vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, camber, manoslykos

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Μιλάω από Κίνα μεριά από εδώ ξέρω από που θα πάω να πάρω χαχαχαχα, απλά ξέρετε για πιο φθηνά

Στάλθηκε από το WT19i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Δεν το διευκρινισες  :tongue_smilie:


Δες εδω http://www.banggood.com/
Νομιζω μπορεις να παρεις απο κει..

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Βαλε στο ebay.com ''18350 battery'' κι οπου δεις δωρεαν μεταφορικά, καλή τιμη κι αξιοπιστο seller παραγγελνεις.

Το banggood εχει μόνο protected:

http://www.banggood.com/buy/18350-battery.html

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Το ξέρω έχει μόνο μια και την έχει 4.90 ευρό, σε αυτήν την τιμή της περνω και από εδώ :-S

Στάλθηκε από το WT19i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Πολύ δύσκολο να βρείς επώνυμες 18350 στην Κίνα στα 2 ~ 2.5 €...
Eνδιαφέρουσα περίπτωση είναι η πορτοκαλί UltraFire XLS 18350: π.χ:  http://tiny.cc/wpn5dx, ξέχνα όμως τα 1200mAh  (~700mAh είναι)...
6.5€ έχουν τα δύο τεμάχια μαζί με τα μεταφορικά...
Εχω 3 ζευγάρια από εποχής ομαδικής Vmax (Iούνιος 2012) και είναι ακόμα GG & ίσως οι καλύτερες σε απόδοση/διάρκεια 18350 από τις διάφορες Εfest, EH κλπ που έχω αγοράσει μέχρι τώρα...

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Σχετικά με τις 18350 έχω να σας αναφέρω μια ενδιαφέρουσα περίπτωση που συνόδευε ένα μοντάκι και που μπορείτε να δείτε στο ακόλουθο σύνδεσμο:


http://www.my-ecigshop.com/el/900mah-18350-el.html


Λόγω άγνοιας για την ποιότητα της συγκεκριμένης μπαταρίας και μη μπορώντας να βρω παραπάνω πληροφορίες στο διαδίκτυο, αγόρασα σαν δεύτερη και
μια aw 18350.
Σε διάστημα 2 εβδομάδων συνεχούς χρήσης και των δυο έχω διαπιστώσει σαφή υπεροχή της kernel έναντι της aw. (Περίπου 1 έως 1,5 ώρα μεγαλύτερη διάρκεια).
Επειδή μου φαίνεται λίγο παράξενο και επειδή το χρονικό διάστημα των 2 εβδομάδων είναι μικρο, το παρακολουθώ και θα σας αφήσω ενήμερους.






Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Σημαντικο , αν και εμεις δεν θα φτασουμε ποτε αυτα τα νουμερα :


SONY US 18650 VTC 5  2600 mAh  30 Amperes


Μερική ολοκλήρωση της απαλλαγής καθορίζεται επίσης με 2,0 V, δεδομένου ότι υπάρχουν

αντικρουόμενες πηγές.Προσοχή: συνεχές φορτίο της μπαταρίας είναι εξαιρετικά καυτό - έως και 80 ° C

σε 20Α, στους 125 ° C σε 40Α έτσι θα βρείτε την απαλλαγή αποκοπής 2.0V. Διάφορες πηγές αντικρούουν

ο ένας τον άλλο.
Προσοχή: σε μια συνεχή απαλλαγή, αυτό το κύτταρο θα πάρει πολύ ζεστά - έως και 80

° C σε 20Α, έως 125 ° C στο 40Α
Θεωρησα σωστο να το αναφερω. 

Δεν λεω οτι δεν ειναι καλη μπαταρια , αλλα εχει την παλια κυψελη της VTC4 (η οποια δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα) , πουσαρισμενη , ας πουμε , για να βγαλει 2600 mAh 30 Amps.


H Keeppower  την ανεβασε στα 40 Amps........ :dontknow: .








Πολλοι απο 'μας κανουμε και αντ/σεις που ειναι πολυ χαμηλες .Μπορει να μην φτανουν τα νουμερα των 20 - 30 - 40 Amperes , αλλα σε ενα σημειο αναφερει οτι αναγκαστικα η αποφορτιση γινεται στα 2 Amps λογο υψηλης θερμοκρασιας του στοιχειου.Αυτο λοιπον θεωρω οτι ειναι κατι κακο , γιατι  πολλες αντ/σεις που κανουμε ειναι της ταξης των 3 -5 - 7 Amps ( 0.5 Ωμ - 7 Amps - 3.5 V - 24.5 Watts )και ειναι για καποια δευτερα σε συνεχη αποφορτιση η μπαταρια.Δεν ειναι φυσικα για μεγαλο χρονικο διαστημα , αλλα καλο ειναι να εχουμε και 'μεις το νου μας...Ξαναλεω οτι θεωρησα εγω σωστο να το αναφερω.  Δεν εχει γινει κατι κακο εως τωρα , απλα ετσι εκρινα σωστο εγω και ετσι επραξα......... :angel: :-[


Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Βασίλη ευχαριστώ για την πληροφορία.
Την έχω (Sony US 18650 VTC5) εδώ και δύο ημέρες και κάνει τους κύκλους της. Μετά θα πω κι εγώ την γνώμη μου.
Εγώ βέβαια δεν σκοπεύω να την δουλεύω κάτω από 1.2 ohm  :nope:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Δε νομιζω να υπαρχει σε 'μας προβλημα ετσι οπως τις δουλευουμε τις μπαταριες , αλλα θεωρησα σωστο , οπως εγραψα και πιο πανω , απλα να το αναφερω.


Τωρα με τετοια αντ/ση ( 1,2 Ωμ ) στα 4 Volts εχεις 3.3 Amps.   


Προσωπικα παντα , δε βλεπω λογο αυξησης της θερμοκρασιας απο μια μπαταρια με οριο τα 30 Amps, αλλα καλα ειναι να ξερουμε τι εχουμε στα χερια μας.

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Κανένα review έχει βγει για τις καινούργιες sony? Για σύγκριση πχ με τις samsung inr...  :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Επειδή δεν καταλαβαίνω και πολλά απο το τεστ, αυτό που συμπεραίνω


1)Ειναι σχεδον ίδιες


2)Η samsung είναι πάνω την περισσότερη ώρα σε νορμαλ βολτ (άρα καλύτερα για εμάς)


3) Στο τέλος ανεβαίνει πάνω η sony.




Κατάλαβα σωστά? Η λέω χαζομάρες  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Κ γω αυτο καταλαβα.
Μεχρι τα 3.3V ειναι μαζι κ μετα απλα κερδιζει εδαφος η sony..
Αλλα αφου δεν παιζουμε κατω απο τα 3.3  :dontknow: :dontknow: 
ιδιες δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Κοιταξτε στο τελος της σελιδας .   Εχει ενα πινακα.   Πανω απο τον πινακα θα δειτε τους αριθμους   2 - 3 - 5 .   Αυτοι οι αριθμοι ειναι τα Amperes αποφορτισης του τεστ.

Στον πινακα δειχνει τα mAh .

Στην ακρη εχει τα Volts.

Koιταξτε ποσα mAh δεινει στα αντιστοιχα Volts.

Οταν κοιτατε το σχεδιαγραμα , σε καθετο αξονα , στο ιδιο σημειο , η μια μπαταρια δεινει  π.χ. 3.50 V και η αλλη 3.47 V

Εκει λοιπον βλεπουμε και ποσο πιο δυνατη ειναι μια μπαταρια απο την αλλη.


Tα mAh ειναι σε οριζοντιο αξονα και μας ενδιαφερει ποσα mAh ειναι η μπαταρια απο τα 4.2 Volts μεχρι τα  3.3 Volts .




Στο συγκεκριμενο τεστ , η Sony στα 2 Α αποφορτισης , ειναι μπροστα μεχρι λιγο πανω απο τα 3.95 V(3.96 -3.97  :tongue_smilie: ).

Απο 'κει και κατω εως τα 3.5 V η Samsung ειναι μπροστα με μηδενικη ομως διαφορα.

Στα 3.5 V και μεχρι τα 3.3 V (3.32 - 3.33  :tongue_smilie: ) ειναι με λιγο περισσοτερη δυναμη , αλλα στην πραγματικοτητα ασημαντη....... :))


Ειτε  Sony , ειτε  Samsung , δειχνουν να ειναι καλες και δυνατες μπαταριες.

Για την  Keeppower , η LG ICR 18650 HE2 2500 mAh 20 Amps εγινε ακομα πιο δυνατη......

http://www.dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=490&akku2=523&akku3=507&akku4=500&akku5=0&akku6=0





Εδω η καινουρια Panasonic NCR 18650 BE  3200 mAh  3.6 Α.


Eχει 3200 mAh αλλα μόνο 3.6 Amperes.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2014, 16:24 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Nαι, αλλα κ παλι το ιδιο συμπερασμα βγαινει θαρρω..
Οτι μεχρι τα 3.3 ειναι σχεδον ισοδυναμες.
Μικρες οι διαφορες..


Τα λεω λαθος?  :hmmm: :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240736 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500567 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 155 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12439 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan