισαι νεος ατμιστης.
Αν λοιπον θελεις μπαταριες με μεγαλη διαρκεια σε χαλαρες αντ/σεις και μαλιστα σε ηλεκ/κο μοντακι , μια λυση ειναι αυτη που σου εδωσε ο Cruiser.

Για την ασφαλεια σου , δεν υπαρχει θεμα με ηλεκ/κο μοντ.
Απολαυσε τον ατμό σου και μην σ' ανυσηχει τιποτα.

Αυτα που βλεπεις/ακους για εκρηξεις κλπ. , να θυμασαι οτι οποιος επαθε κατι , εκανε αυτος λαθος και την πατησε.   Κατι ακραιο ηταν αυτο που εκανε και μαλιστα το εκανε χωρις να εχει γνωση για οτι εκανε,για το τι το εκανε , πως το εκανε κλπ. κλπ. κλπ.

Εσυ απλα αγοραζοντας μια/δυο μπαταριες και ενα καλο φορτιστη , δεν εχεις κανενα προβλημα.
Δεν χρειαζεται να ειναι προστασιας για ηλεκ/κο μοντακι. Εχει η πλακετα του μοντ πολυ καλη προστασια ,για ολα.
Εξαλου οι μπαταριες με προστασια σε ηλεκ/κο μοντ , δεν μπορουν να αποδωσουν αυτα που θα ζητας απο το μοντ , γιατι η προστασια τους , δεν θα αφηνει το μοντ να τραβαει ρευμα.

Και εδω που φτασαμε ας προτεινω κατι που προσωπικα μου δουλευουν πολυ καλα.
Φορτιστης :
Nitecore Sysmax i4(τεσσαρων θεσεων)-Nitecore Sysmax i2(δυο θεσεων)
Mπαταριες :
Panasonic NCR 18650 B 3400mAh-NCR 18650 PD 2900mAh-NCR 18650 PF 2900mAh
Samsung SDI INR 2500 25R 2500mAh-Samsung SDI INR 18650 E  2900mAh
Sony US 18650 VTC5 2600mAh
LG ICR 2500 HE2 2500mAh
Efest 2500 35A (LG ICR 2500 HE2)


Οποια και να αγορασεις απο αυτες , για τωρα ειναι πολυ καλες , αποδωτηκες και μεγαλες μπαταριες.
Ολες μπορουν να σου δωσουν αυτο που θελεις με δυναμη και την εγγυηση οτι εχεις στα χερια σου κατι το οποιο θα σου κανει για πολυ καιρο παρεα και δεν θα μετανιωσεις τα λεφτα που θα δωσεις.


Καλα ατμισματα και χαρα μας να βοηθησουμε σε οτι ερωτημα εχεις....... :yes: :bye:

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Καλησπέρα, μιας και εδώ έχουμε ειδικούς και ψαγμένους στις μπαταρίες, θα ήθελα και την δική σας πρόταση για 18650 protected (flat ή button δεν έχει σημασία) κατά προτίμηση με μεγάλη χωρητικότητα και διάρκεια ζωής.
(έψαχνα το νήμα αλλά είμαι από το κιν. Και είναι παιδεμα τα πολλά λινκς).
Ευχαριστώ.

Sent from my C1605 using Tapatalk 4


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αν μπορεις να αγορασεις απο καπου τις Obtronic
http://www.orbtronic.com/3600mah-18650-li-ion-orbtronic-panasonic-rechargeable-battery

ή τις Keeppower
http://www.keeppower.com.cn/products_detail.php?id=440

ειναι αυτη τη στιγμη οι πιο δυνατες μπαταριες με προστασια και μεγαλα mAh.  Μπορουν να δωσουν 7 - 8 Amps .
Eχουν Nickel στον θετικο πολο και χαλκο στον αρνητικο για καλυτερη αγωγιμοτητα και μικροτερη αντισταση.
Ειναι βεβαια λιγο τσουχτερες , αλλα μεχρι να βγουν στην αγορα σαν Panasonic μπορει να περασει καιρος μεχρι να ληξει η συμβαση που εχει η Panasonic με την Tesla com.

Υπαρχει σαν Obtronic και Keeppower και η NCR 18650 PD 2900mAh

Αλλες μπαταριες :
Panasonic NCR 18650 B 3400mAh
http://www.atmistique.gr/el/mpataries/gia-mods?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=631&category_id=40

ENERdan (NCR 18650 PD 2900mAh)
http://www.amazon.de/dp/B00924X2SW/ref=nosim?tag=mountainproph-21&m=A1O7XXG932YLCT


Οι PD εχουν κι αυτες μικρες απωλειες με PCB και μπορουν να αποδωσουν κι αυτες καπου στα 7  Αmps με προστασια.

Aπο Ελλαδα μονο τις 3400 ξερω σαν προστασιας μπαταριες με πολλα mAh.
Aν υπαρχουν αλλου και ξερει καποιος , καποια βοηθεια θα ηταν καλοδεχουμενη.....

Αποσυνδεδεμένος Tanquer1

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Μια που πλησιάζει το καλοκαιράκι θα ήθελα να ρωτήσω μεχρι ποιά θερμοκρασία περιβάλοντος ειναι ακίνδυνο και λιγότερο επιβλαβές για μία μπαταρία να είναι εκτεθειμενη;
Δηλαδή αν αφησεις ενα mod μερα μεσημέρι με καύσωνα μεσα στο αυτοκίνητο υπάρχει κίνδυνος ή πιθανότητα καταστροφής της μπαταρίας;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Η καλύτερη φύλαξη είναι σε θερμοκρασία δωματίου 20-25οC. Οι περισσότερες μπαταρίες μπορούν να εκφορτιστούν με ασφάλεια στους 60οC, άρα κάπου εκεί 60-70οC είσαι ΟΚ. Πιθανότατα θα αντέξουν ακόμη υψηλότερες θερμοκρασίες αν τις αφήσεις να κρυώσουν πριν τις χρησιμοποιήσεις. Οι υψηλές θερμοκρασίες όμως μικραίνουν τη διάρκεια ζωής τους.

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2014, 22:59 από camber »

Αποσυνδεδεμένος vasilisx360

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παίδες ποια μπαταρία 18350 μου προτείνετε για να παίζω με αντίσταση 0,3 - 0,5 στο nemesaki μου χωρίς να φοβάμαι ?

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Καμία φίλε μου!
Όταν παίζεις με τέτοιες αντιστάσεις καλό είναι να προτιμάς 18650 IMR, αλλά καλύτερα να μην παίζεις σε αυτά τα νούμερα ακόμα κι αν ξέρεις τι κάνεις.

Καλησπέρα παίδες ποια μπαταρία 18350 μου προτείνετε για να παίζω με αντίσταση 0,3 - 0,5 στο nemesaki μου χωρίς να φοβάμαι ?

Με 0.5 Ohm αντίσταση και με φορτισμένη πλήρως μπαταρίες θες 8.4 Amps
Για 18350 σου προτείνω τις Efest imr High Drain για 10.5 Amps.

Βέβαια οι αντιστάσεις που κάνω είναι 0.6-0.8 Ohm  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 47 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 94 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix